Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 11.09.2010, 07:15:24
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Folosul acestei detonări a turnurilor a marcat o mare schimbare in politica mondială. S-a început lupta împotriva "terorismului" pe care de fapt nici nu vor sa o termine. A fost un pretext pentru invadarea țărilor arabe. La o simplă căutare pe google se poate vedea un film documentar, în care se arată cum au fost detonate si alte lucruri care nu au fost mediatizate.
Asta dacă suntem capabili să vedem mai mult decât ne-a fost introdus în cap de massmedia(brainwash).
Terorismul islamic este o realitate zilnică, mergi pe situl The Religion of Peace care monitorizează atacurile teroriste (civile, nu cele din cadrul războaielor) asupra populației și o să vezi că, de pildă, numai pe 9 septembrie au murit vreo 40 de oameni iar în cursul ramadamului care s-a încheiat peste 1000 de oameni și-au pierdut viața. Că în occident nu se întâmplă frecvent astfel de lucruri e din cauză că musulmanii urmăresc să se infiltreze aici prin imigrație și să-și păstreze imaginea de oameni pașnici în mod ipocrit.

Dacă s-a urmărit invadarea țărilor arabe, de ce acum se retrag de acolo?

Și dacă guvernul SUA a organizat atacurile de la 11 septembrie, cum îți explici că au murit oameni nu doar din partea victimelor ci și din partea celor care au organizat atacurile, teroriștii care au murit la bordul avianelor? Un musulman poate face aceasta, să-și sacrifice viața, datorită fanatismului religios, dar cum îți explici că niște agenți CIA sau FBI ar fi făcut acest lucru? Pentru ce, pentru bani trimiși familiei post-mortem?

Problema ta și a altora care sunteți atât de dispuși să credeți în tot felul de conspirații e că o dată ce ați adoptat ideea nu vă mai puneți întrebări, nu vă gândiți și la varianta "dar dacă nu a fost nici o conspirație ci chiar un atac islamic"? Gândirea monocoloră e păgubitoare.



Citat:
Ce fumos sună "tendințele democratice sunt în faoarea lor"... Nu mai bine am zice, milioanele de avorturi pe care le-am făcut noi creștinii ne fac să ne împuținăm, și asta merităm OSÂNDĂ. Nu cumva să fim noi vinovați.
Adevărul este că asta merităm.
Deși avortul este un păcat, nici înmulțirea în neștire nu e o virtute, ba dimpotrivă, un lucru rău. Pe de o parte fiindcă planeta este deja suprapopulată, pe de alta, și asta e mai important, atunci când o familie are mulți copii afecțiunea părinților față de fiecare e diminuată și apar caractere cu deficiențe de dezvoltare emțională. A face copii pe bandă rulantă este o dovadă atât de neînfrânare cât și de ambiții egoiste, de obicei fiind vorba de dorința de a fi privit bine în societățile unde numărul de copii e văzut ca un semn de virilitate/fecunditate, adică în lumea primitivă a țiganilor, musulmanilor etc. Și nu e exclus ca, mai ales în ultimii ani, această înmulțire să fie folosită ca o armă de dominare față de nemusulmani.


Citat:
Nu am nimic personal cu dumneavoastră, îmi pare rău că a trebuit să vă contrazic.
Nici eu nu am nimic cu tine. Dacă vorbesc împotriva islamului este pentru că am studiat ceva mai mult acest fenomen și cunosc realitatea șocantă din spatele lui.

În mod firesc, suntem înclinață să credem că islamul e o religie ca și celelalte, când de fapt este o mare cacialma cu efecte deosebit de nocive. Islamul este aproape în întregime creația unui singur om, un scelerat care se credea profet și care în realitate a fost un tâlhar, violator, pedofil, criminal genocidal, posesor și negustor de sclavi. Religia inventată de el e rezultatul atât al nebuniei lui cât și al minciunilor cu care își amăgea umrătorii naivi, care la rândul lor erau motivați pe de o parte de credința superstițioasă că mahomed era profet cât și de teama de a părăsi mișcarea, fiindcă asta era pedepsit cu moartea. Iar același lucru se întâmplă și cu musulmanii contemporani.

Pericolul islanului constă în această aparență de religie pioasă combinată cu faptele malefice ale profetului, ceea ce îi face pe adepții săi să ajungă la un punct de la care încep să mintă continuu pentru a justifica aceste fapte. Islamul pervertește caracterele până acolo încât victimele pierd orice noțiune de a mai înțelege ce este adevărul și a-l respecta. Islamul este o mașinărie gigantică care își întinde influența prin minciunile tuturor militanților săi și care urmărește dominația mondială. Atât timp cât islamul e slab într-un teritoriu, musulmanii se comportă în mod fățarnic pașnic, dar când ei devin puternici își arată adevărata față și viața devine un iad pentru nemusulmani.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #132  
Vechi 11.09.2010, 20:00:06
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul


Dacă vorbesc împotriva islamului este pentru că am studiat ceva mai mult acest fenomen ...

Islamul este aproape în întregime creația unui singur om, un scelerat care se credea profet și care în realitate a fost un tâlhar, violator, pedofil, criminal genocidal, posesor și negustor de sclavi
...
profet sau trimis?
islamul face o diferenta intre profet (nabi) si trimis (rasul)?
un profet poate fi si trimis si un trimis poate fi profet?
  #133  
Vechi 11.09.2010, 20:11:10
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,traditie1

Nici eu nu am nimic cu tine. Dacă vorbesc împotriva islamului este pentru că am studiat ceva mai mult acest fenomen și cunosc realitatea șocantă din spatele lui.

În mod firesc, suntem înclinață să credem că islamul e o religie ca și celelalte, când de fapt este o mare cacialma cu efecte deosebit de nocive. Islamul este aproape în întregime creația unui singur om, un scelerat care se credea profet și care în realitate a fost un tâlhar, violator, pedofil, criminal genocidal, posesor și negustor de sclavi. Religia inventată de el e rezultatul atât al nebuniei lui cât și al minciunilor cu care își amăgea umrătorii naivi, care la rândul lor erau motivați pe de o parte de credința superstițioasă că mahomed era profet cât și de teama de a părăsi mișcarea, fiindcă asta era pedepsit cu moartea. Iar același lucru se întâmplă și cu musulmanii contemporani.

Pericolul islanului constă în această aparență de religie pioasă combinată cu faptele malefice ale profetului, ceea ce îi face pe adepții săi să ajungă la un punct de la care încep să mintă continuu pentru a justifica aceste fapte. Islamul pervertește caracterele până acolo încât victimele pierd orice noțiune de a mai înțelege ce este adevărul și a-l respecta. Islamul este o mașinărie gigantică care își întinde influența prin minciunile tuturor militanților săi și care urmărește dominația mondială. Atât timp cât islamul e slab într-un teritoriu, musulmanii se comportă în mod fățarnic pașnic, dar când ei devin puternici își arată adevărata față și viața devine un iad pentru nemusulmani.[/quote]
daca e asa dupa cum spui, atunci mulsumanii au pus excelent in practica zicala "sa nu faci ce face popa ci ce zice popa"
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #134  
Vechi 11.09.2010, 20:20:52
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Dupa cum Mantuitorul ne-a zis sa nu ne razbunam,pai daca suntem urmasi lui,nu ne razbunam.Mai bine facem rugaciune de luminare.Americanii sufera de patima mandriei,cum ca ei vor sa domine lumea si nu accepta sa fie invinsi de nimeni,normal ca mandria exagerata da razbunare.Se demonstreaza ca oricat de tare te-ai crede,tot o patesti cand e de patit.DUMNEZEU E CEL PUTERNIC,ne rugam LUI si ne apara de oricine.Cei ce-i urmeaza Mantuitorului sunt buni,intelepti,rabdatori.Ce religie e asta:ce inmulteste ura,razbunarea?Doar diavolul provoaca aceste sentimente si nu IISUS.Daca nu ne place mierea bunatatii,atunci sa ne placa veninul urii?!

Last edited by s1c2h3m4i5d6t7; 11.09.2010 at 20:24:02.
  #135  
Vechi 12.09.2010, 13:56:32
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s1c2h3m4i5d6t7 Vezi mesajul
Dupa cum Mantuitorul ne-a zis sa nu ne razbunam,pai daca suntem urmasi lui,nu ne razbunam.Mai bine facem rugaciune de luminare.
Observ aici multe persoane crestine care nu cunosc istoria crestinismului !

Istoriografia crestina consemneaza nenumarati sfinti care, inainte de recunoasterea oficiala a crestinismului, darmau temple pagane, idolatre, distrugeau obiectele lor de cult idolatru, combateau radical dogmele lor...Era vorba de combaterea satanismului aflat sub diferite forme !

Vietile sfintilor consemneaza acceasi strategie: faceau praf templele pagane si dogmele lor, dupa care acceptau martiriul. In timpul martiriului se rugau pt pagani ! Aceasta trebuie sa facem si noi!

