Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1401  
Vechi 16.07.2016, 21:16:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Noi menim pe morții noștri, pe înaintașii noștri, pe cei pe care îi mai știm cu numele și pe cei pe care nu-i mai știm, pe cei care au fost în neamul nostru și au pierit, pe cei cărora li s-au făcut pomeni și pe cei cărora nu li s-au făcut pomeni, pe cei pregătiți și pe cei nepregătiți.

De aceea, Biserica adună pe fiii ei ‒ pe cei care vor, nu și pe cei care nu vor. Biserica nu silește, Biserica numai îndeamnă. Biserica nu ne uită, ne pomenește, ne pomenește, ne pomenește... Și chiar când se pierde numele, încă ne pomenește.

Pentru că atunci o să ridicăm colivele și o să cântăm: „Veșnica pomenire”, adică să-i pomenească Hristos Dumnezeu în veci, când noi nu avem să-i mai pomenim. Amin.

(Preot Nicolae Tănase)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1402  
Vechi 19.07.2016, 20:23:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Părintele Arsenie Boca. Despre post și rugăciune
Postul e vechi și începe o dată cu omul. E prima poruncă de stăpânire de sine. Postul și rugăciunea sunt două mijloace prin care curățim firea de patimi. Toți oamenii care s-au apropiat de Dumnezeu și-au smerit sufletul cu rugăciune și post. Și Iisus a postit 40 de zile, punând postul
începătură a vestirii împărăției lui Dumnezeu, deși Lui nu-I trebuia, fiind
nepătimaș. Temeiurile mai adânci ale postului și rugăciunii le găsim tot la Botez. Adâncul ființei noastre se îmbracă în Hristos. În acest adânc al minții sau în altarul inimii, după expresia Părinților, se sălășluiește Hristos, izgonind afară pe satana, care se retrage în simțiri. De aici puterile potrivnicului, patimile, se silesc să învăluie și să prindă voința din nou în mrejele sale.
Cu trupul însă nu putem trata decât prin post. El nu știe și nu recunoaște convingerile. De aceea el trebuie uscat, încet și cu socoteală, fiindcă în mocirla uscată porcii patimilor nu mai vin să se scalde.
Ca să zădărnicim puterea potrivnică care lucrează prin simțuri patimile plăcerii, slăbim prin post aceste simțuri și închinarea lor către plăcere. Un organism topit cu postul nu mai are putere să
schimbe convingerile conștiinței. Dar mai bine de jumătate din numărul patimilor sunt ale minții. Postul lucrează și asupra acestora. E lucru de mirare, zice Sfântul Ioan Scărarul, că mintea fiind
netrupească, de la trup se spurcă și se întunecă și că, dimpotrivă, cea nematerialnică de la țarină se subțiază și se curăță.
Ochii văd lucrurile, mintea vede gândurile. Postul curățește ochiul, rugăciunea curățește mintea. Aici nu vorbim de rugăciuni care cer lucruri materiale, nici de rugăciunea care dă drumul închipuirii, după cum nu vorbim nici de rugăciunea liturgică, ci numai de rugăciunea minții. La
intrarea în călugărie, rugăciunea vameșului, completată poate chiar de Iisus, e numită deodată cu metaniile „Sabia Duhului Sfânt”. Rugăciunea minții este:
„Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul”. Cu numele lui Iisus spus întâi cu gura, apoi cu mintea, pătrundem din afară spre înlăuntrul nostru către Iisus,
Care la rugăciunea noastră bate război cu potrivnicul din gânduri și ne izbăvește de asupririle patimilor. Rugăciunea minții sau rugăciunea inimii are temeiul acesta, descoperit de însuși Iisus, că „fără Mine nu puteți face nimic” în privința izbăvirii de patimi, deci în privința mântuirii.
Rugăciunea minții are și stări superioare, când izbăvindu-se patimile, se deapănă de la sine fără cuvinte, într-o nesfârșită dragoste de Dumnezeu, de oameni și de toată făptura.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1403  
Vechi 20.07.2016, 18:30:38
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Maica Filofteia

Cauta si rosteste necontenit Rugaciunea lui Iisus, zi si noapte, postind aspru citeste Sfanta Scriptura, fa milostenie in stanga si in dreapta, ajuta tot omul necajit si Harul te va cuprinde. Pacea va fi in inima ta. In ispite sa nu cartesti, chiar de ai vrea sa urli de durere.

Taci si nadajduieste in Domnul. Citeste cartile Sfintilor Parinti mai des si urmeaza-le sfatul. Filocalia sa-ti fie perna de capatai. Si cauta in inima ta sa nu pacatuiesti nici cu gandul.
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #1404  
Vechi 21.07.2016, 11:17:15
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

aideți să vă povestesc una că doar toți sunteți ca și copii mei. Am la picior o rană grea, o am de vreo cincisprezece ani. Am încercat tot soiul de medicamente, cred că n-a rămas nici unul singur pe care să nu-l fi luat. Degeaba. Acum, că deja sunt înaintat în vârstă, lucrurile s-au îrăutățit și mai mult, chinul meu a devenit și mai mare.

Dar nu mă pot urni din pat. Și-i tare greu, că te tot învârți când la dreapta, când la stânga. Rana mă doare, ustură, oasele îți amorțesc…Dar eu rabd, rabd, rabd…Deși în trecut mă mai cuprindea și deznădejdea, care-i gustul iadului, gustul gheenei.

Cu toată durerea și deznădejdea în căre mă găseam, nu m-am plâns nicidată celor din jur. Într-o zi am auzit de nu știu unde un glas suav, care mi-a spus: Așa te vrea Dumnezeu. Am răsuflat adânc, ușurat, și mi-am spus și eu: Minunat! dacă așa mă vrea Dumnezeu, Slavă Lui; dar să-mi dea și puțină răbdare, că simt că mă sfârșesc…

Într-o zi mă ridic mâhnit până la candela pe care o țin aprinsă sub icoana Maicii Domnului. chiar și candela Maicii Domnului e făcătoare de minuni…Iau o bucată de vată, îmi ung rana. Atâta bine mi-a făcut, cât nici nu pot spune…Acoperământul Maicii Domnului e nespus de puternicm chiar dacă noi nu-l putem vedea cu ochii trupești. Nu numai că mi-a pierit toată durerea, dar și m-a cuprins o bucurie negrăită, pentru faptul că Dumnzeu, în marea lui milostivire, binevoise să-mi dea această rană la picior. Nu încetam să da Slavă lui Dumnezeu pentru această rană: De unde atâta milostivire față de mine, nevrednicul, Doamne? Ce ai văzut la un păcătos ca mine, de mi-ai dăruit atâta iubire? spuneam neîncetat…

Asta-i singura cale – răbdrea în suferință. Nu pricepeam cât de bune sunt durerile, mâhnirile, suferințele, chinurile că știe Dumnezeu de ce ni le dă. De fapt, ni le dă ca să ne apropiem mai mult de El.

De aceea, să nu deznădăjduiască nimeni, niciodată, oricât de mare ar fi necazul pe care-l pătimim. Căci nu cunoaște voia lui Dumnezeu. Voia lui nu e întotdeauna dulce, e și amară câteodată. Amară, cum a fost și crucea. Și totuși, prin cruce ne-a venit și Învierea.

Pr. Efrem Katounakiotul

Extras din Profeții și mărturii creștine pentru vremea de acum, Ed. Cartea Ortodoxă, Alexandria 2008, p. 388
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #1405  
Vechi 21.07.2016, 11:18:06
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Haideți să vă povestesc una că doar toți sunteți ca și copii mei. Am la picior o rană grea, o am de vreo cincisprezece ani. Am încercat tot soiul de medicamente, cred că n-a rămas nici unul singur pe care să nu-l fi luat. Degeaba. Acum, că deja sunt înaintat în vârstă, lucrurile s-au îrăutățit și mai mult, chinul meu a devenit și mai mare.

Dar nu mă pot urni din pat. Și-i tare greu, că te tot învârți când la dreapta, când la stânga. Rana mă doare, ustură, oasele îți amorțesc…Dar eu rabd, rabd, rabd…Deși în trecut mă mai cuprindea și deznădejdea, care-i gustul iadului, gustul gheenei.

