Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.06.2013, 16:13:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ateismul inseamna ratiune Vezi mesajul
Antonia,cum ar fi tanarul ideal pentru tine?Spui de profesori care au cazut in pacat,te-as ruga sa dezvolti
Vreau sa spun ca aceia care se indeletnicesc cu vorbirea despre Dumnezeu au ispite mari. Necuratul cauta sa le zadarniceasca efortul de a vorbi despre Dumnezeu, intinzandu-le oamenilor diverse capcane.

Sfantul Serafim de Sarov a trait mult timp in pustie si apoi a vorbit oamenilor despre Dumnezeu. Asta, daca vrem sa ne raportam la un ideal. Fiecare tanar isi stabileste distanta fata de acest ideal in functie de aspiratiile sale.

Moda acestor vremuri cauta sa-l excluda cumva pe Dumnezeu. Da, dar nu moda ne mantuieste, ci tot Dumnezeu.

Tanarul ideal ca si batranul ideal, in Ortodoxie, este cel placut lui Dumnezeu, este cel care se conduce dupa poruncile evanghelice si care cauta mantuirea ca pe o comoara de mare pret, punand pe primul plan sufletul, nu trupul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2013, 16:36:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Eu nu am inteles chestia cu "articole"..."Asteptam primele articole". Eu nu scriu articole, nu am inteles ce articole "asteptati".
Am inteles initial ca era un interviu de angajare :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2013, 16:46:23
Ateismul inseamna ratiune Ateismul inseamna ratiune is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vreau sa spun ca aceia care se indeletnicesc cu vorbirea despre Dumnezeu au ispite mari. Necuratul cauta sa le zadarniceasca efortul de a vorbi despre Dumnezeu, intinzandu-le oamenilor diverse capcane.

Sfantul Serafim de Sarov a trait mult timp in pustie si apoi a vorbit oamenilor despre Dumnezeu. Asta, daca vrem sa ne raportam la un ideal. Fiecare tanar isi stabileste distanta fata de acest ideal in functie de aspiratiile sale.

Moda acestor vremuri cauta sa-l excluda cumva pe Dumnezeu. Da, dar nu moda ne mantuieste, ci tot Dumnezeu.

Tanarul ideal ca si batranul ideal, in Ortodoxie, este cel placut lui Dumnezeu, este cel care se conduce dupa poruncile evanghelice si care cauta mantuirea ca pe o comoara de mare pret, punand pe primul plan sufletul, nu trupul.
Arhetipul asta de tanar n-o sa-l gasesti in forma asta,cel putin condus totalmente dupa poruncile evanghelice in niciun caz.Insa se gasesc tineri indragostiti de poezie,legati de idei abstracte,nu materiale,ce debordeaza de sensibilitate.Am prieteni atei ce scriu poezii si sunt de o frumusete interioara fara margini,privesc lumea nu dintr-o perspectiva obscura,ce ar reprezenta aici partea carnala,a instinctului,ci o privesc filtrata prin cerul albastru si senin al sufletelor lor.Sunt oameni tristi si indragostiti de tot ceea ce inseamna profunzime pe pamantul asta...N-am inteles de ce Dumnezeu,in cazul in care ar exista,nu se arata si-si declama clar cererile si ce asteapta de la noi(o sa-mi spui despre biblie,dar eu vreau sa-i simt mirosul respiratiei lui,taria vorbelor si compatimirea fata de bietele noastre suflete,sa-l privesc stand drept in fata mea)si faptul existentei jocului asta,al raiului,al iadului?Nu vreau sa cred ca e un Dumnezeu obosit ce se joaca ironic cu vietile noastre,privindu-ne in timp ce ne sfarsim.Daca intr-adevar exista si e binele suprem ,iar voi aveti dreptate,majoritatea,care sunteti consecventi principiilor voastre crestine,atunci ar trebui sa fim cu totii iertati.
Dumnezeu a dat liberul arbitru,iar mai apoi s-a razbunat cu violenta pe oameni pentru ca erau pagani,necredinciosi?Insa alegerea le apartinea lor si numai lor,doar aveam dreptul la "opinie" si in urma alegerii respective....praf si pulbere
Cum s-a putut naste dintr-o divinitatea perfecta notiunea de imperfect?Pentru ce atunci prezenta sarpelui,a diavolului?Si de ce Eva,fiinta izvorata din perfectiune,bunatate sublima -de ce a gustat din marul cu pricina?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.06.2013, 16:54:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

O ba da, ai sa gasesti tineri. Doar pentru ca nu ii ai tu in cercul tau de prieteni, nu inseamna ca nu exista. Dupa cum am mai zis, tinerii ortodocsi se intalnesc intre ei la manastiri, la ASCOR, la Ortodoxia Tinerilor .
*
Nu ai cercetat prea mult invatatura ortodoxa, asa'i ? Sau au citit carti peste carti (ortodoxe), ai ascultat conferinte peste confeinte, ai vorbit cu duhovnici si nu ai inteles ?

De ce nu-L vedem niciodată pe Dumnezeu?



http://www.ortodoxiatinerilor.ro/intrebari-incomode
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2013, 16:55:33
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit On-topic

Nu as vrea sa se devieze topicul pe alte teme care oricum sunt dezbatute destul.

Personal sunt deacord cu amandoua viziuni, Antoniap si Ateismul inseamna ratiune. Pe de o parte, inteleg profunzimea gandirii crestine care o propune Antoniap, pe de alta parte il inteleg pe Ateismul inseamna ratiune pentru viziunea mai pozitiva si mai detasata de misticismul sobru la care uneori aluneca exegetii crestini.

Dar va rog sa pastrati tema topicului, adica un articol aparut in ziarul national, care atrage atentia asocierii teologiei cu muzica hip-hop (sau mai bine zis muzica moderna in paralel cu ortodoxia conservatoare).

Oricum, va multumesc mult pentru interesul acordat.

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2013, 17:48:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ateismul inseamna ratiune Vezi mesajul
Arhetipul asta de tanar n-o sa-l gasesti in forma asta,cel putin condus totalmente dupa poruncile evanghelice in niciun caz.Insa se gasesc tineri indragostiti de poezie,legati de idei abstracte,nu materiale,ce debordeaza de sensibilitate.Am prieteni atei ce scriu poezii si sunt de o frumusete interioara fara margini,privesc lumea nu dintr-o perspectiva obscura,ce ar reprezenta aici partea carnala,a instinctului,ci o privesc filtrata prin cerul albastru si senin al sufletelor lor.Sunt oameni tristi si indragostiti de tot ceea ce inseamna profunzime pe pamantul asta...N-am inteles de ce Dumnezeu,in cazul in care ar exista,nu se arata si-si declama clar cererile si ce asteapta de la noi(o sa-mi spui despre biblie,dar eu vreau sa-i simt mirosul respiratiei lui,taria vorbelor si compatimirea fata de bietele noastre suflete,sa-l privesc stand drept in fata mea)si faptul existentei jocului asta,al raiului,al iadului?Nu vreau sa cred ca e un Dumnezeu obosit ce se joaca ironic cu vietile noastre,privindu-ne in timp ce ne sfarsim.Daca intr-adevar exista si e binele suprem ,iar voi aveti dreptate,majoritatea,care sunteti consecventi principiilor voastre crestine,atunci ar trebui sa fim cu totii iertati.
Dumnezeu a dat liberul arbitru,iar mai apoi s-a razbunat cu violenta pe oameni pentru ca erau pagani,necredinciosi?Insa alegerea le apartinea lor si numai lor,doar aveam dreptul la "opinie" si in urma alegerii respective....praf si pulbere
Cum s-a putut naste dintr-o divinitatea perfecta notiunea de imperfect?Pentru ce atunci prezenta sarpelui,a diavolului?Si de ce Eva,fiinta izvorata din perfectiune,bunatate sublima -de ce a gustat din marul cu pricina?
Ce cuvinte minunate, mai ales cele bolduite! Puternic este Dumnezeu sa te lase sa-L simti in inima ta, sa simti ca exista o fericire divina incomparabil mai mare decat cea lumeasca, sa simti lacrimi de recunostinta ca Dumnezeu este asa cum este si sa nu ma doresti sa fie altfel... Cred ca astfel de intrebari si-a pus si Sfantul Siluan Athonitul
http://invitatielaortodoxie.wordpres...dul-smereniei/

Last edited by antoniap; 25.06.2013 at 19:17:05.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2013, 18:23:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Nu as vrea sa se devieze topicul pe alte teme care oricum sunt dezbatute destul.

Personal sunt deacord cu amandoua viziuni, Antoniap si Ateismul inseamna ratiune. Pe de o parte, inteleg profunzimea gandirii crestine care o propune Antoniap, pe de alta parte il inteleg pe Ateismul inseamna ratiune pentru viziunea mai pozitiva si mai detasata de misticismul sobru la care uneori aluneca exegetii crestini.

Dar va rog sa pastrati tema topicului, adica un articol aparut in ziarul national, care atrage atentia asocierii teologiei cu muzica hip-hop (sau mai bine zis muzica moderna in paralel cu ortodoxia conservatoare).

Oricum, va multumesc mult pentru interesul acordat.

Toate cele bune!
Aici e vorba despre o lupta care se duce in sufletul tau. Pe de o parte ai vrea sa fii placut lui Dumnezeu, pe de alta parte ai vrea sa-i placi si lumii. E lupta pe care o ducem fiecare dintre noi.

Citindu-ti framantarile, ma vad pe mine la fel de emotionata, cu ani in urma. Si eu, ca si tine, voiam sa nu gresesc incercand sa ma afirm intr-un domeniu in care exista o multime de ispite.

Iti admir curajul de a vorbi deschis despre acest lucru. Eu eram mai interiorizata. Asa ca m-am rugat Maicii Domnului sa-mi ajute ea sa nu gresesc in alegerile mele.

Am avut cateva incercari dure (accidente, boli), dar tot voiam sa-mi valorific repertoriul adunat. Apoi, intr-o noapte, in vis, o voce feminina mi-a spus ferm: ,,In biserica mea sa mergi si sa canti!'' Astfel, am aruncat tot ce compusesem si n-am mai indraznit de atunci sa ma gandesc la scena si la aplauze.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.06.2013, 18:37:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Nu as vrea sa se devieze topicul pe alte teme care oricum sunt dezbatute destul.

Personal sunt deacord cu amandoua viziuni, Antoniap si Ateismul inseamna ratiune. Pe de o parte, inteleg profunzimea gandirii crestine care o propune Antoniap, pe de alta parte il inteleg pe Ateismul inseamna ratiune pentru viziunea mai pozitiva si mai detasata de misticismul sobru la care uneori aluneca exegetii crestini.

Dar va rog sa pastrati tema topicului, adica un articol aparut in ziarul national, care atrage atentia asocierii teologiei cu muzica hip-hop (sau mai bine zis muzica moderna in paralel cu ortodoxia conservatoare).

Oricum, va multumesc mult pentru interesul acordat.

Toate cele bune!
Claudiu, nu stiu ce canti tu, dar îți dau un sfat: nu o da pe "hip-hop creștin".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.06.2013, 18:47:34
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit

Antoniap, cam dramatizezi toata situatia.

Dumitru, imi dau silinta sa nu combin sacrul cu profanul.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.06.2013, 21:35:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Antoniap, cam dramatizezi toata situatia.
Apoi, de! Ma iarta, te rog, dar astfel de intrebari au mai fost puse pana acum de catre muritori de rand, nu de catre teologi...

Pai, ia sa vezi cum ,,dramatizeaza'' Iisus pentru mine, pentru tine si pentru altii ca noi:

http://www.crestinortodox.ro/biblia/...u-i-daramarea/

Un parinte imbunatatit a recomandat celor care pun intrebari asemanatoare sa spuna Rugaciunea lui Iisus ,,Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa", ascultand astfel de muzica. Daca se pot concentra, atunci e-n regula: pot canta si pot asculta astfel de muzica. Daca nu,...

Last edited by antoniap; 25.06.2013 at 21:45:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare