Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2012, 15:05:56
alexa26 alexa26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Implicit Ierusalim

In curand voi avea frumoasa ocazie de a merge in vizita la Ierusalim.
Ati fost vreodata ? Care sunt locurile pe care mi le recomandati sa merg sa le vad?
Stiu ca sunt ghizi speciali care pentru o anumita suma de bani iti pot arata orasul, dar m-as bucura sa imi spuneti si voi cateva locuri frumoase si cu insemnatate biblica.
Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2012, 16:01:35
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Este un filmuletz pe net despre pelerinajul in Tara Sfanta, merita vazut:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/filme-...ara-sfanta.php


Calatorie placuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2012, 18:55:57
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa26 Vezi mesajul
In curand voi avea frumoasa ocazie de a merge in vizita la Ierusalim.
Ati fost vreodata ? Care sunt locurile pe care mi le recomandati sa merg sa le vad?
Stiu ca sunt ghizi speciali care pentru o anumita suma de bani iti pot arata orasul, dar m-as bucura sa imi spuneti si voi cateva locuri frumoase si cu insemnatate biblica.
Va multumesc.
Selectez mai jos din programul unei excursii in Israel, locurile de vizitat in Jerusalim/ Bethleem

-Ein Karem – locul unde s-a nascut Ioan Botezatorul. Aici vizitam biserica Sf. Ioan Botezatorul
- privire panoramica asupra Ierusalimului de pe Muntele Maslinilor. Vom vizita apoi Capela Inaltarii, Biserica Sfanta Eleona si ne vom plimba pe calea Duminicii Palmierilor pana la Biserica Dominus Flevit, unde Domnul Isus a plans soarta Ierusalimului. Continuam vizita cu Biserica Natiunilor si Gradina si Grota Ghetsimani. Urmeaza o plimbare pe Cardo Jerusalemului in directia Muntelui Sion pentru a vizita foisorul "Cinei cea de Taina" si Mormantul Regelui David. Vom calatori cu autocarul pana in orasul Betlehem - locul unde Domnul Isus s-a nascut. Aici vom vizita Biserica Nasterii Domnului, Piata Ieslei (Mager) si campul pastorilor evrei unde acestia au fost anuntati de nasterea lui Mesia.
- incepem de la Poarta Leilor a Orasului Vechi prin a vizita Zidul Plangerii de unde vom urca pe Muntele Moriah. Vom continua traseul pe Via Dolorosa (drumul crucii) pana la Biserica Sfantului Mormant (mormantul Domnului).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2012, 19:15:57
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa26 Vezi mesajul
In curand voi avea frumoasa ocazie de a merge in vizita la Ierusalim.
Ati fost vreodata ? Care sunt locurile pe care mi le recomandati sa merg sa le vad?
Stiu ca sunt ghizi speciali care pentru o anumita suma de bani iti pot arata orasul, dar m-as bucura sa imi spuneti si voi cateva locuri frumoase si cu insemnatate biblica.
Va multumesc.
Cu bucurie iti pot indica locurile sfinte, si nu numai, din Ierusalim unde trebuie sa ajungi:
Cunoscut in antichitate sub numele de Salem sau Yerushalaim, orasul a fost cucerit de regele David in urma cu trei milenii si de atunci evreii vin aici sa se inchine , deoarece aici Solomon, fiul lui David a construit Templul, casa lui Dumnezeu.Pentru noi crestinii acesta este locul unde Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, a patimit,a fost rastignit si a inviat.Ierusalimul a fost si este cel mai sfant oras de peste doua mii de ani.
- Muntele Zion unde este mormantul regelui David, deasupra caruia se afla "camera de sus", locul unde Iisus Domnul nostru a luat cina - Cina cea de Taina- cu ucenicii sai, instituind Euharistia;tot aici este si Manastirea Adormirea Maicii Domnului ;

- Cetatea- o fortareata care exista dinaintea regelui Irod care a extins-o.Se mai numeste si Turnul lui David si in prezent gazduieste Muzeul de Istorie din Ierusalim;
- Muntele Maslinilor,
- Biserica Sfanta Maria Magdalena, construita de tarul Alexandru al III-lea in sec.al 19-lea i memoria mamei sale, imparateasa Maria Alexadrovna;
- Biserica Natiunilor, numita si a Agoniei, ridicata deasupra pietrei pe care Domnul Iisus Hristos s-a rugat inainte de a fi tradat de Iuda si arestat de garzile Templului;
- Biserica Sf.Petru la Cantatul cocosului, construita pe ruinele casei marelui preot Caiafa;dupa arestul Domnului Iisus din Gradina Ghetsimani, este dus in acest loc pentru a fi judecat, iar Petru se leapada de trei ori de Domnul pana la cantatul cocosului;
- Scaldatoarea Siloam, unde Domnul Iisus Hristos vindeca un orb ungandu-l cu tina trimtandu-l sa se spele in scaldatoarea Siloamului;
- Biserica unde este Mormantul Maicii Domnului;
- Biserica Dominus Flevit (Domnul a plans), Domnul iisus a plans pentru Ierusalim, a carui distrugere a proorocit;
- Biserica Pater Nostre, unde aflam tabele cu rugaciunea Tatal nostru in mai multe limbi, incusiv in limba romana;
- Biserica Sf.Ana si scaldatoarea Bethesda;
- Capela Biciuirii, unde soldatii au pus coroana de spini si L-au biciuit pe Domnul si L-au imbracat cu mantie rosie;
- Manastirea Doamna noastra din Sion unde se afla continuarea spatiului "pardosit cu pietre" si Capela Condamnarii;
- Drumul Crucii cu staionarile respective- Biserica Sfantului Mormant in care sunt ultimele stationari, locul Crucificarii, Piatra Ungerii, Mormantul Domnului;
Mai sunt si alte minunate locuri sfinte de vazut.Odata ajuns acolo, in functie de timpul disponibil si de insotitorul dv.(de grup, personal, etc.)veti afla de acestea.
Domnul sa va insoteasca si sa va ocroteasca!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina de la Ierusalim Carmen FUNIERU Sfintele Pasti - Invierea Domnului 755 27.04.2019 14:52:33
IERUSALIM ana-maria Pelerinaje la locuri Sfinte 27 08.04.2011 19:51:52
IERUSALIM tigerAvalo9 Generalitati 17 25.08.2009 19:45:58