Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 30.06.2011, 13:33:34
petrika petrika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit

Draga Laura,
Am citit mesajul tau si dorinta ta de a primi un sfat.Sa stii ca eu sunt mama unui baiat care este plecat ptr un master intr-o tara straina si primesc mereu aceleasi intrebari ,..ce sa fac?Raspunsul ptr el cat si ptr tine este sa iti cercetezi constiinta cu sinceritate si adevar si chiar sa porti o discutie cu ea(constiinta)
Vei fi uimita de ceea ce ai sa afli despre tine si ce vrei de la viata.Acum sa iti mai spun ceva,niciodata sa nu ceri sfaturi de la necunoscuti ci de la familia ta.Numai impreuna cu ei veti sti ce este bine si ce nu este bine. Sa multumesti lui Dumnezeu ca ai familia cu tine intr-o tara straina si asa cum ai spus sunt oameni titrati si vei avea ce sa inveti de la ei.Banuiesc ca de comun acord ati plecat din tara si mai ales ptr viitorul tau si al familiei.In tara te poti intoarce oricand ptr ca este ACASA si va fi aici ptr totdeauna iar noi oamenii suntem LIBERI sa decidem.
Asadar vorbiti in familie,comunicati si veti gasi solutia.
Sa stii ca Dumnezeu este peste tot si daca ai gasit acel duhovnic pe care sufletul tau l-a primit,asculta-l,comunicati si fii sincera cu tine si ai sa vezi ca viata va fi mai frumoasa.
In speranta ca am fost de ajutor iti doresc numai bine si nu uita...familia este mai importanta
  #422  
Vechi 30.06.2011, 14:11:32
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Superba tara avem noi romanii !

http://www.peisaje-montane.ro/poze_p...raiului-1.html
http://www.peisaje-montane.ro/poze_p...fagaras-1.html
http://www.pozedinromania.ro/poza_de...-717-9131.html
http://www.peisaje-montane.ro/poze_p...rculane-1.html
http://www.pozedinromania.ro/poza_de...-612-7798.html

Aici aveti infrastructura Bisericii Ortodoxe Romane:
http://www.basilica.ro/ro/stiri/cifr...xa_romana.html
In ciuda activitatii sectantilor , cat si altor oculti fara de Dumnezeu si patrie, uite ca tot mai gaseste romanul in orice colt de Romanie loc de rugaciune apostolic !
Stai linistit, frate, ca in scurta vreme vom fi Statele Unite ale Europei !
Moneda comuna avem !
Parlament comun avem !
Shengen avem !
Ne mai trebuie limba comuna, care va veni si ea !

Sa inchinam pentru noua tara ! S.U.E !!!
Vivat ,vivat,vivat !
  #423  
Vechi 30.06.2011, 14:51:49
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Wink

Aceasta discutie "in contradictoriu" pe marginea greselilor mele gramaticale, care intial erau doar de stil, ma uimeste si deruteaza total...Cine v-a invatat atata viclenie ?

Pt cei care au nevoie de motive sa se intoarca in tara:

Parcul Național Munții Rodnei: http://www.parcrodna.ro/
Parcul Național Domogled - Valea Cernei: http://www.domogled-cerna.ro/
Parcul Național Cheile Nerei - Beușnița: http://www.cheilenerei-beusnita.ro/
Parcul Național Semenic - Cheile Carașului: http://www.pnscc.ro/

Si toate acestea sunt ale romanilor !
  #424  
Vechi 30.06.2011, 15:34:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In SUA cazurile de pedofilie in familie sunt foarte multe de vreme ce s-a hotarat sa se dea astfel de legi.
Care de fapt nu opresc pacatul sa se produca.
Dar ce parere ai de asta:
http://www.ziare.com/barack-obama/pr...w-york-1104446
Nu cumva se indeplineste profetia "Uraciunea pustiiri sta la loc de cinste"?
Cum sa ne se scarbeasca Dumnezeu ?
Fata draga, crezi ca in Romania nu vor fi adoptate astfel de legi?
Vor fi adoptate si poate nici macar nu vei afla pt ca legislatia romaneasca va fi aliniata cu cea europeana.

