Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2016, 09:11:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Din cate stiu, nu.
Cel putin, eu n-am intalnit, desi e drept ca nu prea angajez dosare de dreptul familiei, dar nici colegii specializati pe asa ceva nu mi-au relatat spete.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2016, 13:34:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Alin B., fi atent la relatarea lui. "Nu dispune de bani, nici de timp", spune. Dacă nu are bani cu ce să facă rânduiala? Nu e firesc că trebuie să mai aștepte? Și dacă spune că nu dispune nici de timp, și totuși trebuie să aștepte pentru o sumă de bani, atunci ca să nu aștepte după mulțu bani, să facă nuntă de 100+ invitați, neavând timp (după doi ani de zile e indicată căsătoria, dar să stea măcar 6 luni în abstinență trupească unul cu altul, numai bine, cât ar aduna bani) atunci sigur că i-am spus să facă rânduiala în familie, cu 20 de invitați.
Cu ce-am greșit?

Iar hotărârile Sfântului Sinod, sunt norma de rânduială după care se ghidează Biserica acelei autocefalii, dar nu e dogmă. Dacă oamenii cer Slujba Logodnei separat de Taina Cununiei, preotul are datoria să o săvârșească, cu mențiunea că trebuie să li se explice de ce Biserica îndeamnă la săvârșirea Logodnei cu Taina Nunții împreună, anume că Logodna fiind slujba de a se da în promisiune de căsătorie unul altuia, pe lângă că după logodnă nu mai au voie patristic, să se cunoască intim până la nuntă, dar există riscul ca cei doi să se despartă până la Taina Nunții, iar slujba Logodnei va fi desconsiderată, batjocorită chiar, în fața lui Dumnezeu și-au încălcat promisiunea, e ca și cum divorțează, de aceea e mai bine să nu se facă separat, și preotul trebuie să indice și să recomande asta.

Slujba Logodnei se poate face separat de Taina Cununiei, dacă el sau ea, pleacă în război, sau întro misiune periculoasă de orice natură, sau în altă țară cu diferite riscuri, sau dacă se îmbolnăvește, logodna devenindu-i motivație și întărire de har pentru a reuși să treacă cu bine prin riscuri sau întâmplări, ca să se întoarcă acasă la cea pentru care s-a promis și care îl așteaptă, promițându-se și ea, lui. Logodna nefiind Taina Cununiei, totuși nu va fi săvârșită slujba de dezlegare a cununiei, dar de exemplu un candidat la hirotonie, prin Logodnă, se consideră căsătorit și dacă se vor despărți, nu va mai avea voie să devină preot, decât ieromonah, eventual.

Deci situație e foarte delicată, de aceea Biserica oferă rezolvarea cea mai frumoasă și firească pentru marea majoritate a turmei Domnului, anume să fie săvârșită împreună Logodna cu Taina Cununiei.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.10.2016, 13:40:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nunta nu e obligatorie. Doar cununia.
Nu stiai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.10.2016, 22:56:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:32:19.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.10.2016, 23:56:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:29:51.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2016, 00:00:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
In primul rand sper sa nu fiu iar confundat, sper ca nu crezi ca sunt Alin, de altfel mi s-a mai intamplat pe forum, Alin credea ca sunt vreo Lore, crincrin ca sunt un fel de Antonia sub acoperire, deci nu ma mai mira nimic si nu am nimic cu cei doi.
Iar unul ca mine zice că ai putea fi Leonte :)
Dar poate greșesc și eu, să nu-ți fie cu supărare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.10.2016, 00:22:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:28:08.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.10.2016, 00:45:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Nu știu cine-i Cristian Leonte. Mă refeream la un forumist cu pseudonimul ăsta, care mi s-a părut mie că scria cam în stilul tău.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.10.2016, 01:22:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Am gasit in ziarul Lumina si alte efecte ale Logodnei religioase, valabile chiar si pentru mireni:

Citat:
Efectele logodnei religioase
Efectele logodnei religioase sunt următoarele: "Oprirea logodnicilor de a se logodi cu alte persoane; obligația morală de a încheia căsătoria cu cel logodit, realizarea rudeniei între cei logodiți și consângenii lor".

În conformitate însă cu "Circulara Sinodului patriarhal din Constantinopol" din septembrie 1808 este interzisă: căsătoria dintre logodnic și mama văduvă a logodnicei decedate (gradul I), între logodnică și fiul logodnicului ei mort (gradul I) și între logodnică și fratele logodnicului ei decedat (gradul II). La încuscrirea închipuită sunt îngăduite, deci, căsătoriile în gradul al III-lea. Pentru evitarea consecințelor la care s-ar expune logodnicii care nu ar mai trece la încheierea căsătoriei din diferite motive, "Bisericile Ortodoxe au stabilit ca preoții să nu mai săvârșească logodna religioasă decât odată cu cununia religioasă".
Sursa: http://ziarullumina.ro/logodna-relig...ila-71894.html
Articolul e de actualitate, scris in 2012, adica imediat dupa Hotararea Sfantului Sinod citata.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:28:50.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.11.2016, 20:21:27
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Cununia religioasa

Acum vre-o cativa ani am fost invitat la o nunta de buni crestini. Acesti tineri nu au avut bani ca sa faca,, nunta,, odata cu cununia religioasa si au facut cununia civila si nedorind sa traiasca in pacat au facut si cununia religioasa in mare taina fiind de fata numai ei cu nasii. Apoi cam peste 2 ani au hotarat,, sa dea Cezarului ce este al Cezarului,, si au organizat petrecerea de nunta asa cum se organizeaza pe la noi iar la momentul cand trebuiau sa merga la biserica pentru cununia religioasa au mers desi erau deja cununati iar preotul le-a facut o slujba de binecuvantare asemanatoare cu sjlujba de cununie. Li s-au pus verighete pe deget si au multumit lui Dumnezeu pentru perioada petrecuta impreuna. Totul a fost frumos si multa lume a apreciat initiativa lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare