Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 18.06.2011, 23:19:23
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
DA,omule,sint niste neconcordante cronologige,in Biblie,dar...nu fi necredincios lui Dumnezeu ,din pricina asta.Oricum ,eu, sint bucuroasa ca-ti pui si ca pui intrebari.Asta inseamna ca :ITI PASA!Si atita timp cit iti pasa:ESTI PE CALE!INDRAZNESTE!;si vei birui scepticismul care iti da tircoale.
Sa ai LUMINA-n suflet!Antonia R
Nu sunt neconcordante, unele lucruri au o mai mare si profunda semnificatie duhovniceasca. Frate Raziel, daca vrei sa afli, atunci afla. Mergi intru Domnul si tot vei sti, tot vei cunoaste.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 18.06.2011, 23:41:32
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit atitudinea atunci cand ne gandim la oamenii acestia este de rugaciune

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Samanta barbatului a fost data de Dumnezeu pentru procreere, nu pentru a o risipi. Pierdute sunt aceste persoane...
Spunand ca sunt pierduti, ii judecam. Sa ne ferim cat putem de aceasta patima. Toti suntem pacatosi. Parintele Arsenie Papacioc spune ca raiul e plin de pacatosi pocaiti.
Atunci cand avem o patima, ea ne tine mintea invaluita in ceata. Asa si oamenii acestia care nu stiu spre ce sa se orienteze, isi fac rau fara sa stie, crezand ca-si exercita o libertate, desi ,,Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos'', cum spune Sf Apostol.
Acestia si multi dintre noi suntem bolnavi de patima, dar tot bolnavi ne numim. Nadejedea noastra? Pai cine a dat orbilor vederea, a ridicat pe paralitici, a inviat morti, cine a intrat sa cineze cu cei pacatosi? Este suficient un singur strigat catre Dumnezeu, pentru ca El sa ne ridice.
Dar a tacea inseamna a aproba. Datoria noastra de crestini este ca, atunci cand avem ocazia, sa le vorbim cu blandete despre prapastia in care se afla. Pentru ca ei nu sunt niste damnati, ci pur si simplu semeni in suferinta, asa cum multi dintre noi ne aflam de multe ori.
Doamne, ajuta-ne!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #213  
Vechi 19.06.2011, 05:42:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Colega mea

"Dar a tacea inseamna a aproba. Datoria noastra de crestini este ca, atunci cand avem ocazia, sa le vorbim cu blandete despre prapastia in care se afla"

Colega mea de birou este lezbianca grecoaica ortodoxa si ce sa fac eu acum sa-i tin teorie cu blandete ca nu face bine ce face? ne respectam reciproc in rest ce face ea in dormitorul ei asta e treaba ei. Dumnezeu le stie pe toate si a lui este judecata.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #214  
Vechi 19.06.2011, 16:10:18
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Nu sunt neconcordante, unele lucruri au o mai mare si profunda semnificatie duhovniceasca. Frate Raziel, daca vrei sa afli, atunci afla. Mergi intru Domnul si tot vei sti, tot vei cunoaste.
Cum sa nu fie? vrei sa-ti dau eu cateva zeci de exemple?
Reply With Quote
  #215  
Vechi 19.06.2011, 16:30:25
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Poate sub logica matematica si asa mai departe, dar Biblia e o capodopera divina care inglobeaza multe straturi de intelesuri duhovnicesti. Ce vezi tu cu ochiul ca fiind erori sau asa ceva, un om induhovnicit vede cu sufletul sau plin de har intelesuri marete, peste imaginatia si mintea noastra.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 19.06.2011, 21:37:11
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ce vezi tu cu ochiul ca fiind erori sau asa ceva, un om induhovnicit vede cu sufletul sau plin de har intelesuri marete, peste imaginatia si mintea noastra.
Sau un om induhovnicit navigheaza cu indemanare printre multiplele disonante cognitive cu care trebuie sa se descurce zilnic, asa ca inventeaza cu spor explicatii ad-hoc care sa explice bubele Bibliei, atat siesi cand si celorlalti.
Explicatii pe care, bineinteles, nu e pus vreodata in situatia de a le dovedi, ca doar lumea il crede din oficiu, nu?