Cu toată durerea și deznădejdea în căre mă găseam, nu m-am plâns nicidată celor din jur. Într-o zi am auzit de nu știu unde un glas suav, care mi-a spus: Așa te vrea Dumnezeu. Am răsuflat adânc, ușurat, și mi-am spus și eu: Minunat! dacă așa mă vrea Dumnezeu, Slavă Lui; dar să-mi dea și puțină răbdare, că simt că mă sfârșesc…

Într-o zi mă ridic mâhnit până la candela pe care o țin aprinsă sub icoana Maicii Domnului. chiar și candela Maicii Domnului e făcătoare de minuni…Iau o bucată de vată, îmi ung rana. Atâta bine mi-a făcut, cât nici nu pot spune…Acoperământul Maicii Domnului e nespus de puternicm chiar dacă noi nu-l putem vedea cu ochii trupești. Nu numai că mi-a pierit toată durerea, dar și m-a cuprins o bucurie negrăită, pentru faptul că Dumnzeu, în marea lui milostivire, binevoise să-mi dea această rană la picior. Nu încetam să da Slavă lui Dumnezeu pentru această rană: De unde atâta milostivire față de mine, nevrednicul, Doamne? Ce ai văzut la un păcătos ca mine, de mi-ai dăruit atâta iubire? spuneam neîncetat…

Asta-i singura cale – răbdrea în suferință. Nu pricepeam cât de bune sunt durerile, mâhnirile, suferințele, chinurile că știe Dumnezeu de ce ni le dă. De fapt, ni le dă ca să ne apropiem mai mult de El.

De aceea, să nu deznădăjduiască nimeni, niciodată, oricât de mare ar fi necazul pe care-l pătimim. Căci nu cunoaște voia lui Dumnezeu. Voia lui nu e întotdeauna dulce, e și amară câteodată. Amară, cum a fost și crucea. Și totuși, prin cruce ne-a venit și Învierea.

Pr. Efrem Katounakiotul

Extras din Profeții și mărturii creștine pentru vremea de acum, Ed. Cartea Ortodoxă, Alexandria 2008, p. 388
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #1406  
Vechi 22.07.2016, 16:33:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

“În momentul în care ne vom ruga (vom intra în dialog) cu Dumnezeu sau cu sfinții Lui, crezînd și conștientizînd prezența Lui (sau a lor), atunci stabilim cu adevărat raporturi personale în rugăciunea noastră. Atunci și noi înșine ne ridicăm la demnitatea de persoane, încetînd a mai fi doar niște tonomate care reproduc cuvinte lecturate de pe cărți sfinte sau de a ne mai coborî la nivelul celui care doar cere să i se împlinească diverse dorințe (folositoare sau nu), obsedat de darurile pe care le așteaptă în viața sa, dar ignorînd pe Dăruitorul, pe cel de la care ne vine tot binele.”

Pr. Constatin Sturzu
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1407  
Vechi 22.07.2016, 18:22:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cuvintele rugaciunii trebuie rostite cu convingere, din toata inima.
CAND VA RUGATI SEARA, NU UITATI SA ARATATI, IN RUGACIUNEA CATRE DUHUL SFANT, CU TOATA SINCERITATEA SI CU ZDROBIRE DE INIMA, PACATELE IN CARE ATI CAZUT IN TIMPUL ZILEI. PRIN CATEVA CLIPE DE POCAINTA FIERBINTE, DUHUL SFANT VA VA CURATI DE TOATA INTINACIUNEA, mai alb decat zapada va va albi, din ochi va vor picura lacrimi de curatire a inimii, acoperiti veti fi cu haina adevarului lui Hristos, uniti cu El, cu Tatal si cu Duhul Sfant.

Sfantul Ioan de Kronstadt
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1408  
Vechi 24.07.2016, 18:21:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

- Părinte, ce ne puteți spune despre sfârșitul lumii?

- Pe noi nu ne interesează când va fi sfârșitul lumii. Asta ne interesează: „Cum am să termin eu viața?”. Că Mântuitorul a spus: Iar despre ziua și ceasul acela, nimeni nu știe; nici îngerii din cer, nici Fiul ca om, ci numai Tatăl.

Dar eu de ce să mă gândesc la sfârșitul lumii, dacă eu mor mâine? Ce dacă va mai ține lumea asta o mie de ani? Cu ce mă duc eu de aici și ce-am pus eu în traistă, asta mă interesează. Că Mântuitorul a spus: Privegheați și vă rugați, că nu știți ziua, nici ceasul!

(Părintele Cleopa )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1409  
Vechi 25.07.2016, 10:00:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

SARAC CU DUHUL ?

A fi sarac cu duhul inseamna sa te consideri pe tine insuti ca si cum n-ai fi, iar pe Dumnezeu singur fiitor; inseamna a pretui cuvintele Sale mai presus decat orice pe lume si sa nu precupetesti nimic pentru a le duce la indeplinire fie si cu pretul vietii; INSEAMNA SA RESPECTI INTRU TOTUL VOINTA LUI DUMNEZEU, ATAT IN CEEA CE TE PRIVESTE, CAT SI IN PRIVINTA ALTORA, IAR DE VOINTA TA SA NU TII SEAMA.

Cel sarac cu duhul doreste si afirma din toata inima: “Sfinteasca-se numele Tau, vie Imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant“. Zicand aceasta, el se face pe sine disparut, vrand sa vada pe Dumnezeu pretutindeni si in toate, in sine si in altii. “ALE TALE SA FIE TOATE, DOAMNE, NU ALE MELE!” Doreste sa vada sfintenia lui Dumnezeu in sine si in altii, Imparatia Sa de asemenea, voia Sa; sa-L vada pe unicul Dumnezeu umpland inimile oamenilor, asa cum se cade, fiindca El singur este Cel ce este, bun si desavarsit intru toate, Creatorul a toate, iar diavolul si slugile lui, oamenii care se impotrivesc lui Dumnzeu, sunt asemenea unor furi in Imparatia lui Dumnezeu.

PENTRU CEL SARAC CU DUHUL, LUMEA INTREAGA NU INSEAMNA NIMIC. EL IL VEDE PRETUTINDENI DOAR PE DUMNEZEU, CEL CE DE VIATA TUTUROR SI IMPARATESTE PESTE TOATE. PENTRU EL NU EXISTA LOC IN CARE SA NU SE AFLE DUMNEZEU SI NU TRECE O CLIPA FARA DUMNEZEU – PRETUTINDENI, IN ORICE TIMP EL ESTE CU DUMNEZEU SI I SE PARE CA SE AFLA NUMAI CU EL.

Cel sarac cu duhul nu se gandeste si nu cuteaza sa atinga cu mintea cele ce nu pot fi atinse, sa patrunda tainele lui Dumnezeu; nu se avanta in filosofie inalta, el crede doar in cuvantul Domnului, cel datator-de-viata, cunoscand ca fiecare cuvant al Sau este adevar, duh si viata vesnica, CREZAND DE ASEMENEA SI IN CUVANTUL BISERICII LUI, CEA CALAUZITA NEINCETAT DE DUHUL SFANT CATRE TOT ADEVARUL. Crede intocmai ca un copil care asculta de cuvantul tatalui sau al mamei sale, fara sa ceara dovezi, bizuindu-se pe aceste adevaruri, la modul absolut.

CEL SARAC CU DUHUL SE CONSIDERA CEL DIN URMA DINTRE PACATOSI SI MAI PACATOS DECAT TOTI, LASANDU-SE NESOCOTIT, NELUAT IN SEAMA DE TOTI.

Sfantul Ioan de Kronstadt
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1410  
Vechi 25.07.2016, 19:32:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Ca mintea și inima unui creștin luptător să se curățească, trebuie ca acesta să nu primească gândurile rele, nici să gândească cu viclenie. Să se lupte pe cât poate, simplu, smerit și cu dăruire. Toată viața duhovnicească este fundamentată pe gând. Astăzi, când în lume păcatul a devenit o modă, omul înțelept trebuie să-și îndrepte cugetul său și să evite pricinile care-l provoacă, ca și albinele fumul, pentru că sufletul lui se va aprinde.
Gândurile de hulă sunt precum avioanele care ne deranjează prin zgomotul lor, când zboară pe deasupra noastră, și nu putem să le împiedicăm. Gândurile de hulă sunt toate ale diavolului și omul nu poartă nici o vină dacă nu le primește. Iar cea mai bună înfruntare a lor este cântarea și Rugăciunea lui Iisus. Prin gândurile de hulă, diavolul îi chinuiește pe oamenii sensibili, ca să-i ducă la amărăciune și deznădejde. Când gândurile vă necăjesc, să nu le dați absolut nici o importanță. Lăsați câinii să latre! Și un singur gând de mândrie dacă trece prin mintea voastră, acesta ia avânt și pierde toate virtuțile voastre. Diavolul nu poate să cunoască gândurile bune ale oamenilor. Gândul viclean, când uneltește cu omul trupesc, face un rău îndoit sufletului. Așa cum diavolul când uneltește cu omul rău, face un rău îndoit lumii.
Fiecare judecă lucrurile după măsura stării lui duhovnicești. Dacă unul are cugetul stricat și „mașina lui este stricată”, și chiar aur să pui într-însa, va face „gloanțe de aur”, ca să ucidă. Omul care ascultă de gândurile lui, dacă este monah se rătăcește, dacă este mirean își pierde mințile."
( Cuviosul Paisie Aghioritul)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12