Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.12.2011, 13:06:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pînă acum cu toții ați vrut ca eu să vin cu un model cosmologic coerent, cu demonstrații și cu explicații pentru orice. Acum vă provoc și eu să explicați de ce toate experimentele care au în vedere suprafața apelor ajung la concluzia că nu există nici o curbură a Pămîntului.
Haha, chiar aseara ma gandeam sa pun o intrebare in directia asta.
De ce daca innoti in largum marii la un moment dat nu mai vezi tarmul, daca pamantul ar fi plat asta n-ar trebui sa se intample.

La primul experiment cu canalul, explicatia ar putea fi destul de simpla..canalul ar putea sa nu urmeze curbura pamantului ci pur si simplu sa fie o sectiune prin el, o adancire de 6 picioare (~2m) nu e observabila la o asa distanta.

Calculule de inceput nu l-am verificat.
  #112  
Vechi 02.12.2011, 14:40:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, chiar aseara ma gandeam sa pun o intrebare in directia asta.
De ce daca innoti in largum marii la un moment dat nu mai vezi tarmul, daca pamantul ar fi plat asta n-ar trebui sa se intample.

La primul experiment cu canalul, explicatia ar putea fi destul de simpla..canalul ar putea sa nu urmeze curbura pamantului ci pur si simplu sa fie o sectiune prin el, o adancire de 6 picioare (~2m) nu e observabila la o asa distanta.

Calculule de inceput nu l-am verificat.
1. Este o chestiune de perspectivă care se numește iluzie optică. E aceeași problemă cu vaporul care se îndepărtează, a cărui cocă treptat nu se mai vede. Explicație: cu cît te îndepărtezi mai mult de țărm (sau cu cît vaporul este mai în larg), cu atît valurile apropiate de observator îi apar tot mai înalte comparativ cu obiectul îndepărtat care se vede din ce în ce mai mic. Asfel încît la un moment dat imaginea lui dispare de tot. Mai jos avem demonstrația cu desene:

http://www.sacred-texts.com/earth/za/za32.htm#page_201

2. Mi se pare mie sau faci o confuzie, dacă înțeleg bine ce spui. Acolo se studiază planeitatea suprafeței apei, nu a canalului. Indiferent cum sînt malurile sale sau cum e fundul rîului, indiferent dacă așa-zisa calotă a Pămîntului este secționată cu o linie perfect dreaptă, acolo se studiază suprafața apei și atît. Presupunînd că Pămîntul este sferic și canalul este artificial și perfect drept construit cu laserul de o echipă de ingineri japonezi competenți, apa din el tot curbată ar trebui să fie. Corect?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #113  
Vechi 02.12.2011, 15:47:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Acum, si fi-miu de 7 ani stie care este compozitia soarelui si cum a fost aflata, ca vroiam sa-i cumparam spectometru (dar unul profesionist este mult prea scump pt o jucarie).
Un cadou pentru fiul tău. Sper să-i placă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #114  
Vechi 03.12.2011, 01:40:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Florine,esti capos rau! Uita-te la eclipsele de luna,se vede clar forma rotunda a Pamantului,caci este propria-i umbra!
  #115  
Vechi 03.12.2011, 08:24:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Unele topicuri sunt ziditoare. Mai există și topicuri smintitoare. Acesta de față e într-o categorie specială: să-i spunem "topicuri aiuritoare". Adică, citesc aiurit ceea ce scrie aici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #116  
Vechi 03.12.2011, 09:28:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Raoul,

Vezi că am pus și eu niște întrebări mai sus care așteaptă răspuns. Și încă nu am scos artileria grea, mai am răbdare.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Florine,esti capos rau! Uita-te la eclipsele de luna,se vede clar forma rotunda a Pamantului,caci este propria-i umbra!
Citește FAQ de pe http://www.theflatearthsociety.org/f...?topic=11211.0 :

Q: "What about Lunar Eclipses?"

A: A celestial body, known as the antimoon, passes between the sun and moon. This projects a shadow upon the moon.

Ar mai fi o posibilă explicație, cam trasă de păr. Luna emite lumina ei proprie și, în anumite momente, se stinge. Argument care nu prea stă în picioare deoarece eclipsele sînt previzibile, producerea lor se poate calcula dinainte.

Vei răspunde că e ridicol să existe o "anti-lună". Cum, într-un Univers în care marii fizicieni cum ar fi St. Hawking, propun modele ale Big-Bangului noncauzal (recent am văzut ultimele lui aberații prezentate într-un documentar pe Discovery), într-o lume în care materia însăși formată din quarci și antiquarci dispare și este recreată permanent, într-un Univers plin de materie și energie negativă invizibilă aceste lucruri enumerate pot fi posibile? Dar într-un Cosmos cu un Pămînt cilindric în mijloc nu poate exista o anti-lună, un Soare negru, stelele nu se pot ele roti în jurul planetei noastre, nu... De ce nu? De aia, pentru că asta se prezintă pe Internet, la școală, la televizor, în cărți scrise de genii neînțelese de bobor. Dar asta nu implică nicidecum că modelul lor este adevărat și că ăsta e fals. Fals și ridicol, evident.

Raoul, explică-ne te rog cum este posibil ca în timpul anumitor eclipse de lună, Soarele să fie totuși vizibil. Fenomenul se numește selenehelion.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #117  
Vechi 03.12.2011, 16:51:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Depinde cum îl orbitează, poate pe o traicetorie închisă și plană paralelă cu suprafața Planetei Pizza. Asta dacă există ISS... :) Eu cred că da.
hai sa fim seriosi.
tu chiar crezi in ce spui? sincer ...
  #118  
Vechi 03.12.2011, 18:02:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Raspuns foarte simplu!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vei răspunde că e ridicol să existe o "anti-lună". Cum, într-un Univers în care marii fizicieni cum ar fi St. Hawking, propun modele ale Big-Bangului noncauzal (recent am văzut ultimele lui aberații prezentate într-un documentar pe Discovery), într-o lume în care materia însăși formată din quarci și antiquarci dispare și este recreată permanent, într-un Univers plin de materie și energie negativă invizibilă aceste lucruri enumerate pot fi posibile? Dar într-un Cosmos cu un Pămînt cilindric în mijloc nu poate exista o anti-lună, un Soare negru, stelele nu se pot ele roti în jurul planetei noastre, nu... De ce nu? De aia, pentru că asta se prezintă pe Internet, la școală, la televizor, în cărți scrise de genii neînțelese de bobor. Dar asta nu implică nicidecum că modelul lor este adevărat și că ăsta e fals. Fals și ridicol, evident.

Raoul, explică-ne te rog cum este posibil ca în timpul anumitor eclipse de lună, Soarele să fie totuși vizibil. Fenomenul se numește selenehelion.
Daca ai fi avut un copil la varsta cand te innebuneste cu DE CE.. de soarele este rosu la apus si de ce vedem mult timp lumina rosie dupa asfintit..

Pentru ca pe masura ce pe masura ce soarele este mai aproape de orizont il percepem mai SUS decat este in realitate. (valabil pt toate observatiile astronomice.. stiu ca cei care calatoreau pe mare evitau sa se ghideze dupa corpuri aflate in preajma orizontului)
In mod concret vedem rasaritul inainte sa se produca in mod real.
Vedem soarele pe cer seara desi in mod real a apus deja!

Simplu ca bunaziua.
Iar soarele este rosu deoarece lumina din capatul celalalt al spectrului este mai "afectata" de refractie si nu mai ajunge la ochii nostrii.

Etc etc etc..

Selenehelion este ECLIPSA ORIZONTALA. Asta inseamna ca soarele este vazut la orizont, dar in realitate el este sub linia orizontului.


Multumit?

Last edited by anna21; 03.12.2011 at 18:06:25.
  #119  
Vechi 03.12.2011, 18:07:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daca ai fi avut un copil la varsta cand te innebuneste cu DE CE.. de soarele este rosu la apus si de ce vedem mult timp lumina rosie dupa asfintit..

Pentru ca pe masura ce pe masura ce soarele este mai aproape de orizont il percepem mai SUS decat este in realitate. (valabil pt toate observatiile astronomice.. stiu ca cei care calatoreau pe mare evitau sa se ghideze dupa corpuri aflate in preajma orizontului)
In mod concret vedem rasaritul inainte sa se produca in mod real.
Vedem soarele pe cer desi in mod reala a apus deja!

Simplu ca bunaziua.
Iar soarele este rosu deoarece lumina din capatul celalalt al spectrului este mai "afectata" de refractie si nu mai ajunge la ochii nostrii.

Etc etc etc..

Selenehelion este ECLIPSA ORIZONTALA. Asta inseamna ca soarele este vazut la orizont, dar in realitate el este sub linia orizontului.


Multumit?
eu cred ca pana si legile fizicii conspira impotriva noastra
  #120  
Vechi 03.12.2011, 18:31:22
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Daca-i plat , ce-i sub el ? Altfel formulat , pe care parte a discului suntem noi ? Pe cealalta ce ii ?

Last edited by cocacoc; 03.12.2011 at 18:34:38.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43