Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2013, 11:06:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Exista un anumit progres al cunoasterii realitatilor invizibile, progres care corespunde unei pedagogii divine intrezarite de cuvintele Domnului "si multe mai am a va spune voua (apostolilor de la Cina, n.m.), dar pe care acum nu le puteti cuprinde".

Nu numai cultul marian nu a fost astfel de la inceput. Nici cultul Crucii nu a fost. Abia dupa vreo trei sute de ani de la perioada apostolica, Dumnezeu a revelat Bisericii, pe cale supranaturala, importanta Crucii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.03.2013, 14:22:03
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

În definitiv, nici Duhul Sfânt nu S-a coborât imediat și instantaneu după Înălțarea Domnului, ci doar la Cincizecime. Nu cum au vrut și poate cum s-au așteptat primii creștini, ci după Voia Domnului.
Nici Crezul nu a fost de la început complet, ci a cunoscut un proces de constituire în istorie, fiind elaborat prin germinația multor sinoade, în baza mărturiilor multor sfinți...
A fost, apoi, nevoie ca Apostolul să își desfășoare cuvântul pentru ca teologia creștină să își ridice marile ei aripi în zborul către Veșnicie și astfel să ne poarte și pe noi către Împărăție.
Dealtfel, când afirmăm că Sfânta Tradiție are și o componentă dinamică, avem în vedere și continua îmbogățire a Revelației de-a lungul istoriei omenești, prin evenimentele din Biserică, prin experiențele sfinților și ale poporului dreptmăritor.

Nostalgicii trecutului, însă, cei fixați în seducția visării pe tema Bisericii Primare (pe care ne străduim cu toții să o cunoaștem la măsura frumuseții ei aparte, dealtfel), nu vor și/sau nu pot pricepe desfășurarea vădită și necontenită a vieții Bisericii. Poate pentru că ceva li se împotrivește-n propriul piept?... Poate... Domnul știe!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2013, 15:25:48
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Dinoysie Pseudo-Areopagitul se bazează pe Tradiția Apostolică și pe Sfintele Scripturi, de aceea în primul rând nu apare cinstirea sau preacinstirea Mariei; pur și simplu aceasta nu făcea parte din credința apostolică. Chiar și Pavel spune în epistola către Galateni că Fiul S-a născut din femeie, dar nici nu se obosește să îi pomenească numele, așa de preacinstită (ca și cult mă refer, nu ca persoană, evident că au cinstit-o și au respectat-o pe Maria în timpul vieții ca pe maica Domnului, fără a îi aduce cult acesteia) era în credința apostolică. Faptul că avem de a face în mod evident cu inovații nu înseamnă în mod necesar că ar fi vorba despre vreo erezie; nu vorbeam de inovație în sens de erezie, dar este evident că nu făcea parte din credința apostolică. Nu știu când și cum a apărut acest cult nefundamentat pe credința apostolică.

Eu nu sunt deloc împotriva îmbogățirii revelației, împotriva dinamicii Tradiției, ba dimpotrivă am susținut asta chiar și folosindu-o ca argument în alte chestiuni, dar aici când vorbim despre revelație și despre descoperirea celor viitoare Hristos se referea în mod special la cunoașterea lui Dumnezeu și a realităților dumnezeiești, a planului dumnezeiesc. Cultul Crucii exista într-un anumit sens, teologia paulină este plină de Cruce în ea, sunt atâtea epistole în care se vorbește despre mântuirea prin Cruce, despre răstignirea răscumpărătoare a lui Hristos, despre cuvântul crucii care este în esență evanghelia, despre răstignirea de sine față de lume și a lumii față de sine.

Last edited by Decebal; 07.06.2013 at 09:26:16. Motiv: corectură
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.03.2013, 23:00:42
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Și nici măcar un cult al Crucii nu exista, cult care fie vorba între noi nu are o necesitate absolut obligatorie, te poți mântui și îți porți purta crucea urmându-L, imitându-L pe Hristos și fără ca să te închini unui lemn și fără să îi aduci ode, așa cum se face la "ortodocși" care personifică crucea în acatiste.
Aici are dreptate (ma refer la chestia cu odele). Bine, nu e vorba doar de ortodocsi (aici NU ma bag, doar un ortodox are dreptul sa criitice o practica ortodoxa). Eu ma gindesc si la altii care fac ceva de acest gen...

Last edited by celestial_pottery; 17.03.2013 at 23:35:07.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2013, 23:32:40
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cultul Crucii exista într-un anumit sens, teologia paulină este plină de Cruce în ea, sunt atâtea epistole în care se vorbește despre mântuirea prin Cruce, despre răstignirea răscumpărătoare a lui Hristos, despre cuvântul crucii care este în esență evanghelia, despre răstignirea de sine față de lume și a lumii față de sine, dar aproape nimic nu pomenește Pavel despre vreun cult al Fecioarei. Și nici măcar un cult al Crucii nu exista, cult care fie vorba între noi nu are o necesitate absolut obligatorie, te poți mântui și îți porți purta crucea urmându-L, imitându-L pe Hristos și fără ca să te închini unui lemn și fără să îi aduci ode, așa cum se face la "ortodocși" care personifică crucea în acatiste.
Dar despre semnul Crucii, pe care noi creștinii ni-l facem, ce crezi?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.03.2013, 23:50:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Aici are dreptate (ma refer la chestia cu odele). Bine, nu e vorba doar de ortodocsi (aici NU ma bag, doar un ortodox are dreptul sa criitice o practica ortodoxa). Eu ma gindesc si la altii care fac ceva de acest gen...
Practici ce nu tin de invatatura Bisericii da. Aberatii si pareri personale nu. Daca cineva se declara ortodox nu inseamna ca si respecta invatatura ortodoxa.
Asa cum exista peste tot (e specific omului) exista si in ortodoxie unii care se declara ortodocsi si habar nu au invataturile Bisericii, altii care la contesta, altii care le interpreteaza gresit, unii sunt ecumenisti in sensul pozitiv, al discutiilor cu ceilalti fara ca asta sa presupuna si renuntarea la invatatura sa, ecumenisti care accepta invataturi ale altor confesiuni, extremisti si intoleranti, paranoici si adepti ai teoriilor conspitationiste... etc.
Dar nu acestia definesc ortodoxia. Nu. Ortodoxia o definesc cei care cred invataturile Bisericii, isi ghideaza viata dupa ele si se straduiesc sa traiasca in conformitate cu acestea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.03.2013, 23:51:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Dar despre semnul Crucii, pe care noi creștinii ni-l facem, ce crezi?
Tocmai despre asta este vorba: este o parerea strict personala. Iar Biserica se bazeaza pe invataturile apostolice nu pe pareri personale.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.03.2013, 00:31:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Tocmai despre asta este vorba: este o parerea strict personala. Iar Biserica se bazeaza pe invataturile apostolice nu pe pareri personale.
Biserica se bazează pe Hristos, în consecință și pe învățătura apostolilor, care i-au fost ucenici.
Apare însă o problemă: dacă ar fi fost suficientă ucenicia, pentru ce Domnul a spus că Îl trimite pe Duhul, numit și "alt Învățător", numit "Duhul Adevărului", și depsre Care Domnul spune "vă va aduce aminte de toate".

Imi pare că se neglijează aportul Duhului și se supralicitează capacitatea apostolilor. Or, aceștia, fără Duhul Sfânt ar fi fost cam ca acei călători pe drumul spre Emaus... În care, doar prin Cuvântul Domnului trăiau "ardea inima în noi când El ne tâlcuia Scripturile".


Or, acest lucru are și o altă implicație: nu doar atunci în Biserica Primară aportul Duhului a fost decisiv dar și mai apoi, în întreaga istorie a Bisericii și până în clipa când scriu aceste rânduri și în vecii vecilor, viața Bisericii este insuflată de Duhul, tâlcuirile Bărbaților Bisericii sunt insuflate de Duhul, continuitatea și dinamica Tradiției sunt prin Duhul iar nu doar prin oameni. Care sunt sfinți tot așa: prin Duhul. Care pe toate le plinește.

Opiniile personale ale lui Decebal ar putea să fie sfinte, de ce nu, iar pentru aceasta cred că e nevoie de cel puțin două mari condiții: să fie insuflate de Duhul Sfânt și să fie unitare cu suflul întregii conștiințe a Bisericii care, de obicei, se exprimă în sinoade dincolo de epoci și de vremuri particulare. (Ca să nu mai amintesc aici de alte condiții care țin de toate roadele Duhului...)

A emite opinii de tip liber-cugetător despre Preasfânta Născătoare de Dumnezeu constituie, după convingerea mea de neclintit, nu doar o greșeală impardonabilă ci și un semn al unei grave alienări în miezul credinței personale. Rebeliune și înșelare, duh eretic fără a mai fi necesară vreo demonstrație. Aceasta întrucât Biserica, prin sfinții ei și astfel prin Duhul Sfânt, a descoperit deja Cine este Împărăteasa Cerurilor și ce se cuvine să facem noi creștinii față de Ea. Cântările din Catavasier sunt doar un mic exemplu în acest sens.
Am chiar acum sub ochi o carte cumpărată de la librăria Sophia, cu titlul "Viața Maicii Domnului", în care, arhimandritul Vasilos Bacoianis face un rezumat al principalelor evenimente și trăsături ale Preasfintei Născătoare așa cum o cunoaștem din Scriptură și din Tradiția Bisericii.

Bine ar fi ca orice om care se semnează "creștin ortodox" să citească această lucrare din care, pentru a nu mai adăuga eu vreun cuvânt păcătos, mă limitez la a posta doar lista bibliografică minimală indicată la sfârșitul lucrării:
- Sfânta Scriptură
- Ceaslovul
- Mineiele
- Slujba Imnului Acatist
- Protoevanghelia lui Iacov
- Sancti Melitonis de Trasnitu Mariae, PG 6
- Sfântul Ioan Damaschin, Cuvânt la Buna Vestire, Cuvânt la Facerea, Cuvânt la Adormirea Maicii Domnului
- Sfântul Andrei Criteanul, Cuvânt la Adormirea Maicii Domnului
- Sf. Ghermanos, Patriarhul Constantinopolului, Cuvânt la intrarea în Biserică a Maicii Domnului, Cuvânt la Buna Vestire
- Epifanie Monahul și Preotul, Cuvânt despre viața Născătoarei de Dumnezeu
- Sfântul Grigorie Palama, numeroase omilii
- Sf. Dimitrie al Rostovului, selecție din Mineiul Sf. Dimitrie al Rostovului.

E inutil să comentez și mă rezum doar la a reaminti faptul binecunoscut că Preasfânta Născătoare de Dumnezeu este Ocrotitoarea cu totul aparte a călugărilor din Sfântul Munte Athos...

"Lămurit ai strălucit, Preasfântă Maica lui Dumnezeu, luminîndu-ne mintea cea întunecată pentru necunoștință ținută, iar prin dumnezeiasca luminare măreția ta vestesc, Pururea Fecioară" (Cântarea a 8-a, Catavasier, 17 aprilie)

Last edited by cezar_ioan; 18.03.2013 at 00:40:10.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.03.2013, 01:38:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Opiniile personale ale lui Decebal
"Ce vede tot satul, nu vede barbatul". Se intampla si profesionistilor psihologiei sa nu sesizeze lucruri evidente si pentru profani. Cum sa va spun, ca sa intelegeti ? In vremurile bune ale Sfintei Inchizitii, unii ca dl Decebal nu puteau fi subiect de ancheta. Ei erau numiti, in epoca, "inocenti". Iar inocentii nu pot avea vinovatie, orice ar fi spus ori facut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.03.2013, 16:12:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Dinoysie Pseudo-Areopagitul se bazează pe Tradiția Apostolică și pe Sfintele Scripturi, de aceea în primul rând nu apare cinstirea sau preacinstirea Mariei; pur și simplu aceasta nu făcea parte din credința apostolică. Chiar și Pavel spune în epistola către Galateni că Fiul S-a născut din femeie, dar nici nu se obosește să îi pomenească numele, așa de preacinstită (ca și cult mă refer, nu ca persoană, evident că au cinstit-o și au respectat-o pe Maria în timpul vieții ca pe maica Domnului, fără a îi aduce cult acesteia) era în credința apostolică. Faptul că avem de a face în mod evident cu inovații nu înseamnă în mod necesar că ar fi vorba despre vreo erezie; nu vorbeam de inovație în sens de erezie, dar este evident că nu făcea parte din credința apostolică. Nu știu când și cum a apărut acest cult nefundamentat pe credința apostolică.

Eu nu sunt deloc împotriva îmbogățirii revelației, împotriva dinamicii Tradiției, ba dimpotrivă am susținut asta chiar și folosindu-o ca argument în alte chestiuni, dar aici când vorbim despre revelație și despre descoperirea celor viitoare Hristos se referea în mod special la cunoașterea lui Dumnezeu și a realităților dumnezeiești, a planului dumnezeiesc. Cultul Crucii exista într-un anumit sens, teologia paulină este plină de Cruce în ea, sunt atâtea epistole în care se vorbește despre mântuirea prin Cruce, despre răstignirea răscumpărătoare a lui Hristos, despre cuvântul crucii care este în esență evanghelia, despre răstignirea de sine față de lume și a lumii față de sine, dar aproape nimic nu pomenește Pavel despre vreun cult al Fecioarei. Și nici măcar un cult al Crucii nu exista, cult care fie vorba între noi nu are o necesitate absolut obligatorie, te poți mântui și îți porți purta crucea urmându-L, imitându-L pe Hristos și fără ca să te închini unui lemn și fără să îi aduci ode, așa cum se face la "ortodocși" care personifică crucea în acatiste.
Si tu Decebal cu toti catolicii va inchinati la statuii si asa e bine?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde