Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2006, 16:12:50
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

DOAMNE AJUTA

Vreau sa va cer sfatul intr-o problema. Se poate mantui un om intr-o tara straina in care nu este biserica ortodoxa. Stiu un caz din acesta, unde un apropiat de al meu urmeaza sa plece la munca intr-o tara majoritar musulmana. exista o mica comunitate de crestini acolo dar nu de ortodocsi. Vreau sa va intreb daca el continua sa practice ortodoxia cat de cat, adica sa se roage, sa posteasca pe cat va fi cu putinta, sa traiasca in cuviosie, dar despartit de o biserica si de sfintele Taine? Mai ales ca e posibil sa obtina rezidenta in acea tara. Poate avea nadejde de mantuire acolo, si ce ar trebui sa faca ca sa se mantuiasca in astfel de conditii? de fapt cam asta ar fi intrebarea de baza.
el este o persoana credincioasa, care se duce la biserica, la slujbe, se roaga acasa. dar acolo nu va avea preot si nici biserica. exista nadejde de mantuire?
Va rog sa imi spuneti parerea voastra personala, dar si ce spun canoanele bisericii in astfel de cazuri, ca sa stiu cum sa il sfatuiesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2006, 20:13:14
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Cel mai bine ar fi sa stea acasa la el. Bineinteles ca poate sa-si duca in continuare programul de rugaciune si nevointa personala, dar spovedania si impartasirea cu Sfintele Taine o poate practica atunci cand ajunge in tara, chiar si odata pe an sau ocazional. Nadejdea mantuirii este oriunde, Dumnezeu tine cont de tot ceea ce scapa ratiunii noastre.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2006, 20:03:39
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Multumesc pentru sfat Eugen. astept in continuare parerile voastre
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2006, 17:35:06
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Si eu te sfatuiesc sa intrebi un preot calugar;sunt cei mai in masura sa te indrume si sa te sfatuiasca;daca ar fi sa ne aducem aminte de -pelerinul rus-care a intrat de 2 ori in biserica toata viata lui;am spune ca oriunde esti,daca Dumnezeu este cu tine si tu cu El,este ok;dar cum este lumea in ziua de astazi,stiu eu;numai un preot te poate sfatui;Doamne ajuta;
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2006, 18:33:52
camelia camelia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 11
Implicit

eu cred k mantuire exista pt oricine , oriunde s-ar afla dak persoana se gandeste la Dumnezeu si se roaga. Poate daca pleaca acolo va convinge alte persoane sa se increstineze si va avea un castig si mai mare decat cel urmarit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2006, 06:39:25
carla carla is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Am locuit un an si jumatate intr-o tara Europeana care avea si biserica romanesca. Niciodata nu am reusit sa ma rog mai bine si sa ma apropii mai mult de Dumnezeu,ca atunci in perioada aceia.Dorul de cei de acasa, de tara, greutatile de acolo, faptul ca aveam nevoie permanent de ajutor ca sa fac fata problemelor m-au facut sa "stau mai aproape de lumina".
E o parere a unui neavizat, dar pe Dumnezeu il gaseti ORIUNDE, problema e sa-l cauti-"Ma veti cauta si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta din toata inima. Ma voi lasa sa fiu gasit de voi, zice Domnul."
Problema care se pune,este sa nu va lasati influentati de celelalte religii(vorbesc din experienta).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2006, 19:06:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Dumnezeu este iubire, daca acel prieten al tau va merge acolo cu Dumnezeu si cu credinta ortodoxa in suflet , nimic nu-l impiedica sa se mantuiasca Domnul mai mantuie si azi in orice loc si in orice imprejurare, nu uitati ca Dumnezeu nu umbla pe caile pe care umblam noi nici nu face lucrurile pe care le facem noi asa ca ramaneti tari in credinta si Domnul va ramane in voi si va lucra asfel incat sa fie mai bine decat ati sperat, doar ramaneti tari pe stanca ca Domnul e in urma voastra si va acopera si va pazeste, Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2006, 19:01:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arthasfleo
DOAMNE AJUTA

Vreau sa va cer sfatul intr-o problema. Se poate mantui un om intr-o tara straina in care nu este biserica ortodoxa. Stiu un caz din acesta, unde un apropiat de al meu urmeaza sa plece la munca intr-o tara majoritar musulmana. exista o mica comunitate de crestini acolo dar nu de ortodocsi. Vreau sa va intreb daca el continua sa practice ortodoxia cat de cat, adica sa se roage, sa posteasca pe cat va fi cu putinta, sa traiasca in cuviosie, dar despartit de o biserica si de sfintele Taine? Mai ales ca e posibil sa obtina rezidenta in acea tara. Poate avea nadejde de mantuire acolo, si ce ar trebui sa faca ca sa se mantuiasca in astfel de conditii? de fapt cam asta ar fi intrebarea de baza.
el este o persoana credincioasa, care se duce la biserica, la slujbe, se roaga acasa. dar acolo nu va avea preot si nici biserica. exista nadejde de mantuire?
Va rog sa imi spuneti parerea voastra personala, dar si ce spun canoanele bisericii in astfel de cazuri, ca sa stiu cum sa il sfatuiesc.
Foarte frumos raspunde la problema ta Carla putin mai sus.
Spun asta pt ca la ora actuala si eu locuiesc intr-o tara europeana preponderent protestanta,in care marea majoritate a slujitorilor la Sf.Altar sunt femei.

Atunci cand am ajuns aici eram foarte suparata pe slujitorii BOR si eram destul de reticenta la adresa lor...consideram ca Hristos este cu mine si daca merg sa ascult si sa particip la slujba dar fara sa mai am de-a face cu slujitorii Lui...surpriza mea a fost mare cand am auzit ca in orasul unde stau este biserica ortodoxa romaneasca unde slujeste un preot roman.M-am bucurat ca aveam Biserica mea aproape(nu trebuia sa merg la protestanti),mai ales ca nu multi emigranti au acest privilegiu de a avea si biserica aproape(pt mine asta a fost o minune de la Dzeu)...dar aveam si rezerve pt ca trecusem recent printr-o experienta nu tocmai placuta in BOR...
Ajunsa la prima slujba ortodoxa departe de casa,am constatat cu surprindere ca Dzeu facea o noua minune cu mine...acolo am intalnit un preot si o mica comunitate de romani ortodocsi cu o credinta si o traire extraordinara...traditia noastra este vie intr-o tara "moarta" din acest punct de vedere...
Probabil ca Dzeu a randuit sa trec si prin aceasta experienta ca sa vad ca important este sa ai credinta in El si sa te mentii pe drumul Lui cu posibilitatile pe care le ai in acel moment al existentei tale.
Acelasi lucru ti-l spun si tie ARTHASFLEO ,nu conteaza unde esti..conteaza ce faci pentru tine si mantuirea ta...iar atunci cand ai ocazia si intalnesti un preot si o Biserica Ortodoxa sa nu o ocolesti ci sa te folosesti cat poti de ea(adica :spovedanie,impartasanie,participarea la slujbe...etc)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2009, 13:39:08
nadia.r's Avatar
nadia.r nadia.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Smile credinta e in suflet

S-a intimplat sa ajung in italia,la Napoli impreuna cu sotul meu am lucrat timp de un an,in fiiecare seara scoteam psaltirea mica pe care o aveam la noi si citeam si ne rugam la bunul Dumnezeu si la Maica Domnului.La fiecare doua saptamani ,parintele Mihai Driga din parohia Bari venea si slujea pt comunitatea noastra dar intr-o biserica catolica pe care o inchiria pt noi.Ajutorul sau,parintele Stefan ne-a botezat baietelul pe care l-am nascut acolo,aveam hramul la 2 iunie-sf Ioan cel nou de la suceava- dar nu aveam o biserica a noastra,inchiriam sau ne rugam sa fim lasati gratuit cateva ore intr-o biserica catolica dar ne rugam,botezam,cununam sau pomeneam mortii in credinta noastra ortodoxa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2009, 15:17:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Noi avem de jur imprejur biserici, dar cand trecem pe langa ele, nu simtim ca Hristos este prezent. Putini vad in ele un loc in care lumina nu se stinge niciodata. Asa ca nu e de ajuns sa ai biserici, important e sa fii prezent in ele, si nu oricum, ci dornic de schimbare.

Sigur, exista mantuire si in astfel de tari. Daca relatia ta cu Hristos e vie, te poti mantui. Dumnezeu nu e neputincios in anumite locuri. Sa ne uitam la magi. Sunt cei care ii aduc daruri la nastere lui Hristos, dar sunt cei care vin din tari pagane. Nu stiu unde se rugau, cum se rugau ... dar, ei aduc darurile. Si nu se intorc la intamplare in tara lor, ci dupa cum li s-a vestit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38