Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.05.2024, 12:14:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.463
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iorest, nu e pentru prima dată când constat că tu nu prea ești creștin, măi! Poți fi propagandist AUR, exponent al ideologiei ortodoxiste, poți găsi cele mai penibile justificări pentru corupția clerului și alte chestii aparent importante poți face, dar esența Evangheliei ți-e străină cu desăvârșire.
Cum rămâne cu păcatul împotriva Duhului Sfânt care nu se iartă și altele, eu ce postez fac doar în nume propriu anumite constatări.

România o duce rău și pt că sunt anumiți scălămbăitori și idioți utili care o fac pe proștii ca să se pună în slujba puterii ticăloase, mă refer începând de la Garcea care (acum e în AUR) și-și bătea joc de voievozi, patriotism, preoți cu proiectul Vacanța Mare fiindcă o mare parte din populație vota Corneliu Vadim Tudor în 2000 și trebuiau distruse și noțiunile astea de atașament față de valori totemice ale neamului credința, cultul voievozilor, evlavia care-l propulsau pe un candidat tradiționalist.

Ce a urmat ulterior batjocurii publice, o masă de imbecil deculturalizați religios, abrutizați, niște mancruți capabili să calce peste neam ca să aducă agenți periculoși în leadershipul statului.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Probabil că mergi la biserică și auzi acolo, în cel mai solemn moment al slujbei, despre trupul care se frânge și sângele care se varsă (pentru ce??) pentru iertarea păcatelor. Aici secta ortodoxistă mereu are de făcut precizări: a păcatelor noastre serafice nu a păcatelor lor impardonabile, adică a depravaților de useriști, comedianți, haștagiști etc.
Despre păcatul împotriva Duhului Sfânt care nu se iartă nu ai auzit, sau sminteala publică, adică bârfa e rea fiindcă nu mai poți opri penele care se duc în vânt, dar sminteala publică făcută pe un anumit public țintă ca o mână criminală care are rolul să distrugă e mai puțin periculoasă decât limbuția.

Nu înțeleg de ce numești secta ortodoxistă dacă ești botezat ortodox, crezi că e vorba de legalism aici, e vorba de a nu ne fura căciula cu convertirea ca branding personal.

Așa și Biden și Dominic Fritz care autoriza marșuri lgbt în campanie se afișează cu pastori, merg la marșul pt viață etc, gata s-au pocăit după concepția ta, apoi mai câștigă un mandat și mai instaurează o dominație ticăloasă încă 4 ani și tot așa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.05.2024 at 12:41:39.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.05.2024, 12:52:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.463
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Aici secta ortodoxistă mereu are de făcut precizări: a păcatelor noastre serafice nu a păcatelor lor impardonabile, adică a depravaților de useriști, comedianți, haștagiști etc.
Domnule haștagismul e foarte periculos acțiunea lui e similară cu ienicerismul otoman, să nu uităm că ienicerii erau copii de creștini radicalizați anti-creștinism folosiți ca niște mercenari de elită împotriva țărilor creștine.

Din ce am văzut în pandemie haștagiștii erau primii care cereau suprimarea drepturilor și libertăților individuale - de întrunire- de comemorare - închiderea Bisericilor, închiderea afacerilor private din domeniul horeca.
Erau primii care militau ca statul să forțeze un act medical vaccinarea împotriva voinței cetățeanului, în numele unei butaforice imunități.

În timpul referendumului pt familie haștagiștii erau primii care batjocoreau familia în fel și chip, o zugrăveau numai în note denigratoare, ca loc al violenței șamd.

Ei susțin marșurile lgbt, ei aplaudă și cresc audiența când un ticălos ca Dragoș Pătraru batjocorește pelerinajul Sfintei Parascheva, ei distribuie și pe net tot felul de articolașe de ale lui Boia care denigrează istoria României.

Ei erau cei care au întârziat construcția Catedralei Naționale, cu vrem spitale nu catedrale, Dumnezeu preferă lemnul și spațiile mici și rezultatul e că după 2019 au explodat prețurile construcțiilor și ale manoperei, în loc să fie gata cât mai repede, s-a încetinit.

Deci există interes să ai o masă amorfă de imbecili, aculturali, acefali, care răspund la anumiți stimuli folosibili ca masă de vot care să ducă progresismul la peste 20% că și PNL are mesaje progresiste.

Mai există și o pătură de haștagiști cu studii pe afară, care frecventează cafenele culturale de tip cărturești și își trag seva din pseudo cultura de masă din cărțile cancel culture promovate și în occident și traduse aici și care sunt activiști pro feminism, drepturi lgbt, care au un fetish pt cultura distrugerii vampirism, scrieri horror, scrieri despre magie și ocultism și altă literatură pierzătoare de suflet, crezând în sinea lor că sunt niște elite, niște superiori vulgului tradiționalist și retrograd.

Majoritatea au putut să-și finanțeze studiile sau să ajungă la o stare tot pt că părinții lor au muls din România bani în afaceri din zona gri a legalității, dar se înhamă tocmai la distrugerea acestei țări.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.05.2024 at 12:54:59.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 29.05.2024, 15:18:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.230
Implicit

Iorest: scutește-mă de divagațiile tale politicianiste de două parale ruginite; în afară de faptul că ele par deja simptomele unei patologii obsesiv-compulsive, nu sunt deloc relevante în tentativa noastră de comunicare.

Și-apoi: în zona unde trăiesc eu partidul lui G. Simeon propune pentru locale o adunătură de semi-interlopi, traseiști detestați de toată lumea, scrântiți mintal cu acte în regulă, un răspopit curvar notoriu și alte personaje dubioase absolut nefrecventabile politic. Am impresia că și în mesianicul tău AUR selecția candidaților lasă mult de dorit.

Ai pomenit de hula împotriva Duhului Sfânt, despre care văd că ai tot atâta habar cât despre esența Evangheliei. Ei bine prietene, află că cei mai mulți autori patristici spun că e un păcat de-a dreapta, adică o e patologie a credinței deci n-are nici o treabă cu batjocura și blasfemiile necredincioșilor de toate nuanțele, care intră mai degrabă în categoria „Doamne, iartă-le lor, că nu știu ce fac!”

De exemplu, să te crezi mare creștin-ortodox dar având inima și mintea întunecate de ură să susții până în pânzele albe că dușmanii tăi ideologici nu pot fi iertați de Dumnezeu, nici dacă se pocăiesc sincer de păcatele lor, ei bine asta poate fi considerată hulă împotriva Duhului Sfânt.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 29.05.2024 at 15:32:56.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 29.05.2024, 22:19:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.463
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iorest: scutește-mă de divagațiile tale politicianiste de două parale ruginite; în afară de faptul că ele par deja simptomele unei patologii obsesiv-compulsive, nu sunt deloc relevante în tentativa noastră de comunicare.
Eu doar am descris tabloul, văd că e o rețetă bună faci sminteală publică, intri într-un con de umbră și după faci branding din pocăință.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și-apoi: în zona unde trăiesc eu partidul lui G. Simeon propune pentru locale o adunătură de semi-interlopi, traseiști detestați de toată lumea, scrântiți mintal cu acte în regulă, un răspopit curvar notoriu și alte personaje dubioase absolut nefrecventabile politic
Vezi că și Primarii USR din 17 câți au avut mulți au fost traseiști și s-au mutat, au rămas cu 7 dacă ești cinstit sufletește vezi problema și la USR Plus, nu acuzi pe altul că e bolnav fiindcă prezintă tabloul societății.

Problema e că tot PNL-PSD au făcut pe repede înainte alegerile ca să nu piardă mult la europarlamentare și ca să scoată din joc partidele care nu au filiale, deci o sursă a răului pt calitatea umană e tot binomul ăsta toxic.

