Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2009, 12:29:30
killerandrew killerandrew is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Mesaje: 1
Wink nunta

vb de mult timp cu o fata care mi-e ruda de gradul 6.
cand ne-am cuplat nu stiam ca suntem veri de gradul 2...am aflat de curand acest lucru...
ne iubim foarte mult si nu stim cum sa facem acuma...toti ne spun ca e pacat ... ca nu e bine ce facem... vroiam chiar sa ne casatorim... am fost la un preot si mi-a zis ca e interzisa casatoria intre rude pana la gradul 7 inclusiv..si atuncea cu dezlegare..sau nu stiu cum se numeste exact...avem o relatie frumoasa...fara sex...fara tampenii de genul asta...
ne iubim foarte mult si nu vrem sa ne despartim niciodata...

OARE CHIAR NU EXISTA NICI O POSIBILITATE SA PUTEM AVEA O RELATIE NORMALA...SA NU FIE INTERZISA???OARE PUTEM SA NE CASATORIM RELIGIOS???((
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2009, 13:33:29
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

biserica specifica clar:sunt interzise casatoriile pana la sapte grade de rudenie. si asta nu din habotnicie ci din experienta acumulata in decursul vremii si datorita problemelor pe care trebuie sa le suporte copiii rezultati din astfel de relatii(copii bolnavi de diferite sindromuri, boli f grave s.a)plus ca nici din pct de vdere genetic nu e bine sa se combine gene atat de apropiate.dar, mai intrebati...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2009, 14:41:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si eu spun sa mai intrebi si pe alti preoti,poate o solutie exista.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2009, 15:22:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Imi pare teribil de dureros.
Nu stiu de ce s'a randuit ca sa se petreaca astfel lucrurile.
Straduiti'va sa gasiti un [COLOR=darkred]duhovnic bun[/COLOR], cu multa dragoste, si faceti multa [COLOR=darkred]rugaciune[/COLOR], spre a vi se lumina mintea cu cele pe care ar trebui sa le faceti.

Exista si riscuri medicale, daca nu ma insel, in legaturi foarte apropiate de sange.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2009, 11:42:57
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Imi pare tare rau pentru voi. Cu dispensa de la episcop cred ca se poate, dar exista serioase riscuri medicale pentru urmasi. Iti dau exemple: boala Wilson, hemofilia, talassemia. Sunt si altele la fel de dezastruoase. Interesati-va bine de acest aspect si evaluati impreuna daca merita sa riscati la un asemenea nivel sanatatea si viata copiilor, nepotilor, stranepotilor vostri (multe generatii). Eu zic ca nu... suferinta lor si/sau a voastra va fi mult mai mare. Cred ca e nevoie de o jertfa aici...

Mereu la biserica vad o fata care sufera de boala Wilson. O vad cum e din ce in ce mai rau. Stiu care e finalul si ma ingrozeste mai ales evolutia bolii pana la final...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2009, 12:55:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de killerandrew Vezi mesajul
vb de mult timp cu o fata care mi-e ruda de gradul 6.
cand ne-am cuplat nu stiam ca suntem veri de gradul 2...am aflat de curand acest lucru...
ne iubim foarte mult si nu stim cum sa facem acuma...toti ne spun ca e pacat ... ca nu e bine ce facem... vroiam chiar sa ne casatorim... am fost la un preot si mi-a zis ca e interzisa casatoria intre rude pana la gradul 7 inclusiv..si atuncea cu dezlegare..sau nu stiu cum se numeste exact...avem o relatie frumoasa...fara sex...fara tampenii de genul asta...
ne iubim foarte mult si nu vrem sa ne despartim niciodata...

OARE CHIAR NU EXISTA NICI O POSIBILITATE SA PUTEM AVEA O RELATIE NORMALA...SA NU FIE INTERZISA???OARE PUTEM SA NE CASATORIM RELIGIOS???((
Ne e bine. Ganditi-va ca practic aveti aceeasi strabunici...deci posibilitatea unor boli genetice la copii este foarte mare. Si in familia mea, doi verisori de al doilea de ai mei s-au intalnit pana ce au aflat de la parintii lor ca sunt rude apropiate si s-au despartit. Vara asta s-au casatorit fiecare cu altcineva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta maria_ioana789 Generalitati 33 15.09.2008 20:37:51
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24