Neopaganismul a avansat atat de mult incat ne-a obligat nu numai sa convietuim cu idolatrii, cu satanismul, dar sa si uitam ce trebuie sa facem ! Inventam sau adaptam crestinismul acolo unde nu este nimic de interpretat. Mai mult, am observat cum crestinii mor pe ei de frica musulmanilor !
ARDEREA CORANULUI ESTE UN GEST NECESAR ! MAI MULT, INTERZICEREA LUI IN EUROPA CRESTINA ESTE DE ASEMENI NECESARA !

Last edited by IonelS; 12.09.2010 at 14:04:39.
  #136  
Vechi 12.09.2010, 19:51:19
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Arderea respectiva a Coranului a fost anulata.
http://edition.cnn.com/2010/US/09/11...8jvP&wom=false
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #137  
Vechi 12.09.2010, 21:48:33
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu conteaza ca arderea coranului a fost amanata ! Ceea ce am citit eu pe acest topic m-a uimit. Asa-zisi crestini invocau aici smerenia si dragostea crestina in raport cu demonismul islamic.
Ai zice ca toata aceasta istorie a sfintilor, care distrugeau temple pagane si obiectele lor de cult , este istorie, sunt desene animate , este conduita rasuflata. Ceea ce se practica acum in Europa crestina este un crestinism lesinat, las ..Au ajuns sa tremure de isteria islamica...!

Dragoste crestina fata de demon si fata de obiectele sale de cult ?
  #138  
Vechi 13.09.2010, 11:12:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

pentru IonelS

Am mai citit si noi vietile sfintilor si mai cunoastem si ceva istorie a crestinismului ...
Ce sa inteleg din exemplele tale?
Ca telul crestinului "adevarat" este de a-si face dusmani de moarte, pentru a fi martirizat, asigurandu-si astfel viata vesnica?

Si mai numiti crestinismul religie pasnica?
  #139  
Vechi 13.09.2010, 11:20:06
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pentru IonelS

Am mai citit si noi vietile sfintilor si mai cunoastem si ceva istorie a crestinismului ...
Ce sa inteleg din exemplele tale?
Ca telul crestinului "adevarat" este de a-si face dusmani de moarte, pentru a fi martirizat, asigurandu-si astfel viata vesnica?

Si mai numiti crestinismul religie pasnica?
Nu sunt exemplele mele si nu cred ca ai citit ceva istorie crestina...Chiar acum imi spui in fata ca negru este alb si invers..

Pasnici fata de diavol nu putem fi.., doar fata de om ! Asta-i concluzia ce reiese din faptele sfintilor mucenici !
Dupa mintea sau religia ta de ce crezi ca toti acesti sfinti mucenici au combatut idolatria, demonismul, paganismul darmand temple, distrugand statuile idolatre, obiectele lor de cult ? Ca sa ne fie azi frica sa combatem islamismul ? Ce nu se intelege din faptele acestor sfinti ? Si acesti sfinti de unde isi luau puterea cand distrugeau idolatria ? Nu de la Hristos ?
Ce religie ai ?

Last edited by IonelS; 13.09.2010 at 11:23:00.
  #140  
Vechi 13.09.2010, 11:40:54
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Sfântul Macarie cel Mare a luptat și împotriva Arianismului și a fost trimis în surghiun într-o insulă din delta Nilului aproximativ în anul 374 d.Hr., pentru că era un susținător al Sfântului Atanasie cel Mare.. Pe când era acolo împreună cu Sf. Macarie al Alexandriei, fata unui preot păgân a început să aibă tot soiul de crize și se credea că era posedată de diavol. Cei doi monahi au reușit să o vindece, iar locuitorii, în semn de recunoștință, au dărâmat templul idolesc, construind în locul său o biserică. Auzind acestea, autoritățile i-au trimis îndată înapoi la mănăstirile lor pe cei doi monahi. După acest incident, Sf. Macarie s-a întors în pustia schetică, unde a continuat să lucreze la întemeierea vieții monastice, lucrare începută de Sfântul Antonie cel Mare și de Sfântul Pahomie cel Mare. Mănăstirea sa a crescut și a înflorit, dimpreună cu întreaga viață monastică din regiune. Actuala Mănăstire Coptă Ortodoxă a Sf. Macarie cel Mare (Ortodoxă Orientală) [4] (video) se află în Wadi Natrun, vechea pustie schetică, la 92 de kilometri de Cairo, pe partea de vest a drumului către Alexandria. Aceasta a fost întemeiată de Sfântul Macarie în anul 360, care a devenit părintele duhovnicesc a mai mult de patru mii de monahi veniți din toate părțile lumii – egipteni, greci, etiopieni, armeni, nubieni, asiatici, palestinieni, italici, gali și iberi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36