Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2010, 15:47:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre

Rog pe fiecare sa spuna ce crede.
http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhism

Ca parere personala:
Mi se pare ca budismul nu poate fi numit religie,pentru ca nu crede intr-un creator al lumii.
Daca s-ar pune unui budist intrebarea "cum a aparut lumea?" nu prea stiu ce ar raspunde.


Apoi ca alte diferente majore la crestini ortodocsi mantuirea e eliberarea din lanturile pacatelor iar la budisti mantuirea e eliberarea din lanturile materiei.
La crestini ortodocsi nu pofta se considera rea ci poftele rele,adica poftele impotriva legii lui Dumnezeu Iisus Hristos sunt rele.Poftele care sunt dupa legea lui Dumnezeu Iisus Hristos sunt foarte bune.

A mortifica pofta inseamna sa ne omoram o parte a sufletului nostru si atunci nu mai e mantuire ci alienare a fiintei umane.
A o vindeca este cum invata crestin ortodoxia.
La budisti sentimentele sunt considerate rele iar la crestin ortodocsi rugaciunea se considera intreaga abia cand si intelegi ce te rogi dar ai si sentimente corespunzatoare cu ce te rogi.
Si asa mai departe.

Mie mi se pare ca mai degraba exista apropiere intre crestin ortodoxie si musulmanism,dar nicidecum intre crestin ortodoxie si budism.
Intre crestin ortodoxie si budism nu prea mi se pare ca ar exista vreo asemanare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2010, 15:54:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Rog pe fiecare sa spuna ce crede.
http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhism

Ca parere personala:
Mi se pare ca budismul nu poate fi numit religie,pentru ca nu crede intr-un creator al lumii.
Daca s-ar pune unui budist intrebarea "cum a aparut lumea?" nu prea stiu ce ar raspunde.


Apoi ca alte diferente majore la crestini ortodocsi mantuirea e eliberarea din lanturile pacatelor iar la budisti mantuirea e eliberarea din lanturile materiei.
La crestini ortodocsi nu pofta se considera rea ci poftele rele,adica poftele impotriva legii lui Dumnezeu Iisus Hristos sunt rele.Poftele care sunt dupa legea lui Dumnezeu Iisus Hristos sunt foarte bune.

A mortifica pofta inseamna sa ne omoram o parte a sufletului nostru si atunci nu mai e mantuire ci alienare a fiintei umane.
A o vindeca este cum invata crestin ortodoxia.
La budisti sentimentele sunt considerate rele iar la crestin ortodocsi rugaciunea se considera intreaga abia cand si intelegi ce te rogi dar ai si sentimente corespunzatoare cu ce te rogi.
Si asa mai departe.

Mie mi se pare ca mai degraba exista apropiere intre crestin ortodoxie si musulmanism,dar nicidecum intre crestin ortodoxie si budism.
Intre crestin ortodoxie si budism nu prea mi se pare ca ar exista vreo asemanare.
Mihail cind nu te informezi temeinic inainte de a face un studiu comparat nu faci altceva decit sa-ti intinezi sufletul prin minciuna si calomnie..si este pacat, ca doar vezi ce greu se ajunge la pacea interioara.
Stai departe de asa zisele "analize"
Iarta-ma daca te-am suparat
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2010, 17:27:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

Draga Andreicozia daca fratele Mihailt susti ca greseste prin faptul ca minte si calomneaza,apoi noi sau eu unul,si aici vorbesc serios nu-mi dau seama in totalitate unde cade in ,,erezie'',deci as vrea sa-ti susti prin argumente premisa.
Iarta-ma.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2010, 18:04:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mie mi se pare ca mai degraba exista apropiere intre crestin ortodoxie si musulmanism,dar nicidecum intre crestin ortodoxie si budism.
Intre crestin ortodoxie si budism nu prea mi se pare ca ar exista vreo asemanare.
Foarte corectă observație !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2010, 18:11:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mihail cind nu te informezi temeinic inainte de a face un studiu comparat nu faci altceva decit sa-ti intinezi sufletul prin minciuna si calomnie..si este pacat, ca doar vezi ce greu se ajunge la pacea interioara. Stai departe de asa zisele "analize"
Iarta-ma daca te-am suparat
Andrei, se pare ca Mihail dorea sa puna in evidenta asemanarile - daca sunt - si nu deosebirile. Deci, din punctul meu de vedere, a pus problema in mod corect. A vrut sa vada ce ne apropie, nu ce ne desparte. Daca la sfarsit au rezultat numai deosebiri este alta problema.

Last edited by Marius22; 23.02.2010 at 18:13:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2010, 00:15:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit In afara ortodoxiei tot adevarul pretins este minciuna si demonic si fals

Daca ortodoxia este Adevarul si vine din Hristos, Dumnezeu, atunci budismul de unde vine?

Iluminarea lui Budha, care 'primeste' iluminarea de la niste entitati superioare care il ilumineaza nu este o inselare demonica crasa?

La fel Mohamed, care primeste si el o alta iluminare de la arhanghelul Gabriel, nu este si el inselat de demoni?

Enumar si pe Joseph Smith, fermier din America, care primeste 'revelatia' descoperirii unor placute de la un inger... el este fondatorul sectei Mormonilor...

Actualmente exista numerori 'revelatori' care primesc continuu revelatii divine.

Unul este in Romania - Constantin Dogaru, care s-a apucat sa scrie Biblia Mileniului 3, Biblia Maicii Domnului, si multe acatiste; el este 'comunicator sef' al puterilor ceresti si tot el a intemeiat Biserica Ortodoxa Secreta.

La fel, mai exista un nou fals Mesia, fondatorul Baha'i-smului.

Nu trebuie sa credem nici o alta revelatie in afara de cea a lui Hristos, inteleasa prin scrierile Sfintilor Parinti, care sunt luminati de Duhul Sfant, Duhul Adevarului - iar Sfintii Parinti sunt doar in Biserica Ortodoxa. Doar pentru ca ei afirma ca au primit ceva nu trebuie crezuti, in fond si tiganii afirma ca iti vand aur dar de fapt este arama sau tinichea. Acestia sunt revelatori ai ingerilor cazuti, de care Hristos si apostolii ne spun sa ne ferim si sa-i ispitim.



De ce nu intelegem noi ortodocsii odata - IN AFARA ORTODOXIEI TOT ADEVARUL PRETINS ESTE MINCIUNA SI DEMONIC SI FALS - iar lucrul asta nu este o afirmatie seaca, ci o afirmatie care se dovedeste extrem de usor, numai sa zgariem putin suprafata lucrurilor si ele se vor arata ca fiind de la diavol....

Numai bine & post usor
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2010, 00:17:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si inca o chestie -

Budha ala din arama sau din ce o fi tare mult seamana cu vitelul de aur caruia i se inchinau evreii in pustiu.... o asemanare izbitoare...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2010, 00:25:19
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Asta este o replica un pic deplasata.Sa nu negam existenta lui Budha ca si personaj istoric.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2010, 09:31:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Stiu eu o asemanare: ambele au calugari si manastiri! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2010, 18:28:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stiu eu o asemanare: ambele au calugari si manastiri! :)
Merge pe apă - Hristos și Buddha (Traducere aproximativa din engleza pe Google..)
Prezentare
Una dintre cele mai renumite de minuni creștin "este locul în care Iisus Hristos (în jur de 0 AD) plimbari pe apă. În vest, aceasta nu este la fel de bine cunoscut faptul că Buddha (în jur de 450 î.Hr.), prea se spune ca a mers pe apă. Aici sunt cele două mituri:

Isus Hristos plimbări pe apă
După hrănirea miraculoasă a persoanelor cu cinci pâini, Iisus Hristos a poruncit ucenicilor Săi să intre în barcă și du-te la cealaltă parte a Mării Galileii la Betsaida.

El a respins mulțime și apoi a intrat în dealurile să se roage.

Noaptea a căzut. Barca cu ucenicii a fost deja pe mare bătut de valuri, deoarece un vânt puternic a fost suflare.

Înainte de zori, Isus Hristos, știind primejdie de ucenicii a venit la ei umblând pe mare. Dar când au văzut umblând pe mare, au crezut ca a fost o fantomă și a strigat în frică. Isus Hristos imediat le-a vorbit și a zis: "Ia inima, acesta este I; nu au nici o teama."

Apoi, apostolul Petru ia răspuns: "Doamne, dacă este tu, lasă-mă să vin la tine pe apă."

Domnul a spus: "Vino."

Deci, Peter am ieșit din barcă și a umblat pe apă și a venit spre Isus. Dar când a văzut vântul și valurile mari, el a fost frică, de teamă credința lui a dispărut, și început să se scufunde, el a strigat: "Doamne! Salvează-mă!"

Isus Hristos imediat a ajuns la mâna și a prins spunând: "O, om de credință mic, de ce ai dubii?" Și când au ajuns în barcă, vântul a încetat.

Ucenicii închinat lui Isus Hristos și a spus: "Cu adevărat ești Fiul lui Dumnezeu."

Notă: a se vedea Evanghelia după Matei 14:22-36, Marcu 6:45-56, Ioan 6:16-21. [Sursa]




SI ACUM BUDHA care cu 450 de ani inainte de Hristos merge si el pe apa!( extras din scripturile lor antice) Traducere Google...( poate o imbunatatit voi daca aveti timp)

Gautama Buddha a merge pe apă,


SOUTH de Savatthi este un râu mare, pe malurile care stabilesc un cătun de cinci sute de case. Ma gandesc de mântuirea oamenilor, Unule-Onorat ,organizatiile ceresti m-au trimis pentru a merge la sat și predice doctrina. Având veni la marginea riului se așeză sub un copac, iar satenii văzând gloria sa venind, s-au apropiat de el cu respect, dar când a început să predice, nu l-au crezut.

Când lumea-onorat lui Buddha a lăsat Savatthi Sariputta simțit dorința de a vedea pe Domnul și să-l audă predice. Venind la râu, unde apa a fost profunda si curent puternic, își spuse: "Acest flux nu împiedică pe mine. Vreau să mă duc și a vedea Unul binecuvântat, și el a pășit pe apă care a fost la fel de ferm sub picioarele sale în calitate o lespede de granit. Când a ajuns într-un loc în mijlocul fluxului în cazul în care valurile au fost mari, Sariputta inima lui a cedat, iar el a început să se scufunde. vibrant Dar cu credința lui și reînnoirea efortului sau mental, el a procedat la fel ca înainte și au ajuns impreuna la celălalt mal.

Oamenii din sat au fost uimit să vadă Sariputta, și au întrebat cum a putut trece fluxul de unde nu era nici un pod, nici un feribot. Sariputta a răspuns: "Am trăit în ignoranță, până când am auzit vocea lui Buddha. Așa cum am fost nerăbdător să aud doctrina mântuirii, am traversat râul și am mers peste apele sale tulburi pentru că am avut credință. Credinta, Nimic altceva, a permis mi-a face acest lucru, și acum eu sunt aici, în extazul prezenței Masterului. "

Veneratul lumii Unul a adăugat: "Sariputta, tu m-ai vorbit de bine. Credința ta ca singurul care poate salva lumea de la Golful căscat de migrație și de a permite oamenilor să meargă uscat la malul celălalt." Și Fericitul Unul a îndemnat săteni la necesitatea vreodată de a avansează în cucerirea durerilor și de turnare în afara tuturor cătușelor, astfel încât să traverseze râul lumesc și de a atinge eliberarea de la moarte. Auzind cuvintele Tathagata, sătenii s-au umplut de bucurie și crezând în doctrinele Unul Fericitul îmbrățișat cinci reguli și s-au refugiat în numele său.

[Sursa]

deci vezi Ionut, documentat din textele sacre ale lor... cu mult inaintea similaritatilor din Biblie, vezi sa se poate si fara ironii si batjocura.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa respectam parerile celorlalti Mirela0110 Generalitati 68 12.12.2010 14:44:13
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Budismul cat2kity Alte Religii 132 18.11.2009 21:17:26
Cum ca nu exista asemanari intre isihasm si kaballa mihailt Generalitati 0 18.06.2009 03:51:50