Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.08.2007, 22:13:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu cred ca studiul Bibliei in colectiv e cel mai bun.
Impreuna cu parintele unde mergem la slujba .Adica un program(o ora) dupa masa sau simbata.
Se pot citi pe capitole si apoi discutii pe linga .
Astfel se poate intelege Biblia mai usor.
Ase se face in bisericile grecesti au saptaminal ora de Biblie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.09.2007, 20:15:51
cammi cammi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Din pacate, aceasta este o realitate. Suntem foarte putin interesati de studiul efectiv al Cuvantului lui Dumnezeu. Prea putin ne aplecam cu seriozitate asupra unui studiu biblic, aproape ca ceea ce stim , de multe ori, provine din alte surse, mai putin din sursa vie a Sfintei Scripturi.

De ce ortodocsii cunosc mai putin Scriptura decat alte grupari religioase? Ce e de facut?
SA CITIM SI SA NE RUGAM
SA CAUTAM ADEVARUL ACOLO UNDE SE PREDICA ADEVARUL
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.11.2008, 19:59:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu e nici o lipsa ca Biserica Ortodoxa nu pune accentul pe Scriptura. Ea pune accentul pe trairea in Hristos. Am ramas uimit sa aud ca desi Maria Egipteanca nu citise Scriptura, atunci cand s-a intalnit cu staretul Zosima, recita Psalmii. E mai bine asa. Sa-L traiam pe Hristos si sa cunoastem Scriptura prin El, ca doar despre El da marturie, decat sa citim Scriptura ca pe o carte oarecare si sa ramanem in afara Lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.12.2008, 15:22:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Miridele stau pe sfantul disc alaturi de agnet. Nu sunt puse pe un alt disc. Asa si Scriptura, a fost integrata in Liturghie, nu a fost rupta de Biserica. Deci, nu ducem lipsa de Scriptura, ci de impreuna vietuire cu Hristos.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2008, 15:40:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai cum sa vietuiesti in Hristos daca nu citesti si nu stii Cuvantul lui Hristos? Asa se ajunge la habotnicie, din necunostinta si din luarea informatiei din cine stie ce surse.

Nu toti suntem Maria Egipteanca, cei mai multi avem nevoie sa CITIM psalmii inainte sa ii stim pe de rost.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.12.2008, 15:46:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Noesisa, nu poti sa mergi stramb daca esti prezent in Biserica. Dar daca citesti doar Scriptura, fara a te impartasi, ai toate sansele sa ajungi la erezie. Asta am dorit sa spun. Nu am afirmat ca e rau sa citesti Scriptura. E bine, dar fara viata din Biserica exista riscul sa ajungem sa vedem in ea doar o carte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.04.2009, 11:29:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Suntem foarte putin interesati de studiul efectiv al Cuvantului lui Dumnezeu. De ce ortodocsii cunosc mai putin Scriptura decat alte grupari religioase? Ce e de facut?
Imi spunea un prieten odata: "Sectele cunosc pe din'afara Biblia pentru ca doar pe aia o au. In schimb, noi, pe langa Biblie avem multime de carti ale Sfintilor Parinti." Interesanta observatie.

Problema cred ca apare insa atunci cand ajungem sa citim numai Sfinti Parinti, fara a mai citi insa Biblia. Cu toate ca se cade a se incepe mai intai cu Sfanta Scriptura, si mai apoi cu Sfintii Parinti, simt ca citirea se cam face in sens invers. Orice citire duhovniceasca este buna, insa este dureros ca Scriptura a incetat a mai fi vazuta ca un izvor pururea viu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.04.2009, 17:50:06
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu e nici o lipsa ca Biserica Ortodoxa nu pune accentul pe Scriptura.
Evanghelia nu este o simpla informare despre iubirea Lui Hristos fata de noi, Evanghelia este o prezenta a Lui de netagaduit! Oricine citeste Evanghelia se impartaseste de Hristos, Il primeste in sine pe Hristos. Nu se pune problema ca Biserica nu pune accent pe Scriptura. Liturghia insasi reprezinta Scriptura si Evangheliile prin Tainele ce se savarsesc in timpul ei. Este greu sa intelegi Sfanta Scriptura citind-o, nu toti ne-am nasut intelepti/teologi. Insa toti o potem intelege traind-o efectiv! prin prezenta continua in/la Biserica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.04.2009, 18:26:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Jenica, sigur ca Biserica nu este straina de Scriptura. Ca sa nu se inteleaga gresit, am dorit sa spun ca Biserica nu pune accentul pe Scriptura asa cum o fac protestantii. In sensul ca ea nu uita de Sfintele Taine.

Nu trebuie nici sa credem ca ascultarea Evangheliei echivaleaza cu impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului. Pe de alta parte putini sunt cei care duc cuvantul Evangheliei de la informare la formare, de la minte la inima.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.04.2009, 19:08:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pe de alta parte putini sunt cei care duc cuvantul Evangheliei de la informare la formare, de la minte la inima.
Frumos cuvant/indemn Costel. Multumesc! Mereu citesc cu drag postarile tale atat de odihnitoare...
Hristos a inviat!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem ortodocsi? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 56 23.07.2012 18:50:27
Cand suntem in lume? florin.oltean75 Generalitati 22 17.03.2012 00:28:36
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 04.04.2011 23:12:41
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
Suntem eurointegrati silverstar Generalitati 33 07.01.2007 21:09:15