Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2012, 22:28:20
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit 2 intrebari despre munca

As avea 2 intrebari.
Pe mine ma mai cheama prietenii/cunoscutii sa le rezolv probleme cu calculatoare.
De cele mai multe ori nu le cer bani sau le cer putin dar ei vor sa-mi dea asa ca tot sfarsesc a face cateva sute de lei pe luna. Bani care-mi folosesc mult pentru ca abia ma mai descurc in rest...
Prima intrebare:
Munca mea se considera a fi la "negru", deci ilegala? In consecinta este si necrestina? Daca da, ce sa fac - sa renunt la ea sau sa gasesc o modalitate de a fi legala (si daca da, cum)?
A doua intrebare:
De obicei ma cheama cand au ei timp liber si evident acest timp liber apara mai ales duminica si in zile de sarbatoare crestina. Incerc si eu sa-i refuz politicos ca sa nu se supere dar nu intotdeauna reusesc. Uneori ma duc totusi sa-i ajut in aceste zile iar banii ii refuz; daca totusi insista mult sa-i iau si vad ca s-ar supara tare daca n-as face-o, iau banii dar ii dau la saraci.
Exemplu: acu cateva saptamani m-a sunat un cunoscut duminica. L-am refuzat, s-a suparat nitel. Joi, cand era sarbatoare crestina, ma suna din nou. N-am mai avut inima sa-l refuz din nou, am mers la el si i-am rezolvat problemele. Am insistat sa nu-mi dea bani, el mi i-a bagat in buzunar.
Ce sa fac in asemenea cazuri? Stiu ca ar trebui sa fiu crestin ortodox in primul rand si sa respect aceste zile, dar e greu totusi in lumea asta...

Multumesc anticipat pentru orice ajutor.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 17:03:28
Intrebari despre post PaulPop Postul 71 22.11.2011 01:02:33
intrebari despre miezonoptica cred_cu_adevarat Generalitati 0 29.07.2011 22:21:48
Intrebari despre ortodoxie----> Sekhmet Generalitati 1 07.07.2010 09:57:10
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 23:10:20