Uite, ca afirmatia asta de mai jos, exemplu clar de "scoasa din burta":

Parintele Arsenie Papacioc spune ca raiul e plin de pacatosi pocaiti.

OK. De unde stie? A fost acolo? Are poze? Nume? Ceva, orice, care sa dovedeasca ca nu sunt doar vorbe? Evident ca nu. Dar lumea crede, pentru ca spune ceea ce ei vor sa auda. Marketing de baza.

Spune-mi un pic, daca toti duhovnicii astia au acces la un plan superior de cunoastere, cum de nimic din ce afirma ei nu e destul de clar incat sa poata fi verificat empiric? Ce fel de cunoastere e aia, daca nu poate fi verificata, doar crezuta sau respinsa? Iti spun eu: nu e cunoastere, e fum, asezat in multe perdele, ca nu cumva sa nu se vada ca in spatele lui nu e nimic. Doar sperante si minciuni, care se hranesc unele pe altele.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 19.06.2011, 22:57:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Spune-mi un pic, daca toti duhovnicii astia au acces la un plan superior de cunoastere, cum de nimic din ce afirma ei nu e destul de clar incat sa poata fi verificat empiric? Ce fel de cunoastere e aia, daca nu poate fi verificata, doar crezuta sau respinsa? Iti spun eu: nu e cunoastere, e fum, asezat in multe perdele, ca nu cumva sa nu se vada ca in spatele lui nu e nimic. Doar sperante si minciuni, care se hranesc unele pe altele.
Dacă Dumnezeu ar fi putut fi cunoscut empiric ar mai fi putut fi Dumnezeu? Ai putea crede într-un Dumnezeu imanent? Ar mai fi el atotputernic, atotprezent? Ar mai fi el Iubire?

Dovedește empiric iubirea? Sau o reduci la o reacție chimică?
Reply With Quote
  #218  
Vechi 20.06.2011, 10:05:57
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Dacă Dumnezeu ar fi putut fi cunoscut empiric ar mai fi putut fi Dumnezeu?
Si de ce nu ar mai fi Dumnezeu? De ce ideea de divinitate trebuie invaluita in nenumarate valuri de fum si o perpetua nevoie de intermediari, fie ca sunt preoti, imami sau shamani?

Nu iti da de gandit faptul ca in religie, nimic nu e definit in mod clar? Nu iti da de gandit ca in crestinism, esti indemnat sa lasi ratiunea la o parte inainte de a "intelege" ceva? De ce suntem indemnati sa simtim, in loc sa gandim? De ce emotie, in loc de ratiune? Oare pentru ca emotiile sunt mult mai usor de manipulat?

S-a inteles devreme, inca de la Sfintii Parinti, ca dogma crestina nu are absolut nici o sansa in fata unei analize rationale. Asa ca, de atunci, ratiunea a fost stigmatizata, si exprimarea neclara, din care fiecare intelege ce vrea, a fost ridicata la rang de virtute. Bineinteles, coroborata cu lipsa de responsabilitate de a dovedi vreodata ca ceea ce zici e si adevarat.

Asa ca daca ma intrebi de ce Dumnezeu nu e unul care poate fi cunoscut empiric, iti raspund: pentru ca este un Dumnezeu inventat de oameni, care se folosesc de el pentru a le spune altora ce sa faca si cum sa traiasca. Si le e frica de oamenii care isi pun (si le pun) intrebari, pentru ca stiu ca, de fapt, nu au raspunsuri.

Citat:
Ai putea crede într-un Dumnezeu imanent? Ar mai fi el atotputernic, atotprezent?
Evident ca mi-ar fi mai usor sa cred intr-un astfel de zeu, pentru ca nu ar fi atat de contradictoriu ca cel pe care il venerati acum. V-ar fi mai usor si voua, pentru ca daca Dumnezeu era asa, nu va mai rupeati in cele 30.000 de secte crestine prezente azi pe mapamond, pentru ca v-ati fi inteles intre voi, ca stiati clar cu ce termeni lucrati.

Problema ar fi fost la intermediari, insa, pentru ca cel mai probabil, nu ar mai fi fost nevoie de ei.

Citat:
Ar mai fi el Iubire?
Unde e Iubire, omule? Eu vad doar reprezentanti ai lui care arunca cu noroi in toti ce nu sunt ca ei, fi ca sunt homosexuali, fie ca sunt atei, fie ca sunt doar oameni care considera ca, de exemplu, Catedrala Neamului e o prostie.

Vad un cler care a colaborat fara ezitare cu Securitatea, facand rau atator oameni, si care respinge orice fel de responsabilitate in legatura cu asta.

Vad un Patriarh, reprezentantul iubirii divine pe Pamant, care declara in public ca daca nu esti ortodox, nu esti roman, si ca parintii tai sunt niste iresponsabili daca nu te boteaza.

Astea sunt exemple de iubire? Daca da, inseamna ca ati redefinit iubirea, si ati transformat-o in ceva ce nu ma intereseaza sa experimentez vreodata.

Il astept pe el sa iasa la rampa, sa explice, ca astia care pretind ca vorbesc in numele lui sunt orice, numai iubitori nu.

Deci, de unde pana unde treaba cu Iubirea? Si nu, nu ma intereseaza afirmatii in limbaj alambicat, vreau argumente.

Citat:
Dovedește empiric iubirea? Sau o reduci la o reacție chimică?
Faptul ca iubirea e o reactie chimica nu o face cu nimic mai putin pretioasa. In plus, iubirea poate fi observata empiric, chiar daca nu e in totalitate inteleasa, deocamdata.

In plus, iubirea nu are legatura cu absolut nimic din ce am zis mai sus. Vorbim aici de oameni care sustin ca se afla in legatura directa cu divinul, si fac niste afirmatii prin care le spun altora cum sa isi traiasca viata.

Avem o tara plina de oameni care cred ca din simplul motiv ca ei cred intr-un prieten imaginar in care eu si altii nu credem, asta le da dreptul sa impuna politici publice cand vine vorba de educatie, sexualitate, etc.

In cazul in care aveti pretentia ca aveti o legatura cu divinitatea, ca o intelegeti si ca actionati in numele ei, si asta afecteaza viata altora (inclusiv a celor pe care divinitatea voastra nu ii intereseaza), nu ti se pare o chestie de bun simt sa vii si cu niste dovezi care sa arate ca acea divinitate exista, si tu chiar te afli in legatura cu ea?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 14.08.2011, 21:05:09
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
"iubitii pe toti oamenii, insa nu cu cele lumesti ale lor" - arsenie papacioc
Ii acord cinstea care i se cuvine ,parintelui Papacioc (Dumnezeu sa-l odihneasca intre sfintii LUI!),dar ascult si urmez CUVINTUL Mintuitorului Hristos ,care n-a pus nicio virgula,ci ,concis a spus: "sa iubesti pe aproapele tau...!"
Daca semenul meu e homosexual ,e problema lui ,nu a mea...asta e intre el,constiinta lui,si...Dumnezeu.Ca oricare alta patima,dealtfel...MINTUIREA E DE SINE!...desigur ,poti dezbate,poti incerca ,cu un sfat,sa indrepti,sa ajuti,sa alini ,dar...cam atit.Nu poti forta pe nimeni,sa fie ca tine(ca mine,ca altii)...Oricum,personal,cred ca,Dumnezeu nu are pe nimeni de pierdut,si CRED,cu tarie,ca va avea grija de fiecare...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18