Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2008, 12:46:15
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit Ce inseamna iubirea vrajmasilor

Unii postatori cu ambitii de pe acest forum invocă doar cînd le convine acest îndemn tulburător al Mîntuitorului. Propun să medităm la ceea ce se poate face, concret, pentru vrăsmasii de astăzi ai crestinilor. De pildă, îi iertăm sau îi uităm pe tortionarii si activistii fărăr Dumnezeu de ieri, care trăiesc astăzi si se bucură de viată cu pensii grase... pentru crimele comise în numele bolsevismului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2008, 16:01:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine vrea "toleranta", "iubire" si "duh smerit" de la noi, trebuie sa fie de partea lui Hristos, nu a diavolului.
(Arhiepiscopul Serghei de Vladimir)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2008, 17:16:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi eu cred ca ar putea sa insemne:

sa nu-i judeci pe pacatoshi...

dar asha sa nu-i judeci ca sa nu-i pizmuieshti daca se mantuiesc inaintea ta...

ci daca itzi apre invinovatzirea aproapelui atunci dumneata sa shtii ca in deznadejde te afli...

mie asha imi pare... cum gasesc vina altuia, cum arunc vina pe cineva, pe aproape sau pe cei mici, cum shtiu sigur ca-s in deznadejde shi am cazut in necredintza... ???:(:(

asha ca Adam Barnaw... :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2008, 18:38:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Personal, cred ca sensul existentei noastre este viata in comuniune si in iubire. Potrivit Sfantului Apostol Ioan, cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire. Totodata, imi place sa cred ca Dumnezeu ne-a creat capabili sa ajungem la iubirea desvarsita, la o iubire fara margini indreptata catre El si catre aproapele nostru.

In acest sens, Dumnezeu ne-a "trasat" si cateva etaloane. Astfel, pe Dumnezeu trebuie sa-L iubim din toata inima nostra, din tot cugetul nostru si cu toata puterea noastra. Iubirea de aproapele trebuie sa fie cel putin egala cu iubirea fata de noi insine. Dar, pana aici vorbim de o iubire fireasca, naturala, cu care oricum suntem datori.

Domnul ridica iubirea noastra pe un alt plan prin porunca: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc pe voi; Binecuvantati pe cei ce va blestema, rugati-va pentru cei ce va fac necazuri. De acum vorbim de o iubire deasupra celei naturale, firesti, prin care nu numai ca iertam vrasmasii pentru ceea ce ne-au facut, ci ii si socotim ca prieteni ai nostri.

De fapt, iubirea de vrasmasi nu face decat sa pregateasca iubirea desavarsita si anume iubirea jertfelnica, despre care Mantuitorul spune: "Nimeni nu are o dragoste mai mare decat cel care isi da viata pentru prietenii sai".



"Sa ne iubim unul pe altul, pentru ca dragostea este de la Dumnezeu si oricine iubeste este nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu." 1 Ioan 4, 7-8
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2008, 19:17:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
De pildă, îi iertăm sau îi uităm pe tortionarii si activistii fărăr Dumnezeu de ieri, care trăiesc astăzi si se bucură de viată cu pensii grase... pentru crimele comise în numele bolsevismului?
da, daca asa ne porunceste Hristos, asa trebuie sa facem, si nu fortati de o Lege, ci chiar sa ajungem sa simtim asa cu inima
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2008, 09:28:00
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Caci daca te rogi pentru iertarea pacatelor, pentru ce vorbesti de pedeapsa? Trebuia sa faci deci dimpotriva, chiar sa te rogi pentru iertarea pacatelor vrajmasilor, ca sa poti sa-L rogi pe Dumnezeu cu indrazneala si pentru iertarea pacatelor tale. (Sf Ioan Gura de Aur).
Daca nu ii poti iubi pe vrasmasii tai, macar nu-i uri. ( pr. Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2008, 10:29:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22
Personal, cred ca sensul existentei noastre este viata in comuniune si in iubire. Potrivit Sfantului Apostol Ioan, cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire. Totodata, imi place sa cred ca Dumnezeu ne-a creat capabili sa ajungem la iubirea desvarsita, la o iubire fara margini indreptata catre El si catre aproapele nostru.

In acest sens, Dumnezeu ne-a "trasat" si cateva etaloane. Astfel, pe Dumnezeu trebuie sa-L iubim din toata inima nostra, din tot cugetul nostru si cu toata puterea noastra. Iubirea de aproapele trebuie sa fie cel putin egala cu iubirea fata de noi insine. Dar, pana aici vorbim de o iubire fireasca, naturala, cu care oricum suntem datori.

Domnul ridica iubirea noastra pe un alt plan prin porunca: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc pe voi; Binecuvantati pe cei ce va blestema, rugati-va pentru cei ce va fac necazuri. De acum vorbim de o iubire deasupra celei naturale, firesti, prin care nu numai ca iertam vrasmasii pentru ceea ce ne-au facut, ci ii si socotim ca prieteni ai nostri.

