Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 23.10.2014, 17:41:56
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Ma refeream la varsta; au aceeasi varsta muntii aia sau nu?
Asta-i intrebare de baraj,nu?
Totii muntii de pe pamant au fost facuti in aceeasi zi .
  #262  
Vechi 23.10.2014, 17:52:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Asta-i intrebare de baraj,nu?
Totii muntii de pe pamant au fost facuti in aceeasi zi .
Si, inafara de dovezi literare, ce altceva mai ai ca sa-ti sustina afirmatia?
  #263  
Vechi 23.10.2014, 18:09:25
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si, inafara de dovezi literare, ce altceva mai ai ca sa-ti sustina afirmatia?
Referitor la originile universului se pot aduce doar dovezi literare ale unuia care a fost de fata .Stiinta nu stie si nu poate demonstra nik'.N-are nici o idee.
  #264  
Vechi 23.10.2014, 18:34:52
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si, inafara de dovezi literare, ce altceva mai ai ca sa-ti sustina afirmatia?
Credinta nu se bazeaza pe dovezi, ca nu e stiinta ! Ti-am mai spus sa termini cu prostiile astea ...
  #265  
Vechi 23.10.2014, 18:36:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Referitor la originile universului se pot aduce doar dovezi literare ale unuia care a fost de fata .Stiinta nu stie si nu poate demonstra nik'.N-are nici o idee.
Are dovezi solide, studiate, replicate, etc.
  #266  
Vechi 23.10.2014, 18:52:00
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Are dovezi solide, studiate, replicate, etc.
Noapte buna !
  #267  
Vechi 23.10.2014, 21:01:29
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Asta-i intrebare de baraj,nu?
Totii muntii de pe pamant au fost facuti in aceeasi zi .
Incet, incet aflam adevarul, trebuie doar sa fii perseverent. Pamantul a fost facut tot odata; munti si oceane, rauri si campii roditoare, cu vegetatie si tot ce trebuie, copacii aveau inelele la locul lor, desi nu existasera. Asta a fost acum cca 7500 ani (6000 dupa alti autori).

S-au mai facut unele mici ajustari acum 4000 ani cu ocazia Potopului si gata, asta e Pamantul. Alaturi de biologie, putem arunca si geologia la gunoi si cred ca se mai pregatesc cateva stiinte.

Am inteles bine?
  #268  
Vechi 23.10.2014, 21:53:21
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Cand circula cu o viteza destul de mare? Sa inteleg ca daca azi circula cu viteza x inseamna ca si atunci cand inca nu erau toate legile universale implementate circula tot cu viteza x,nu? Da de unde stii ca e asa ? Ai fost atunci?Poate atunci circula cu 1miliard km/s...
Cu ceva timp in urmă, catalin2 mi-a confirmat că legile naturii au fost făcute de către Creator odată cu Creația. Am luat-o de bună și nu am comentat. Acum, ințeleg că situația e puțin mai mai nuanțată: legile au fost facute atunci, dar implementarea a durat ceva mai mult (parca mi-e cunoscută situația). Astfel, până să ajunga viteza luminii la rând, care trebuia reglată la valoarea c, aceasta (lumina) mergea aiurea cu viteză mult mai mare.

Va rog să-mi spuneți daca am priceput bine.
  #269  
Vechi 23.10.2014, 22:17:20
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Incet, incet aflam adevarul, trebuie doar sa fii perseverent. Pamantul a fost facut tot odata; munti si oceane, rauri si campii roditoare, cu vegetatie si tot ce trebuie, copacii aveau inelele la locul lor, desi nu existasera. Asta a fost acum cca 7500 ani (6000 dupa alti autori).

S-au mai facut unele mici ajustari acum 4000 ani cu ocazia Potopului si gata, asta e Pamantul. Alaturi de biologie, putem arunca si geologia la gunoi si cred ca se mai pregatesc cateva stiinte.

Am inteles bine?
Nu, in stiinta subramurile care trateaza originile sunt inutile, nu același lucru se poate spune despre subramurile operationale. Originile sunt incuiate pentru mintea umană, omul poate doar sa fantazeze pe tema lor. Ca omul are "mândria" lui de explorator ,e un lucru bun si valabil, dar nu in toate situatiile.
  #270  
Vechi 24.10.2014, 00:26:07
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vrut chiar eu sa-l scriu tradus cu google, dar era prea lung mesajul in care il puneam. Se observa ca se tine cont de miscarea placilor tectonice si disparitia unui procent din sedimente in acest fel. Sursa este seculara, nu creationista.

"În fiecare an, de apă și vânt eroda aproximativ 25 de miliarde de tone de reziduuri si roci de pe continente și depune-l in ocean 5 Acest material se acumuleaza sub forma de sedimente în vrac (de exemplu, noroi), pe rocile bazaltice tari (formate din lava) de pe fundul oceanului . Adâncimea medie a tuturor noroi în tot oceanul, inclusiv rafturile continentale, este mai mică de 400 de metri.6

Principalul mod cunoscut de a elimina noroiul de pe fundul oceanului este deplasarea plăcilor tectonice. Aceasta este, fundul marilor aluneca usor (cativa cm / an) sub continente, luand unele sedimente cu ea. Potrivit literaturii stiintifice seculare, acest proces inlatura in prezent numai 1 miliard de tone pe an. 6 În ceea ce știe oricine, alte 24 de miliarde de tone pe an, pur și simplu se acumulează. La această rată, eroziunea ar depozita prezent cantitatea de sedimente în mai puțin de 12 milioane ani .

Cu toate acestea, conform teoriei evoluționiste, eroziunea și deplasarea plăcilor tectonice au fost întâmplă, atâta timp cât oceanele au existat, o presupusa 3000000000 ani . Dacă ar fi așa, ratele de mai sus implica faptul ca oceanele ar fi sufocate masiv cu zeci de noroi de kilometri adâncime. O alternativă (creaționistă) explicație este că eroziunea de apele potopului din Geneza, care de pe continentele depuse de față cantitatea de noroi într-un timp scurt, în urmă cu aproximativ 5000 de ani."

Cele doua surse specificate in articol sunt:
5. Gordeyev, VV și colab. , "Compoziția chimică medie de suspensii în râuri din lume și furnizarea de sedimente la ocean de fluxuri", Dockl. Akad. Nauk. SSSR 238 (1980) 150.
6. Hay, WW, et al. , "/ distribuire în masă vârstă și compoziție de sedimente pe fundul oceanului și rata globală de subducție", Journal of Geophysical Research, 93, nr B12 (10 Decembrie 1988) 14,933-14,940

Primul este un cunoscut cercetator, o carte a sa este aici: http://ic.ucsc.edu/~acr/BeringResour...0al%201996.pdf
Al doilea articol este aici: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...14933/abstract
Inca 2 cuvinte despre lucrarea de mai sus (are in total 11 randuri) care apartine dr Russell Humphreys, pe care il notam caci presimt ca vom mai vorbi de el. Acest stil de lucrare stiintifica este tipic literaturii creationiste americane. Se iau 2 cifre, de 2 cercetatori diferiti, de obicei oameni seriosi, cu cifrele respective se face un calcul, in cazul nostru o impartire, rezultatul este o cifra total aiurea care se prezinta drept o mare revelatie, lovitura devastatoare pentru stiinta evolutionista etc.

Eroarea principala provine din simplificarea nepermisa ce denatureaza complet complet esenta fenomenului. In cazul nostru probabil ca cifrele de plecare sunt corecte. Primul link este gresit, duce la alta lucrare a lui Gordeyev, dar nu am motive sa cred ca nu este serios. Al 2-lea link duce la lucrarea colectivului Hay, Sloan, Wold din care am putut citi doar rezumatul si prima pagina. Nu am nici un fel de indoiala ca sunt geologi cat se poate de seriosi. Ei au studiat foarte temeinic depunerea sedimentelor in ocean, in intrega perioada numita de ei Phanerozoic (un fel de Postcambrian) si care inseamna ultimii 500 milioane de ani, dupa cum o dovedeste aceasta mai ampla lucrare, Estimating Ancient Sediment Fluxes , Wold si Hay.

In aceasta lucrare se explica limpede ca sedimentul nu se acumuleaza liniar; masa sedimentului vechi decade (scade) dupa o curba exponentiala, ceea ce constituie dupa parerea mea, principala eroare de intelegere a fenomenului la Humphreys. Citind acest text, chiar daca nu intelegeti tot (nici eu nu am inteles tot) devine evident ca oamenii se situeaza in paradigma geologiei clasice, a Pamantului "batran" ceea ce se vede si din aceasta lucrare, si din cea citata original si din alte lucrari gasite pe net. Toate graficele, in general masura timpilor de peste tot este in milioane sau zeci de milioane de ani. Wold si Hay nu isi pun problema ce s-a intamplat cu aluviunile care ar trebui sa se afle in ocean conform calculului de impartire al lui Humphreys. In schimb pleaca de la concluzii complet opuse acestuia:

Daca "noul" sediment se formeaza din eroziunea rocilor vulcanice si metamorfice iar sedimentul existent dispare prin subductie si metamorfism, aceste procese s-au desfasurat in timpul Phanerozoicului la viteze care sunt mici fata de cele la care vechiul sediment este "canibalizat" pentru a forma noul sediment. Astfel, putem considera constanta masa totala a sedimentului. sursa pag. 1071, paragraful 3.

Ar fi interesant ce ar avea de replicat Wold si Hay la "articolul" de 11 randuri al lui Humphreys, care indirect, le arata ca gresesc, citandu-i tot pe ei! Numai ca, evident, nici Wold / Hay nici alti geologi nu baga in seama asemenea aberatii.

De fapt, astfel de articole nu cauta sa contribuie nici la stabilirea adevarului, nici la recunoasterea stiintifica. Singurul scop al organizatiilor ca ICR sau CMI (unde activeaza Humphreys) este pastrarea / cresterea numarului de adepti ai acestei filosofii, in beneficiul bisericilor care ii sponsorizeaza.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare