Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.03.2011, 01:38:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Se poate trai si cum spuneti dvs.,insa asa cum ati mai zis,depinde si de organism. Si eu as putea insa as slabi considerabil,si detest sa ma vad asa. Trebuie sa-i oferim corpului toti nutrientii de care are nevoie. Iar ierburile... sa fim seriosi,mancare de oameni bolnavi! In afara postului as tine-o numai in gratare!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.03.2011, 13:54:11
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Eu mănânc și în post și afara postului zilnic același lucru, fără variație: 2-3 cutii de suc de roșii (Santal) cu pâine, plus câteva fructe (portocale sau mere). La câteva zile mai îmi fac cartofi fripți în teflon fără ulei. Vara mănânc fructe de sezon și roșii destul de multe. Înainte cu câțiva ani nu mâncam suc de roșii ci cartofi fierți cu bulion (fără nimic altceva).

Dacă elimini complet produsele animale, dispare senzație de foame și dorința de variație alimentară. Văd că în prezent a început să-mi dispară și apetitul, ceea ce mă bucură pentru că voi putea reduce cantitatea de alimente. Și ce e interesant e că nu mai am senzația de slăbiciune care apare când nu mănânc. Fac și mișcare, merg pe jos la birou (~5 km), sunt în permanentă activitate (intelectuală) de dimineața până seara și mă simt excelent fizic și psihic.

Cred că corpurile noastre nu depind de alimente, în veșnicie nu vom mai mânca. Atracția față de alimente corespunde unui nivel inferior de conștiință, care poate fi depășit prin viața de contemplație, care revelează adevărata natură a lucrurilor. Dar cei care nu duc o astfel de viață vor fi mereu atrași de nimicuri, cum sunt lși alimentele, care în mod logic nu ar trebui să atragă ființa rațională.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.03.2011, 16:15:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Eu mănânc și în post și afara postului zilnic același lucru, fără variație: 2-3 cutii de suc de roșii (Santal) cu pâine, plus câteva fructe (portocale sau mere). La câteva zile mai îmi fac cartofi fripți în teflon fără ulei. Vara mănânc fructe de sezon și roșii destul de multe.
Nu devine plictisitor acelasi meniu mereu?Plus ca nu prea luati din alimentele pe care le consumati, ceea ce aveti nevoie pentru un organism sanatos.Tocmai intr-o alimentatie variata consta sanatatea organismului. Analize de sange v-ati facut? Sunteti sanatos?

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă elimini complet produsele animale, dispare senzație de foame și dorința de variație alimentară. Văd că în prezent a început să-mi dispară și apetitul, ceea ce mă bucură pentru că voi putea reduce cantitatea de alimente. Și ce e interesant e că nu mai am senzația de slăbiciune care apare când nu mănânc. Fac și mișcare, merg pe jos la birou (~5 km), sunt în permanentă activitate (intelectuală) de dimineața până seara și mă simt excelent fizic și psihic.
Vreti sa ajungeti sa va hraniti numai cu lumina?

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred că corpurile noastre nu depind de alimente, în veșnicie nu vom mai mânca. Atracția față de alimente corespunde unui nivel inferior de conștiință, care poate fi depășit prin viața de contemplație, care revelează adevărata natură a lucrurilor. Dar cei care nu duc o astfel de viață vor fi mereu atrași de nimicuri, cum sunt lși alimentele, care în mod logic nu ar trebui să atragă ființa rațională.
Vreti sa fiti un viu-mort? Faceti antrenamente pentru lumea de dincolo? Sper sa mai scrieti mesaje in continuare, ca altfel o sa credem ca v-ati dematerializat deja...

Ahhaa acum am inteles,ca cei care se alimenteza au un nivel inferior de constiinta :-))...PAI ACUM AM INTELES PERFECT SI POSTARILE DUMNEAVOASTRA DE PE "Declaratii de dragoste"...:-))))) ooofff
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.03.2011, 17:56:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Eu mănânc și în post și afara postului zilnic același lucru, fără variație: 2-3 cutii de suc de roșii (Santal) cu pâine, plus câteva fructe (portocale sau mere). La câteva zile mai îmi fac cartofi fripți în teflon fără ulei. Vara mănânc fructe de sezon și roșii destul de multe. Înainte cu câțiva ani nu mâncam suc de roșii ci cartofi fierți cu bulion (fără nimic altceva).

Dacă elimini complet produsele animale, dispare senzație de foame și dorința de variație alimentară. Văd că în prezent a început să-mi dispară și apetitul, ceea ce mă bucură pentru că voi putea reduce cantitatea de alimente. Și ce e interesant e că nu mai am senzația de slăbiciune care apare când nu mănânc. Fac și mișcare, merg pe jos la birou (~5 km), sunt în permanentă activitate (intelectuală) de dimineața până seara și mă simt excelent fizic și psihic.

Cred că corpurile noastre nu depind de alimente, în veșnicie nu vom mai mânca. Atracția față de alimente corespunde unui nivel inferior de conștiință, care poate fi depășit prin viața de contemplație, care revelează adevărata natură a lucrurilor. Dar cei care nu duc o astfel de viață vor fi mereu atrași de nimicuri, cum sunt lși alimentele, care în mod logic nu ar trebui să atragă ființa rațională.
Ok. V-as intreba insa un lucru: cate kg aveti?? Si mai ales raportat la ce inaltime...?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.03.2011, 18:30:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred că corpurile noastre nu depind de alimente, în veșnicie nu vom mai mânca. Atracția față de alimente corespunde unui nivel inferior de conștiință, care poate fi depășit prin viața de contemplație, care revelează adevărata natură a lucrurilor. Dar cei care nu duc o astfel de viață vor fi mereu atrași de nimicuri, cum sunt lși alimentele, care în mod logic nu ar trebui să atragă ființa rațională.
Traim totusi inca aici pe lumea asta; a nu ne bucura, cu masuara, de macare si de o usoara variatie a ei nu inseamna oare a dispretui creatia lui Dumnezeu? NU poate insemna si o conceptie cam platonica sau maniheista, ca materia ar fi negativa sau chiar rea din principiu?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.03.2011, 20:41:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu devine plictisitor acelasi meniu mereu?Plus ca nu prea luati din alimentele pe care le consumati, ceea ce aveti nevoie pentru un organism sanatos.Tocmai intr-o alimentatie variata consta sanatatea organismului. Analize de sange v-ati facut? Sunteti sanatos?
Nu e deloc plictisitor. Trebuie să fii copil să vezi o distracție în mâncare. De sănătos sunt sănătos tun, conform analizelor și conform tonusului fizic și psihic ridicat pe care îl am permanent.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.03.2011, 20:42:56
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ok. V-as intreba insa un lucru: cate kg aveti?? Si mai ales raportat la ce inaltime...?
75 kg la 1,78. Dar mult timp am avut ~60 kg, numai în ultimii ani am mai pus pe mine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.03.2011, 20:43:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu e deloc plictisitor. Trebuie să fii copil să vezi o distracție în mâncare. De sănătos sunt sănătos tun, conform analizelor și conform tonusului fizic și psihic ridicat pe care îl am permanent.
Eu m-aș plictisi de același meniu, chiar dacă ar fi alcătuit din mâncarea mea preferată.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.03.2011, 20:48:05
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

NU cred că Tradiție1 e prea departe de adevăr când spune: "Dacă elimini complet produsele animale, dispare senzația de foame și dorința de variație alimentară. Văd că în prezent a început să-mi dispară și apetitul, ceea ce mă bucură pentru că voi putea reduce cantitatea de alimente. Și ce e interesant e că nu mai am senzația de slăbiciune care apare când nu mănânc."

Pot să întăresc afirmațiile sale și prin experiența pe care o am și eu în zilele de post sau posturile mai mari.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.03.2011, 20:49:46
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Traim totusi inca aici pe lumea asta; a nu ne bucura, cu masuara, de macare si de o usoara variatie a ei nu inseamna oare a dispretui creatia lui Dumnezeu? NU poate insemna si o conceptie cam platonica sau maniheista, ca materia ar fi negativa sau chiar rea din principiu?
Cele mai multe alimente îmi sunt respingătoare în mod obiectiv (cele de origine animală și cele care conțin ulei, zahăr sau chimicale), mi se face rău dacă mă ating de ele, ba chiar și mirosul îmi face rău. Dintre cele vegetale mănânc ce mi-e mai la îndemână, ca să nu pierd timp prin magazine sau gătind. Nu mi-am impus regimul ăsta, e pur-și-simplu modul cel mai comod de a mă hrăni.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 12:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 01:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23