De fapt, iubirea de vrasmasi nu face decat sa pregateasca iubirea desavarsita si anume iubirea jertfelnica, despre care Mantuitorul spune: "Nimeni nu are o dragoste mai mare decat cel care isi da viata pentru prietenii sai".



"Sa ne iubim unul pe altul, pentru ca dragostea este de la Dumnezeu si oricine iubeste este nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu." 1 Ioan 4, 7-8
Da Marius22, apreciez cele 4 trepte spre iubirea desavarshita date de tine, mi se par foarte adevarate, trepte spre Raiul Lui Dumnezeu, dar pentru a ajunge acolo trebuie sa urci scara desavarshirilor adica sa duci viatza sfintzita, sa mergi doar pe calea Sfintzenie arata de Hristos, nu ca sa te crezi sfintzishor ci sa rabzi multa umilintza shi sfioshenie ca altfel ajungi rau, altfel mananci aluatul fariseilor shi saducheilor cai aia stiau multe dar era stintza shi puteri vrajitoreshti, adica era aluatul ingamfarii, shi sa evitzi gLumea care te indeamna la fel ca shi draci sa-tzi amesteci firea cu organul sau dobitoacele ca sa itzi formezi o dragoste blestemata care nu poate produce decat scarba shi nu falasa fericire in care ne balacim mereu intru inchipuita parere de sine...

deci e foarte greu sa te desavarsheshti shi trebuie voire multa shi hotarata in ascultare ca sa dobandeshti la inceput rabdarea in lucru ca altfel mergi la biserica Duminica dar tu defapt toata saptamana n-ai cinstit prin nimic ziua... nici a Domnului shi nici "ziua cand vei veni sa judeci shi sa plateshti fiecaruia dupa faptele lui"

deci fara paza buna care vegheaza la bostanii shi bostanishorii pana la sfarshit shi multe sfarshituri sunt, ca nu cumva sa cazi ca Esau de oboseala sau sa stai in picioare ca un nepasator... cum a stat Iuda Iscarioteanul, deshi a trimis Domnul dupa el ca sa nu se piarda, sa-l intoarca din gandul sau,... deci fara paza, nu faci altceva decat sa fi aruncat pe treptele aluatului ingamfarii, ca daca mananci de la aia aluatul lor atunci o sa le fi shi sluga credincioasa, ei itzi dau lepadare de Dumnezeu shi ingamfare de sine, iar tu le dai frica shi laude, amestecandu-tzi firea cu boala lor, necredintza, necredincioshie, prefacatorie shi multa lingusheala shi dregoste fatzarnica... adica sluga aparenta a orgoliului personal dar defapt fiind tarfa dracului din vazduh avand o strambatate shi neglijentza in orishicefaci vazand mereu cu un ochi judecator shi osanditor, dar nu-tzi dai seama ca la inceput se va arata blanda nebunia in care ai cazut.... ca vei capata entuziasmul nebuniei din care va tzashni defranarea trufiei pentru ca ai mancat alutatul acele al ingamfarilor, shi al trandaviilor de toate soiurile... tot anul, tot semestrul, toata perioada, tot trimestrul, toata luna, toata sapatamana, toata ziua, toata dimineatza, toata amiazazia, toata seara, toata noaptea, toata ora, tot sfertul de ora, tot minutul, toata secunda shi iarashi toata secunda, toto minutul, tot sfertul de ora, toata ora, toata noaptea, toata seara, toata dimineatza, toata amiaza shi toata seara, toata ziua, toata saptamana, toata luna, tot trimestrul, toata perioada, tot semestrul shi tot anul.

deci vrajitoria puterilor aluatului ingamfarilor shtiintzifice sau al fariseilor shi saducheilor, mari arhiconi ai VT sau doar ale unor partzi din Scripturi, ashtia shi totzi sectantzii shi necredincioshii vor veni sa te traga indarat, sa te traga de pe scara shi sa-tzi fure sau sa-tzi viermuiasca bostaneii asha cum au facut caldeenii, deci te vor talhari iar patimashii se vor distra iar tu nu vei shti unde te afli shi de ce mintea ta este disperata shi trasa jos de diavoli... nu vei shti shi vei viatzui cu porcii shi vei manca cele ale porcilor shi de ghinda shi roshcoave te vei satura shi iarashi te vei satura shi vei dormi linishtit intr-o bunastare a mortzilor ce lucreza pentru vremelnicia lui faraon shi trandavesc la tot ce inseamna veshnicia shi Adevarul... shi asta dintr-o potrivitnicie cu neputintza shi cu toate loviturile care ar vrea sa-l doboare pe Hristos, puterea din tine pentru El, potrivindu-se cu mishelashii, intr-o barfire shi autobarfire interioara plina de nedreptate, judecatzi shi hule shi minciuna...

caci in tot acest drum cu minciuna trebuie sa luptzi, cu minciuna, cu minciuna din tine, de la tatal minciunii ce insamantzeaza maica patimii ca sa te infratzeshti shi sa te supui fiului pacatului, amestecandu-tzi firea cu dobitoacele, cu organul, cu diavolii, cu ingerii cazutiz, cu toata fatzarnicia... vrajitoriei puterilor ingamfarii.

