Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.10.2010, 16:42:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Miron pai vezi tu e ceva ciudat peste Serbia a trecut un razboi si totusi la ei nu exista saracie asa aspra cum exista pentru anumiti romani care nici macar nu au ce sa manance.

Daca zici de tari crestin ortodoxe de ce nu iei Cipru ca exemplu de e una din tarile din lume cu cel mai inalt nivel de trai?
Ia uite aci rata somajului in Cipru in 2010:
http://www.indexmundi.com/cyprus/unemployment_rate.html
4.8%.Foarte buna.
(In Italia rata somajului in 2010 e 10.3%)
Vezi cat e ajutorul social in Cipru.
Prin 2007 ajutorul social in Cipru era 362 euro pe luna de persoana (in Romania in acel an asa salariu era bunisor).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.10.2010, 16:57:03
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Domnia ta faci o greseala atunci cand confunzi credinta cu manifestarea acesteia (sau lipsa de manifestare) prin diverse acte de cult, in particular sau in comun.

Este foarte adevarat si ca ai dreptate in esenta, deoarece o credinta fara fapte este moarta, dar totusi credinta exista.

De multe ori lucrarea preotului in Biserica se concentreaza pe "invierea" credintei din oameni. Cel putin, asa este la mine-n parohie. Ce mi-as dori sa fiu nevoit sa lucrez doar la "revizii curente" si nu mai mult la "reconditionari si reparatii capitale"!
Fara sa cad in statistici, spun doar ca daca romanii erau un popor asa de credincios dupa cum sustineti si daca din credinta ar fi izvorat fara dubiu o intreaga colectie de calitati, atunci unul dintre efecte ar fi fost curatenia morala. Evident, realitatea sta altfel, deci fie din credinta nu izvorasc calitati morale, fie romanii nu sunt credinciosi.

Aia cu sfintii poate fi interpretata ca o milostenie divina, ceva de genul "nu si-a intors inca Dumnezeu fata de la romani". Daca se nasc multi oameni sfinti aici, poate ca suntem prea stricati si e nevoie de o armata de sfinti sa ne repare. In orice caz, multitudinea de sfinti nu e nici decum o garantie a sfinteniei poporului.

Edit: aparent BOR crede altfel, deoarece sustine ca pentru o mai buna sfintire a poporului si pentru o mai lesnicioasa trecere peste criza e nevoie de mai multe biserici si de mai multi popi. Interesant. Cum comentati, ca preot (crestin ortodox, presupun)?

Edit: mesajul asta se vrea a fi si un raspuns pentru Miha-anca, scuze ca am uitat sa dau quote.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 12.10.2010 at 17:02:55.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.10.2010, 17:09:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Miron pai vezi tu e ceva ciudat peste Serbia a trecut un razboi si totusi la ei nu exista saracie asa aspra cum exista pentru anumiti romani care nici macar nu au ce sa manance.

Daca zici de tari crestin ortodoxe de ce nu iei Cipru ca exemplu de e una din tarile din lume cu cel mai inalt nivel de trai?
Ia uite aci rata somajului in Cipru in 2010:
http://www.indexmundi.com/cyprus/unemployment_rate.html
4.8%.Foarte buna.
(In Italia rata somajului in 2010 e 10.3%)
Vezi cat e ajutorul social in Cipru.
Prin 2007 ajutorul social in Cipru era 362 euro pe luna de persoana (in Romania in acel an asa salariu era bunisor).
Serbia nu e deloc bogata, e o tara amarata ca si noi. Razboiul a trecut peste Iugoslavia, iar daca Iugoslavia inca mai era intreaga azi, ar fi aratat mult mai rau. Dar pentru ca Serbia e o tara unitara din punct de vedere etnic, s-au redresat mai usor, cred eu, fara conflictul etnic care doar baga bete in roate progresului.

Cipru e exceptia, arata-mi tara mica europeana care sa nu fie paradis turistic sau fiscal - ambele garantii ale bunastarii pentru un stat liliputan. Plus bani de la greci si de la turci, care-si sustin fiecare partea de Cipru.

Dar rusii, bulgarii, romanii, sarbii, ucrainenii, modovenii - cu totii sunt popoare care azi nu stralucesc, ci doar incearca din greu sa se ridice din coruptie si saracie. Nu stiu daca faptul ca sunt ortodocsi are vreo vina, personal cred ca comunismul (+ trecerea brusca la capitalism) ne-a adus asa. Suntem, mai degraba, un tot unitar d.p.d.v. geopolitic. Sfera de influenta rusa, comunismul, radacinile slave (romanii sunt exceptia), statalitatea intrepatrunsa cu biserica timp de generatii - toate astea ne-au facut ca azi sa fim majoritar ortodocsi si majoritar saraci. Pe scurt, am umblat cu cine nu trebuie.

Parerea mea.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.10.2010, 17:18:14
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu mai frate in Bulgaria e un nivel de trai mai ridicat fata de Romania.
Si in Serbia la fel.Bine Serbia are foarte mult turism foarte bine dezvoltat si de acolo vin foarte multi bani.
(si in Romania s-ar fi putut face turism;de ce nu s-a facut si nu prea merge cine stie).
Du-te personal si vezi ca asa afli mai bine decat din statistici.

Rusia e deja in alta lume economica fata de Bulgaria si Serbia.
Deja la ei a inceput sa apara neo-nazism ca vin strainii in Moscova la munca.
Daca vin straini la munca in Moscova asta arata ca situatia economica nu e rea deloc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.10.2010, 17:40:43
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu mai frate in Bulgaria e un nivel de trai mai ridicat fata de Romania.
Si in Serbia la fel.Bine Serbia are foarte mult turism foarte bine dezvoltat si de acolo vin foarte multi bani.
(si in Romania s-ar fi putut face turism;de ce nu s-a facut si nu prea merge cine stie).
Du-te personal si vezi ca asa afli mai bine decat din statistici.

Rusia e deja in alta lume economica fata de Bulgaria si Serbia.
Deja la ei a inceput sa apara neo-nazism ca vin strainii in Moscova la munca.
Daca vin straini la munca in Moscova asta arata ca situatia economica nu e rea deloc.
Evident ca exista diferente, dar sunt mici. Practic, suntem cu totii in aceeasi oala. Daca vrei sa dai exemple de tari care au iesit cu succes din blocul comunist, zi Slovenia. Sau tarile baltice. Altminteri suntem praf.

In Rusia se munceste degeaba, banii aia nu intra in buzunarele cetatenilor, ci ale oligarhilor mana in mana cu stapanirea.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.10.2010, 17:41:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu nu prea inteleg de unde trag unii concluzii ca din cauza Ortodoxiei suntem noi saraci, cand asta este pur si simplu o coincidenta (cred eu).

Tarile dezvoltate nu sunt cum sunt pentru ca sunt protestante, sau catolice...ci pentru ca sistemul este unul foarte bine pus la punct, si de-a lungul timpului s-a tot corectat ceea ce era de corectat, deci nu asteapta nimeni sa vada cum lucreaza credinta in sufletul fiecaruia...ci legile sunt de fapt legi, si educatia educatie...astfel incat oamenii se formeaza intr-un anumit mod inevitabil.

Cam ciudate concluziile astea ca ortodocsii sunt sau nu credinciosi, si ca de aia merge tara intr-un fel sau in altul...cand ma indoiesc ca exista tara care sa fie intr-un anumit fel datorita credintei...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.10.2010, 17:47:59
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

E usor sa spui ca o tara catolica e automat si dezvoltata, bogata, civilizata etc...

Dar ia vedeti America de Sud...

La fel de usor e sa spui ca toti ortodocsii sunt vai de mama lor, corupti si mancatori de ciorba de urzici.

Nu putem aplica criterii din astea, ca ne da in cap tara cu cea mai mare dezvoltare economica.... China.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.10.2010, 17:53:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In Romania intainte de a veni regimul legionar se traia foarte bine.
A fost totusi ceva ca Antonescu ne-a salvat de acesti inselati de draci,legionarii,ca armata i-a fost fidela si legionarii nu au putut sa ajunga la conducerea Romaniei.
(cand au incercat sa dea lovitura de stat legionarii).
Apoi a venit comunismul si romanul s-a invatat sub insuflare draceasca normal sa fie "smecher".
(poate are legatura asta si cu sprijinirea foarte mare a dezvoltarii tiganimii in Romania.Nu zice nimeni sa prigonesti tiganii dar e normal ca si pentru ei sa se aplice legea cum se aplica pentru ceilalti cetateni ai Romaniei,sa nu le permiti sa nu isi trimita copii la scoala - nu creste copilul calumea,nu ii da voie sa mearga la scoala il trimite la cersit ii iei copilul si il bagi la casa de copii si il creste statul ca o sa aibe acolo o soarta mult mai fericita,prinzi tiganul ca a facut talharii il bagi la puscarie etc).
Si cu "smecheria" asta se duce tara de rapa ca a ajuns UE sa ne dea mancare de pomana ca stie ca unii mor de foame.
Exemplu:
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=52583
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 12.10.2010 at 17:57:33.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.10.2010, 18:01:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
In Romania intainte de a veni regimul legionar se traia foarte bine.
A fost totusi ceva ca Antonescu ne-a salvat de acesti inselati de draci,legionarii,ca armata i-a fost fidela si legionarii nu au putut sa ajunga la conducerea Romaniei.
(cand au incercat sa dea lovitura de stat legionarii).
Apoi a venit comunismul si romanul s-a invatat sub insuflare draceasca normal sa fie "smecher".
(poate are legatura asta si cu sprijinirea foarte mare a dezvoltarii tiganimii in Romania.Nu zice nimeni sa prigonesti tiganii dar e normal ca si pentru ei sa se aplice legea cum se aplica pentru ceilalti cetateni ai Romaniei,sa nu le permiti sa nu isi trimita copii la scoala - nu creste copilul calumea,nu ii da voie sa mearga la scoala il trimite la cersit ii iei copilul si il bagi la casa de copii si il creste statul ca o sa aibe acolo o soarta mult mai fericita,prinzi tiganul ca a facut talharii il bagi la puscarie etc).
Si cu "smecheria" asta se duce tara de rapa ca a ajuns UE sa ne dea mancare de pomana ca stie ca unii mor de foame.
Exemplu:
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=52583
Nu numai ca esti offtopic, dar dai dovada de rasism. Te mai numesti crestin?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.10.2010, 18:06:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Miron cum e asta rasism daca cer sa fie protejati acei copii nefericiti ai tiganilor care nu sunt lasati sa mearga la scoala,care sunt trimisi in zdrente la cersit?
Si ei au dreptul la o existenta fericita.
Din cate stiu dupa lege cele opt clase sunt obligatorii pentru toti romanii.
Si cred ca UE ar ajuta cu bani sa fie civilizati tiganii.
Sau ca cer ca daca e prins un tigan cu talharii sa ii fie aplicata legea cum ii este aplicata si unui roman prins cu talharii asta e rasism?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Faptele crestine si cele placute lui Dumnezeu mihaisepo Generalitati 21 25.08.2011 09:20:35
Cele doua biserici ortodoxe rupte de relatii Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 11.05.2011 15:06:57
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!! elenavioletacocos Generalitati 189 16.01.2010 20:51:01
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14