Nu știu despre ce listă vorbești, eu m-am referit în principal la europarlamentare că acolo vin derive periculoase, Piperea, Aurelian Popa, și Terheș e tare, Neamțu, arată-mi listă de europarlamentare mai bună.
La locale din ce văd la mine în zonă primele 2-3 locuri eligibile sunt în regulă oamenii.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Am impresia că și în mesianicul tău AUR selecția candidaților lasă mult de dorit.
Am votat și Capsali în 2014 și nu a trecut de 10.000 de voturi, Mihai Neamțu cu Noua Republică s-a oprit la 25.000 și Peter Costea la 125.000, e clar că acum e o fereastră unică la Europarlamentare.

E vorba că altceva nu aveam ce vota cu șanse să treacă de 10%, de când așteptăm noi conservatorii, naționaliștii o astfel de ocazie, practic de când a luat Vadim în 2000, 25% după nu au mai fost partide care să conteze.

Dan Diaconescu s-a stins repede politic, or acuma și dacă mâine dispare AUR important e Polul Conservator care unificat va putea da un președinte, guvernarea, și ar putea face lucruri pentru țară.

Deci George Simion și B.O.R. prin Referendumul pt Familie au meritul că au scos la iveală acest pol conservator.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ai pomenit de hula împotriva Duhului Sfânt, despre care văd că ai tot atâta habar cât despre esența Evangheliei. Ei bine prietene, află că cei mai mulți autori patristici spun că e un păcat de-a dreapta, adică o e patologie a credinței deci n-are nici o treabă cu batjocura și blasfemiile necredincioșilor de toate nuanțele, care intră mai degrabă în categoria „Doamne, iartă-le lor, că nu știu ce fac!”
Omule nu am timp să-mi spurc mintea să stau să-ți transcriu fiecare mizerie de glumă făcută de stand-uperi, nu cred că sunt repere, mulți cu premeditare și bună știință fac ce fac și și ei au o parte mare din vină pt mizeria de societate în care suntem.


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De exemplu, să te crezi mare creștin-ortodox dar având inima și mintea întunecate de ură să susții până în pânzele albe că dușmanii tăi ideologici nu pot fi iertați de Dumnezeu, nici dacă se pocăiesc sincer de păcatele lor, ei bine asta poate fi considerată hulă împotriva Duhului Sfânt.
Și de unde știi tu că unul s-a pocăit după 2-3 apariții tv, de ce i-am lua drept repere pe niște oameni care au obiceiul să se dea în spectacol.
Lasă să treacă vreo 10 ani și vedem.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.05.2024 at 22:22:00.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 29.05.2024, 23:26:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.463
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iorest: scutește-mă de divagațiile tale politicianiste de două parale ruginite; în afară de faptul că ele par deja simptomele unei patologii obsesiv-compulsive, nu sunt deloc relevante în tentativa noastră de comunicare.
Prietene vezi că mă bazez pe fapte când spun despre toxicitatea haștagiștilor:

Primul marș lgbt la Timișoara a fost autorizat de Fritz care acum dă interviuri pe la Radio Vocea Evangheliei și parazitează marșul pentru viață

https://www.youtube.com/watch?v=9SGmDfWsZWs

Au mai fost expoziții în care un prapure bisericesc a fost vopsit în curcubeu

https://adevarul.ro/stiri-locale/tim...u-2061395.html

Dominic Fritz prin rea credință nu a cumpărat certificate verzi pt termoficare și s-a ajuns la amenzi de 20 de milioane de euro pt oraș, dacă făcea Radu Mazăre 20 de milioane pagubă era săltat de DNA.

E oficial! Colterm Timisoara a primit amenda de 14,5 milioane de euro pentru ca administratia Fritz nu a cumparat la timp certificatele de poluare pentru 2021

Viceprimarul USR al lui Fritz e un penal

Viceprimarul Timisoarei - Un penal în toată splendoarea Astfel, în vara anului trecut, Rubem Lațcău a comis o contravenție în domeniul rutier, fapt pentru care i-a fost suspendat permisul de conducere pentru o perioadă de 30 de zile. A primit o dovadă înlocuitoare, valabilă până în data de 4 august. Deși termenul a expirat, conducătorul auto în cauză a continuat să șofeze pe drumurile publice, ignorând faptul că săvârșea, astfel, o faptă de natură penală.

Curtea de Conturi a constatat nereguli

Curtea de Conturi a constatat dezastrul produs de administrația Fritz. Firme favorizate și plăți de sute de mii de lei pentru lucrări fictive și salarii nejustificat de mari

Să nu cumva să mă mai acuzi pe mine de probleme patologice când eu văd fața hâdă, hoția, disprețul, minciuna, mizantropia, propaganda de învrăjbire useristo-haștagistă în cele mai patologice forme ale ei.
Toate astea se fac pe bani mulți, mulși din taxe și impozite tot mai mari.


Campioni la biruri: Timișoara are cele mai mari taxe și impozite din țară, în 2024


Pune mâna pe citit, informează-te și ieși din bula useristă, vezi că experimentele astea costă 4 ani din viață niște cetățeni care-și plătesc la timp taxele ca ele să fie devalizate prin scheme de furt, prin expoziții și manifestări disprețuitoare la adresa majorității, pro păcat care deformează sufletește pe cei mai tineri și mai slabi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 31.05.2024, 15:50:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.230
Implicit

Ce treabă am eu cu Dominic Fritz, bula useristă și cam tot ghiveciul textual din anterioarele două postări?

Eu discutam despre pocăință și iertarea păcatelor tuturor celor care, auzind chemarea lui Hristos, se abandonează milostivirii Lui.

Deși nu-mi place să arunc cu versete biblice după oameni, pentru tine fac o excepție:

Dumnezeu nu ține seama de vremurile de neștiință și poruncește acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască (Faptele Apostolilor 17:30)

Nu-mi mai tot înșirui nelegiuirile vrășmașilor tăi, mai bine concentrează-te pe ale tale, chiar dacă bârna ideologică îți obturează, de o vreme încoace, privirea interioară. Mai ales că ești cu un crac în apostazie cu valorile tale „totemice ” (cuvântul „totem” oricum l-ai suci tot idol înseamnă)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 31.05.2024, 19:29:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.463
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce treabă am eu cu Dominic Fritz, bula useristă și cam tot ghiveciul textual din anterioarele două postări?
Începuseși să înșiri despre AUR și așa reieșea că ești din zona usr progresistă, nu pare că ai fi cu PNL-PSD.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu-mi mai tot înșirui nelegiuirile vrășmașilor tăi, mai bine concentrează-te pe ale tale, chiar dacă bârna ideologică îți obturează, de o vreme încoace, privirea interioară. Mai ales că ești cu un crac în apostazie cu valorile tale „totemice ” (cuvântul „totem” oricum l-ai suci tot idol înseamnă)
Nu e puțin lucru să faci sminteală publică într-un oraș prin cultul lgbt, și pe deasupra să-ți mai bați joc și de principiile din campanie, furtul e imoral după decalog.

Cu atât mai rău e un partid care e și hoț și promovează imoralitate publică e și ineficient raportat la rezultate, e și plin de incompetenți, are și propensiune spre dictatură în Pandemie Fritz cerea lui Arafat ordin de carantinare, de aceea s-au și dus protestatari la el acasă.

M-am referit la toate simbolurile care sunt importante pentru un neam atât, așa și panteonul sau areopagul sunt tot lucruri păgâne dacă te referi doar etimologic.

Liturghie era un cuvânt folosit de romani pentru ritualurile față de zeul Mitra, chiar dacă nu seamănă cu cele creștine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde