Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2012, 22:16:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In situatii din astea, poate ar trebui sa cautam raspuns cat mai autorizat de o vietuire pe masura cuvintelor scrise sau spuse. Un posibil exemplu:

http://cartiteologie.wordpress.com/2...-duhovnicesti/

Daca gresim noi insine, sa avem curajul sa recunoastem. Daca gresesc altii, de asemenea, sa avem rabdare si sa-i corectam cu blandete. In fata oamenilor, problema se pune lumeste, iar in fata lui Dumnezeu are prioritate smerenia, care este mama tuturor virtutilor. Toate virtutile insotite de smerenie ne inalta si toate virtutile insotite de mandrie ne coboara in fata lui Dumnezeu.

In fata lui Dumnezeu, cel mai mare este cel care spune primul din toata inima: ,,Iarta-ma!''. Dobandirea smereniei lui Hristos este piatra de incercare a teologiei aplicate. Smerenia aceasta se obtine in timp indelungat, cu multa truda si cu multe sacrificii si chiar cu autodefaimare ca exercitiu duhovnicesc.

Cand suntem criticati noi insine, putem fi ingaduitori si blanzi, pentru a oferi un exemplu de blandete. Cand este hulit Dumnezeu, atunci putem sa fim necrutatori si sa aparam adevarul spre slava lui Dumnezeu si spre mantuirea aproapelui. Mi-au placut dialogurile din aceasta carte:

http://prieteniisfmunteathos.wordpre...pelerinul-rus/

Uneori avem impresia ca avem dreptate si dupa o vreme constatam noi insine ca nu e asa. Dar constatam noi insine, iar orgoliul nostru e salvat.

Atunci cand ne da tarcoale mandria, gresim fata de aproapele cu vorba, cu fapta si cu gandul. Si el are mandria lui. O gandire empatica ne scapa de multe rele.

Last edited by antoniap; 16.07.2012 at 22:18:12.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2012, 23:40:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Teologia pescarilor ,a vamesului , a femeii pacatoase , a leprosilor ,a orbilor , a celor singuri.
Teologia bucuriei intalnirii cu Dumnezeu.
Telogia intalnirii sensului absolut al vietii.
Teologia ascezei dar si a nuntii din cana
Teologia rugaciunii neintrerupte
Teologia ratiunilor inimii.
Cuvintele nu alcatuiesc o realitate in sine , diferita de om . Ele trebuie intelese si traite
Fiecare ia ce poate si ce ii este de folos din ele.
Doar teologia care e in relatie cu omul viu,este in relatie cu toate preocuparile sale.
Primordialitatea ei nu este ca o disciplina oarecare mai mare decat celelalte
Primordialitatea ei este ca face ,ca trebuie sa faca parte,din natura omului .
Toate celelalte sunt doar preocupari ale omului . Iubirea lui Dumnezeu este insasi fiinta omului
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.07.2012, 23:49:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Parerea mea este ca teologia are tot dreptul sa le priveasca "pe toate de sus" (ma refer la celelalte discipline desi exprimarea nu este cea mai fericita) daca te aduce mai aproape de Dumnezeu si asta cred ca reuseste mai mult decat celelalte discipline daca exista bunavointa.
Pe de alta parte nu contest conexiunile si relatiile cu celelalte discipline. Cred ca prin axarea pe aceasta "disciplina" (exprimare nu chiar potrivita - mai corect prin lupta de a cunoaste voia Domnului, prin raspunderea la setea de Adevar), care intr-o oarecare masura reflecta o "inchidere in sine", ti se arata un inteles si pentru celelalte discipline fara a cauta in mod special (mai mult sau mai putin si cu un scop: de a ajuta aproapele) astfel incat nu mai vezi o delimitare in cunoastere (granitele disciplinelor...disciplinele sunt complementare, in unele aspecte departe de Adevar dar pentru a ne ajuta sa avem discernamant).
Da, Tomita, si eu cred ca Teologia este stiinta stiintelor, sau regina lor, cum dealtfel a si fost definita/caracterizata.
Insa ce vom zice despre o regina izolata si dictatoriala? O va iubi boborul? Va aduce ea un spor de folos slujbasilor ei?
Daca ea ponegreste pe toti ceilalti, in loc sa delege atributii, sa ii ocroteasca si sa ii puna la treaba, ce fel de lume va fi aceea?

In realitate Teologia (implicit teologii si Biserica) NU este dictatoriala, ci iubitoare, inteleapta si grijulie. Insa unii oameni se poarta de parca ar fi supusii unui dictator!
Tocmai pentru ca reprezentarile Teologiei sunt precare si adeseori eronate, am propus o discutie: cum vedem Teologia?
Iar pentru a da raspunsul adecvat la conditiile concrete de viata, individuala si sociala, ne lovim, vrem nu vrem, de raporturile ei cu alte domenii. Intrucat Teologia face parte din viata, este viata si asculta de Facatorul Vietii, Dumnezeu Cel Viu.

E ceva gresit in modul cum vad lucrurile? Pare lipsit de sens? daca da, te rog sa imi dai o mana de ajutor si sa numesti neajunsul. Cu siguranta voi fi receptiv si iti voi multumi pentru ajutor.
Asadar?...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.07.2012, 23:56:11
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Doar teologia care e in relatie cu omul viu,este in relatie cu toate preocuparile sale.
Cam pe aici se invarte si interesul meu, in acest topic. Multumesc, Iustin!

Oare nu foloseste Teologia, ca o albina harnica (model propus de Sfintii Parinti), toate cunostintele omenesti care concorda cu Voia lui Dumnezeu? Nu a valorificat ea, mereu, toate intuitiile omenesti? A nedreptatit oare vreo reusita veritabila a omului?

Si nu le inalta ea mai presus decat ar putea face fiecare disciplina in parte sau toate laolalta?
Nu le aduce, adica, la masura plenitudinii? (Duhul pe toate le plineste!)
Si nu revarsa Teologia si Biserica har peste har?...

Atunci de unde conceptia aceasta bolnava, schismatica, autista?
De unde separatismul intre domeniile de existenta ale omului?
Ce este asta???
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.07.2012, 00:21:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cam pe aici se invarte si interesul meu, in acest topic. Multumesc, Iustin!

Oare nu foloseste Teologia, ca o albina harnica (model propus de Sfintii Parinti), toate cunostintele omenesti care concorda cu Voia lui Dumnezeu? Nu a valorificat ea, mereu, toate intuitiile omenesti? A nedreptatit oare vreo reusita veritabila a omului?

Si nu le inalta ea mai presus decat ar putea face fiecare disciplina in parte sau toate laolalta?
Nu le aduce, adica, la masura plenitudinii? (Duhul pe toate le plineste!)
Si nu revarsa Teologia si Biserica har peste har?...

Atunci de unde conceptia aceasta bolnava, schismatica, autista?
De unde separatismul intre domeniile de existenta ale omului?
Ce este asta???
Psihologic cred ca functioneaza cam asa:
Cuvantul este aruncat pe un teren pietros,si infloreste indata si cu bucurie de la soare ,dar nu are radacina ,si se usuca.
Cuvantul ,invatatura , este facuta scop in sine ,uitand ca Dumnezeul nostru nu este Cuvant,ci Cuvant intrupat
Slova omoara iar duhiul da viata
Cuvantul fara simtire si intelegere este saminta fara rod
Ba chiar e mijloc de galceava si judecata ca in pilda fariseului
Orice invataura ortodoxa trebuie sa o aplicam la viata noastra si la iubirea de oameni,sa o intelegem si sa o aplicam .Invatatura nu e facuta spre izolare,ci spre zidire ,dar spre zidirea noastra ,nu spre a ne da mari fata de altii
E ca un izvor din care fiecare bea cat poate
Dar sunt unii care nu beau,ci doar tin in gura....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.07.2012, 00:29:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar sunt unii care nu beau,ci doar tin in gura....
Si mai fac din cand in cand gargara...
Asta e, oare?

(P.S. M-am inclus aici si pe mine, in multe situatii, din pacate.)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.07.2012, 00:46:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Teologii au inteles tainele Sf. Treimi
Ascetii au invins corpul,inundindu-l cu dumnezeirea
Gardienii au palmuit pe eretici ,si au facut sa triumfe ratiunea Cuvantului
Patorii au pastorit , mangaietorii au mangaiat multe suflete ,iar facatorii de minuni degraba au ajutat
Dar ce sunt eu in tot acest ocean de iubire? O scarba ,ultima picatura de noroi .Cu ce drept cutez a inalta vocea si a iesii din judecata smerita? Un singur drept am :sa nu imi depasesc masura .
Sunt exact cel care sunt ,si imi iubesc aproapele,macar in intentie
Oricine se impodobeste cu podoabele altuia,ajunge sa creada ca sunt ale sale...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.07.2012, 00:56:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ma adresez in special colegilor de la catedra de Religie, precum si celor care pot da o mana de ajutor pentru dilema in care ma aflu, in urma postarii de la Generalitati, unde am initiat un topic numit Happyologia.
Acolo, in urma schimbului de replici cu dl. Zaharia, am ramas cu impresia ca Teologia ar fi, in conceptia unora, o disciplina ermetica, ferm delimitata de alte discipline, un fel de autist colossal, zidit in mii de ani si care se dezice orgolios si cufundat in sine de orice raport substantial cu alte discipline (filosofie, stiinte etc.).
Cezar, first of all, calm down. Apoi, eu zic să mai citești o dată ce ți-a scris Zaharia, din ce perspectivă anume a vorbit el. Ah, și mai ales, încearcă să nu te situezi din start/a priori pe poziție diametral opusă = Gică-contra Maybe he really had a point !

PS: Btw, care-s colegii ăia de la catedră, poți să nominalizezi câțiva? Să-i știm și noi. :)

Last edited by mirela.t; 17.07.2012 at 00:59:23.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.07.2012, 01:26:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cezar, first of all, calm down. Apoi, eu zic să mai citești o dată ce ți-a scris Zaharia, din ce perspectivă anume a vorbit el. Ah, și mai ales, încearcă să nu te situezi din start/a priori pe poziție diametral opusă = Gică-contra Maybe he really had a point !

PS: Btw, care-s colegii ăia de la catedră, poți să nominalizezi câțiva? Să-i știm și noi. :)
De acord, Mirela, multumesc din toata inima!

Cat despre colegii de catedra, ma refer la faptul ca din toamna voi reincepe munca la scoala, ca profesor de liceu si in acest sens fireste ca voi avea colegi pe profesorii de la disciplina Religie. Acestora ma adresam, mizind pe cunostintele lor, fireste. Dar nu cunosc, personal, de aici de pe forum, un profesor de Religie. Am inteles insa ca sunt printre noi, pe forum, altfel nici nu prea inteleg ce sens ar mai fi avut sectiunea dedicata profesorilor de Religie.
Poate m-am exprimat gresit folosind termenul "catedra", intrucat s-ar putea interpreta, imi dau seama acum, in sensul restrictiv: fie ca ma adresez colegilor de la catedra de psihologie (ceea ce nu cred deloc ca ar ajuta topicului, unde am cerut ajutor profesorilor de Religie, evident); fie ca as fi eu insumi prof de Religie, oh..., ceea ce nu este cazul.
Am folosit termenul de catedra cu sensul generic, indicind astfel pe profesori (anume pe cei de la disciplina Religie).

Oare, imi pica fisa acum, neclaritatea asta o fi contat deja cand au aparut diverse reactii? Him... Nu mi-as fi imaginat... Deh, avatarurile comunicarii prin internet...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.07.2012, 01:33:51
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti foarte multumesc, Mirela, pentru atentionarea ta! Buna observatie ai facut (iata ce folos aduce cititorul atent si ce patanii pentru cel ce scrie in graba...!)
Ca urmare, am modificat formularea din postarea de debut a topicului, pentru a elimina pe cat posibil ambiguitatea. Multumesc, Mirela!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Inchiderea ochilor la rugaciune daniil96 Rugaciuni 18 12.10.2010 18:19:38
Dreptul si teologia Casiana Generalitati 29 28.07.2009 19:47:00
Teologia persoanei Traditie1 Pocainta 2 17.04.2009 10:21:38
Teologia in zilele noastre ionita Stiri, actualitati, anunturi 15 27.12.2007 18:36:06