Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.01.2016, 19:46:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ioan... :)

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Ma faci sa rad cu gura pana la urechi, d-le ahil...Deci vrei iar sa fii mic..:)Si eu care credeam ca ahil vine de la grandiosul Ahile :)
https://m.youtube.com/?#/watch?v=bpLtXIlkyYA
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.01.2016, 19:51:01
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

da, da Iuliu..cunosc si eu mitologia...Dar el e si pterodactil, deci reptila zburatoare..:)
Ia zi, Ahi..cum esti tu.. ala cu calcaiul sau ala cu aripile?
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.01.2016, 20:24:06
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eh, Iuliu nu crede ca au existat pterodactili. :-P El crede doar in Facere. :-P
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.01.2016, 20:28:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Eh, Iuliu nu crede ca au existat pterodactili. :-P El crede doar in Facere. :-P
Adica de ce nu as crede ca au existat pterodactili ? Nu cred ca au existat cu zeci de milioane de ani in urma, dar aia e o alta discutie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.01.2016, 20:44:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Odata,acum mai multi ani, cineva pe acest forum afirma ca de fapt nu au existst dinozauri si ca toate fosilele existente sunt falsuri :) Mi-a ramas in minte afirmatia, initial am crezut ca nu are toate tiglele pe casa. Ulterior am realizat ca avea reale probleme in incercarea de a armoniza textul din Geneza cu afirmatiile stiintei si atunci a ales metoda radicala : dinozaurii de fapt nu au existat :)

Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.01.2016, 21:22:55
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adica de ce nu as crede ca au existat pterodactili ? Nu cred ca au existat cu zeci de milioane de ani in urma, dar aia e o alta discutie.
Eu cred ca au existat cand se spune ca au existat, dar nu cred ca au evoluat.
Ok, sa ne intoarcem on-topic: ideea colegei e foarte interesanta, dar ma gandesc ca aceste practici trebuie supuse unei remodelari in context crestin. Pur si simplu, aplicarea cu buna voie si minte deschisa a versetului "toate le cercetati...". Evident, fara plecaciuni lingusitor-aglutinate fata de practici de la apus de Dunare, adica "fara forme fara fond" (degeaba ne-a mustrat Maiorescu!). Trebuie ca intelegem ca putem si mai ales trebuie sa selectam ce are nevoie societatea noastra sa aduca de "dincolo" sau, cea mai buna optiune, sa se conceapa ideatic si sa se produca material aici, dar sub semnul calitatii, nu sa se sara calul in partea opusa, a originalitatii-cu-orice-pret, ca pe vremea Regretatului.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.01.2016, 21:45:09
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Odata,acum mai multi ani, cineva pe acest forum afirma ca de fapt nu au existst dinozauri si ca toate fosilele existente sunt falsuri :) Mi-a ramas in minte afirmatia, initial am crezut ca nu are toate tiglele pe casa. Ulterior am realizat ca avea reale probleme in incercarea de a armoniza textul din Geneza cu afirmatiile stiintei si atunci a ales metoda radicala : dinozaurii de fapt nu au existat :)

Off-topic: Eh, eu cred 80% in ce s-a dovedit/descoperit, si 20%, sau chiar mai putin, in Facerea interpretata literal. Alta varianta fanatic-ticnita era a unuia care zicea ca fosilele au fost puse de Creator in Pamant, ca sa ne incerce credinta. Am ras o jumatate de ora, citind tampenia asta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.01.2016, 22:18:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Alta varianta fanatic-ticnita era a unuia care zicea ca fosilele au fost puse de Creator in Pamant, ca sa ne incerce credinta. Am ras o jumatate de ora, citind tampenia asta.
Nu stiu ce este mai ticnit: ideea in sine sau modul cum individu cu pricina il percepea pe Dumnezeu :) Cat despre Geneza si stiinta, o sa ilustrez ceea ce vreau sa spun cu un fapt real si sunt convins ca vei intelege mesajul in mod corect :) In Sfanta Scriptura nu scrie nicaieri ca omul va ajunge pe Luna. Si totusi s-a intimplat. Cand pe 20 iulie 1969 ,, Eagle" a aterizat pe Luna primul care a coborat a fost Neil Armstrong care a rostit celebra fraza, cunoscuta de toata lumea. Al doilea astronaut care a pasit pe Luna a fost Edwin ,,Buzz" Aldrin care, privind Pamantul de pe Luna, stii ce a spus? A citat Psalmul 8.3-4 :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 30.01.2016 at 22:36:19.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.01.2016, 22:43:33
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.la-psiholog.ro/info/psihologie-umanista
Conceptul de dezvoltare personala este unul central in "psihologia umanista".
Sunt mai multe note definitorii ale acestui concept-umbrela, insa ma voi opri numai la doua din ele, mai exact la doua notiuni subiacente: potentialul, respectiv blocajul de dezvoltare.
Pe scurt, potentialul de dezvoltare al unui om poate fi blocat din variate pricini (lipsa stimularii adecvate, "mediu educogen viciat/carentat", evenimente traumatice etc.). Sarcina psihologiei umaniste ar fi una de actualizare, adica de a pune in act(ivitate), in proces, in fluxul devenirii personalitatii, continuturile potentialului omenesc din fiecare.
De aici o intreaga poveste...:)

Rogers, cu maniera lui "nondirectiva" de a lucra, cu respectul lui autentic fata de omenesc, a parut multora un ... "mistic".
In sedintele "rogersiene" de dezvoltare personala s-au intamplat si se intampla si azi lucruri minunate.

Dar sensul termenului de dezvoltare personala s-a pervertit cu vremea, cu impostorii, cu prostii... Asa cum se intampla cu orice lucru bun cazut pe mana barbariilor lumii in care traim. Din pacate.

Sugerez sa se inteleaga (si sa se studieze/experieze) ca nu orice "dezvoltare" din viata unui om este tocmai "dezvoltare personala". Dimpotriva, de cele mai multe ori, astfel de "dezvoltari" sunt chiar formele de exprimare ale blocajelor noastre, ale stagnarii si ratacirii etc.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.01.2016, 22:47:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In Sfanta Scriptura nu scrie nicaieri ca omul va ajunge pe Luna. Si totusi s-a intimplat.
Acum trebuie sa credem ca aia chiar au ajuns pe Luna in 1969.
Ca vorba aia, daca mureau in spatiu sau ramaneau pe Luna fara a mai putea veni inapoi ar fi avut lumea la ce sa caste ochii un timp mai indelungat si SUA chiar isi permitea asta.
Reply With Quote
Răspunde