Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 25.01.2011, 10:08:44
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
adriana,biblia este rastalmacita in multe feluri si multe interese lumesti aduc din biblie numai ce le place.
parerea me:femeia este ajutor barbatului,barbatului i s-a facut de dumnezeu O SINGURA FEMEIE,femeia sa fie supusa barbatului sau, IAR barbatul sa-si iubeasca femeia ca pe sine insusi,femeia si barbatul sunt doua jumatati cu responsabilitati diferite.
daca iisus hristos dorea femei-preot,atunci trimitea un nr.N de femei in cadrul celor 12 apostoli.si aprepo,femeia a avut intotdeauna demnitate,ca sunt unii ce nu recunosc acest lucru este o alta problema.
Codana, tot poporul este preot. Punct. Conducatori au fost doar barbati pentru ca asa au fost timpurile, de sclavie a femeii, si asta pentru ca barbatii aveau inima DE PIATRA. Si asta tot Domnul a zis-o, pentru ca de la inceput NU A FOST ASA. Punct.
  #522  
Vechi 25.01.2011, 10:11:47
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Doamna Adriana,

Daca un preot (ortodox) o ia razna si nu respecta regulile Ortodoxiei, NU inseamna ca prostiile lui trebuie sa devina norma pentru nimeni _ nici pentru credinciosii din pastorirea sa, nici pentru Biserica Ortodoxa.

Cum spunea deja cineva, "preotia" la protestanti nu este harica, iar denumirile de "episcop" sau "pastor" nu sunt decat simple functii administrative. Ei nu au nicidecum Hirotonie, ca in Biserica Ortodoxa si in Biserica Romano-Catolica.


In Ortodoxie, denumiriele de diacon, preot si episcop se refera la trepete HARICE de Hirotonie, adica de primirea Preotiei printr-un act sacramental, iar nu unul administrativ, ca la protestanti !
Numai instalarea preotului in parohie e act administrativ, dar conferirea preotiei este un act sacramental. Ceea ce la protestanti, repet, nu exista.
Asa ca degeaba faceti caz de "epsicopii" si "episcopesele" din mediile (neo)protestante. Nu ei sunt normativul, nu ei sunt paradigma preotiei crestine.
La protestanti (si neo ~) aceste titluri sunt ca cel de sef de sectie pentru un inginer care a fost desemnat de alti ingineri sa conduca o sectie. Asa cum a fi sef de sectie in fabrica nu-l face pe un inginer mai inginer decat altul, tot asa si la ei, "episcopul" nu are nimic in plus fata de simplul mirean decat atributiile de conducere si control.

Cat despre ceea ce spuneti in legatura cu randuielile bisericilor ortodoxe locale, e de mirare ca NU stiti ca Ortodoxia are un fond de baza care este unul si acelasi pentru toate comunitatile ortodoxe, si care nu poate fi schimbat. Abaterile de la prevederile acestui fond doctrinar constituie erezie; adica, pe scurt, cine nu le respecta, nu mai este ortodox, ci eretic, indiferent de cat si cum se bate cu pumnul in piept si ce eticheta isi pune.
Ca anumite chestii neesentiale difera de la BO locala la alta, e normal. Dar asa cum dogma Sfintei Treimi nu e diferita de la o BO la alta, tot asa nici problema preotiei nu e altfel de la o BO la alta.

Cum ramane cu problema duhovnicului dvs. ? Aveti unul ? Ce zice despre cauza pentru care militati ?
Tocmai ca si diaconia era harica, si nicidecum administrativa asa cum o prezinta parintele Cleopa, se facea cu punerea mainilor de catre episcop si era data si femeii, si astazi sta la baza ideii ca preotia harica poate fi si pentru femeie, si nu este parerea unui preot.
In fine, cand o sa fie adoptata, o sa va convingeti.
  #523  
Vechi 25.01.2011, 10:12:22
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Am o rugaminte pentru userii acestui forum: sa ignore acest topic ,sa nu mai dea raspunsuri...
  #524  
Vechi 25.01.2011, 10:14:29
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si in domeniul stiintei au lucrat la inceput numai barbati; dar nu te indoiesti de stiinta. Dar de continutul Evangheliior te indoiesti. Ma intreb cu ce scop faci aceste afirmatii si cum de ti se permite sa continui pe acest ton aici pe forumul crestin-ortodox?!? Sau aici se face propaganda New-Age?!?
"Tradare, tradare, dar sa stim si noi." (citat din memorie)
Pai tocmai ca nu se schimba continutul evangheliilor in functie de sexul celui care slujeste lui Dumnezeu TOCMAI PENTRU CA in Evanghelie TOT POPORUL este preotie imparateasca si TOT POPORUL este chemat sa ii slujeasca lui Dumnezeu si sa duca Buna Vestire mai departe si la altii.
  #525  
Vechi 25.01.2011, 10:30:59
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Bine ai revenit Adriana la religia ortodoxa. Nu stiu cum administratorii nu inchid acest subiect dar in fine!
Cat despre ce scrii tu si dai exemplu din 1 Petru 2,9. Voi insa sunteti o semintie aleasa, o preotie imparateasca, un neam sfant, un popor pe care Dumnezeu Si l-a castigat ca sa fie al Lui, ca sa vestiti puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din intuneric la lumina Sa minunata; sa reamintim ca aceasi carte reaminteste ca Fiilor duhovnicesti supuneti-va preotilor! 1 Petru 5 ,5 Deci sunt trepte superioare si inferioare la preotime!
Apoi nu am auzit ca in Vt femeia sa fie preot dar iata ce spune biblia:Iesire 19, 5. Deci, de veti asculta glasul Meu si de veti pazi legamantul Meu, dintre toate neamurile Imi veti fi popor ales ca al Meu este tot pamantul;

6. Imi veti fi imparatie preoteasca si neam sfant!" Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune fiilor lui Israel".
Deci teoria ta cade deoarece Israel a avut numai preoti barbati! Confuzia este ca noi toti suntem preoti dar numai unii oficiaza slujba!
P.S atata timp cat ai idei sectare nu stiu de ce te mai numesti ortodoxa! Ca sa inseli?
P.S2 biblia asta cred ca e impotriva femeilor deoarece nici o femeie nu a scris in ea dupa cate stiu eu. Sau mai sti poate vi tu cu o idee noua si invinuiesti biserica!

Last edited by bairstow; 25.01.2011 at 10:33:23.
Subiect închis

Tags
din ospățul credinței



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 09:39:32
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04