Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.11.2016, 23:11:37
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De acord cu tine.
Din cazul de mai sus insa, eu am inteles ca si cununia religioasa au facut-o pe ascuns cumva si au trebuit sa mai faca mai tarziu inca o slujba pentru restul lumii.

Eu sunt pentru a face lucrurile la vremea lor.
De aia am dat si solutiile de mai sus.
Si petrecerea facuta separat, peste ani, este rupta de context. Nu mai are farmecul, sensul initial.

Si mai am aici o nelamurire - te mai imbraci peste ani iar in rochia de mireasa? Nu cred.
Ori petrecerea aceea este (si) a mirilor totusi. Sunt anumite traditii.

Asta cu asteptatul pana dupa nunta. Da, este greu (pentru unii). Depinde de situatie.
Am invatat de-a lungul timpului din diverse cazuri din media, ca sunt posibile atatea lucruri, pe care nu le-as fi crezut.
Mi se par ciudate si de neimaginat. Si totusi exista.
Acum fiecare este liber sa decida pentru viata lui. Unii pot asa, altii nu.
Sunt de ex, oameni care isi traiesc casnicia in tari diferite, se vad doar cine stie cand, altii care nu impart casa, sau patul sau mai stiu eu.
Habar n-avem noi...ce fac unii.
In ziua de azi multi tineri aleg sa traiasca in pacat ani de zile si din pacate numarul este din ce in ce mai mare. Consideri ca daca ai trait in pacat ani de zile iti sta mai bine in rochie de mireasa?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.11.2016, 23:16:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sintaxa Vezi mesajul
Buna seara . As avea o intrebare , care ma preocupa in ultimul timp, si sper sa imi puteti oferi un raspuns si un sfat . Sunt intr-o relatie cu o fata de doi ani, si ne-am gandit sa ne legam in fata Lui Dumnezeu .
....
Multumesc
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
cununie civila + cununie religioasa
nunta e optionala
Nu iti mai caut scuze si rezolva problema asta cat mai repede, dupa ce te-ai uitat putin si in sufletul tau si al partenerului si ai chibzuit bine ca ramai cu el o viata.
Se rezolva in 2 saptamani problema ta, faci o programare la primarie/biserica.
O masa la un restaurant cu cativa prieteni e suficienta.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
L
Mai bine așteptați, să mai strângeți bănișori să puneți măcar o masă bogată în familie, la 20 de invitați, alături de verighete, de rochia de mireasă și costum, sau costume populare, bani care oricum îi scoateți înapoi cu plus, și știți că le aveți toate odată cu rânduială, eliberându-vă de o grămadă de ispite care pot veni dacă aveți doar logodna singură.

Multe biruințe și belșug duhovnicesc pe cărarea strâmtă, îngustă și grea, a mântuirii.
Doamne ajută.
Tare dezechilibrate sunt sfaturile tale Igore, se vede ca nu esti trecut prin viata...

Nunta nu este pentru castigul banilor ci pentru vietuirea corecta in fata lui Dumnezeu. Tare le mai ametesti dupa cum iti convine tie.

Sa astepti ce? Sa vina diavolul peste tine?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.07.2017, 17:42:16
Marias Marias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2015
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sintaxa Vezi mesajul
Buna seara . As avea o intrebare , care ma preocupa in ultimul timp, si sper sa imi puteti oferi un raspuns si un sfat . Sunt intr-o relatie cu o fata de doi ani, si ne-am gandit sa ne legam in fata Lui Dumnezeu . As vrea sa facem Cununia religioasa , dar e obligatorie cea civila , si momentan nu dispunem nici de bani, nici de timp pentru a pegati pentru la anul o nunta cu tot ce trebuie . Credeti ca se mai poate face o logodna la biserica ? O binecuvantare pana la Cununia religioasa pe care am avea de gand sa o facem in 2018 cu tot cu nunta ? Sau Dvs . ce sfat ne-ati da ? Chiar vrem sa ne intemeiem o familie, dar banii, timpul , nu ne permit momentan o nunta pentru anul 2017 . Sper sa ma intelegeti si sa ma puteti ajuta . Multumesc

Tot ce conteaza cu adevarat la o nunta este cununia religioasa , care nu trebuie amanata sub nici un pretext si care nu necesita cerinte speciale.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.07.2019, 18:28:25
Delia86 Delia86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2019
Mesaje: 1
Implicit Am nevoie urgent de un sfat

Sunt căsătorită de 7 ani civil si avem împreună o fetiță...De mai bine de un an tatăl copilul meu ne-a părăsit si nu suntem divorțati
De curând mama soacră m-a anunțat că vrea să se cununa religios cu amanta lui..Poate sa faca acest lucru in fata lui Dumnezeu desi el este inca cununat civil cu mine...se considera bigamie ?preotul daca este anunțat are voie sa-i cunune
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.07.2019, 01:28:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delia86 Vezi mesajul
Sunt căsătorită de 7 ani civil si avem împreună o fetiță...De mai bine de un an tatăl copilul meu ne-a părăsit si nu suntem divorțati
De curând mama soacră m-a anunțat că vrea să se cununa religios cu amanta lui..Poate sa faca acest lucru in fata lui Dumnezeu desi el este inca cununat civil cu mine...se considera bigamie ?preotul daca este anunțat are voie sa-i cunune
Bine ai venit, Delia86!
Cununat civil nu exista. Nici bigamie nu e decat daca oficializeaza la oficiul starii civile legatura cu ea fara sa divorteze, ceea ce (legal) nu se poate.

In fata lui Dumnezeu conteaza ca este casatorit civil si ca aveti o fetita impreuna doar daca apoi v-ati si cununat la altar. Nu ne-ai spus nimic in legatura cu cununia voastra. Sunteti cununati? V-ati casatorit civil inainte sau dupa nasterea fetitei? Fetita e botezata?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.07.2019 at 04:56:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare