Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.04.2010, 01:44:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La catolici stiu ca Sf. Ioan Gura de Aur este supranumit "doctorul Bisericii". Despre cinstirea si cultul lui la catolici ar trebui sa stie mult mai multe Mihnea. Oricum, in mod sigur, catolicii nu celebreaza Sf. Liturghie compusa de el, asa cum o avem noi.
Repet, este un sfant din secolul IV, deci care a trait mai inainte de mare schisma, pe vremea cand Biserica era Una si de aceea este recunoscut si de catre catolici. Ce-i drept, el s-a nascut in spatiul rasaritean, in Antiohia. Cei mai importanti sfinti pe care ii consideram ai nostri, ortodocsi, sunt si la catolici: Sf. Fecioara Maria, Sf. Nicolae, Sf. Gheorghe...
Si noi, ortodocsii, avem sfinti, deci de dinainte de marea schisma, care provin din spatiul apusean, bunaoara, Fericitul Augustin (care, la catolici, din cate stiu eu, se bucura de o foarte mare cinstire si sta la bazele gandiri lor teologice), Grigorie cel supranumit de catre noi, ortodocsii, Dialogul, care a fost nici mai mult, nici mai putin, decat papa al Romei... (iata cate ceva despre el - http://paginiortodoxe.tripod.com/vsm..._dialogul.html).
Evident, rolul si importanta acestora difera semnificativ, la ortodocsi si la catolici... Mihnea poate oferi mult mai multe detalii.
Într-adevăr, sfinții care au trăit înainte de Marea Schismă sunt socotiți sfinți atât în Biserica Catolică, cât și în Biserica Ortodoxă. Unii dintre ei, deosebit de importanți prin opera teologică pe care au scris-o, au fost numiți de Biserica Catolică "doctori ai Bisericii". Astfel de sfinți Doctori ai Bisericii Catolice sunt: Sf Grigore de Nyssa, Sf Grigore de Nazianz (="teologul"), Sf. Vasile cel Mare și alții. Nu toți sfinții au fost atât de învățați ca ei. Alți sfinți s-au distins prin modul eroic în care au murit pentru Cristos și pentru Biserica Sa, iar acestora le spunem "martiri" sau "mucenici". Așa a fost Sf Gheorghe. Au mai fost sfinți care au dus o viață exemplară: ei au făcut fapte suprameritorii, adică au făcut, din iubire față de Cristos, mai mult decât este minimul necesar pentru mântuire.
Liturghia Sf Ioan Gură de Aur este oficiată în toate bisericile catolice de rit răsăritean, în afară de zilele în care se oficiază Liturghia Sf Vasile cel Mare, care e foarte asemănătoare, dar puțin mai dezvoltată. Rareori, mai există un al treilea fel de Liturghie: acestea sunt "zile aliturgice", în care nu se consacră Sfintele Daruri (Trupul și Sângele lui Cristos), ci se folosesc cele care au fost sfințite mai dinainte.
În Biserica Romano-Catolică, normativă este o Liturghie a cărei origine se pierde în negura timpului. Ea a fost reformată mai întâi de papa Grigore cel Mare (=Decalogul), apoi de papa Pius al V-lea și, foarte aproape de vremurile noastre, de papa Paul al VI-lea.
În micuța Biserică Catolică de Rit Ambrozian se folosește o Liturghie "compusă" de Sf Ambrozie al Milanului (Medioalnului). Și așa mai departe, fiecare rit are propria tradiție liturgică, pe care este chemat să o cultive și să o transmită. În toate, Cel care lucrează este Dumnezeu, alături de puterile cerești.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.04.2010, 02:07:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Mi se pare mult prea indrazneata expresia "el se afla in persoana Christi capitis"- suna a infailibilitate. Daca la catolici se rezuma la papa, vad ca tu ai extins-o si la preoti. Daca ar fi fost valabila, nu am mai fi avut erezii, ca doar vorbea Hristos.
Învățătura catolică (deci nu "extinsă de mine") aceasta este: atunci când administrează Sfintele Taine, și în mod deosebit atunci când administrează Sfânta Taină a Împărtășaniei, preotul acționează "în persoana capului Cristos". Aceasta înseamnă că, în sens sacramental-teologic, Cristos este prezent în persoana preotului. În același sens, Divina Liturghie nu se desfășoară pe pământ, ci în Cer. Cel puțin partea a doua a sa: Liturghia Darurilor, care începe cu urcarea la Cer care este Imnul Heruvic. Se și spune textual: "Noi (adică poporul credincios) care pe heruvimi / cu taină închipuim" Așa cum noi suntem în sens sacramental îngeri, preotul (sau protosul, dacă sunt mai mulți) este Cristos. Este Cristos Împăratul, motiv pentru care preotul nu oficiază (dacă există condiții) în pijama, ci în veșminte imperiale. Așa cum Cristos a oferit El Însuși trupul și sângele Său la Sfânta Cină, tot așa Cristos este Cel care ne împărtășește cu Sfintele Sale daruri: trupul Său și sângele Său. Singura deosebire este că, în timp ce în preot Cristos este prezent numai sacramental (adică tainic), în Sfintele Daruri este prezent atât sacramental cât și substanțial (adică Darurile sunt chiar El și nu animate de El).

Deci, prin puterea primită la consacrare (hirotonie) preotul este mai mult decât un simplu intermediar între lumea noastră și lumea nevăzută. El devine "sfințit", adică devine Cristos. De aceea, lovirea sau simpla insultă adresată preotului, cu precădere când oficiază înveșmântat, este păcat teologic: nefericitul care ar face asemenea faptă se află în stare de excomunicare, iar simpla spovadă este insuficientă pentru absolvirea lui: arhiereul va ști ce trebuie făcut.

Desigur, există un singur Preot absolut. Preoția preoților este secundă sau relativă, adică ei sunt preoți numai atunci când sunt în comuniune deplină cu Preotul Absolut. Când spun erezii de la amvon, preoții rup comuniunea cu Cel care i-a sfințit pe ei: dar acest lucru nu ne este dat nouă să judecăm. Pentru asta există arhiereu și există papă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.04.2010 at 02:22:19.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.04.2010, 17:29:17
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
În Biserica Romano-Catolică, normativă este o Liturghie a cărei origine se pierde în negura timpului. Ea a fost reformată mai întâi de papa Grigore cel Mare (=Decalogul)
Care Grigorie Decalogul? Există denumirea aceasta în Biserica Catolică? La noi la ortodocsi e cinstit sub numele de Grigorie Dialogul , papă al Romei. Decalogul este cu totul altceva.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Așa cum noi suntem în sens sacramental îngeri, preotul (sau protosul, dacă sunt mai mulți) este Cristos. Este Cristos Împăratul,
Asta este o învățătură eretică a catolicilor, combătută de sfântul Marcu al Efesului în disputa sa cu catolicii. Datorită acestei credințe, (că preotul este Hristos, în momentul liturghiei), Biserica Catolică a oprit împărtășirea din Potir, pentru credincioși, acest dar revenid în opinia lor doar preoților. Asta deși Hristos ne spune că împărtășitea atât cu trupul și cu sângele Domnului este pentru toți:

Ioan 6.54 "Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. 55.Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură. 56.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el. "

Matei 26.27 "Beți dintru aceasta TOȚI"
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.04.2010, 17:36:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Învățătura catolică (deci nu "extinsă de mine") aceasta este: atunci când administrează Sfintele Taine, și în mod deosebit atunci când administrează Sfânta Taină a Împărtășaniei, preotul acționează "în persoana capului Cristos". Aceasta înseamnă că, în sens sacramental-teologic, Cristos este prezent în persoana preotului. În același sens, Divina Liturghie nu se desfășoară pe pământ, ci în Cer. Cel puțin partea a doua a sa: Liturghia Darurilor, care începe cu urcarea la Cer care este Imnul Heruvic. Se și spune textual: "Noi (adică poporul credincios) care pe heruvimi / cu taină închipuim" Așa cum noi suntem în sens sacramental îngeri, preotul (sau protosul, dacă sunt mai mulți) este Cristos. Este Cristos Împăratul, motiv pentru care preotul nu oficiază (dacă există condiții) în pijama, ci în veșminte imperiale. Așa cum Cristos a oferit El Însuși trupul și sângele Său la Sfânta Cină, tot așa Cristos este Cel care ne împărtășește cu Sfintele Sale daruri: trupul Său și sângele Său. Singura deosebire este că, în timp ce în preot Cristos este prezent numai sacramental (adică tainic), în Sfintele Daruri este prezent atât sacramental cât și substanțial (adică Darurile sunt chiar El și nu animate de El).

