Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.03.2014, 21:46:24
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da..... :)
La voi se impartasesc oamenii la fiecare Liturghie? La noi nu. In general copiii merg mult mai des, saptamanal de exemplu...
Sau la ce te referi exact?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.03.2014, 21:53:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
La voi se impartasesc oamenii la fiecare Liturghie?
Da, oamenii de asta merg la biserică, acesta fiind și scopul. :)

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
La noi nu.
De ce nu?

Last edited by ovidiu b.; 07.03.2014 at 21:59:54.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.03.2014, 22:00:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da, oamenii de asta vin la biserică, acesta fiind și scopul. :)



De ce nu?
Asa e practica la noi. Nu stau sa despic firul in patru. Preotii stiu mai bine, cu siguranta. Nu ii invat eu "meserie". Desi e posibil sa-l intreb pe parintele duhovnic ca sa aflu direct un punct de vedere care mi se pare pretios, in orice caz mai de incredere decat altele- pentru mine vorbesc...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.03.2014, 22:46:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ține numai de preot, ține și de noi. Ce vină are preotul că pe noi ne nu preocupă mai mult de ce mergem de fapt la biserică, care e scopul? s.a.m.d Bineînțeles că și preotul poate fi cel care să-și stimuleze mierenii în acest sens.

Când și cum să ne împărtășim - extras din cartea Liturghia Ortodoxă - istorie și actualitate, Ierom. Petru Pruteanu

"Cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste, apropiați‑vă![1]
Ce îndemn călduros! Ce invitație insistentă! Păcat însă că noi, creștinii, următori ai lui Hristos și oamenii așa‑ziși „de biserică” (în comparație cu majoritatea secularizată a celor care doar se numesc creștini), rămânem surzi acestei invitații de a ne împărtăși din „masa Stăpânului”, din „darul nemuririi” și din „antidotul morții”. La fiecare Liturghie, Hristos, prin gura preotului, Se oferă zicând: „Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu…” și: „Beți dintru acesta toți, acesta este Sângele Meu…” și, văzând ce se întâmplă, mă întreb care mai este rostul acestor cuvinte din moment ce la majoritatea Liturghiilor de peste an nimeni nu „ia” și nimeni nu „bea”?! Pentru ce mai săvârșim atunci Liturghia în fiecare duminică sau chiar în fiecare zi?! Și acum o ultimă întrebare: ceea ce facem este normal sau greșit? Dacă este normal, atunci care este scopul principal al Sfintei Liturghii, iar dacă este greșit, care este soluția și ce învață Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți în legătură cu aceasta?"

Acest capitol este și pe internet: http://www.sfintiiarhangheli.ro/cand...-ne-impartasim
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.03.2014, 00:04:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Asa e practica la noi.
Practica ar trebui să fie una. Se poate ca preotul să nu aibă cu cine...

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Preotii stiu mai bine, cu siguranta.
Se pare că doar unii știu.

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu ii invat eu "meserie".
Nu, dar poți afla care este sau care ar trebui să fie "meseria" lor.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.03.2014, 02:27:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Practica ar trebui să fie una. Se poate ca preotul să nu aibă cu cine...
Se pare că doar unii știu.
Nu, dar poți afla care este sau care ar trebui să fie "meseria" lor.
Eu nu cred ca este nici problema sau nestiinta preotilor de la biserica "mea", nici problema noastra, a credinciosilor...
Pot (?) daca vreau. Sunt adepta lucrurilor aprofundate, insa pentru ca imi aprofundez propria meserie nu am timp pentru altele. De altfel am inteles ca aceasta (cat de des sa ne impartasim) este o disputa veche si la nivel inalt. Reiterez ca eu am spus cam cum se face la noi, personal fiind ok cu asta...insa nu spun ca altfel nu ar fi (mai) bine

Nu imi place tonul asta al mesajelor, chiar in Post, de altfel. Oare chiar vrei sa pui ordine in biserici, sau (doar) in viata mea (duhovniceasca)?

Cu scuzele de rigoare... Noapte buna si post cu folos!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.03.2014, 03:18:29
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da, oamenii de asta merg la biserică, acesta fiind și scopul. :)
Pe asta de unde ai scos-o?
Dar rugăciunea în comun, slăvirea lui Dumnezeu, prezența Lui din timpul Sfintei Liturghii?
Probabil unii oamenii apreciază lucrurile mai palpabile, respectiv primirea trupului și sângelui Domnului...
Și totuși... "fericiți cei ce nu au văzut și au crezut"...

Spun toate astea fără a ignora, sau diminua, importanța Sfintei Euharistii... Pe lângă aceasta mai sunt și alte Taine în Biserică, nu? Eu merg la biserică și pentru acestea...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.03.2014, 10:44:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

"Apoi, să luăm Postul în serios înseamnă să-l considerăm mai întâi de toate la cel mai profund nivel posibil ca o întrebare duhovnicească ce are nevoie de un răspuns, de o hotărâre, de un plan, de un efort continuu. Din această cauză, după cum știm, săptămânile destinate pregătirii pentru Post erau stabilite de Biserică. Aceasta este vremea răspunsului, a hotărârii și a planului. Iar aici cel mai bun și mai ușor drum este acela de a urma călăuzirea Bisericii – prin meditația asupra celor cinci teme evanghelice oferite nouă în cele cinci Duminici ale perioadei de dinaintea Postului: aceea a dorinței (Zaheu), a smereniei (Vameșul și Fariseul), a întoarcerii din exil (Fiul risipitor), a judecății (Înfricoșata Judecată) și a iertării (Izgonirea lui Adam din Rai).

Aceste pericope nu sunt făcute numai pentru a le asculta în biserică; ideea este ca ele trebuie să fie “luate acasă“, pentru a medita asupra lor în lumina vieții mele, situației mele cu semenii cu care trăiesc. Dacă la această meditație se adaugă rugăciunea acestei perioade de dinainte de Post: “Ușile pocăinței deschide-mi mie, Dătătorule de Viață …” și Psalmul 137 – “La râul Babilonului…“ – începem să înțelegem ce “înseamnă” să simți împreună cu Biserica cum o perioadă liturgică colorează existența zilnică. Este de asemenea timpul potrivit pentru a citi o carte cu conținut duhovnicesc. Scopul acestei citiri nu este numai acela de a ne îmbogăți cunoștințele despre credință; ci, în primul rând, de a ne curăți mintea noastră de toate cele de care e plină de obicei. Este pur și simplu incredibil cât de aglomerată este mintea noastră cu tot felul de griji și interese, frământări și sentimente, și cât de puțin controlăm această aglomerare. Prin citirea unei cărți religioase, prin concentrarea atenției asupra a ceva total diferit de cuprinsul obișnuit al gândirii noastre, se creează prin sine o altă atmosferă mentală și duhovnicească. Acestea nu sunt “rețete” – aici pot exista și alte moduri de pregătire pentru Post. Important este ca în această perioadă de pregătire dinaintea Postului să-l privim ca și cum am fi departe, ca pe ceva care se apropie de noi sau probabil ca pe ceva trimis nouă de Iisus Domnul, ca pe o șansă pentru schimbare, pentru înnoire și adâncire; iar dacă luăm această șansă viitoare în serios, astfel, în Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a Iertării), atunci când plecăm de acasă la Vecernie să fim pregătiți pentru a ne împropria – fie și numai parțial – cuvintele Prochimenului cel Mare care va deschide Postul Mare: (Să nu întorci fața Ta la sluga Ta ; când mă necăjesc degrab mă auzi….)"(Alexander Schmemann - Postul Mare)

http://www.librariasophia.ro/carti-P...r-so-9971.html
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.03.2014, 10:58:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumiri celui care menține acest topic la un nivel mai serios, folositor, interesant (dacă pot spune așa)... !
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.03.2014, 12:20:26
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu ține numai de preot, ține și de noi. Ce vină are preotul că pe noi ne nu preocupă mai mult de ce mergem de fapt la biserică, care e scopul? s.a.m.d Bineînțeles că și preotul poate fi cel care să-și stimuleze mierenii în acest sens.

Când și cum să ne împărtășim - extras din cartea Liturghia Ortodoxă - istorie și actualitate, Ierom. Petru Pruteanu

"Cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste, apropiați‑vă![1]
Ce îndemn călduros! Ce invitație insistentă! Păcat însă că noi, creștinii, următori ai lui Hristos și oamenii așa‑ziși „de biserică” (în comparație cu majoritatea secularizată a celor care doar se numesc creștini), rămânem surzi acestei invitații de a ne împărtăși din „masa Stăpânului”, din „darul nemuririi” și din „antidotul morții”. La fiecare Liturghie, Hristos, prin gura preotului, Se oferă zicând: „Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu…” și: „Beți dintru acesta toți, acesta este Sângele Meu…” și, văzând ce se întâmplă, mă întreb care mai este rostul acestor cuvinte din moment ce la majoritatea Liturghiilor de peste an nimeni nu „ia” și nimeni nu „bea”?! Pentru ce mai săvârșim atunci Liturghia în fiecare duminică sau chiar în fiecare zi?! Și acum o ultimă întrebare: ceea ce facem este normal sau greșit? Dacă este normal, atunci care este scopul principal al Sfintei Liturghii, iar dacă este greșit, care este soluția și ce învață Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți în legătură cu aceasta?"

Acest capitol este și pe internet: http://www.sfintiiarhangheli.ro/cand...-ne-impartasim
In legatura cu ce ati spus, la fel sublinia un parinte despre indiferenta cu care tratam cuvintele lui Hristos - "Luati mancati...Beti dintru acesta toti...pentru iertarea pacatelor" care sunt sub forma de porunca. Nu le-a formulat ca si celelalte - cine vrea sa-si ia crucea si sa vina dupa Mine sau daca vrea cineva...
Si facea o paralela cu momentul asezarii lui Adam in Rai: Dumnezeu i-a poruncit lui Adam sa nu manance din cutare pom pentru ca va muri. Ambele porunci sunt date ca omul sa aiba viata.
Numai ca nici atunci si nici acum omul nu asculta. Nu manca caci vei muri - si a mancat. Luati mancati pentru viata de veci - si nu ne inghesuim prea tare.
Reply With Quote
Răspunde