Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2011, 09:36:08
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei, dacă uichipedia este sursa de informare...
Punem și puțin ingrediant de feisbuc și gata sminteala zilei. Nu cocacoc? Drăcușorul care te ghidează poate fi mulțumit și astăzi!
Cu ce afecteaza asta faptul ca exista totusi foarte multe avorturi spontane? Faptul ca nu stii sa dai un raspuns fara sa jignesti spune multe despre tine si depre mentalitatea care te face crestin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2011, 09:39:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Frate drag, când spun cuiva că smintește nu înseamnă că-l jignesc.

Pe de altă parte, o parte din subiectele deschise de cocacoc numa' pentru un forum ortodox nu sunt. Iar una din datoriile mele de creștin este să apăr (așa cum pot) ortodoxia inclusiv de sminteală.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.08.2011, 09:40:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Am mai citit si eu ceva de genul asta....dar mi se paruse ca ar putea fi ceva explicabil totusi. Statisticile se fac pe un numar destul de mare de femei, care fiind monitorizate, se pot constata diverse, chiar daca femeile pot sa nu isi dea seama la cateva saptamani ca pierd ceva( stiu ca testele de sarcina cel putin ies pozitive dupa 10-14 zile, si pana atunci nestiind sigur ce si cum, imi imaginez ca se mai pot si pierde, dar asta poate constata doctorul ulterior)...ma gandesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2011, 09:44:31
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Cifra aia de 25% e cifra raportata. Faptul ca unele femei habar nu au ca au avut un avort spontan poate doar sa adauge la cifra raportata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.08.2011, 09:46:53
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pe de altă parte, o parte din subiectele deschise de cocacoc numa' pentru un forum ortodox nu sunt.
Bineinteles ca amenintarea cu moartea din partea unor crestini si punerea in balanta a avorturilor spontane cu avorturile induse nu e subiect de Generalitati pe forumul ortodox. Doamne fereste sa fie deschise asemenea toapice aici .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.08.2011, 09:49:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Imi este f greu sa cred acele cifre din variate motive, dintre care:
1. Daca nu s-a facut studiu serios pe populatie reprezentativa, cifrele sunt false. Evident, astfel de studiu nu cred ca exista.
2. Daca estimarea e facuta de ginecologi, evident ca ei sunt familiarizati cu cazurile particulare/ dificile .. deci au perceptie deformata.
3. Stiu femei care au luat mult timp anticonceptionale, iar apoi nu mai reuseau sa tina sarcina.. Deci raspunsul la intrebarea "cine e de vina?" este clar.
4. Nu cred in gravida care nu-si stie starea! Daca esti atenta realizezi imediat ca ceva s-a schimbat. Eu am stiut la fiecare sarcina cam in 7-10 zile ca sunt gravida (fara test). Asta deoarece modificarile sunt atat de rapide si evidente incat stii ca s-a intamplat ceva. Gravida care nu a stiut ca a pierdut sarcina este un mit, in opinia mea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.08.2011, 09:52:53
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Credintele tale sunt irelevante .

Poti sa ai avort spontan inainte ca sa stii ca ai ramas insarcinata. Si daca stii ca ceva s-a intamplat, femeia pur si simplu se poate sa nu raporteze cuiva.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.08.2011, 10:05:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Studiile au aratat ca 25% din totalul sarcinilor se termina cu avort spontan, cu o estimare la 50% datorita faptului ca multe sarcini avorteaza spontan fara recunoastere clinica.

Marea majoritate a avorturilor spontane nu sunt datorate actiunii parintilor (droguri, cafea, tigari) ci tin de mutatii genetice intamplatoare, probleme cromozomale datorate genelor parintilor, deficienta de progesteron, malformatii uterine etc .

La nivel mondial 26% din totalul sarcinilor se termina cu avort indus.

Pentru cei care considera ca avortul e o crima, cine e criminalul in cazul avorturilor spontane ?
Ca sa nu mai fii ingrijorat ca se contrazic crestinii, studiile si sondajele arata ca 100% din oamenii care se nasc mor la un moment dat. Statisticile oricum sunt exagerate. La fel ca in legislatie, daca avorteaza din proprie vointa e ucidere, daca e din cauza tigari, alcool si altele e ucidere din culpa, iar restul tine de pacate, etc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.08.2011, 10:06:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Credintele tale sunt irelevante .

Poti sa ai avort spontan inainte ca sa stii ca ai ramas insarcinata. Si daca stii ca ceva s-a intamplat, femeia pur si simplu se poate sa nu raporteze cuiva.
Am un preten ginecolog si de la el stiu ca femeile care au pb cu sarcina sunt in general alea care au facut intreruperi de sarcina etc. si cele apropiate de menopauza (a lucrat si in clinica de tratamente fertilizare, are destula experienta).
Pe de alta parte, are paciente hispanice (catolice) care datorita culturii in care s-au format nasc copiii unul dupa altul.. Ele nu pierd sarcini:anul si copilul.
(imi amintesc ca in spital am cunoscut o asistenta f tanara si mi-a vorbit de cei patru copii ai ei. Am intrebat-o perplexa "cati ani ani?". 19 ani ! Este alta cultura.)

O sa intreb maine un ginecolog pt ca ce scrie pe wiki e o aiureala.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.08.2011, 10:10:28
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am un preten ginecolog
Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
2. Daca estimarea e facuta de ginecologi, evident ca ei sunt familiarizati cu cazurile particulare/ dificile .. deci au perceptie deformata.
-------------------------------------
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 10:45:27
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46