Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2013, 23:17:23
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
este obiectiva prezentarea, ceea ce am scris se intampla de 20+ ani si fara o vorba buna si fara oameni in jur te salbaticesti. simt cum ceilalti imi transmit semnale negative asa ca eu le preiau si mai departe tot asta transmit
nu am calitati, sau nimic deosebit.
problema nu este ca sunt comparata, ci desconsiderata, vazuta ca o proasta si asa cum ma vad ei ma vad ceilalti din familie, si vecinii si tot restul inclusiv eu. au o influenta mare ....pt ca sunt si multi. nici cu fratele meu nu ma inteleg ca se crede destept si el nu discuta cu.....mine
Deci trebuie sa invingi cu resursa ta de bunatate o multime de oameni care te inconjoara.

20++ de ani de impresii negative, de rani adanci.

Daca esti o luptatoare adevarata ai putea vindeca zece mii de ani de traume profunde.

A te ruga pentru altii, in primul rand inseamna sa intelegi ca in adancul lor ei te pretuiesc, chiar daca nu simt asta la suprafata.

Este un adevar care acum nu-l putem distinge limpede.

Trebuie sa-l credem.

Chiar daca asta inseamna sa ne autosugestionam.

Crede-ma ...esti deosebita. Extraordinara. Va veni momentul cand vei intelege ca asa este.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 05.08.2013 at 23:24:39.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.08.2013, 01:05:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
soacra zice ca seman cu mama, toti arunca vina de la unul la altul de ce sunt cum sunt
O întrebare: ești măritată?

Da, ești într-o situație dificilă... Vezi că nu poți rămîne mult timp în starea asta indusă de ceilalți și acceptată de tine. Poți să ajungi după o vreme la deznădejde și de aici e greu să te mai întorci.

Dacă ești ortodoxă, cum scrii la profil, atunci ai un duhovnic care să-ți asculte problemele și să te ajute. Dacă ai un duhovnic și nu e potrivit pentru tine, nu știe cum să te scoată din problemele tale, caută altul. Roagă-te Lui Dumnezeu să-ți descopere pe cineva pe lungimea ta de undă. Pînă atunci, nu uita că Hristos îți este și frate, și mamă:

Matei 12
48. Iar El i-a zis: Cine este mama Mea și cine sunt frații Mei?
49. Și, întinzând mâna către ucenicii Săi, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
50. Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.08.2013, 01:53:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Jamaica, eu cred ca esti o persoana deosebita :).
O sa iti spun si eu o intamplare de cand aveam vreo 16 ani. Au fost niste greutati in familie si mi se parea mie la varsta aceea ca nu sunt un copil iubit, ca cei din jur nu ma apreciaza asa cum merit, ca toata lumea e rea si ca nu imi acorda atentia si dragostea de care am nevoia. Aveam doar vreo doua-trei bune prietene si atat, in rest, nu prea socializam, eram destul de retrasa si timida, suficient cat sa devin destul de egoista si mizantropa. Eram destul de trista si mi se intampla destul de rar sa rad sau sa ma bucur de ceva. Nu eram in situatia ta de a ma crede neinsemnata, buna de nimic, nu, dimpotriva, eu ma consider o fiinta superioara neinteleasa de nimeni, dar, in ascuns, fireste ca tanjeam dupa ce tanjesti si tu acum. Insa ... m-am indragostit :). In timpul acela, incet-incet, si cu ajutor de la Dumnezeu, si cu spovedanie, am invatat sa ma deschid, sa ies din coltisorul meu, sa fiu altruista, am invatat sa iubesc eu insumi, sa le ofer altora iubire, in loc sa o cersesc, chiar cu riscul de a suferi din cauza aceasta. Nu imi imaginam niciodata ce comori se ascund in mine, am inceput sa vad altfel lumea. Nu-i vorba, nu am ramas cu tipul respectiv, ba chiar lucrurile s-au terminat destul de urat, sunt destui ani de atunci, dar asta nu are nicio importanta, pentru ca de atunci si pana acum am experimentat si tot experimentez faptul ca mai fericit e a da decat a lua si ca niciodata nu trebuie sa te gandesti la ce pot face altii pentru tine, ci la ce poti face tu pentru altii.