Deci, prin puterea primită la consacrare (hirotonie) preotul este mai mult decât un simplu intermediar între lumea noastră și lumea nevăzută. El devine "sfințit", adică devine Cristos. De aceea, lovirea sau simpla insultă adresată preotului, cu precădere când oficiază înveșmântat, este păcat teologic: nefericitul care ar face asemenea faptă se află în stare de excomunicare, iar simpla spovadă este insuficientă pentru absolvirea lui: arhiereul va ști ce trebuie făcut.

Desigur, există un singur Preot absolut. Preoția preoților este secundă sau relativă, adică ei sunt preoți numai atunci când sunt în comuniune deplină cu Preotul Absolut. Când spun erezii de la amvon, preoții rup comuniunea cu Cel care i-a sfințit pe ei: dar acest lucru nu ne este dat nouă să judecăm. Pentru asta există arhiereu și există papă.
Poti argumenta cu citate din teologia ortodoxa?
A actiona in persoana lui Hristos in seamna a-L substitui. Nu cred ca in teologia ortodoxa exista asa ceva. Parintele Staniloae cand vorbeste despre Preotie spune ca: "preotul este un organ personal prin care lucreaza Hristos".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.04.2010, 21:12:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Poti argumenta cu citate din teologia ortodoxa?
Nu a fost prea greu. Iată aici:
De altfel, in cuvantul perotului ca si in coate actele sacramentale savarsite de el, graieste si lucreaza Hristos insusi, preotul fiind doar"iconomul" vazut al Lui.

Fraza este de pe situl.....crestinortodox.ro. Mai exact, de aici: http://www.crestinortodox.ro/editori...oxa-70088.html

Oare când vom înceta să căutăm cu lumânarea deosebiri care nu există între spiritualitatea catolică și cea ortodoxă ?

P.S: În postul anterior este vorba, evident, de Sf Grigore Dialogul și nu "Decalogul". Sper că veți găsi moduri de argumentație mai solide decât a puncta asemenea erori materiale ale adversarului. Sau și mai bine, veți ajunge la concluzia că nu se joacă, de fapt, nici un meci și că Adversarul este în altă parte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.04.2010, 23:10:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Parintele Staniloae cand vorbeste despre Preotie spune ca: "preotul este un organ personal prin care lucreaza Hristos".
George nu crezi ca ar fi cu mult mai intelept sa NU generalizam si sa declaram ca preotul POATE fi un organ personal prin care lucreaza Hristos...are posibilitatea de a..., are sansele, are chemarea,... DACA se tine de treaba.... etc

Cred ca ar fi cu mult mai realist daca privim cu trezvie nu sa traim in imaginar.

Parintele Staniloaie nu a prins perioada cu camerele ascunse de aceea banuiesc ca generalizeaza ..!

Last edited by andreicozia; 26.04.2010 at 23:13:45.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.05.2010, 18:16:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Indemn

Dragii mei puneti suflet in ceea ce trebuie sa faceti la clasa, sta in puterea voastra sa-i determinati pe elevi sa se apropie de Hristos, sau sa apuce pe cai gresite. Faceti din suflet orele de religie. De multe ori, copiii pe care ii indrumati sunt pentru parintii lor adevarati apostoli.Meseria pe care v-ati ales-o este una de vocatie, de aceea nu trebuie sa asteptam neaparat rasplata.Numai asa vom avea crestini buni si cetateni adevarati, oameni virtuosi, cu o conduita adevarata, capabili de omenie, demni de incredere. Ce lasam in urma noastra, pe mainile cui lasam viitorul...Faceti orele cu simt de raspundere si sa va doara sufletul ca pentru propriii copii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.05.2010, 18:23:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
George nu crezi ca ar fi cu mult mai intelept sa NU generalizam si sa declaram ca preotul POATE fi un organ personal prin care lucreaza Hristos...are posibilitatea de a..., are sansele, are chemarea,... DACA se tine de treaba.... etc

Cred ca ar fi cu mult mai realist daca privim cu trezvie nu sa traim in imaginar.

Parintele Staniloaie nu a prins perioada cu camerele ascunse de aceea banuiesc ca generalizeaza ..!
Sunt de acord cu tine. Daca urmaresti postarile mele anterioare am spus ca nu trebuie sa cadem in capcana ca harul lucreaza irezistibil in persoana preotului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.05.2010, 18:45:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu a fost prea greu. Iată aici:
De altfel, in cuvantul perotului ca si in coate actele sacramentale savarsite de el, graieste si lucreaza Hristos insusi, preotul fiind doar"iconomul" vazut al Lui.

Fraza este de pe situl.....crestinortodox.ro. Mai exact, de aici: http://www.crestinortodox.ro/editori...oxa-70088.html

Oare când vom înceta să căutăm cu lumânarea deosebiri care nu există între spiritualitatea catolică și cea ortodoxă ?

P.S: În postul anterior este vorba, evident, de Sf Grigore Dialogul și nu "Decalogul". Sper că veți găsi moduri de argumentație mai solide decât a puncta asemenea erori materiale ale adversarului. Sau și mai bine, veți ajunge la concluzia că nu se joacă, de fapt, nici un meci și că Adversarul este în altă parte.
Va rog sa verificati mai bine, nu eu am obiectat despre Grigorie Dialogul.
Cat despre textul pe care l-ati posta nu cred ca ne indreptateste sa afirmam ca preotul actioneaza in locul lui Hristos, actiunea este deosebita, Hristos lucreaza prin preot.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.05.2010, 00:28:38
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
În postul anterior este vorba, evident, de Sf Grigore Dialogul și nu "Decalogul". Sper că veți găsi moduri de argumentație mai solide decât a puncta asemenea erori materiale ale adversarului.
Dacă tot ai adus vorba despre exprimarea ta mai nefericită, ar fi trebuit să o faci prin a-ți cere scuze pentru confuzia involuntară . (Cam așa e cu smerenia)
Iar în ceea ce privește argumentația solidă despre identitatea dintre Hristos și preot în momentul liturghiei la catolici, cred că ți s-au adus argumente clare împotrivă.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
De altfel, in cuvantul perotului ca si in coate actele sacramentale savarsite de el, graieste si lucreaza Hristos insusi, preotul fiind doar"iconomul" vazut al Lui. Fraza este de pe situl.....crestinortodox.ro.
Este adevărat, dar una este lucrarea lui Hristos (ἐνέργεια -energeia),
Efeseni 3.7 "Al cărei slujitor m-am făcut după darul harului lui Dumnezeu, ce mi-a fost dat mie, prin lucrarea puterii Sale"
1 Petru 4.10 "După darul pe care l-a primit fiecare, slujiți unii altora, ca niște buni iconomi ai harului celui de multe feluri al lui Dumnezeu."

și alta este fiirea lui Hristos (φύσις physis):
Ioan 10.30 "Iar Eu și Tatăl Meu una suntem"

Omul se împărtășește din harul lui Dumnezeu, din energiile Sale, nu din ființa lui Dumnezeu.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 09.05.2010 at 01:01:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea preotesei: chipuri de preotese E_my Preotia (Hirotonia) 40 14.12.2013 20:01:00
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 15:18:33
Vestimentatia profesorului Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 19.05.2011 20:00:24