Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2012, 19:33:42
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Logic vorbind :

se poate pierde un popor de 3 milione de persoane intr-o peninsula asa de mica cum este peninsula Sinai. Mie imi este greu sa cred. unu la mana.

Doi la mana, in vremea aceea Egiptul era un imperiu, deci este clar ca si peninsula Sinai facea parte din imperiu, iar eu ma intreb, ii lasa Dumnezeu pe evrei 40 de ani sa rataceasca intr-o mica puninsula care facea parte din imperiu, iar egiptenii timp de 40 de ani nici nu ii vedeau pe aia pe acolo, desi erau un popor de vreo trei milioane...

trei la mana, rugul aprins era in Madiam unde Moise a avut revelatia, pai si Madiamul sa fie in peninsula Sinai, care repet facea parte din imperiul egiptean.

nu stiu dar ceva nu se leaga ...
deci situatia in cateva cuvinte:avem niste nomazi intr-un desert la marginea imperiului, si ultima data cand s-a impus cineva cu forta peste ei nu a iesit prea bine pt faraon. cred ca erau niste chestii mai importante de rezolvat pe malurile Nilului decat sa extermine evrei in mijlocul Sinaiului.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2012, 19:53:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In afara informatiilor pertinente ale colegilor forumisti, trebuie mentionat ca citirea Bibliei se face in patru sensuri:


In mod similar, Sfintii Parinti ai Bisericii faceau adeseori distinctia intre multiplele sensuri ale Scripturii. Un exemplu foarte bun ar fi modul in care unii dintre ei interpretau textele despre Iesirea din robia Egiptului. In aceste relatari au identificat cel putin patru niveluri diferite de sens: 1. cel "literal/istoric", care vorbeste despre plecarea poporului lui Israel din Egipt spre Tara Fagaduintei; 2. cel "alegoric"sau "tipologic", care considera imaginile Vechiului Testament (de exemplu, Moise si Iosua, mana si muntele din pustie) ca figuri sau "tipuri" care vor fi implinite in Hristos sau in tainele Bisericii; 3. cel "tropic" sau moral, care vede in calatoria lui Israel o imagine a trecerii sufletului de la pacat si moarte la har si la "innoirea vietii" (Romani 6, 4); si 4. sensul "anagogic" sau mistic, care vorbeste despre calatoria credinciosului inspre slava vesnica ("anagogic" inseamna "care duce sus")."

Ca doar Biblia nu este un manual de geografie sau de stiintele naturii.

In al doilea rand, in ortodoxie, credinta se gaseste mai cu seama in Biserica, prin participarea la sfintele Taine si slujbe, nu doar in citirea atenta a Bibliei, pentru care trebuie sa fii cat de cat pregatit.

Citatul de mai sus provine de aici -
http://www.crestinortodox.ro/diverse...ura-97082.html - articol pe care il recomand cu caldura cititorilor Bibliei. Trebuie sa stim ce si cum citim.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2012, 20:03:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Muntele Sinai se află în altarul bisericii din cartierul meu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2012, 20:32:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Muntele Sinai, numit intre localnici si cu numirea de "Jebel Musa", adica "Muntele lui Moise", este unul dintre cei mai insemnati si cunoscuti munti din Peninsula Sinai, Egipt.

detalii...http://www.crestinortodox.ro/biseric...nai-97018.html
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.01.2012, 20:32:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Muntele Sinai se află în altarul bisericii din cartierul meu.
Si la dvs. aceasta fraza ce inteles are?


Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Muntele Sinai, numit intre localnici si cu numirea de "Jebel Musa", adica "Muntele lui Moise", este unul dintre cei mai insemnati si cunoscuti munti din Peninsula Sinai, Egipt.

detalii...http://www.crestinortodox.ro/biseric...nai-97018.html
Corect. Dar vad ca unii traiesc cu impresia ca se afla pe actualul teritoriu al Arabiei Saudite...

Last edited by Raoul; 24.01.2012 at 20:36:09.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.01.2012, 21:10:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Muntele Sinai se află în altarul bisericii din cartierul meu.
adica? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2012, 09:33:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
adica? Doamne ajuta!
Eu cred ca e destul de lesne de inteles.
Muntree Sinai e ,muntele pe care s-au dat tablele legii, asadar locul care adaposteste tablele legii(fie ele si reproducere) poate fi considerat muntele Sinai.
Asa inteleg eu...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.01.2012, 11:45:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Eu cred ca e destul de lesne de inteles.
Muntree Sinai e ,muntele pe care s-au dat tablele legii, asadar locul care adaposteste tablele legii(fie ele si reproducere) poate fi considerat muntele Sinai.
Asa inteleg eu...
l-am intrebat pe domnul Dragomir acest lucru pentru ca dumnealui a zis ca doar in biserica din cartierul in care locuieste se afla Muntele Sinai, nu in toate bisericile crestine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.01.2012, 15:05:52
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
l-am intrebat pe domnul Dragomir acest lucru pentru ca dumnealui a zis ca doar in biserica din cartierul in care locuieste se afla Muntele Sinai, nu in toate bisericile crestine. Doamne ajuta!
probabil el a identificat-o ca fiind locul cel mai aproape in care regaseste muntele Sinai.

E ca si cum ati intreba:Unde se gaseste Dumnezeu? si eu as raspunde :In inima mea. fara ca asta sa insemne ca altundeva nu se gaseste, ci acela e locul cel mai apropiat mie in care il gasesc pe Domnul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.01.2012, 15:54:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
l-am intrebat pe domnul Dragomir acest lucru pentru ca dumnealui a zis ca doar in biserica din cartierul in care locuieste se afla Muntele Sinai, nu in toate bisericile crestine. Doamne ajuta!
Si banuiesc ca biserica aia e si catolica
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un omoplat al Sfantului Calinic se afla la Frasinei? costel Generalitati 5 25.04.2012 10:02:08
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait ory Stiri, actualitati, anunturi 63 17.02.2011 21:40:47
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
Cea mai veche Biblie ilustrata se afla in Etiopia cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 3 04.08.2010 12:01:01
ECUMENISMUl - motivul pentru care BOR nu se afla razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 34 13.02.2009 07:29:19