Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 25.09.2010, 14:24:12
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
O clipa de sinceritate (vorba unui cantec). Multi, asemenea dumitale, si-ar dori sa nu mai fie cititita si cercetata Sfanta Scriptura, ca sa aiba succes "ascultarea" de oameni in locul ascultarii de Cuvantul lui Dumnezeu.
Voi de ce aveti pastori?
Reply With Quote
  #652  
Vechi 25.09.2010, 14:24:56
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu merita sa imi consum energia cu cineva care nu are destula inteligenta sa inteleaga tot ce s-a scris pe acest topic. Citeste toate paginile de mai sus si ai sa vezi ca nu vei mai avea intrebari si nici nu vei mai simti dorinta sa provoci pe cineva la discutii inutile.
Ti se pare inutil sa ma lamuresti, cu invataturi din, "draga ta Biblie"? Poate ca voi pricepe, asa cu inteligenta pe care o am. Merita efortul.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Sfat: citeste de la inceput pana la sfarsit toate postarile Parintelui de mai sus ca vad ca nu ai inteles chiar nimic, si reciteste daca tot nu intelegi, si mai reciteste , si de o mie de ori daca trebuie pana so indura Domnul de tine sa iti lumineze mintea.
Ma intereseaza raspunsul "parintelui" la singura intrebare pe care i-am pus-o (cea referitoare la invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, despre botez). Nu a raspuns niciodata la aceasta intrebare (cum, de altfel, nu va putea sa raspunda la alte multe intrebari legate de Cuvantul lui Dumnezeu).

Totusi, daca exista vre-un raspuns limpede al "parintelui", referitor la botezul biblic, indica-mi locul unde este postat (esti "fan" al "parintelui" si cred ca ma poti ajuta cu acest lucru). Daca nu, poate-mi dai chiar tu un raspuns.
Reply With Quote
  #653  
Vechi 25.09.2010, 14:27:43
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Voi de ce aveti pastori?
Ca sa avem pe cine lua la intrebari.
Reply With Quote
  #654  
Vechi 25.09.2010, 14:28:51
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
O clipa de sinceritate (vorba unui cantec). Multi, asemenea dumitale, si-ar dori sa nu mai fie cititita si cercetata Sfanta Scriptura, ca sa aiba succes "ascultarea" de oameni in locul ascultarii de Cuvantul lui Dumnezeu.
Lastune, sfat:
nu te pripi in raspunsuri ca nu faci decat sa arati cat de jos esti in ale credintei, si cata capacitate de intelegere ai.
Inainte de a raspunde, creceteaza ce a vrut sa zica cineva cu adevarat.


``A spus avva Antonie: am văzut toate mrejele vrăjmașului întinse pe pământ, și am suspinat zicând: cine o să treacă printre ele? Și am auzit o voce care zicea: smerenia``

``Unul care vâna sălbăticiuni în pustie l-a văzut pe avva Antonie veselindu-se cu frații și s-a scandalizat. Iar bătrânul, vrând să-l înduplece că trebuie din vreme în vreme să te pogori la frați, îi spuse: ia o săgeată în arc și încoardă. Și când el făcu așa, îi zise iar: mai încoardă. El mai întinse, și iar: încoardă. Îi răspunse vânătorul: dacă încord peste măsură, se frânge arcul. Iar bătrânul: așa și cu lucrarea lui Dumnezeu: dacă se încoardă frații peste măsură, se frâng curând. Așa că trebuie din vreme în vreme să avem îngăduință cu ei. Și auzind vânătorul se smeri, și lămurindu-se mult de pe seama bătrânului plecă. Iar frații se duseră la locurile lor întăriți.``

``A spus avva Antonie: cel care bate fierul, mai întâi se gândește ce va face, seceră, sabie, secure. Așa și noi trebuie să ne gândim, ce virtute vrem să dobândim, ca să nu ne ostenim în zadar.``

Degeaba stai cu Scriptura in mana si zici ca o citesti daca nu o intelegi asa cum trebuie. Nu iti ramane decat sa faci ascultare pana se indura Domnul sa iti deschida ochii, pe masura greselilor tale.
Reply With Quote
  #655  
Vechi 25.09.2010, 14:29:17
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Ca sa avem pe cine lua la intrebari.
Despre ce?
Reply With Quote
  #656  
Vechi 25.09.2010, 14:34:27
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Ti se pare inutil sa ma lamuresti, cu invataturi din, "draga ta Biblie"? Poate ca voi pricepe, asa cu inteligenta pe care o am. Merita efortul.



Ma intereseaza raspunsul "parintelui" la singura intrebare pe care i-am pus-o (cea referitoare la invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, despre botez). Nu a raspuns niciodata la aceasta intrebare (cum, de altfel, nu va putea sa raspunda la alte multe intrebari legate de Cuvantul lui Dumnezeu).

Totusi, daca exista vre-un raspuns limpede al "parintelui", referitor la botezul biblic, indica-mi locul unde este postat (esti "fan" al "parintelui" si cred ca ma poti ajuta cu acest lucru). Daca nu, poate-mi dai chiar tu un raspuns.
Daca cu adevarat te intereseaza ortodoxia atunci nu sunt eu in masura sa te invat pe tine. Cauta un preot si intreaba tot ce nu stii si ce nelamuriri ai.

Te intereseaza provocarea nu raspunsul ca daca nu ar fi asa nu ai provoca ci ai cauta cu adevarat raspunsurile acolo unde trebuie.

despre ``fan `` am sa incerc sa trec cu vederea . iaca esti si tu un ratacit. Domnul sa aiba grija si de tine.
Reply With Quote
  #657  
Vechi 25.09.2010, 14:37:22
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul

Degeaba stai cu Scriptura in mana si zici ca o citesti daca nu o intelegi asa cum trebuie.

Ce te opresta sa ma ajuti sa o inteleg cum trebuie?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul

Nu iti ramane decat sa faci ascultare pana se indura Domnul sa iti deschida ochii, pe masura greselilor tale.
De cine sa fac ascultare? De "parintele"? Eu ii intreb una (clar si la subiect) el vine cu aiureli (ca cea cu slana,palinca si Maica Domnului) sau jigniri "elegante".

Pt. tine ce inseamna "ascultare"?
Reply With Quote
  #658  
Vechi 25.09.2010, 14:39:16
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Despre ce?

Despre ceea ce nu intelegem. Sau despre ceea ce ni se pare ca este gresit la el (la noi nu se umbla cu "saru'mana parinte").
Reply With Quote
  #659  
Vechi 25.09.2010, 14:41:12
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit Referitor la lastunul

Iarta-l Doamne ca nu stie ce zice.
Reply With Quote
  #660  
Vechi 25.09.2010, 14:41:49
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Daca cu adevarat te intereseaza ortodoxia
Nu ma intereseaza ortodoxia si nici vre-un alt curent religios (decat pentru a-mi forma o cultura generala). Ma intereseaza, foarte mult, crestinismul si invataturile sale autentice (ale Mantuitorului si ale Sfintilor Sai Apostoli).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34