Shi in tot acest drum groaznic, tu trebuie sa ajung sa nu pizmuieshti cu draci, sa nu te nemultzumeshti cu razvratitzii, sa-tzi pazeshti ascultarea shi frica de Dumnezeu ca sa dobandeshti rabdarea spre credintza spre nedejde shi spre dragostea curata shi desavarshita, pe calea cea buna, aceea care nu judeca, nu osandeshte, nu se manie, nu pofteshte poftele cele rele, nu se ingamfa, nu se lauda cu sine, nu strange averi desharte, nu-shi aduna pe langa el shi pe el fatzarnicii, ci cauta mereu sa slujeasca shi sa vorbeasca shi sa se roage Celui ce vede in ascuns... fugind de slava de la oameni dar shi de slava la draci, sa nu cumva ca pentru slava de la oameni sa iubeasca ceva shi sa faca vre-o fapta buna, caci aceia shi-au primit plata lor cum spune Hristos....

Deci ce vreau sa spun este ca pare simplu shi pare ca ar fi ushor ce ai scris cu cele 4 trepte ....

dar nu trebuie uitat ca se merge doar pe calea sfintzeniei care inseamna : Duh umilit, inima franta shi smerita shi pe care Dumnezeu nu o va urgisi, deci nu invers sau cautand starnirea maniei lui Dumnezeu care lasandu-ne shi lepadandu-ne din pricina cerbicei noastre ne-am atrage toata urgia pamantului shi vazduhului shi toata rautatea... caci blestemat va fi pamantul pe care vom calca shi ne va ura shi izgoni plantele, copacii, pasarile, animalele, toate vor turba shi ne vor ocoli shtiind cu cine au de-aface.... dar nebunia asta la inceput se va arata blanda ca sa potzi gusta din entuzismul inaltzarii caruia-i urmeaza marea decadere... pe care fireshte ca n-o ia in seama la timpul potrivit fiindca cine ar vrea sa shtie de ea... daca acum mi-e bine... un fals bine, findca am mancat din aluatul acela de care vorbeam...

Deci e groaznic de greu, dar aratatu-neau desfranatele shi vameshii, aratatu-ne-au noua fariseilor shi saducheilor ca pocaintza shi intoarcerea este totushi posibila...

Exista sigur multzi sfintzi sfintzitzi in Raiul lui Dumnezeu, shi care au biruit prin Hristos-Dumnezeu.

Doamne ajuta...

Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2008, 17:49:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intrebarea e ce a facut Domnul Iisus, cand a fost rastignit: a imbratisat pe cei care L-au rastignit, sau S-a rugat Tatalui din ceruri pentru iertarea lor?
Poate asta ar trebui sa dea de gandit celor, care in greseala fiind, cer dragoste de la cel, pe care il nedreptatesc. Cel nedreptatit se va ruga pentru iertarea greselilor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se arate cu toata blandetea fata de ei, incurajandu-i astfel in actiunea lor gresita. Una e sa suporti, alta e sa incurajezi fapta; prin incurajare facandu-te partas.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2008, 23:52:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Vazand multimea chipurilor iubirii Tale de oameni aratate asupra noastra, am indraznit si eu a ridica ochii mei catre Tine. Cel ce locuiesti in Ceruri, milueste-ma, Doamne, ca neputincios sunt, izbaveste-ma Doamne,dintru aceasta mare intristare si durere si ma invredniceste pe mine cu bucurie si veselie a canta Tie :Aliluia !"(Condacul al 2-lea din Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu, la Vreme de Necaz sau de Ispita). "Ca iubeste Domnul poporul Sau si va invata pe cei blanzi si-i va izbavi"( din Psalmul 149)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2008, 14:35:15
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

"Ce minunate cuvinte ai spus, Doamne, celor in necazuri:<sa nu se tulbure inima voastra , credeti in Dumnezeu, credeti in Mine, si veti mosteni imparatia gatita voua de la intemeierea lumii>.Eu, insa, gandind la faradelegile mele, Te rog Bunule, lumineaza ochii mintii mele, ca sa nu adorm in somnul mortii, ci treaz sa-Ti strig;Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, cred in Tine, ajuta necredintei mele[...]"

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 21:51:24
Iubirea vrajmasilor costel Generalitati 13 14.10.2011 08:28:13
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor proaspeti Intrebari utilizatori 0 03.10.2010 17:10:21