Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.05.2015, 11:38:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Fallen a scris:PS : citind mesajul lui Johny, ma apuca asa o nostalgie...

Fallen as fi vrut sa imi spui mai multe.Intradevar acum un an, cand ai deschis ultimul subiect care l-ai deschis, eu nu eram pe Forum ca sa iti raspund.E totusi un subiect cu 18 pagini, nu m-am lamurit, concluzia, ce a-ti facut?
Te rog spune-mi parerea ta, cu cele doua raspunsuri pe care le-am dat legat de subiectul lipsa unei case inainte de casatorie, daca te-ar fi ajutat cu ceva acum un an ?Oricum cazul e un pic diferit,fiindca voi parca aveati o garsoniera ?
Multumesc
La care subiect te referi ?
Intr-adevar aveam o garsoniera, foarte mica e drept, practic o sg camera, fara bucatarie si baie separat, toaleta la comun, era a lui, inca nu a vandut-o, e de vanzare acum, ntre timp ne-am luat alta normala, chiar mare, pot spune, cu hol, bucatarie, baie, balcon, etc...de fapt a cumparat-o tot el,din banii lui, eu nu i-am dat mai nimic, decat asa maruntis pt una-alta....de-acum banii mei nu vor ajunge nici macar pt plata utilitatilor la nua locuinta care evdient sunt mult mai mari....dincolo macar le plateam eu; deci pot spune cu buna dreptate ca de'acum inainte voi fi povara perfecta.....
( si culmea, ca sa pot lua urmatorii doi ani cei 600 de lei care se dau la mame, mai trebuie musai sa lucrez inca 2 luni, chiar daca nu mai sunt in stare ... teoreticlegea ne protejeaza, practic concediul medical chiar dacaavem dreptul se pkateste 75-85% din sal minim pe economie, cee ce ne face automat " poveri" pt familiile noastre, pe toti cei care avem proasta inspiratie sa ne imbolnavim sau sa ramanem gravide ...)
  #102  
Vechi 11.05.2015, 12:16:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestiile astea trebuie sa le stii cat de cat inainte de a candida la medicina.
De fapt, nu exista meserie in sistemul capitalist care sa nu aiba o doza de risc vs. angajare/salariu.
Sigur, riscurile difera, si de asta e bine sa te gandesti bine inainte de a te angajat la ceva anume.

Majoritatea insa cred ca pleaca de la premiza "mi-ar place sa.." si cred ca realitatea se va plia pe dorintele lor.
Culmea e ca nici chiar familiile nu se gandesc la aspectele astea...in fudulia lor se bucura ca au copil la medicina, sau ca prietena/prietenul baiatului/fetei e student la medicina, ca nici nu se mai gandesc cati ani va trebui sa ii sustina financiar, ba chiar au impresia ca din prima zi cum va obtine licenta va face prima spaga ( substantiala, la vreo 100 de lei, daca nu de euro, nu asa cate 5-10 lei, ca aia poate-i faci si-n facultate, daca impingi pe cineva cu caruciorul, dar ii mananci tu, nu-i duci acasa...).....

Si intr-adevar in orice meserie exista un risc, sa nu-ti gasesti de lucru sau sa ramai somer...fie ca nu te descurci, fie ca asa se intampla, nu merge treaba acolo unde te angajezi, sau merge o vreme chiar bine dupa care se strica, si nu din vina ta, evident.,,sau te imbolnavesti si nu mai poti lucra, si atunci nu devii automat o povara pentru familia ta ???
( daca ramai somer, nu mai aduci nici un ban, ajutorul de somaj e o chestie foarte relativa,'care in putine cazuri de " disponibilizare" chiar ti se ofera, in majoritatea fiind tu silit sa iti semnezi demisia, iar concediul medical este o suma derizorie, 75-85% din sal minim pe economie ( de obicei); ori o famile are intotdeauna cheltuieli si nevoi mai mari; chiar si numai cu utilitatile, daca are locuinta proprietate personala, sau chiar daca sta cu parinti ( eu cand stateam cu ai mei in 4 camere, eram 5 insi, doar eu si mama lucram si aveam intretinerea cca 500 lei, eu castigam 700 si mama undeva tot pe acolo)i; daca nu, fie stai cu chirie ( 100-200 euro, sau mai mult), fie ai credit si rate la banca, care din cate am vazut ajung tot pe la 200-250 euro...si daca cumva ai fost " disponibilizat" pe motiv ca ai dezvotat o afectiune medicala incompatibila cu jobul, si nu mai dai randament ( fie o hernie de disc, sau hipertensiune,cauzate de efort fizic intens, fie alte afectiuni cauzate de stres, fizice sau psiho-somatice), nu stiu cum te poti " forta" sa le depasesti, pt ca fizic e imposibil, ca sa nu pieri, tu si ai tai, mai ales daca ai apucat sa te casatoreti si sa ai copii, care se bazau pe jobul si pe banii castigati de tine, ca si cap de familie ( tata sau mama)....
  #103  
Vechi 11.05.2015, 12:43:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Dupa cum am spus si cu alte ocazii, stiinta nu este ca sa fie abuzata, nici de domnii atei dar nici de pseudo-spiritualisti, fie chiar si "ai nostri".

In ceea ce ii priveste pe "ai nostri" continui sa imi mentin afirmatia ca in spatele acestor abuzuri si mai ales a minciunilor si ferocitatii cu care sunt aparate pe fondul a ZERO argumente se ascund probleme mult mai grave.
Știința nu este destinată abuzului, precum nici omul nu este menit pervertirii. Dar uite că știința e abuzată iar omul e pervertit. Mereu și pretutindeni.
Regula pare a fi cam așa: Dumnezeu începe și dracul continuă. Așa încât omul are, în toate câte sunt, dubla ofertă: viața și moartea; și fiecare om e liber să aleagă. Cuvântul Domnului îl știm din Deuteronomul: "Alege viața!" Dar ce vrei, omul e liber să aleagă și moartea, drog fain și irezistibil, se pare.

Probleme mult mai grave? Nu există. E o singură problemă: tendința omului de a alege prostia, nebunia și moartea - la pachet. De aici nesfârșite forme de manifestare.
Știm și terapia, fericit cel ce are parte de ea, dincolo de credința nevrotică și sterilă practicată de majoritatea dintre noi.
  #104  
Vechi 11.05.2015, 12:53:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
La care subiect te referi ?
Intr-adevar aveam o garsoniera, foarte mica e drept, practic o sg camera, fara bucatarie si baie separat, toaleta la comun, era a lui, inca nu a vandut-o, e de vanzare acum, ntre timp ne-am luat alta normala, chiar mare, pot spune, cu hol, bucatarie, baie, balcon, etc...de fapt a cumparat-o tot el,din banii lui, eu nu i-am dat mai nimic, decat asa maruntis pt una-alta....de-acum banii mei nu vor ajunge nici macar pt plata utilitatilor la nua locuinta care evdient sunt mult mai mari....dincolo macar le plateam eu; deci pot spune cu buna dreptate ca de'acum inainte voi fi povara perfecta.....
( si culmea, ca sa pot lua urmatorii doi ani cei 600 de lei care se dau la mame, mai trebuie musai sa lucrez inca 2 luni, chiar daca nu mai sunt in stare ... teoreticlegea ne protejeaza, practic concediul medical chiar dacaavem dreptul se pkateste 75-85% din sal minim pe economie, cee ce ne face automat " poveri" pt familiile noastre, pe toti cei care avem proasta inspiratie sa ne imbolnavim sau sa ramanem gravide ...)
Sunt curios daca situatia e chiar asa nasoala sau ti-au fost inoculate ideile astea.
Cat e venitul pe familie? Cheltuieli fixe, rate la ceva?
Cat pot sa fie "plata utilitatilor", cat castigi, 200RON/luna?

In plus, atat timp cat ai bani de Internet, cablu, telefon (in jur de 150-200ron/luna) nu cred ca lucrurile sunt chiar atat de tragice sunt altii care traiesc doar din alocatiile copiilor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #105  
Vechi 11.05.2015, 23:24:48
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si inca o data, te rog citeste inainte sa te pronunti, pentru ca pe lista enormitatilor scrise de dl oaie nu se afla doar moleculele in cruce daca ai fi citit tot si ai avea cat de cat o formare ca om de stiinta, cu siguranta te-ar fi busit si pe tine indignarea.
Aline, doctor maica, ti-o zic ca om de stiinta.Doctor maica, duhovnic, spovedanie, psihiatrie, medicatie, hai curaj ca se poate cu vointa orice.
Citat:
Cred ca ar fi cazul de niste scuze reciproce.
Dar nu-i prima oara cand i se manifesta boala psihica.S-a mai intamplat si anul trecut si l-am trimis la
plimbare.Si s-a dus.Si tot asa la apucat:la inceputul verii.
Adevarat au spus unii duhovnici:Boala psihica este o cruce grea.
Saracul de el.Mi-e mila.Iarasi face febra.

Last edited by oaie_cugetatoare; 11.05.2015 at 23:35:37.
  #106  
Vechi 11.05.2015, 23:36:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Singurele enormitati sunt cele scrise de tine.Habarnist si tupeist.Cum este mai rau.
Mai Aline, di(scursurille) astea tin pt aia prosti care te crediteaza sau proaste.Mi-e indiferent.
Eu l-am creditat pe Alin;asa si ?Eu sunt proasta? Ok,cum spui tu.
Multumesc pt eticheta.
Ieri aveai alte idei despre mine,scriai ca "fii intunericului se aseamana si se aduna". Mai omule,pacatoasa sunt si eu si stiu bine asta,dar sa ma numesti "fiica a intunericului "este putin cam indraznet ,nu crezi?

Credeam ca esti crestin de formatie,ca doar imi facusesi impresie buna in alte discutii dar vad ca esti crestin doar de teorie ca majaritatea celor de pe aici,care pierd busola cand vine ora practicii de iubire si intelegere cu aproapele.Sa nu mai vorbesc de dialog sau purtarea unei controverse.
Bine ca stiu acum ce iti poate pielea.


Mai chiar asa jos ne situam spiritual? Incat nici nu stim sa purtam un dialog in contradictoriu de bun simt?
Sa nu mai zic ca nici nu ar trebui sa existe un dialog in contradictoriu caci cel mai intelept ar cauta pacea,ar ceda,ar pleca.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.05.2015 at 23:39:30.
  #107  
Vechi 11.05.2015, 23:46:24
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai chiar asa jos ne situam spiritual? Incat nici nu stim sa purtam un dialog in contradictoriu de bun simt?
Din pacate cu cei care au boli psihice nu se poate.De asta stau in institutii
specilizate.
Citat:
Sa nu mai zic ca nici nu ar trebui sa existe un dialog in contradictoriu caci cel mai intelept ar cauta pacea,ar ceda,ar pleca.
Cu Alin nu se poate.El intotdeauna vine intr-o discutie cu invective.Daca el, nu intelege ceva automat sunt prostii.
Iar mie nu-mi plac oamenii limitati in gandire ca el care mai fac si circ de doi bani si se dau in spectacol in chestii de care habar n-au si nu-mi plac nici oamenii care crediteaza astfel de oameni si nici sa port dialoguri cu astfel de oameni.
Fiecare sa stea in banca lui si sa-si vada ciorba lui.

Last edited by oaie_cugetatoare; 11.05.2015 at 23:55:11.
  #108  
Vechi 12.05.2015, 00:58:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Din pacate cu cei care au boli psihice nu se poate.De asta stau in institutii
specilizate.

Cu Alin nu se poate.El intotdeauna vine intr-o discutie cu invective.Daca el, nu intelege ceva automat sunt prostii.
Iar mie nu-mi plac oamenii limitati in gandire ca el care mai fac si circ de doi bani si se dau in spectacol in chestii de care habar n-au si nu-mi plac nici oamenii care crediteaza astfel de oameni si nici sa port dialoguri cu astfel de oameni.Fiecare sa stea in banca lui si sa-si vada ciorba lui.
Ne-a spus cumva Dumnezeu pe cine sa iubim si pe cine nu?
Nu ne-a spus sa-i iubim pe toti?
Auzi la tine"nu-mi plac oamenii limitati in gandire...bla-bla-bla...
Totusi Dumnezeu ne iubeste pe toti ba mai mult ne cere sa-i iubim si pe cei care ne fac rau.

Daca tu nu poti sa jonglezi cu aceste notiuni simple de acceptare a unor banale discutii cum de intentionezi sa faci alte fapte mai grozave?

Stai linistit ca eu nu o sa te mai deranjez astfel incat sa fii nevoit sa porti dialoguri cu"astfel de oameni",doamne fereasca!
Am vrut doar sa-ti multumesc personal pt gratuitele jigniri pe care mi le aduci .
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #109  
Vechi 12.05.2015, 06:55:08
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ne-a spus cumva Dumnezeu pe cine sa iubim si pe cine nu?
Ne-a dat liber arbitru sa alegem.
Citat:
Nu ne-a spus sa-i iubim pe toti?
Du-te si iubeste-i pe Hitler/Stalin/Lenin...
Citat:
Auzi la tine"nu-mi plac oamenii limitati in gandire...bla-bla-bla...
Da, si o repet din nou.
Citat:
Totusi Dumnezeu ne iubeste pe toti ba mai mult ne cere sa-i iubim si pe cei care ne fac rau.
Nu poti sa iubesti pe cel care nu se doreste a fi iubit.
Citat:
Daca tu nu poti sa jonglezi cu aceste notiuni simple de acceptare a unor banale discutii cum de intentionezi sa faci alte fapte mai grozave?
Acceptand sa-i iubesc pe politicieni, sa ma intorc in tara, unde sa lucrez
pe un salariu de 10 ori mai mic, totul din dragoste pentru aproapele din
neamul meu.

De ce nu esti tara facand chestia asta pt aproapele tau, din moment "ce-ti
iubesti aproapele" ?
Citat:
Stai linistit ca eu nu o sa te mai deranjez astfel incat sa fii nevoit sa porti dialoguri cu"astfel de oameni",doamne fereasca!
Foarte bine.
Si daca tot esti plina de iubire fatza de aproape, nu-i mai bine sa nu mai
lucrezi Duminica din dragoste pt Dumnezeu, pt ca si Dumnezeu iti este
unul din aproapele.

Acum probabil ca o sa zici ca "asa e jobul domne' ce sa fac...".
Schimba jobul din dragoste pt aproapele tau care este si Dumnezeu
ca sa nu mai lucrezi Dumnicile.

Acum probabil o sa zici "dar eu imi ajut aproapele (oamenii) in acele Dumnici..."
Sunt destui atei care-si ajuta aproapele in Duminici "pt ca asa cere fisa
postului de lucru..
."

"Da' dar banii ? Ce sa fac ca pierd foarte multi bani...Banii mei"
Neah.Vezi aici s-a dus naiba "dragostea pt aproapele".

Asa ca daca chiar iti iubesti aproapele , renunta la dragostea pt aproapele
numit ban, si treci la dragostea pt aproapele numit om, ba chiar pt
aproapele din neamul tau, si intoarce-te in tara unde sa lucrezi pe bani
de 10 ori mai putin, din dragoste pt aproape.

Dar chestia asta n-o sa se intampla deloc, pt ca nici tu in realitate nu-ti iubesti aproapele, dar iti place mult de tot sa vorbesti de asta.

Tu nici macar n-ai incercat vreodata s-o faci.Dar iti place cum suna:"iubirea de aproape".
Formalisme "sfinte" formalisme.Superficialitate dulce "superficialitate". Exact precum ai nostrii "mult iubiti" politicieni.
Asa ca nu mai incerca sa "pozezi" in lumina unei cuvioase in devenire, "din dragoste pentru aproapele" ca nu pica
bine lumina si se observa realitatea dincolo de imaginea de sine creata.

Daca ai fi incercat pt o secunda sa pui in aplicare "iubeste-ti aproapele" ai fi stiut/inteles/simtit ca primul pas
in aceasta directie inseamna jertfa de sine pt aproapele si ti-ai mai fi dat seama ca "iubeste-ti aproapele"
este o mare mare mare taina, care nu se realizeaza in cinci minute sau o zi , sau nici macar o viata intreaga.

Tu nu realizezi(nici n-ai avea cum :D ) ca "iubirea de aproape" reprezinta sinteza intregii Evanghelii.
Iti iubesti cu adevarat aproapele numai cand le-ai facut pe toate celelalte scrise in Evanghelie.
, adica iubirea de aproape este ultima harisma dobandita.Insa pt a aceasta trebuie in prealabil sa dobandesti
pe celelalte harisme.
De aceea iubirea de aproape este una din cele mai mari taine, si cine reuseste sa-si iubeasca aproapele este desavarsit.
Iar in momentul in care iti iubesti pe aproape, tu practic le-ai facut pe toate pe acest pamant si numai ai de ce sa
stai pe acest pamant, si atunci te cheama Dumnezeu la el.

Dar cum tu in realitate, n-ai incercat pt o secunda sa pui in aplicare "iubirea de aproape" n-ai cum sa-ti dai seama de chestiile astea.Dar iti place mult sa vorbesti despre asta.Mie personal nu-mi plac astfel de oameni.

Si stiu ca mai am mult de toooot pana sa ajung sa-mi iubesc aproapele.Insa stiu ca sunt pe drumul cel bun care
nu este deloc usor.Este cel mai greu drum dintre toate.

Last edited by oaie_cugetatoare; 12.05.2015 at 07:21:08.
  #110  
Vechi 12.05.2015, 08:50:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
De ce nu esti in tara facand chestia asta pt aproapele tau, din moment "ce-ti iubesti aproapele" ?
Asta e lovitură sub centură, si e fortată rău. Păi cum stăm cu sintagma aceea "să nu judecăm"? Nebănuite sunt căile Domnului, si doar El stie cel mai bine pe unde ne poartă pasii, si de ce. Oricum eu una nu înteleg ce v-a apucat să vă întepati pe-aici, de ce nu se pot purta si discutii mai crestinesti? Eu una vă apreciez pe toti si sper sincer să reveniti la gânduri mai bune cât de curând !! Doamne ajută!

PS: ar fi frumos totusi să-ti ceri scuze de la Alin. De unde până unde ai scos asta că e bolnav psihic?! păi tu îti dai seama ce spui??

Last edited by mirela.t; 12.05.2015 at 08:57:17.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare