Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2010, 13:54:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Viața fără bani

Un britanic a inceput cu un experiment, i-a placut si acum tot asa traieste de un an jumate:

http://think.hotnews.ro/mark-boyle-b...-de-viata.html
http://www.hotnews.ro/stiri-internat...ni-18-luni.htm
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2010, 14:04:01
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Viata fara bani

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Un britanic a inceput cu un experiment, i-a placut si acum tot asa traieste de un an jumate:

http://think.hotnews.ro/mark-boyle-b...-de-viata.html
http://www.hotnews.ro/stiri-internat...ni-18-luni.htm
Nu stiu daca sar putea trai fara un venit .Doar sa mergi la cersit sau ce sa faci ? Sa ceri sponsorizari ?Pai si asa tot bani sunt .Dar nu contest exista si minuni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2010, 17:56:05
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Freganismul

"Freganii, niște asceți în derivă (articol de Daniela Cârlea Șontică pt. Ziarul Lumina)

Freganismul este un curent inventat în America după 1990, generat de antiglobalism și grija pentru mediul înconjurător. Practicanții freganismului se numesc fregani și este posibil să încadrăm mișcarea lor drept una socială, cu implicații morale. Modul de viață al freganilor arată că nu le este indiferentă soarta planetei, ba chiar sunt îngrijorați peste măsură de imens de multele deșeuri pe care oamenii zilelor noastre le lasă în urma lor. Cine sunt și ce fac freganii? Au la bază profesii dintre cele mai diverse, în general sunt oameni educați, artiști, dar și persoane cu pregătire mai modestă. Modul lor de viață este surprinzător pentru nivelul de civilizație actual și pentru prejudecățile lumii de azi. Freganii trăiesc din gunoaie. Nu sunt cerșetori, nu sunt leneși, nu sunt hoți, nici drogați, nu umblă murdari.

Dacă îi întâlnești pe stradă, nu-ți inspiră nimic rău. Ei au ales să se hrănească din mâncarea aruncată la gunoi de alții, să poarte haine de mâna a doua, să-și mobileze casele - dacă mai au - cu obiectele casnice și mobila aruncate de proprietari care le-au considerat nu chiar de ultima generație. Lumea se revoltă: "Cât de igienic este să mănânci de la gunoi?" Dar ei nu se îmbolnăvesc. Cert este că nu le e rușine cu astfel de apucături, ba chiar vor ca lumea să știe ce fac, este protestul lor față de risipa uriașă a semenilor. Mai mult decât atât, freganii și-au lăsat baltă slujbele lor, iar unii dintre ei, carierele de succes. Nu mai vor să fie îngrădiți de programe, de ordine venite de la șefi răi sau nepregătiți și nici să plătească impozite, să fie mereu hăituiți, stresați și sclavi ai unui sistem care îi înrobește. Unii și-au părăsit și casele, trăiesc în rulote. Liberi ca păsările cerului, acești oameni tind să se apropie de lipsa de griji a monahilor noștri.

Vă închipuiți ce călugări extraordinari ar fi acești oameni dacă l-ar cunoaște pe Dumnezeu? Renunțarea la tot și smerenia par să le fie familiare din moment ce scormonesc prin gunoaie și mănâncă din firimiturile altora. Haine ponosite poartă, lipsiți de averi sunt, plini de milă de creația lui Dumnezeu sunt, astfel încât freganii par a fi niște oameni buni și altruiști. Singurul lucru care le lipsește este credința în Dumnezeu și punerea în slujba Lui a tot ceea ce fac: renunțări, umilințe, asceză involuntară. Fără Hristos care dă un sens mântuitor și care duce dincolo de lumea trecătoare, dincolo de natura care moare chiar și în cele mai curate și nepoluate condiții, fără El totul e risipire de sine. Dar nu sunt de condamnat acești oameni. Ei sunt semnul vizibil că lumea desacralizată de astăzi simte dureros nevoia de a fi bună, de a căuta și altceva în afară de simplul consum de plăceri, de a se întoarce în cele din urmă la scopul pentru care a fost creată."
http://www.ziarullumina.ro/articole;...in-deriva.html
http://www.independent.co.uk/environ...rs-467108.html
http://www.guardian.co.uk/environmen...vironment-food
http://www.telegraph.co.uk/finance/n...-for-food.html
http://news.bbc.co.uk/1/hi/magazine/6933744.stm
http://freegan.org.uk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Freeganism
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2010, 18:05:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Eu zic sa-i intrebam pe saracii nostri ce inseamna viata fara bani- am afla multe raspunsuri!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2010, 18:46:31
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Eu zic sa-i intrebam pe saracii nostri ce inseamna viata fara bani- am afla multe raspunsuri!
s-ar putea sa aflam si noi ... pe pielea noastra
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2010, 19:00:15
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)

mi-am adus aminte ca stiu pe cineva care crede ca poate trai fara servici si fara bani.

Munca pe care o face o face moka, asa, in serviciul comunitatii, el singur isi ia materialele necesare acestei munci. Pare frumoasa povestea. Dar cand te gandesti ca om care se apropie de a treia tinerete inca traieste din penstia maica-sii... nu mai e asa frumoasa situatia.

Si spune ca Dumnezeu are grija de el, cum are grija de pasarile cerului...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2010, 19:02:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
s-ar putea sa aflam si noi ... pe pielea noastra
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de asemenea incercari!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2010, 18:18:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Vă închipuiți ce călugări extraordinari ar fi acești oameni dacă l-ar cunoaște pe Dumnezeu? Renunțarea la tot și smerenia par să le fie familiare din moment ce scormonesc prin gunoaie și mănâncă din firimiturile altora. Haine ponosite poartă, lipsiți de averi sunt, plini de milă de creația lui Dumnezeu sunt, astfel încât freganii par a fi niște oameni buni și altruiști. Singurul lucru care le lipsește este credința în Dumnezeu și punerea în slujba Lui a tot ceea ce fac: renunțări, umilințe, asceză involuntară. Fără Hristos care dă un sens mântuitor și care duce dincolo de lumea trecătoare, dincolo de natura care moare chiar și în cele mai curate și nepoluate condiții, fără El totul e risipire de sine.
Sunt sigur ca Dumnezeu poarta de grija fiecarui om din lumea larga, indiferent daca e crestin sau nu. Mai mult ca sigur ca unii oameni de genul asta sunt foarte aproape de Hristos fara ca ei sa o stie, prin comportament, prin modul de gandire sanatos, prin altruism si multe alte calitati. Noi avem cunostinte teologice, insa altii traiesc o viata exemplara.

PS: La noi se arunca mancarea care chiar e stricata, nu care are termenul de garantie putin depasit. Nu cred ca acesti fregani ar avea succes in Romania, caci ar muri de foame, mai ales ca au si concurenta din pacate oameni care de nevoie supravietuiesc de pe o zi pe alta la limita dintre viata si moarte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2010, 18:43:44
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eh, hai sa-l vad io cum creste un copil macar in felul asta. Cum il da la scoala, cum ii cumpara haine, cum ii cumpara medicamente cand se imbolnaveste...ce-i da sa manance...


Cherub, nu cred ca acesti oameni ar fi calugari extraordinari daca l-ar cunoaste pe Dumnezeu. Ar fi doar fatarnici. Ce fac ei e doar un stil de viata impus din cu totul alte motive, asceza e departe de orice idee.

Noi oamenii trebuie sa muncim ca sa traim. Si in schimbul muncii noastre primim o plata. Si- imi pare rau- tot plata se numeste si mancarea/hainele/alte bunuri. Chiar daca nu e in bani, tot plata se numeste.

Acum, uite, daca unii calugari, regragandu-se din lume, efectiv nu au nevoie de plata in bani, muncesc pt plata in mancare si loc de dormit. Tot munca e, si tot plata se numeste ce primesc in schimb. Asta e ok pt calugari. Dar sunt multi care traiesc asa, de la inceputurile monahismului, si n-am auzit de nici unul sa se laude cu stilul asta de viata.

Asa... bun, traind in lume totusi... la ce iti foloseste sa traiesti fara bani? Mai degraba reusesti sa faci rau prin asta. Nu banii sunt rai, cu banii poti face multe fapte bune. Te pot face pe tine sa devii mai rau daca ii intrebuintezi rau. Atata tot.

Ideea asta cu detasarea de sistemul public de alimentatie am mai auzit-o. Astora care au de ales li se pare interesant vad. Nu mai e interesant cand oamenii nu au alta optiune.
Si "viata la tara" fara bani (adica deloc deloc!) e incredibil de dificila. Te uiti cu spaima lla cer cu teama ca daca da o grindina iti distruge toata hrana, sau daca-i prea soare, iti parleste legumele inainte sa apuce sa se faca. Sa mai spun despre cresterea animalelor? (cat costa un animal... de la o closca pana la o vaca) Sau despre hranirea lor? ...munca necesara?... mai zic si ca acesta munca e putin probabil sa poti s-o faci singur?...
Sa traiesti asa fara bani? Nu se poate. Ca nu se poate, simplu. E nevoie de medicamente, de hrana atunci cand cea muncita nu mai ajunge, de borcane ca sa pui conserve (daca nu cumperi, tot trebuie sa pui ceva pt iarna),de capace, de... de multe de tot e nevoie.

Oamenii aia habar n-au despre ce vorbesc.

Individul ala traieste singur. Da, poate sa traiasca el singur asa mult si bine. Dar o familie sa traiasca asa este imposibil. Ar muri de foame sigur, fara dubii.
Asta daca n-ar recurge la cersit sau la muncit cu ziua (sursa de bani/hrana... poti sa muncesti cu ziua si pe mancare daca vrei musai sa nu primesti bani). Dar tot e nevoie de bani pt medicamente. Ce faci, astepti prima raceala sa mori si tu si copiii tai, ca ti-ai pus in gand sa traiesti fara bani? Sau cersesti medicamantele? Sau muncesti cu ziua pt ele?
Tot plata se numeste...

Edit-mda, la noi nu pot exista fregani. buna observatie. Prin absurd, poti trai cu ce gasesti prin gunoaie, dar ai sanse foarte mari sa te imbolnavesti.
Freeanii astia traiesc in tzari unde se arunca mancare intreaga la gunoi. Expirata de o zi doar, sau poate fi aruncata ca are ambalajul putin deformat, etc. Am vazut la tv, si eu m-am mirat cata mancare chiar buna de mancat pot sa arunce astia prin alte tzari la gunoi.

Last edited by crestinOrtodoxa; 08.10.2010 at 18:47:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 23:09:55
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
Viata fara bani coralina Generalitati 19 26.05.2010 19:25:51
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42