Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.08.2011, 11:40:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu vad cum ar putea un crestin sa scrie comentarii de genul "Shoot to kill". Ori e facatura ori acei oameni nu sunt crestini (decat poate cu numele)
Pai tot facebookul e o facatura si o metoda de a colecta date si a face tot felul de experimente pe utilizatori,de manipulare a maselor....Asa ca aviz celor care aveti profile,ce anume postati acolo si ce date personale lasati,pentru ca totul este monitorizat si bagat intr-o baza de date.Si nu este singurul de acest gen...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.08.2011, 11:52:08
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

eu as spune ca sunt crestini adevarati
crestinii adevarati care citesc Biblia

Deuteronomul
13. Că s-au ivit în ea oameni necredincioși dintre ai tăi și au smintit pe locuitorii cetății lor, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-ați știut,
14. Caută, cercetează și întreabă bine, și de va fi adevărat că s-a întâmplat urâciunea aceasta în mijlocul tău,
15. Să lovești pe locuitorii acelei cetăți cu ascuțișul sabiei, s-o dai, blestemului pe ea și tot ce este în ea și dobitoacele ei să le treci prin ascuțișul sabiei.
16. Iar prăzile ei să le aduni toate în mijlocul pieții ei și să arzi cu foc cetatea și toată prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tău; să fie ea pe vecie dărâmată și niciodată să nu se mai zidească.
17. Nimic din cele blestemate să nu se lipească de mâna ta, ca să-Și potolească Domnul iuțimea mâniei Sale și să-ți dea milă și îndurare, și să te înmulțească, cum ți-a grăit și ție și cum S-a jurat părinților tăi,


Deutoronomul
12. Iar cine se va purta așa de îndărătnic, încât să nu asculte pe preotul care stă acolo la slujbă înaintea Domnului Dumnezeului tău, sau pe judecătorul care va fi în zilele acelea, unul ca acela să moară.


Cartea a doua Paralipomena
11. Și au adus în ziua aceea jertfă Domnului din prada care o adunaseră: din vitele cele mari, șapte sute de jertfe, și din vitele mărunte, șapte mii.
12. După aceea au făcut legământ între ei, ca să caute pe Domnul Dumnezeul părinților lor, cu toată inima lor și cu tot sufletul lor;


Luca
26. Zic vouă: Că oricui are i se va da, iar de la cel ce nu are și ceea ce are i se va lua.
27. Iar pe acei vrăjmași ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceți-i aici și tăiați-i în fața mea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.08.2011, 12:01:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
Luca
26. Zic vouă: Că oricui are i se va da, iar de la cel ce nu are și ceea ce are i se va lua.
27. Iar pe acei vrăjmași ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceți-i aici și tăiați-i în fața mea.
De ce rupeti din context? Unii ar putea sa inteleaga ca Hristos le zicea Apostolilor sa-i aduca necredinciosii sa-i taie. Astea sunt 2 versete dintr-o parabola...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.08.2011, 12:05:44
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
De ce rupeti din context? Unii ar putea sa inteleaga ca Hristos le zicea Apostolilor sa-i aduca necredinciosii sa-i taie. Astea sunt 2 versete dintr-o parabola...
spune-mi unde se termina parabola

later edit:
citind biblia in romana nu iti prea dai seama
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=19

m-am uitat in engleza si aici e foarte clar ca nu se terminase parabola
http://www.biblegateway.com/passage/...19&version=NIV

in romana
25. Și ei au zis lui: Doamne, acela are zece mine.
se adreseaza cu Doamne deci am asumat ca vorbeau cu Iisus
in engleza e " 25 “‘Sir,’ they said, ‘he already has ten!’"

in romana e "zic voua" in engleza e "he replied", iar te induce in eroare
celalalte tot raman valide (din punctu meu de vedere)

Last edited by informatorul; 10.08.2011 at 12:13:30.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.08.2011, 13:01:10
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu suntem noi judecatori.
Mantuitorul a spus sa-ti iubesti aproapele si sa-ti binecuvantezi vrajmasul, cel ce face asta e crestin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.08.2011, 13:58:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sa-nteleg ca aia 85% ortodocsi pe care se bazeaza justificarea BOR pentru constructia catedralei sunt de fapt multi mai putini? Atunci ce rost mai are?
Nene ai o obsesie, mergi si ti-o trateaza.
Pe topicul asta e vorba de cu totul altceva.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.08.2011, 14:01:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
in romana e "zic voua" in engleza e "he replied", iar te induce in eroare
celalalte tot raman valide (din punctu meu de vedere)
Pai cam asa e, pentru cei care il resping pe Dumnezeu, exista un loc special pe masura "performantelor" lor sufletesti..

Acolo vor putea trai in ura si singuratatea cat poftesc.

Ei de fapt nu pe Dumnezeu urasc (caci oricum nu-L cunosc) ci ideea de a se conforma unor standarde morale, de a renunta la pacate, de a urma binele, de a face ascultare fata de bine, etc.

In ceea ce priveste subiectul topicului...pentru cel care mai are un dram de ratiune este mai mult decat evidenta:

1. manipularea - cine poate afirma cu certitudine ca cei care au facut remarcile respective sunt crestini?

2. arata cat de mare este nivelul de in-dobitocire la care s-a ajuns cu ateismul, daca se apeleaza la astfel de forme de manipulare penibila e clar ca cei carora li se adreseaza (atei), cei care fac asta sunt siguri ca au reusit sa-i coboare la nivelul maxim de in-tembelizare.

Binenteles, mai sunt si exceptii dar masele atee..

Last edited by AlinB; 10.08.2011 at 14:07:21.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2011, 14:12:53
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
http://www.allfacebook.com/fox-news-...hreats-2011-08

"Pagina Facebook Fox News a primit peste 8000 de amenintari cu moartea postate pe peretele paginii , dupa ce Directorul de Comunicatii al grupului Atei Americani, Blair Scott , a aparut la emisiunea retelei Fox, America Live, discutand despre procesul in instanta al grupului pentru a opri ridicarea unui crucifix in World Trade Center Memorial.

Administratorii paginii Facebook au lucrat intens la stergerea comentariilor rauvoitoare ,dar nu inainte ca blogger-ul XXXXX sa faca niste capturi "

Eu zic sa-i omoram pe toti si sa vada cu ochii lor ca exista Dumnezeu

Impusca-i . Trage sa omori.

Pentru toti ateii, muriti si mereti in iad haha daca as putea v-as impusca pe toti in cap cu o carabina

Usor, ii impusti .

Ii impuscam, macar stim unde ajung , risipa de oxigen

Ii rastignim pe crucea aia...

Cred ca ar trebui sa-l spanzuram pe lider...

Ei is atei asa ca nu conteaza daca ii omori

II omori.

Uite solutia mea, ii omori...glumesc ...poa' sa se duca in iad, o stai, se duc.

Atei stupizi , sper ca Dumnezeu sa-i omoare pe toti.





Cata rautate , aia nu s crestini sunt FANATICI , si oricum majoritatea, mai mult ca sigur sunt protestanti
''Atei stupizi , sper ca Dumnezeu sa-i omoare pe toti.''>>>>rezulta :Nu crezi in Dumnezeu =esti omorat ? Ce PROSTIE , fiecare are dreptul sa creada in ce vrea .PUNCT
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.08.2011, 14:16:08
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
In primul rand a fi crestin ,nu e intotdeauna in regula.Daca esti protestant si apartii nu stiu de ce secta , e altceva.

Ortodocsii nu ar face asa ceva.
Exact ,mai mult ca sigur sunt toti protestanti
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.08.2011, 14:23:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vedeti, manipularea functioneaza si la voi vajnici ortodocsi, pica doi dintr-o singura lovitura.

N-aveti cea mai vaga idee cine a scris lucrurile respective si daca respectivii au vreo tangenta cu crestinismul (decat poate ca-l dispretuiesc/urasc) dar credeti si voi ce va place, exact ca si ateii.

Ateii prefera sa creada ca au fost scrise de crestini, crestinii ortodocsi ca au fost scrise de protestanti, protestantii probabil de cine stie ce carismatici si tot asa..

Si uite asa pe baza ignorantei voastre si a judecatii pripite marul discordiei da roadele pe care le vor respectivii..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Facebook: bun sau rau ? Cristina Maria Intrebari utilizatori 45 07.11.2012 22:47:59
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 19:29:00
Facebook ? podariuv Intrebari utilizatori 24 11.06.2010 15:15:23
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19