(Iar cazurile de abuz nu sunt mai multe in Sua, doar ca in Romania nu-I pasa nimanui! Pai daca romanii sunt campioni la violenta familiala si abuz in familie.. Crezi ca la altele se "abtin"? Nu. Pur si simplu nu s-a ocupat nimeni de aceasta. Ca majoritatea covarsitoare de abuzuri asupra copiilor se petrece in familie.. si toti tac. Mai citeste si tu despre asta).

Vezi bine ca nu tot ce zboara se mananca, dupa cum ne exemplifica involuntar " doctorii in stiinte" :).
  #425  
Vechi 30.06.2011, 15:36:26
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
@yasmina
M-am uitat fugitiv pe mesajele lui ,te rog sa imi citezi care ti se par mai jignitoare.
Ia priveste fugitiv anita si spune-ne tu care idei ti se par mai jignitoare din "compilatia"( termen drag lui Ionel ca si "incomensurabil") pe care am facut-o. Arata-ne ca esti inteligenta si fa o analiza a acestor mesaje din punct de vedere ORTODOX, nu gramatical! Iti dau un cuvant ajutator : Yasmina!
Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Mia femeie cu id arabesc , ne lasi ! De ce esti vicleana si insiduoasa pt a o determina pe fata sa nu se intoarca in PATRIA EI DATA DE DUMNEZEU ?
Sunt sigur ca nu fuge de parinti, ci simte chemarea harica catre ceea ce i-a fost dat de sus - spatiu geografic, credinta apostolica, locuri si duhovnici cu har, peisaje mirifice, ....

Ea de ce sa n-aiba parte de ceea ce strainii vor sa cumpere cu bani, adica locuri cu energii iesite din comun - Monastirea Craiman, Sinca Veche, Namaiesti, Cetatuia de Arges, Ceaslaul, Apuseni....?

Daca tu te-ai insotit cu un arab, ea de ce sa nu se intoarca in tara pt a-si gasi un roman ?

Ea nu vrea sa fuga, ci vrea sa se intoarca !

Toate neamurile pagane vor sa-si faca colonii in Romania , numa tu ai grija malefica sa-i spui unei romancute sa nu se intoarca in propria tara !

TU SA N-AI PARTE DE ACEASTA TARA , CA N-O MERITI !
Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Culmea tupeului fariseic !

Iti permiti luxul sa indepartezi o romancuta de tara ei natala s ai pretentii orientale la scuze crestine !?
Unde te crezi, in harem vorbind cu eunucii ?
Sa-ti fie rusine ! Ceea ce faci tu este un pacat incomensurabil ! Esti Dumnezeu si eu nu stiu ?
Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
nu ai dreptul sa intimidezi romanii sa se intoarca in tara lor ! Deci n-ai dreptul sa mai scrii pe acest forum !
  #426  
Vechi 30.06.2011, 15:37:23
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Smile

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
@yasmina
M-am uitat fugitiv pe mesajele lui ,te rog sa imi citezi care ti se par mai jignitoare.
Chiar daca s-au simtit lezati nu ar fi trebuit sa il atace pentru greselile de exprimare. Seamana cu o razbunare.
Cel putin el nu s-a suparat .
Eu nu sunt avocatul nimanui ,incerc sa fiu dreapta si sa apreciez situatia corect.
A fost taxat pentru minciuna, draga mea. Se lauda ca un copil marginalizat cu doctorat, studii de antropologie etc, insa scrie, argumenteaza si da replici la nivel de abecedar.

NB: oare sa fie angajatul vreunei agentii de turism si nu-si face omul decat treaba pentru care este platit? (oricum nu am deschis niciun link de-al lui).
  #427  
Vechi 30.06.2011, 15:51:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ia priveste fugitiv anita si spune-ne tu care idei ti se par mai jignitoare din "compilatia"( termen drag lui Ionel ca si "incomensurabil") pe care am facut-o. Arata-ne ca esti inteligenta si fa o analiza a acestor mesaje din punct de vedere ORTODOX, nu gramatical! Iti dau un cuvant ajutator : Yasmina!
Acum le-am vazut ,si pana la urma despre cine este vorba ,cine e maritata cu un arab?
Imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva ,dar vinovata este si cea care a scris amanunte din viata personala .
Chiar sub anonimat.
Cu atat mai mult trebuia sa va comportati altfel ,sa ii aratati ca sunteti niste crestine adevarate .
Imi pare rau ca s-a ajuns la astfel de discutii.
  #428  
Vechi 30.06.2011, 15:57:45
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cu atat mai mult trebuia sa va comportati altfel ,sa ii aratati ca sunteti niste crestine adevarate .
Imi pare rau ca s-a ajuns la astfel de discutii.
Ce alte rugaciuni frumoase mai cunoasteti?
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
  #429  
Vechi 30.06.2011, 15:58:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Acum le-am vazut ,si pana la urma despre cine este vorba ,cine e maritata cu un arab?
Imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva ,dar vinovata este si cea care a scris amanunte din viata personala .
Chiar sub anonimat.
Cu atat mai mult trebuia sa va comportati altfel ,sa ii aratati ca sunteti niste crestine adevarate .
Imi pare rau ca s-a ajuns la astfel de discutii.
:-)) ce tare..

Pai asa cum ti-am spus, e vorba de Yasmina. Nu e niciuna maritata cu un arab, dar la Ionel i s-a pus pata pe numele de user "Yasmina" si l-a asociat cu musulmanii( asa cum am mai spus, probabil pentru ca iasomia este simbolul national al Pakistanului):-)) si uite si tu ce a inceput sa delireze...Si apoi vine si spune ca e mare licentiat si bla bla

Last edited by Melissa; 30.06.2011 at 16:00:24.
  #430  
Vechi 30.06.2011, 16:02:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Parere personala

In opinia mea exista doar doua motive pt a te intoarce in tara.
Sunt f dezamagita ca "patriotii" nu pot lega doua idei coerente una de alta, de aceea am dubii ca dragostea lor este reala (dar inexprimabila?). Mai degraba e un valmasag de frustrari si agitatie fara sens. Este usor sa fii "nationalist" cand nu poti spune altceva despre tine (de ex. sunt tata mandru a trei copii, sunt medic, sunt inginer.. Etc). In Romania medicii sunt umiliti, inginerii sunt subiect de gluma. Cu patriotismul te mai poti lauda, mai ales daca este o notiune vaga. Iti da iluzia ca militezi intens (din confortul fotoliului), ca lupti (imaginar) pentru o cauza nobila, te elibereaza de angoasele cotidiene, te ridica si pe tine de la nivelul de "nimic" la pozitia onorabila de "patriot", cu minim de efort (poate nici cunoasterea limbii romane).

Revenind la idee, unul din motivele intoarcerii in tara este cautarea originilor!
Pentru dezvoltarea interioara armonioasa, omul trebuie sa aiba radacini. Acestea sunt date de apartenenta la un neam, o familie, o credinta, o cultura. Cu cat le cunosti si le interiorizezi mai bine, cu atat ai radacini mai puternice, nu te bate vantul schimbarii dupa cum sufla. Stii cine esti si de unde vii? Asta Iti va da curajul convingerilor morale, curajul de a actiona potrivit invataturii stramosesti, exersate si verificate in multe generatii.
Altfel, dezideratele morale sunt doar cuvinte goale, nu mai eficiente decat manualele de bune maniere.

DAR degeaba traiesti in Romania daca nu-ti stii originea, daca nu cunosti istoria, daca nu ai habar de literatura si cultura romaneasca!! Daca traiesti ca o buruiana, fara a stii CE si DE CE, pai nu conteaza in ce tara esti, efectul este acelasi.
Romania are populatie, dar ma indoiesc ca sunt romani. Are sute de biserici, dar populatia nu e crestina. (de aceea tot aduc avorturile in discutie -ele sunt dovada ca nu suntem ortodocsi decat cu numele).
Si daca este sa fiti realisti cu Laura, vorbiti-i de urgia ce va sa vina peste neam pt. ca nimic nu I-a lipsit, dar s-a lepadat de Dumnezeu.
Nu este nimic de lauda! Romanii ar trebui sa-si puna cenusa in cap, sa planga si sa se schimbe, nu sa se laude cu manastiri/ flora/fauna!
Pe mine ma ingrozeste atata nebunie.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 17.03.2012 00:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 22:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 15:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07