Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.02.2010, 14:52:01
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Treaba cu "probleme de relationare" din cauza home schooling mi se pare usor exagerata. Eu cred ca tine de fire copilului. Ori ca face 4 ... 7 ore la o scoala si apoi merge la joaca afara, ori acelasi numar de ore acasa e cam la fel. In orice scoala toti se impart in grupuri si grupulete destul de restranse, deci numarul de persoane cu care interactioneaza este limitat la grupul la care adera. Ca sa nu mai vorbim de elevii din clasele mari, care mai si chiulesc. Scoala este ultimul loc unde socializeaza. Imi aduc aminte de fosti colegi care deabia scoteau 3 vorbe pe zi in scoala. Unii au ramas asa pentru ca asa era firea lor, mai timizi, altii acum vorbesc si "socializeaza" de nu-i mai recunosti...
Vorbind strict de educatie si cunostiinte, consider home schooling cea mai buna varianta in cazul in care parintii sunt bine pregatiti si au timpul necesar (sau destui bani si cunosc profesori de calitate). Problemele de comunicare sunt aproape inexistente, atat timp cat la finalul programului zilnic copilul este liber sa iasa la joaca (ba chiar usor stimulat daca il scoti tu in locuri unde ar putea intalni alti copii), si bineinteles in cazul in care casa nu este in izolata in varful muntelui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.02.2010, 15:05:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Treaba cu "probleme de relationare" din cauza home schooling mi se pare usor exagerata. Eu cred ca tine de fire copilului. Ori ca face 4 ... 7 ore la o scoala si apoi merge la joaca afara, ori acelasi numar de ore acasa e cam la fel. In orice scoala toti se impart in grupuri si grupulete destul de restranse, deci numarul de persoane cu care interactioneaza este limitat la grupul la care adera. Ca sa nu mai vorbim de elevii din clasele mari, care mai si chiulesc. Scoala este ultimul loc unde socializeaza. Imi aduc aminte de fosti colegi care deabia scoteau 3 vorbe pe zi in scoala. Unii au ramas asa pentru ca asa era firea lor, mai timizi, altii acum vorbesc si "socializeaza" de nu-i mai recunosti...
Vorbind strict de educatie si cunostiinte, consider home schooling cea mai buna varianta in cazul in care parintii sunt bine pregatiti si au timpul necesar (sau destui bani si cunosc profesori de calitate). Problemele de comunicare sunt aproape inexistente, atat timp cat la finalul programului zilnic copilul este liber sa iasa la joaca (ba chiar usor stimulat daca il scoti tu in locuri unde ar putea intalni alti copii), si bineinteles in cazul in care casa nu este in izolata in varful muntelui.
Oricum eu sustin ca socializarea incepe inca de la gradinita, scoala...etc, practic locuri in care ajungi sa socializezei vrand nevrand cu mai multe tipuri de personalitati....asta fara nicio indoiala.

Cum sa se poata face o comparatie intre scoala si casa, pai eu in scara aveam cativa copii de varsta mea, insa in timp am ajuns sa nu mai avem acelasi stil de viata, si fiecare si-a vazut de drumul lui.....dar pe langa astia, ii aveam si pe cei de la scoala...si chit ca eram cumva mai timida, eram si foarte sociabila in acelasi timp....si cu bisericute cu tot...tot comunicam cu toti.

Astia care scot 3 cuvinte, cu treaba lor...daca ar mai sta si in casa, cred ca ar ajunge sa nu mai scoata nici unul....

E drept ca iti formezi personalitatea inca din clasele mici, si cei care sunt sicanati, luati peste picior...jigniti.... trebuie sa depuna saracii un efort putin mai mare pentru a depasi aceasta stare de lucruri...dar e si foarte indicat.

Am fost uimita sa constat ca un fost coleg de liceu care in timpul ala era destul de dezghetat, se impunea cat de cat in fata colegilor...iar acum nu poate lega un dialog, incearca mereu sa reformuleze ceea ce a spus deja...si e extrem de timorat, si cred ca in mare masura pentru faptul ca dupa aceasta perioada nu a mai reusit sa se integreze in societate, si stand numai in casa...cu parintii cam autoritari...a ajuns cam de nerecunoscut!

Last edited by AndruscaCIM; 16.02.2010 at 15:08:52.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.02.2010, 01:11:46
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

1. Sistemul de homeschooling nu cred ca vine din dragoste pentru copii, ci din egoismul parintelui.
2. Ceea ce uita multi e ca tinerii si copii au nevoie, pentru o dezvoltare normala, de interactiune sociala NESUPERVIZATA cu altii de varsta similara.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 18.02.2010 at 01:31:30.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2010, 09:14:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
1. Sistemul de homeschooling nu cred ca vine din dragoste pentru copii, ci din egoismul parintelui.
Posibil sa ai dreptate... dar am impresia ca in imaginatia fiecaruia homeschooling e vazut altfel.
De exemplu mie daca imi spui "scoala" asta presupune invatat, adica nu stat la povesti cu colegii. Si apoi, daca calculez timpul cat il are la dispozitie pentru a interactiona cu colegii la scoala, sa zicem cei din clasele medii care au mai multe ore pe zi: 7 ore cu pauze de 10 minute intre ele -> 60 minute pauze + aprox 10 .. 15 minute inainte de inceperea orelor si tot atat la terminarea lor = aprox. 2 ore. Mie imi pare putin... Cu aceste 2 ore sau fara diferenta nu e semnificativa. Decat cu aceste 2 ore dar studiu de calitate sub medie(ma refer la treaba cu manualele alternative si altele asemenea), mai bine fara aceste ore si pregatire buna.
Pe langa asta, spre exemplu orasul unde locuiesc eu are numai 5000 de locuitori, iar un nivel cuprinde aproape toti copii din oras. Deci in clasa a 6-a sa zicem, sunt toti copii de varsta respectiva, care sunt de fapt si copii vecinilor cu care copilul meu se intalneste in orele de joaca. 2 ore in plus nu cred ca vor face diferenta....

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
2. Ceea ce uita multi e ca tinerii si copii au nevoie, pentru o dezvoltare normala, de interactiune sociala NESUPERVIZATA cu altii de varsta similara.
Eu inteleg, si sunt total de acord, daca te referi la problema sectarilor care intr-adevar se inchid ca in acvariu, intr-un cerc foarte restrans, si da, sunt ca securitatea atunci cand supravegheaza copii fie studiu sau joaca. Ori, in orele de studiu e clar ca trebuie supervizat iar la joaca sau timpul liber e... LIBER. Eu nu vad rolul educatiei acasa ca pe o supraveghere, ci strict din punctul de vedere al pregatirii morale si profesionale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42