Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2014, 19:37:46
i.razvan i.razvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Smile Intalnire membrii forum

Tinand cont ca suntem o comunitate destul de mica, ma gandeam ca ar fi interesant sa organizam diferite intalniri, in ideea de a ne cunoaste mai bine, de socializare si de ce nu, de creare de noi prietenii. Mi-am dat seama ca am multi prieteni infipti adanc in ideologiile lumii moderne, dar putini care impartasesc aceleasi idei si principii referitoare la credinta si mi-ar placea sa pot discuta pe tema asta si nu numai cu cei care gandesc cat de cat la fel.

Daca mai este deschis un thread cu acest subiect rog adminii sa il stearga, dar din cautarile mele nu am gasit nimic.

Suna interesant ideea ori ba?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2014, 14:38:09
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Ideea nu este rea, cu siguranță a fost deja pusă în practică. Poate de aceea nu ți-a răspuns nimeni, pentru că cine a dorit a reușit să se întâlnească cu alți forumiști.

Sau poate ai primit deja mesaje private... :-)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2014, 19:37:50
i.razvan i.razvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Nu, nu am primit mesaje pe private :).
Poate o fi frigul de vina si din cauza asta nu mai are lumea chef de iesit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2014, 20:44:23
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Cred ca uneori dorinta cuiva de a ne cunoaste, nu in intimitatea casei, ci in, sau prin Biserica lui Hristos, ne sperie. Oare de ce aceasta teama? Cel care a venit cu propunerea este - dupa parerea noastra - un ratacit? Pai cum ramane cu ceea ce spunem pe-aici, cum ca facem si dregem cu multi rataciti? Nu-l agreem? Pai cum ramane cu dragostea, iertarea si rabdarea, cu sansa de a vedea inainte de toate, cum stau lucrurile?
Probabil gresesc, dar eu am aceasta convingere ca extrem de putini doresc cu adevarat sa treaca de la o relatie virtuala, la acea cunoastere reala a persoanei. Multi se tem de sine cum ca se vor trada ca nefiind tocmai cei care par a fi, iar altii, chiar daca ar fi premisele simple ale unei intalniri, sunt prea mandri pentru a accepta apropierea cuiva despre care si-a facut deja o parere proasta! Imi amintesc cum, cu ceva ani in urma, cineva si-a exprimat o dorinta aici pe forum, si cum din intamplare puteam sa o ajut, dar mai mult, i-am spus ca ii aduc personal ce-i trebuie, fiindca stiu cine este, si-a exprimat rezerva, considerand ca asa ceva ar fi prea putin probabil. Si totusi... am ajuns acolo, si am realizat ca de fapt ne cunosteam foarte bine de la biserica si oricum dialogam cu diverse ocazii. Iar de atunci, ceva a legat mult mai profund relatia noastra, din punct de vedere ortodox.
In principiu, nu stiu daca intalnirile in real, ne-ar ajuta sau nu, daca ele nu vin din curatenie sufleteasca. Sunt convins ca de foarte multe ori trecem unii pe langa altii sau chiar stam in genunchi la rugaciune, in biserica, fara sa stim ca avem ganduri comune si ne impartasim uneori taine speciale... Nici nu stim cui oferim o privire calda, un zambet si un Doamne-ajuta!... Oare e bine sa stim? Oare e mai bine sa nu stim?... Dumnezeu stie si El oranduieste intotdeuna "cele bune si de folos, sufletelor noastre"!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2014, 20:51:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu personal m-am intalnit in tara si chiar in strainatate cu niste forumisti pe care ii citeam si am aflat mare folos si bucurie, iar cu unii dintre ei pastrez legatura. Stiu ca unii forumisti din Bucuresti se mai intalnesc periodic, dar in aceasta perioada nu ma aflu aici.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2014, 18:06:14
i.razvan i.razvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cel care a venit cu propunerea este - dupa parerea noastra - un ratacit?
...sunt prea mandri pentru a accepta apropierea cuiva despre care si-a facut deja o parere proasta! ...
Incep sa ma ingrijorez din ce spui. :)
Nu stiam ca ar putea fi considerata un gest de ratacit intrebarea mea si mai grav, mi-am facut si o imagine proasta cu ea.

In principiu, intalnirile astea, cam pe orice forum, indiferent de natura lui, par mai interesante pt cei mai tineri. Cel putin asa am observat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2014, 00:02:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de i.razvan Vezi mesajul
Incep sa ma ingrijorez din ce spui. :)
Nu trebuie. Eu mi-am spus o parere, raportandu-ma la propria experienta. Nu pentru fiecare e la fel. Am indraznit nu de mult sa cer un sfat, nicidecum o intalnire, cuiva cu multa personalitate pe acest forum. Nu stiu daca acesta a fost motivul pentru care a disparut brusc. De obicei nu-mi permit sa fiu indiscret cu nimeni si nu intru fortat in sufletul nimanui. Cred totusi ca acel PM, n-a fost tocmai pe placul acelei persoane! Imi cer iertare pe aceasta cale (in cazul in care mai intra din cand pe-aici). Intrebarea pusa de mine, nu a avut nici o strategie sau o intentie nepotrivita. Era legata de biserica, pur si simplu! Astfel am intels ca pe unii, desi par relaxati in mesaje, ii sperie enorm si cea mai nevinovata intentie. Motivele? Dumnezeu stie!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare