Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2008, 11:56:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Poruncile lui Dumnezeu sunt legate de intamplarile vietii de zi cu zi. Chiar si in Vechiul Testament desi evreii tineau cu rigurozitate repausul din ziua sambetei, nu se opreau de a-si adapa asinul. Mantuitorul ne spune: "celui ce te loveste peste obrazul drept, intoarce-i-l si pe celalalt", dar cand a fost palmuit de slujitorul arhiereului, nu a intors si obrazul celalalt, ci a intrebat:"daca am vorbit rau, dovedeste ca e rau, daca nu, de ce Ma bati?". Cred ca e bine sa tinem seama, ca si in aceste cazuri, de diversitatea raspunsurilor pe care le putem da, caci evanghelia nu e un cod de legi rece si imersonal, ci e viata. Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2008, 13:14:40
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Cred ca e bine sa tinem seama, ca si in aceste cazuri, de diversitatea raspunsurilor pe care le putem da
Se pot da multe raspunsuri, dar adevarul lui Dumnezeu este unul.
Noi nu trebuie sa alergam sa inventam raspunsuri cat mai diverse.
Raspunsul si salvarea omului din pacat a fost dat: Jertfa lui Iisus.

Mai departe dorinta lui Iisus a fost ca ucenicii lui sa fie una:
Ioan 17:11 Si Eu nu mai sunt in lume, iar ei in lume sunt si Eu vin la Tine. Părinte Sfinte, păzeste-i în numele Tău, în care Mi i-ai dat, [color=red]ca să fie una[/color] precum suntem si Noi.

Eu cred ca Iisus a dorit sa fie o singura biserica nu cateva mi, si ea sa poata da lumii un mesaj unitar si puternic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2008, 16:30:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Poruncile lui Dumnezeu sunt legate de intamplarile vietii de zi cu zi. [...]

evanghelia nu e un cod de legi rece si impersonal, ci e viata. Voi ce parere aveti?
Da, si eu cred ca trebuie sa avem mult discernamant - acea dreapta socoteala de care vorbesc sf. parinti - in aplicarea evangheliei, nu stereotipii dupa care sa ne ascundem multumiti ca am urmat litera legii, dar mai putin spiritul ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.03.2008, 19:58:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

IPT TEOFAN se exprima f.f.frumos in predica DE CE SINTEM ORTODOCSI [6MIN,];ESTE PE ORTODOXMEDIA.COM SI MERITA COPIATE SI ASCULTATE ACESTE 5 MINUTE!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2008, 15:45:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Doream sa spun ca atunci cand intalnim un raspuns la o problema asemanatoare cu a mea, nu inseamna neaparat ca am intalnit si raspuns pentru mine. E ceva asemanator cu cel care cere in rugaciune. Este un lucru clar ca tot cel ce cere, primeste. Dar se pierde din vedere ca de multe ori luarea consta si in neimplinirea cererii sau implinirea ei altfel decat voia omului. Asa ca sa fim cu luare aminte la raspunsul primit si sa nu-l respingem doar pentru ca nu a venit precum voiam noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2008, 22:26:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte bine zici, costel, despre raspunsurile la probleme si despre acceptarea voii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2008, 00:36:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Articolul de pe acest site despre Apostolul Toma, imi intareste credinta in perosnalismul de care da dovada ortodoxia: "Hristos S-a dezvaluit Mariei numai prin rostirea numelui ei, lui Luca si Cleopa li S-a dezvaluit pe drumul spre Emaus prin talcuirea Scripturilor cu privire la El si prin frangerea painii, prin care L-au cunoscut (Lc.24, 13-24). Celor unsprezece ucenici Hristos S-a dezvaluit in seara zilei invierii prin aratarea mainilor si a coastei ranite. Lui Toma ii va dovedi ca a inviat cu trupul prin ingaduinta de a pipai in trupul Lui urmele cuielor si ale sulitei."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia este... Ion Pop Generalitati 21 30.12.2012 20:34:23
Ortodoxia este universala(catholica) ! Site al preotului Matei Vulcanescu antiecumenism Resurse ortodoxe on-line 0 30.10.2012 23:37:30
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 17:54:32
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22
Ce este ortodoxia phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 12 24.12.2006 22:38:12