Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2011, 09:55:26
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Scoaterea omului inaintea animalului

Esti o pasare pe o insula, si ai boabe de grau, unele de porumb si restul de nisip, in fata doar. Stiind ca toate sunt din belsug pentru tine.
Porunca (dorinta de sus) e sa mananci din toate!
Care e mai bun, care sunt boabele vietii, care e mai mare pentru pasarea din tine (constiinta pasarii)?

Daca cineva are o pasare, un gand si o credinta dreapta in el, sa scrie, altfel iese de aici si ramane unde e.
Fii om si aici, si nu-ti fie frica sa raspunzi, ai rapuns la multe

Esti un om in lume, ai mancare data de Domnul Dumnezeu, unele facute de om in pietele lumii. Toate intra pe o gura.
Porunca deja e sa alegi!
Care sunt bune, care dau viata, care e cea mai multa pentru credinta ta dreapta (orto) sau alta?

O multime de pe un forum crestin sta si priveste. Unde sunt preotii vostrii? Oare nu a-ti gresit biserica?
Stiti cum e omul dar nu stiti cum sunt pasarile?

Preotii sunt acolo unde sunt, fiti cu ei nu rataciti aici in casa asta! De ce ortodoxul i-si lasa numele lui aici?

Cautati raspunsul si acolo unde il gasiti acolo sa stati in credinta!

Last edited by Man Teo; 23.07.2011 at 11:03:32. Motiv: A se crede vindecarea din geneza si pacatul omului
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2011, 11:02:30
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hmm...Interesant mesajul tău prin substrat...Sunt pasăre cautarii mele de cînd mă știu, aleg mereu grîul sau alteori aleg să nu mănînc, ades insă constat cu stupoare cum ce mi se servise drept semințe n-a fost decît nisip...Și atunci îmi reamintesc ce munte înalt este credința și ce pulbere eu...În piețele lumii se vînd multe, chiar și suflete in mod gratuit, ofrandă tarabelor amăgind trecătorii. Chiar pasăre fiind mă pipăi minții sufletului și simt pereții însuflețind biserica aceluia ce m-a creat dintru începuturi . Pe stradă plictis mare deoarece se găsesc nenumărate biserici goale , rătaciți pași visînd nemurirea...Dincolo de păsari mai există catapetesme reale, legaminte divinului cu omul, dar pîna fiecare nu va realiza că suntem ziduri aceleiași biserici sădita ceresc sufletelor preoții degeaba grăiesc adevăruri despre ADEVARUL adevarat. Nu cred ca ne abandonăm numele....El ne lasă pe noi, uitînd să il purtam omenește, uitînd să mancam hrana cu adevărata gură. Și cădem, prea des cădem....dar astfel probabil învățăm ce păsari firave suntem și ce trecători...Îmi doresc seva boabelor vieții , impletirea păsării cu îngerul-om, cerul știu e ..acolo....insă AICI mai urc trepte și eu....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2011, 11:15:35
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Grau si post

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Sunt pasăre cautarii mele de cînd mă știu, aleg mereu grîul sau alteori aleg să nu mănînc, ades insă constat cu stupoare cum ce mi se servise drept semințe n-a fost decît nisip
Cuvantul Bibliei tale e cu substrat... eu zic pe fata:
Graul e grau, si fiecare cuvant din Cartea Adevarului e cuvantul din cartea lumii. Fiecare nor de pe cer, e acelasi in apele marii.
I-ti spun ca daca nu vei manca si porumbul si alegi in locul lui foamea ai si pacatuit deja, ai iubit doar graul si foamea ta mai mult, asa de mult ca are gust de piatra acum.

Credinta ta e la fel de inalta ca si tine!

Ai o cruce sau ai pus linie?

Last edited by Man Teo; 23.07.2011 at 11:27:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2011, 11:27:18
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
Cuvantul Bibliei tale e cu substrat... eu zic pe fata:
Graul e grau, si fiecare cuvant din Cartea Adevarului e cuvantul din cartea lumii. Fiecare nor de pe cer, e acelasi in apele marii.
I-ti spun ca daca nu vei manca si porumbul si alegi in locul lui foamea ai si pacatuit deja, ai iubit doar graul si foamea ta mai mult, asa de mult ca are gust de piatra acum?

Credinta ta e la fel de inalta ca si tine!
Nu era vorba de Biblia mea....Era vorba simlpu, despre cum sunt eu in veșnicul război cu mine...Oare nu m-ai înțeles? Iubesc grîul, iubesc porumbul, iubesc și foamea iar în fața grandorii iubirii divine n-am cum să nu pricep că lut fiind ades simt gust de piatră...Care mă trezeste adormirii, săltîndu-mă pe scări. Pentru mine nu contează mărimea credinței sălășluită mie , ci mai curînd atît cît este să fie nezdruncinată, curată și dreaptă...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2011, 11:36:34
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Mancare si piatra

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Iubesc grîul, iubesc porumbul, iubesc și foamea iar în fața grandorii iubirii divine n-am cum să nu pricep că lut fiind ades simt gust de piatră
Acum iubesti graul, iubesti si porumbul dar ti-e foame inca si simti gustul pietrii deja?
I-ti spun ca pasarea de pe insula aceea va trebui sa mance tot belsugul ce i s-a dat, din belsug. Va trebui sa manance belsugul pietrilor,la fiecare bob de grau sa puna doua de porumb si trei fire de nisip. Caci din nisip a iesit, si daca nu-l cinsteste a pacatuit deja si in cateva zile nu va mai avea digestie si se va imbolnavii.
Stii cum se vindeca pasarea aceasta de lut din tine, vesnicul razboi?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2011, 11:39:40
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
Acum iubesti graul, iubesti si porumbul dar ti-e foame inca si simti gustul pietrii deja?
I-ti spun ca pasarea de pe insula aceea va trebui sa mance tot belsugul ce i s-a dat, din belsug. Va trebui sa manance belsugul pietrilor,la fiecare bob de grau sa puna doua de porumb si trei fire de nisip. Caci din nisip a iesit, si daca nu-l cinsteste a pacatuit deja si in cateva zile nu va mai avea digestie si se va imbolnavii.
Stii cum se vindeca pasarea aceasta din tine?
Dragul meu...simt gustul pietrei de cîte ori cad...Dar fiecare cădere apoi mă ridică...Și iubesc tot ce mi se dă, deoarece știu bine că nu se petrece nimic întîmplator....Îmi șoptesti opinia ta?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2011, 11:59:51
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Rugaciune

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Dragul meu...simt gustul pietrei de cîte ori cad...Dar fiecare cădere apoi mă ridică...Și iubesc tot ce mi se dă, deoarece știu bine că nu se petrece nimic întîmplator....Îmi șoptesti opinia ta?
Soaptele se aud prin rugaciune...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2011, 12:06:06
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
Soaptele se aud prin rugaciune...
Hai să ne rugăm împreună atunci , vrei?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2011, 12:33:34
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Ruga

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Hai să ne rugăm împreună atunci , vrei?
Stai sa le zica preotul la toti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2011, 12:37:24
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

ce tot vorbiti aici?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Propuneti scoaterea filoZofiei gata cu joaca Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 09.01.2011 23:09:28
Inaintea mortii mara2008 Generalitati 9 25.08.2008 12:23:15