Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.12.2016, 15:08:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

La mulți ani micuțului Nicolae! Sfântul Nicolae să vă ocrotească!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.12.2016, 18:48:50
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Doamne ajută.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.12.2016, 18:49:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce mai face micutul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.12.2016, 22:17:39
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Între prost și bine.
Ca și tat'su, dealtfel.
P.S. Criza a trecut, ce urmează e încă mai solicitant. Concret: nenumărate tratatamente pentru alergia respiratorie, mai întâi. Cel puțin 3-4 ani, de acum încolo.
Asta e! Cu Dumnezeu înainte!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.12.2016, 22:21:02
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ioane, alergia a moștenit-o de la naștere?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.12.2016, 23:14:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Da, pe linie materna. Cu Tudor ne-am chinuit 3-4 ani, apoi a trecut...
In tratament a fost necesar mare+munte cat mai des. Si pentru ca nu aveam bani pentru asta, am gasit solutia: ... sahul! Turneele fiind platite pentru copiii promitatori. Astfel Tudor a devenit sahist bun - din necesitate.
Probabil Nicolae va urma acelasi drum, alta solutie nu vedem deocamdata...
P.S. Maria seamana cu mine, nu are alergii (decat la prostie si viclenie), asadar e pluta la sah...)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 07.12.2016, 00:07:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ca unul care am fost și sînt polialergic, astmatic de mic copil, aș repeta ce am mai scris pe aici. Anume că substanța aia ticăloasă denumită histamină și care nu le lasă să respirăm decît cu mari sforțări disperate dispare ca prin minune dacă nu mîncăm. Bebelușii nu pot să nu mănînce, dar copiii de cîțiva anișori pot sări peste masa de dimineață de exemplu, dacă sînt în crize și medicina nu-i poate ajuta.

Cred că știți despre episodul cu iarna peruană în care mi-au revenit crizele după 3-4 luni de mucegai pretutindeni, problemă rezolvată cu 4 zile de post cu apă. Ca să înțelegeți, de la a nu putea dormi noaptea, la încă 2 luni de iarnă cu umiditate maximă, mucegai, rugină, cu Oceanul Pacific la 2 km. Altfel ar fi trebui să mă întorc în țară înainte de vreme.

Vestea bună e că la copii ameliorarea este mult mai rapidă ca la adulți, la ei nefiind nevoie de multe zile în șir. Dar depinde de fiecare, de vîrsta bolii, de gravitatea ei, de moștenirea genetică șamd.

Rușii au demonstrat-o științific, e un capitol dedicat cu poze în cartea lui Lestrade despre Postul negru ca ”nouă” terapie și în documentarul făcut tot de el. Le Jeûne, une nouvelle thérapie - o să revin cu linkul cu subtitrare dacă mai există.

Merită studiată metoda, nu e vorba de credință ci de fapte. Oameni de peste tot cu astm în stare avansată, care-și dădeau cu șpreiul în gură o dată la cîteva ore au scăpat de boală [și de obezitate] pur și simplu ținînd post doar cu apă. Internetul e la un clic distanță.

Multă sănătate!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.12.2016, 00:37:51
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

În primă fază eu aș face investigații cu privire la cantitatea metalelor grele în corp. Mai ales că micuțul are o predispoziție genetică la alergii.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 07.12.2016, 10:15:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Rușii au demonstrat-o științific, e un capitol dedicat cu poze în cartea lui Lestrade despre Postul negru ca ”nouă” terapie și în documentarul făcut tot de el. Le Jeûne, une nouvelle thérapie - o să revin cu linkul cu subtitrare dacă mai există.
https://vimeo.com/145983469
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.12.2016, 11:12:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Florin, nemâncatul ăsta, "post" cum îl numiți voi, presupune de fapt o detoxifiere a organismului. Și un repaus al întreg organismului care culminează cu crize specifice bolii (cumva boala își cere drepturile), urmate apoi de starea de normalitate, stare uitată de omul bolnav. Am înțeles bine?
Reply With Quote
Răspunde