Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2007, 15:37:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Sovidiu, vorbesti din nestiinta...daca ai fi avut o relatie deosebita cu duhovnicul tau, cred ca ai fi avut alta parere. Dar atata vreme cat nu stii ce inseamna o relatie duhovniceasca, te sfatuiesc sa te abtii de la comentarii.

Cat priveste libertatea, draga Cristalin, programul duhovnicesc nu o impiedica, dimpotriva te ajuta cu adevarat sa fii liber. Programul duhovnicesc nu tine de o anumita ora sau de o anumita forma. Programul duhovnicesc este intalnirea ta cu libertatea Insasi!
Poi ce inseamna o relatzie duhovniceasca in opinia ta?, shi de ce sa ma abtzin, este undeva in comentariile mele ideea ca parerea mea este cea buna shi a altora cea rea, ca doar eu stiu shi altzii nu? Adica ne ceri sa ne spunem parerea shi apoi ma sfatuieshti sa ma abtzin? :dontgetit: Mi-am spus parerea mea shi te-am intrebat unele lucruri despre tine si se pare ca iar te-am suparat ???, dar se pare ca preferi sa pastrezi discretzie... foarte bine. Shi de unde tzi-ai dat seama ca nu stiu ce inseamna o astfel de relatzie? Poi sigur ca nu shtiu, ca nu sunt nici preot shi nici calugar ci doar un banal creshtin-ortodox... dar uite ca shtiu mai bine ca domnia ta din moment ce eu mi-am spus parerea pe cand domnia ta nu prea, dar lasa sa se intzelega ca iacata ca ar shtii mult mai bine. Shi daca stie atunci de ce mai intreaba? Iar daca o face pentru a aborda anumite teme, atunci de ce nu-i prea place raspunsurile mele... fireshte ca vorbesc din neshtiintza... sa fim serioshi stimate Iosif, poi numai Bunul Dumnezeu vorbeshte din cunoshtintza... noi ne spunem doar pareri. Dar daca te-am suparat atunci intr-adevar se cuvine sa nu mai conversez cu domnia ta o vreme macar... cinestie daca domnia ta nu pune prea la suflet shi ce anume intzelege... deci te las in pace stimate Iosif... deocamdata :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2007, 16:54:53
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Program nu am in schimb am mereu pe Doamne Iisuse pe buze.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.07.2007, 18:39:25
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

vsovi, aici nu e vorba de lasat in pace! Spuneai ca de ce propagam ideea relatiei cu duhovnicul. Si m-a mirat tare intrebarea ta, pentru ca din cate stiu Dumnezeu a randuit preotii sa mijloceasca oamenilor Sfintele Taine. Fara Sfintele Taine nu te poti pune in randuiala cu Dumnezeu. Si pentru a primi Sfanta Impartasanie e nevoie de Spovedanie. Daca vrei ca Spovedania sa fie mai mult decat o enumerare de pacate, atunci cauti sa stabilesti o relatie cu un duhovnic. Ce ti se pare imposibil?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.07.2007, 22:07:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Program nu am in schimb am mereu pe Doamne Iisuse pe buze.
sper k nu-l ai numai acolo :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2009, 10:29:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin Vezi mesajul
Nu am PROGRAM.Nu-mi plac sabloanele si programele. Imi place sa fiu liber si sa traiesc liber, departe de legi, programe si orare facute de alte minti omenesti. Programul meu este LIBERTATEA si in acest caz imi planific ce si cum asa cum simt, indiferenta pe ce plan: duhovnicesc, familiar, civic, etc
[COLOR=darkred]Din aceasta ordine de idei reies numai pierderi si caderi.[/COLOR] A privi astfel lucrurile este numai urmare a mandriei si a lipsei de ascultare si cumintenie. Se cade a avea ordine in viata, in viata sufleteasca si in cea trupeasca.

Sfintii Parinti (ex. Gheron Iosif - [COLOR=deepskyblue]Despre program si dezordine[/COLOR][COLOR=black]) spun adesea ca cel lipsit de program si ordine in cele ale zilei nu este[/COLOR] bun de nimic. Se cade a avea o randuiala batuta in cuie: trezire, rugaciune, masa, munca, pauza, odihna, plimbare, lectura, rugaciune, odihna, somn, plecare in natura, etc. Toate sa fie masurate si la locul lor.

A nu avea un program bine stabilit este cea mai mare bucurie a diavolului, care neincetat ne va umple ziua cu fel de fel de noutati si lucruri neasteptate. [COLOR=darkred]Un program va frana cele aduse la intamplare de o noua zi.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.08.2009, 16:40:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nici eu nu las lucrurile la voia intamplarii, dar nici nu pot sa fiu de acord cu cel ce nu deschide usa (daca cineva bate) pe motiv ca e la rugaciune, nu-si ajuta aproapele pe motiv ca e in perioada de odihna ... Sunt atat de multe lucruri pe care nu le-am prevazut, incat de multe ori trebuie sa ne abatem de la numite reguli de dragul iubirii. Fie ca ea sa biruiasca in toate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.01.2010, 16:26:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Recomand tuturor cu caldura, articolul Programul dezordonat - o patima camuflata.

Acesta exprima un adevar, trecut de cele mai multe ori de noi cu vederea, sau o realitate a vietii noastre cotidiene in care, din pacate, ne complacem. Si cu ce pret ...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.01.2010, 04:47:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarul este ca, in afara de cei superorganizati, mai sunt 2 categorii carora le prisoseste timpul : cei care pun pe altii sa munceasca ptr ei, cu sau fara bani, si cei care in general taie frunza la caini.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.01.2010, 11:53:01
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ce tot propagatzi ideea asta ca trebuie sa ai un duhovnic subantzelegand ca shi cum acela ar fi maestru shi tu ucenicul shi din cuvantul caruia nu trebuie sa ieshi, o ascultare cam de tipul master-slave, poi nu asha se intampla shi poate ca asha nici nu trebuie, poi domnule, duhovnicul tau eu shtiu ca este parintele/popa sau mai multzi daca sunt mai multzi, fie pe care tzi-l gaseshti/alegi daca cunoshti pe cineva inaintat in har shi sfiintzenie, fie parintele/parintzii de la biserica unde mergi mai des... asha mi se pare, iar relatzia cu aceshtia/parintele, asha cum este ea, este defapt relatzia cu duhovnicul tau dat de Dumnezeu... sau nu?
Vsovi, cred ca nu trebuie pusa problema asa cum spui dumneata. Imi permit sa intervin, caci desi sunt nou pe acest forum, ceea ce am citit deocamdata scris de dumneata mie imi place foarte, chiar daca de multe ori nu sunt de acord cu parerile dumitale. asa cum nu prea sunt nici acum.
Asadar, eu cred ca relatia aceasta dintre duhovnic si crestin are doua etape. Prima etapa ar fi aceea pe care o pomenesti tu, si anume de respingere sau macar de privire cu oarecare circumspectie. Un om inteligent are si oleaca de mandrie, aici vorbesc din cunostinta de cauza, caci eu nefiind totusi foarte inteligent, la capitolul mandrie as avea sa umplu sacul intregului cartier. De aceea cred ca aceasta prima etapa este datorata acestui lucru.
Insa daca, tot cu inteligenta am privi putin problema, si ne-am scoate pe noi din cauza am zice un pic altfel. Daca vrei sa fii cel mai bun chirurg, te duci la cei mai buni chirurgi sa inveti de la ei. Asa si aici, daca vrei sa inaintezi in credinta si in drumul ingust catre Dumnezeu, te duci la un duhovnic. De ce? Pentru simplele motive ca acela a trait mai multe decat tine. Acela a vazut mai multi oameni cu probleme asemanatoare cu ale tale. Pentru ca acela e un om imbunatatit, poate nu sfant, dar probabil mai traitor decat tine. Si nu in ultimul rand, ci chiar in primul, pentru ca el este in si de la Dumnezeu cand te spovedesti. Asta inseamna si un pic de ascultare si de taiere a mandriei.
Apoi, tu spui un anume aspect, ca ave, preoti, de ce trebui sa mentinem o relatie mai stransa decat cea de slujba. Pai poate ca unii dintre noi, nu la mine ma refer, au mai inaintat in credinta. Stim din multe exemple ca drumul catre Dumnezeu, sau intru Dumnezeu cum zice Noica, nu se opreste niciodata. Oricat ne-am apropia, am putea sa ne apropiem si mai mult. De la o anumita etapa incolo, un duhovnic care sa te cunoasca mai bine te-ar putea ajuta mai mult. Adica, in mod obisnuit un duhovnic cu care nu ai o relatie, tine locul unei carti. Tu vrei sa stii ceva, el iti da un raspuns general la o problema. Un duhovnic care te cunoaste poate sa adapteze mai bine ce stie la tine, si, in final sa fie mai folositor.
De aceea cred ca e gresit sa spui ca nu trebuie sa se promoveze o relatie mai stransa cu un duhovnic, pentru ca asta ar insemna ca nu trebuie sa promovam o crestere mai stransa in cele duhovnicesti.
Stiu, sunt unii care ajung singuri la Dumnezeu. Poate tu esti printre aceia. Nu e nici o urma de ironie. Eu insa nu sunt dintre aceia. Pentru mine unul, si cam mine sunt multi, un duhovnic ar fi un mare ajutor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.10.2012, 00:52:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Parintele Constantin Sarbu

"Dimineata, cand te trezesti din somn sa faci semnul sfintei cruci si sa spui: Iti multumesc, Doamne, ca am vazut lumina zilei. Ajuta-ma, lumineaza-ma sa fac numai voia Ta!

Apoi te scoli, fara sa dai voie trupului sa se intinda alene si, cum ai pus picioarele pe dusumea, sa si indoi genunchii pentru metanie si sa faci 3 metanii, zicand: Multumesc Tie, Doamne, ca am pus picioarele mele pe asternutul picioarelor Tale! Ajuta-ma sa umblu astazi cu ele si sa fac voia Ta!

Zici rugaciunea Tatal nostru, te imbraci, te speli si dupa aceea te rogi cu rugaciunile de dimineata. Apoi te asezi la masa si faci pe hartie planul treburilor pe care le ai de rezolvat in ziua aceea.

Ne spunea Parintele ca daca cineva ne roaga ceva, sau ne dam intalnire cu cineva, sau promitem sa dam un telefon la ora cutare, apoi sa ne tinem de cuvant, sa fim punctuali si sa nu lasam sa ne astepte oamenii in zadar, caci daca avem mintea imprastiata si uitam ce am promis, nu mai putem sa ne dam numele de crestin. Deci cand zicem da, da sa fie, iar cand zicem nu, sa fie nu si mai mult de atat sa nu spunem. Sa nu ne juram, caci este pacat de moarte.

Ne invata sa nu mancam mult, sa fim cumpatati, sa taiem din mancarea noastra si sa dam altuia. Daca saturi pe altul – zicea – te satura si pe tine Dumnezeu, pentru ca l-ai saturat pe acela".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 20:42:29
Discernamantul duhovnicesc mirela.t Preotul 66 28.08.2012 16:16:26
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 19:37:44
PROGRAM la BISERICA cristinalex Biserica Ortodoxa Romana 7 18.01.2011 14:14:58
Program pelerinaje laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 0 12.07.2010 18:25:33