Altfel, tot asteptand magaieri si aprecieri, tot cersind resturi de iubire si prviri frumoase, saracesti cumplit si te chinui in zadar, mai ales ca, in general, oamenii iubesc persoanele care ii iubesc si vorbesc cu cele dornice sa vorbeasca cu ele. Adica trebuie sa existe mereu o reciprocitate, or daca tu inchizi orice canal de comunicare, inchizandu-te in camera ta, daca nu faci altceva decat sa iti deplangi soarta, mai rau iti faci. Trebuie sa iesi din gaoace si sa inveti sa te bucuri, de pilda, de reusitele fratelui tau, netinand seama ca tu nu ai aceste reusite, de venirea lui acasa, de faptul ca parintii iti sunt sanatosi si cu tine, poate ar trebui sa iti imbratisezi mama cand o vezi si sa nu doresti sa o lovesti... E bine sa incepi sa devii tu ceea ce iti doresti de la altii. Vei fi si mai puternica si mai fericita.

Stiu ca e usor de zis si greu de infaptuit, pentru ca trebuie sa iti schimbi intreaga perceptie despre tine si despre lume, dar cred cu tarie ca asta e calea care te poate salva din infernul in care te afunzi singura. Poti incepe cu lucrurile mici, adica prin a iesi din camera cand aveti musafiri si a-i saluta politicos si a lega doua vorbe cu ei, prin a iesi din casa, prin a face activitati care te pasioneaza...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.08.2013, 01:58:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
este obiectiva prezentarea, ceea ce am scris se intampla de 20+ ani si fara o vorba buna si fara oameni in jur te salbaticesti. simt cum ceilalti imi transmit semnale negative asa ca eu le preiau si mai departe tot asta transmit
nu am calitati, sau nimic deosebit.
problema nu este ca sunt comparata, ci desconsiderata, vazuta ca o proasta si asa cum ma vad ei ma vad ceilalti din familie, si vecinii si tot restul inclusiv eu. au o influenta mare ....pt ca sunt si multi. nici cu fratele meu nu ma inteleg ca se crede destept si el nu discuta cu.....mine
sa inteleg ca ai 20 ani +?

In cazul asta, problema se rezolva relativ simplu: te muti in alt oras si iti faci o viata asa cum iti doresti.

Nu poti sta langa foc si sa te plangi ca arde.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.08.2013, 08:35:43
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Tot ceea ce gandim este sugestie si autosugestie, este programare si autoprogramare.

Fiecare incarca un anumit tip de "soft" ( modele comportamentale) pe care il ruleaza mai bine sau mai putin bine.

Unele softuri chiar pot prelua comanda.

Autosugestia este esentiala in orice actiune psihica care implica, de exemplu, factorul "incredere".

Se bazeaza pe rationamente, silogisme, ziceri, cuvinte de duh, fie din experiente directe, ale altora, fie din scripturi.

Ne autosugestionam cu experienta altora.

Este periculoasa doar in doua cazuri: cand distanteaza mintea de adevarul conventional (caderi in naluciri) sau hraneste intentii negative.

In rest, este instrumentul psihologic fundamental care ne asigura functionalitatea de zi cu zi.
Florin esti un mic robotel... dupa cum afirmi.
Ai grija la soft! (si la antivirus)
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.08.2013, 11:36:14
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Asta imi aduce aminte de o stire pe care am citit-o mai demult, cu o fata care s-a sinucis dupa ce a incercat sa se angajeze la vreo 40 de locuri de munca si de 40 de ori i-a fost respuns CV-ul, cu toate ca avea o educatie si ar fi putut sa faca fata, numai de-ar fi angajat-o.

Asa este, esecul distruge omul, il omoara pe dinauntru! Problema e ca omul nu stie prea multe, si cand da din esec in esec incepe sa se invinovateasca pe el insusi de fiecare data, chiar daca cauzele esecului nu ii apartin mereu. Si de aici drumul spre depresie s.a.m.d.

Ca sa iesi din cercul asta vicios, din nisipurile miscatoare, trebuie - printre altele - sa indepartezi cauzele externe care iti cauzeaza si / sau inlesnesc esecul. Daca familia ta e cum zici ca e, fa tot posibilul si muta-te in alta parte. Limiteaza contactul cu ei, iti sunt nocivi! Daca o viata intreaga te-au sabotat, ti-au taiat craca de sub picioare, sunt slabe sanse sa se schimbe acum. Probabil pe masura ce imbatranesc ai tai vor deveni si mai acizi, si mai rai cu tine.

Trebuia sa-ti tai cordonul ombilical ce te leaga de familia asta cu mult timp inainte, dar niciodata nu e prea tarziu. Si dac-o faci, o sa dai de alte piedici, alte provocari; nu o sa-ti fie usor. Dar ai ajuns intre ciocan si nicovala si e timpul sa te trezesti din cosmar si sa faci primul pas.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.08.2013, 11:49:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Total de acord!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2013, 12:04:50
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

De mutat sunt constienta si eu , acum depun tot efortul sa iau un concurs pentru un loc de munca ca sa fiu pe picioarele mele si putina distanta cred ca ar ajuta.

Nu sunt maritata si nu intentionez, m-am salbaticit destul de mult nu cred ca as putea sa ma mai adaptez. Nu mai suport sa stau nicaieri inconjurata de oameni , ma crispeaza si ma port ciudat.
Glykiss si eu am incercat sitematic sa ies din situatia mea sa comunic sa socializez fara reusite, ba din contra am iesit cu probleme GRAVE. Mama nu suporta sa pun mana pe ea daca o imbratisez e ca o stana de piatra se enerveaza si ma goneste-cand vine vorba de frate se schimba placa. Tata nu a schimbat 2 cuvinte cu mine toata viata, inafara de vreme si cine plimba cainele- In schimb cu fratele meu ii e foarte drag sa vorbeasca. Daca stau retrasa atunci nu provoc conflicte, nu mai sunt criticata si nu mai ies sifonata - valabil nu numai in familie ci si in societate.
Problema sigur e la mine altfel gaseam eu pe cineva care sa se "lipeasca" de mine, nu am pretentia ca sunt neinteleasa si toti ma persecuta. Din moment ce nu am gasit om in atatia ani si atatea scoli care sa ma placa , buba e la mine. Dar eu nu o pot percepe, si ma frustreaza .
Am duhovnic, cu care nu pot comunica, el ma tot intreaba ce am dar eu mereu il reped ... Sunt handicapata emotional
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 06.08.2013 at 12:22:04.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.08.2013, 12:32:11
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand, mult succes sa iei acel concurs si sa ocupi postul respectiv! (Daca e si un domeniu care-ti place si mai bine!)

In al doilea rand, dupa ce rezolvi cu serviciul (ca lucrurile sa fie luate pe rand- vorba englezului "step by step""), orice "buba"" are si o rezolvare! Ori la servici, ori prin prieteni, cunostiinte sau cu ocazia unor evenimente sau calatorii, etc pana la urma nu se poate sa nu gasesti un barbat care sa-ti placa si reciproc, si sa fie mai hotarat dar si istet in accelasi timp (adica sa stie cum sa actioneze)!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2013, 12:42:35
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand, mult succes sa iei acel concurs si sa ocupi postul respectiv! (Daca e si un domeniu care-ti place si mai bine!)

In al doilea rand, dupa ce rezolvi cu serviciul (ca lucrurile sa fie luate pe rand- vorba englezului "step by step""), orice "buba"" are si o rezolvare! Ori la servici, ori prin prieteni, cunostiinte sau cu ocazia unor evenimente sau calatorii, etc pana la urma nu se poate sa nu gasesti un barbat care sa-ti placa si reciproc, si sa fie mai hotarat dar si istet in accelasi timp (adica sa stie cum sa actioneze)!
tu nu esti atent cand citesti, nu doresc partener . Vreau sa ma simt bine in pielea mea, ca un om normal
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 06.08.2013 at 12:47:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare