Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2013, 14:28:02
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Profan

Mi s-a luat un interviu, acum cateva zile. Ziariasta a fost intrigata de "hobby"-ul meu combinat cu facultatea pe care am urmat-o; recunosc ca a redat nu tocmai cum as fi vrut, lasand lagune unde se poate interpreta aiurea, insa am ramas surprins ca am fost acceptat pe un ziar national.

http://adevarul.ro/locale/bistrita/f...ccf/index.html
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2013, 14:51:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asteptam primele articole. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2013, 14:51:48
Ateismul inseamna ratiune Ateismul inseamna ratiune is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 31
Implicit

Orice forma de arta e laudabila.Iti urez succes pe viitor :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2013, 15:29:04
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asteptam primele articole. :)
Adica? Nu am inteles...:)
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2013, 15:41:02
Ateismul inseamna ratiune Ateismul inseamna ratiune is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 31
Implicit

Trebuie sa-i faci o schema:Se ia mouse-ul,se apasa pe link-ul respectiv si se ajunge astfel la continutul cu pricina
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2013, 15:53:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Grija mare! Atunci cand te pregatesti sa vorbesti despre Dumnezeu, trebuie sa si traiesti ceea ce spui.

Am vazut cantareti la strana si profesori de religie care au cazut in pacate grave. Exista o responsabilitate fata de ceea ce spunem sau cantam. Mesajul poate sa innobileze un suflet sau sa-l sminteasca. Sa nu uitam ca si Stalin a vrut sa se faca preot...

Atunci cand gresim din nestiinta, Dumnezeu ne ajuta sa ne revenim. Dar cand ii intoarcem spatele cu buna stiinta, atunci Il suparam pe Dumnezeu. Eu cred ca vei cere sfat de la duhovnici cu viata sfanta si vei face pana la urma ceea ce este cu adevarat placut lui Dumnezeu.

Ai putea, pentru inceput, sa-ti adaptezi repertoriul, avand mare grija ce mesaje transmiti tinerilor. Ei ar putea sa te urmeze intr-o directie buna sau in una gresita. Sa ai grija sa nu smintesti. Succesul in fata lumii poate sa te arunce in mandrie, care este maica a multor pacate.

Cauta sa-I placi lui Dumnezeu si atunci te vei minuna cati elevi vor pricepe ceea ce le vei vorbi despre Dumnezeu si despre trairea poruncilor evanghelice. Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2013, 15:54:58
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Articole

Eu nu am inteles chestia cu "articole"..."Asteptam primele articole". Eu nu scriu articole, nu am inteles ce articole "asteptati".
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2013, 16:04:25
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Antionap

Antionap, ar fi penibil sa expun chestiile interioare. Are rost sa spun ca sunt un om credincios? Ca iubesc pe Dumnezeu si ca aspir la lucruri duhovnicesti? "Eu sunt cel ce sunt" si sunt constient ca prin ceea ce am iesit in evidenta devine in acelasi timp o responsabilitate (chiar foarte delicata). Poate nu sunt "ortodox" ca si manifestare, insa eu prin ceea ce fac vreau sa expun omul asa vicios, vulgar si imperfect. Nu am intentionat sa ma bat cu pumnii in piept prin faptu`ca am preocupari teologice (Theos=Dumnezeu, logos=cunoastere,stiinta,cuvant). Ziarista mi-e prietena si a vrut sa imi puna niste intrebari oneste: asa simplu vad eu toata treaba.

Eu sper ca oricine citeste articolul sa poata sa vada simpla treaba. Mai am mult pana sa fiu "o voce" propriu-zisa; academic, moral sau teologic vorbind.

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2013, 16:04:38
Ateismul inseamna ratiune Ateismul inseamna ratiune is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Grija mare! Atunci cand te pregatesti sa vorbesti despre Dumnezeu, trebuie sa si traiesti ceea ce spui.

Am vazut cantareti la strana si profesori de religie care au cazut in pacate grave. Exista o responsabilitate fata de ceea ce spunem sau cantam. Mesajul poate sa innobileze un suflet sau sa-l sminteasca. Sa nu uitam ca si Stalin a vrut sa se faca preot...

Atunci cand gresim din nestiinta, Dumnezeu ne ajuta sa ne revenim. Dar cand ii intoarcem spatele cu buna stiinta, atunci Il suparam pe Dumnezeu. Eu cred ca vei cere sfat de la duhovnici cu viata sfanta si vei face pana la urma ceea ce este cu adevarat placut lui Dumnezeu.

Ai putea, pentru inceput, sa-ti adaptezi repertoriul, avand mare grija ce mesaje transmiti tinerilor. Ei ar putea sa te urmeze intr-o directie buna sau in una gresita. Sa ai grija sa nu smintesti. Succesul in fata lumii poate sa te arunce in mandrie, care este maica a multor pacate.

Cauta sa-I placi lui Dumnezeu si atunci te vei minuna cati elevi vor pricepe ceea ce le vei vorbi despre Dumnezeu si despre trairea poruncilor evanghelice. Dumnezeu sa te ajute.
Antonia,cum ar fi tanarul ideal pentru tine?Spui de profesori care au cazut in pacat,te-as ruga sa dezvolti

Last edited by Ateismul inseamna ratiune; 25.06.2013 at 16:07:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2013, 16:49:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Antionap, ar fi penibil sa expun chestiile interioare. Are rost sa spun ca sunt un om credincios? Ca iubesc pe Dumnezeu si ca aspir la lucruri duhovnicesti? "Eu sunt cel ce sunt" si sunt constient ca prin ceea ce am iesit in evidenta devine in acelasi timp o responsabilitate (chiar foarte delicata). Poate nu sunt "ortodox" ca si manifestare, insa eu prin ceea ce fac vreau sa expun omul asa vicios, vulgar si imperfect. Nu am intentionat sa ma bat cu pumnii in piept prin faptu`ca am preocupari teologice (Theos=Dumnezeu, logos=cunoastere,stiinta,cuvant). Ziarista mi-e prietena si a vrut sa imi puna niste intrebari oneste: asa simplu vad eu toata treaba.

Eu sper ca oricine citeste articolul sa poata sa vada simpla treaba. Mai am mult pana sa fiu "o voce" propriu-zisa; academic, moral sau teologic vorbind.

Toate cele bune!
Toate sfaturile date sunt izvorate din experienta. Am cantat si eu si stiu gustul aplauzelor, dar si al ,,roscovelor'' cauzate de mandrie.

Dumnezeu are nebanuite modalitati de a ne atrage spre El. Iti doresc numai bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare