Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.03.2011, 16:45:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Zaharia,

Daca cineva se roaga pentru Teo, poate sa se roage si pentru Parintele Arsenie, si pentru oricine altcineva. Nu se exclude una pe alta.

Sunt sigur ca multi crestini si chiar preoti se roga deja pentru Parintele Papacioc, dar cati se roaga si pentru Teo sau pentru orice alta persoana despre care s-a aflat ca e grav bolnava?
Nu ma asteptam la vreo pasare maiastra ca raspuns , ca doar sunt obisnuit :
ce spun eu ... si ce mi se raspunde !

Bine fra-te ! Sa ne rugam !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.03.2011, 16:48:49
alt_inceput alt_inceput is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Locație: Constanta
Mesaje: 46
Implicit

uaauuu dar ce amploare a luat subiectul... chiar nu ma asteptam ...

daca va uitati pe postarile mele anterioare, am mai deschis subiecte de rugaciune colectiva, pentru cine vrea, cine poate, fara sa fie nimic impus, pentru ca stiu ca rugaciunea colectiva ajuta foarte mult. si bineinteles pentru cine am deschis subiectul m-am rugat si eu.

initial am vrut sa deschid acest subiect doar pentru cineva foarte drag mie, Georgeta, care are dureri foarte mari, probleme de sanatate, si m-am gandit ca poate prin rugaciune colectiva, Dumnezeu sa auda rugaciunile mai usor, si sa o ierte de pacate si sa ii aline cat mai repede suferintele.

dar tocmai vazusem stirea la tv ca Teo e in coma indusa. nu sunt fan "Teo", deci NU O PROMOVEZ absolut DELOC, dar fiind un om aflat in suferinta, am zis ca sigur si ea are nevoie de rugaciuni. si poate are mai multa nevoie decat Georgeta, de asta am si trecut-o prima pe Teo, fara sa ma gandesc ca as putea face reclama mascata.

nu vad nimic rau in a ne ruga pentru cineva oricat de rau ar fi. nu Iisus a zis ca sa ne rugam chiar si pentru dusmanii nostri? nu ca Teo ar fi dusmanul nostru, dar presupunand ca ar fi cel mai mare dusman al nostru, nu trebuie sa ne rugam si pentru ea?

bineinteles, repet, fara sa fie nimic impus, doar cine vrea si cine poate. de accea am si mentionat ca nu e nevoie sa se scrie in topic.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.03.2011, 17:02:55
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de alt_inceput Vezi mesajul
stiu ca rugaciunea colectiva ajuta foarte mult si de aceea va rog ceva. cine intra si citeste acest subiect, nu este nevoie sa scrie nimik, doar daca poate si daca vrea, sa zica in gand :

1. Doamne ajuta ca Teo Trandafir sa isi revina, sa se faca bine si sanatoasa, sa o ajute Dumnezeu sa invinga boala.

si, daca nu va suparati, pentru cineva drag mie,

2. Doamne ajuta ca Dumnezeu sa o ierte de pacate pe Georgeta, sa ii aline suferintele si durerile pe care le are, sa se faca bine.

Va multumesc.

ca sa fie actualizat subiectul am sa mai pun cateva melodii.

Bunul Dumnezeu sa o ajute pe Teo Trandafir ,si sa-i daruiasca sanatatea de care are atita nevoie este un om minunat si Dumnezeu stie ca sufletul ei este bun si o sa o ajute cu siguranta fiindcav merita acest lucru .Si pe Georgeta sa o ajute si sa o insanatoseasca si sa-i daruiasca iertare de pacate . Amin!
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.03.2011, 17:04:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu ma asteptam la vreo pasare maiastra ca raspuns , ca doar sunt obisnuit :
ce spun eu ... si ce mi se raspunde !

Bine fra-te ! Sa ne rugam !
Zaharia,

Acum o sa te critic putin, fiind insa incuviintat ca nu te vei supara, pentru ca esti crestin ortodox.

1. Ar trebui sa mai lasi ironiile deoparte. Nu-ti fac bine nici tie, nici altora.
2. Nu trebuie sa pozezi in vreun fel de guru care trebuie doar ascultat si niciodata contrazis. Sa invatam a discuta in contradictoriu fara sa comitem pacate.
3. Te rog respectuos sa revezi regulile gramaticale. Esti tanar (din cate-mi dau seama) si vei pierde mult daca nu te corectezi cat de curand.

Pace si Doamne ajuta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.03.2011, 17:21:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Zaharia,

Daca cineva se roaga pentru Teo, poate sa se roage si pentru Parintele Arsenie, si pentru oricine altcineva. Nu se exclude una pe alta.
Frumos spus. De aici vine puterea in rugaciune, nu cand ne rugam doar pentru rude, ci cand ne rugam pentru cei care ne fac rau sau nu ne sunt pe plac.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.03.2011, 17:37:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Zaharia,

Acum o sa te critic putin, fiind insa incuviintat ca nu te vei supara, pentru ca esti crestin ortodox.

1. Ar trebui sa mai lasi ironiile deoparte. Nu-ti fac bine nici tie, nici altora.
2. Nu trebuie sa pozezi in vreun fel de guru care trebuie doar ascultat si niciodata contrazis. Sa invatam a discuta in contradictoriu fara sa comitem pacate.
3. Te rog respectuos sa revezi regulile gramaticale. Esti tanar (din cate-mi dau seama) si vei pierde mult daca nu te corectezi cat de curand.

Pace si Doamne ajuta!

Ma numesc Zangra(de unde deriva Zaharia) si sunt tinar locotenent la fortul Belonzio . Este f. aproape ziua in care voi invata gramatica si cind voi invata ... voi deveni iluminat !
Dar asteptind acea zi , uneori ma plictisesc si cobor in oras , la circiuma lui Don Pedros sa beau cu el . Eu ii vorbesc despre gramatica mea iar el despre dragoste !
Ma numesc Zangra si sunt tinar locotenet la fortul Belonzio, ieri am aflat ca in orasul meu s-a interzis gramatica ; in fort nimeni nu o stie !
Eu nu voi fi nici o data iluminat ...
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.03.2011, 17:44:49
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

''Doamne ajută, dacă îți este voia Ta așa, ca să se facă Teo sănătoasă tun prin mila Ta, Doamne milostive și îndurate, căci ne-a fost dragă te tot, chiar dacă a votat contra, păcălită fiind de fantome.''
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.03.2011, 19:09:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit SXa-ti fie RUSINE !

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Zaharia,

Acum o sa te critic putin, fiind insa incuviintat ca nu te vei supara, pentru ca esti crestin ortodox.

1. Ar trebui sa mai lasi ironiile deoparte. Nu-ti fac bine nici tie, nici altora.
2. Nu trebuie sa pozezi in vreun fel de guru care trebuie doar ascultat si niciodata contrazis. Sa invatam a discuta in contradictoriu fara sa comitem pacate.
3. Te rog respectuos sa revezi regulile gramaticale. Esti tanar (din cate-mi dau seama) si vei pierde mult daca nu te corectezi cat de curand.

Pace si Doamne ajuta!
In afara de limba romana , nimic nu mai detii ! Drept pentru care te sterg din lista de " prieteni " . Mare pacat ca ORTODOXIA este egala cu 0 pentru unii dintre voi , in schimb ne dam mari invatati in ale limbii ! Rusine , rusine , rusine ~! Post binecuvantat Ortodocsilor !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.03.2011, 19:12:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ma numesc Zangra(de unde deriva Zaharia) si sunt tinar locotenent la fortul Belonzio . Este f. aproape ziua in care voi invata gramatica si cind voi invata ... voi deveni iluminat !
Dar asteptind acea zi , uneori ma plictisesc si cobor in oras , la circiuma lui Don Pedros sa beau cu el . Eu ii vorbesc despre gramatica mea iar el despre dragoste !
Ma numesc Zangra si sunt tinar locotenet la fortul Belonzio, ieri am aflat ca in orasul meu s-a interzis gramatica ; in fort nimeni nu o stie !
Eu nu voi fi nici o data iluminat ...
Precum pionierii din trecut : TOT INAINTE , frate draga , dar : TOT INAINTE CU HRISTOS !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.03.2011, 19:18:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Promovare a ce?

Cei care nu vor sa fie empatici cu un om oarecare in suferinta....
Asa cum spui ar fi fost foarte frumos. Era mai usor daca se spunea: "Sa ne rugam pentru Teodora bolnava" - si atat, dar daca spui Teo Trandafir parca si suna: "cum sa nu te rogi pentru o asa personalitate?" - asta suna a promovare...
Poate, spre rusinea mea, numai mintea mea bolnava a nascocit un asemenea scenariu. Sunt multi oameni in suferinta, de multe si diverse neamuri si confesiuni si cred ca trebuie sa ne rugam pentru toti.
Imi cer iertare daca am deranjat.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru cei ce au nevoie anirod Stiri, actualitati, anunturi 4 27.08.2014 17:02:12
Sa ne rugam pentru Elena mara2008 Rugaciuni 12 24.02.2012 19:40:12
Sa ne rugam pentru Stefan mara2008 Slujba inmormantarii 7 08.10.2010 17:07:44
Sa ne rugam pentru Catherine t_a_pirvu Umanitare 11 31.03.2010 14:08:08
Sa ne rugam pentru Maria patinina34 Umanitare 7 08.09.2009 06:17:04