Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.01.2012, 14:26:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
este asisderea situatie in care sotia ta fiind gravida si facind o echografie medicul iti spune : bai, faceti avort cit mai repede , deoarece copilul vostru are o malformatie genetica si va fi un handicapat netraind cecit pina la 17 ani ! Adica nu am in cotro Doamne si trebuie sa mint sau este musai sa fac un avort ca iata Tu in ce situatie ma bagasi !! Exact precum desfrinatele care spun ca nu se pot lasa de desfrinare deoarece trebuie sa creasca copii pe care tot Hristos ii i-a dat !!

NB: te rog sa ma sfatuiesti in urmatoarea minciuna : sotia ta desfrineaza cu un barbat de care s-a gindit sa se si lipeasca social dar nu iti spune , din iubire pt. tine deoarece stie ca nu rezisti la asemenea veste si mai ales ca esti hipertensiv si ca exista posibilitatea sa faci o criza hipertensiva cu accident vascular , ci te minte si isi joaca in continuare rolul de sotie iubitoare !!! Este pacat minciuna ei sau nu , deoarece o face minata de dragoste si fata de amant dar si fata de tine ...
Fratilor nu va jucati cu sofismele satanei , ca are puterea sa va invirta pe degete atunci cind va mintiti ca nu mai puteti de dorul lui Hristos !!

Ti-am dat nenumarate exemple de minciuni aparent savirsite pt. bine (exact definitia sofismului) , te rog sa ma lamuresti care sunt pacate si care nu !
În primul rând, nu mi-ai răspuns la întrebare, ci mi-ai pus alte întrebări.
Apoi, ai recurs însuși frăția ta la sofisme, asociind păcatul minciunii cu păcatul sexual sau al uciderii de prunci.
Deși l-ai citat pe fratele Cezar, el a spus că nu crede că minciuna nu este un păcat în sine (sau intrinsec, cum spunea fratele Mihnea), ci derivă din relație cu o Persoană (sau persoană), părere la care subscriu. Cu alte cuvinte, sunt situații în care minciuna nu este păcat.

În exemplele date de frăția ta minciuna ar justifica păcatul pruncuciderii, respectiv ascunderea adulterului. Deci slujește păcatului, adică tatălui minciunii, nu lui Dumnezeu. Deci în aceste două situații minciuna este păcat.

P.S. Dacă soția și-ar justifica minciuna prin mila față de mine sau prin teama că aș face infarct, i-aș răspunde că n-ar trebui să se teamă de asta, pentru că răul cel mai mare l-a făcut atunci când m-a înșelat. Atunci m-a omorât sufletește, ucigând iubirea dintre noi. Moartea cu trupul, în cazul ăsta, ar fi doar o consecință firească infidelității ei.

P.P.S. păcatul minciunii cred că trebuie pus în aceeași categorie cu cel al „închinării la idoli”; cine îl ia ad-literam devine iconoclast.

Last edited by N.Priceputu; 08.01.2012 at 15:10:04.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2012, 14:29:35
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Am si eu o intrebare. Poate suna aiurea dar chiar sunt nelamurita.Stiu ca este porunca sa nu minti dar daca minti sau ascunzi adevarul ca sa ascunzi ca ai facut o fapta buna tot este pacat? Pentru ca in acelasi timp Mantuitorul ne indeamna sa nu lasam sa se vada faptele noastra bune inaintea oamenilor si sa le facem intr-ascuns.
Minciuna e tot minciuna orice motivatie ar avea. Confundati lucrurile. Sa nu lasam sa se vada lucrurile, dar nu sa mintim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2012, 14:34:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
pentru ca am retinut odata un citat"Acopera greselile aproapelui si Dumnezeu le va acoperi pe ale tale"si ce am inteles din asta a fost sa nu trambitez in fata tuturor daca cineva de langa mine a gresit dar si daca cutarescu a gresit si sunt intrebata despre asta sa spun ori"nu stiu"ori Nu. dar poate ca am inteles gresit.

Un alt exemplu care ma facea sa-mi pun aceasta intrebare: am citit despre o Sfanta( of, nu-i mai retin numele) care dorea sa se duca la manastire dar tatal ei o impiedica. Dupa ce a incercat de mai multe ori sa fuga si a fost prinsa si adusa inapoi, a fugit la o manastire de calugari unde s-a dat drept calugar pana aproape de sfarsitul vietii. Si ma gandeam ca a fost un fel de minciuna, adica sa te dai drept barbat cand esti femeie. dar poate ca facand aceasta pentru un scop bun, nu a fost pacat. Eu asa inteleg. puteti sa ma contraziceti si sa imi explicati daca nu e bine ceea ce spun, dar fara bataie de joc va rog :) Multumesc
Se pare că răspunsul se află în înseși întrebările tale.
Cât privește disputa stârnită, nu-ți face probleme, pentru că subiectul în sine naște controverse, pentru că ne lovim adesea de el în viața de zi-cu-zi. Deci e bine să fie dezbătut. În felul ăsta putem învăța unii de la alții.
Nu vei obține o singură părere, după cum vezi, însă va trebui să-ți folosești discernământul pentru a o alege pe cea bună. Iar pentru asta trebuie să trecem totul atât prin filtrul minții cât și al inimii. Căci mintea fără inimă este rece, iar inima fără minte e sentimentală și proastă.

Last edited by N.Priceputu; 08.01.2012 at 14:39:15.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.01.2012, 15:13:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Deci, refuzați să răspundeți la întrebare ?
Am stat si am cugetat la dvs. Ma surprindeti , destul de neplacut , este adevarat . Sunteti agitat si caustic dar fara tinta si fara substrat !
Preferam sa urmaresc , deobicei, pe fratele Mihnea deoarece in ciuda unor greseli pe care le face , toti gresim pina la un punct, are cunostinte teologice bune dar mai ales dispune de ... hai sa zicem, de metodica in a-si traduce gindurile . Chiar daca l-am mai contrat totusi mi-a atras atentia placut . Vorba francezului (inteleasa in limitele bunei cuviinte) : qui s'aime, se taquine !

Mi-am pus intrebarea : cine nu va da pacea , cine va impinge sa faceti afirmatii ticluite din mineca , de ce nu ma puteti evita daca nu va place ,,moaca" mea , de ce nu cautati adevarul , de ce va inveninati pina dati pe ... ?
Si fara sa vreau , am inteles cine nu va da pace ... este acelasi care in urma cu mii de ani a mai facut o scena exact ca a dvs : LucaXX,1-8 :,,1: Si intr-una din zile ,pe cind Iisus invata poporul in templu si binevestea, au venit arhiereii si carturarii, impreuna cu batrinii./ 2 : Si, vorbind, au zis catre El :Spune noua , cu ce putere faci acestea , sau cine este cel ce Ti-a dat aceasta putere? / 3 :Iar El raspunzind a zis catre ei :Va voi intreva si eu pe voi un cuvint, si spuneti-Mi : / 4: Botezul lui Ioan ers din cersau de la oameni?/ 5:Si ei cugetau in sinea lor, zicind :Daca vom spune : din cer, va zice :atunci pt. ce n-ati crezut in el ?/ 6 :Iar daca vom zice: de la oameni, tot poporul ne va ucide cu pietre, caci este incredintat ca Ioan a fost prooroc / 7 :Si au raspunsd ca nu stiu de unde / 8 : Si Iisus le-a zis : Nici Eu nu va spun voua cu ce putere fac acestea"
Acest cineva va imboldeste sa aparati minciuna impotriva tuturor invataturilor din Scriptura si nu numai !
Va propun sa va feriti de acest cineva , nu este o companie buna , va va trada exact cind nu va asteptati si va va face de ris !
Daca am incerca sa adaptam mustrarile dvs. la faptele lui Hristos, in aceisi circumstanta, : ,,Era civilizat și de bun simț să răspundeți la ea" ar iesi o ineptie dar inteleg ca din vanitate si neostoire v-ati repezit ca ... copiii la caramele !
Asa ca nu va grabiti copilareste in dialog cu concluziile decit cind aveti argumente . Nu va luati dupa modelul meu deoarece eu de fiecare data (sau aproximativ si dau explicatii pt. anume judecati). Apropos , ce virsta aveti ?

De asemenea am sesizat, probabil ca defect profesional, ca ati fost antrenat sa puneti intrebari si sa nutriti idei neoneste de a baga in corzi in timpul polemicii (care poate fi contrarie sau contradictorie !) dar nu ati mai fost antrenat cum sa iesiti din situatii sau ce sa faceti cind nu primiti raspunsurile asteptate . Ca si cum meseria va adus amaraciunea/ciineala sufletului si nu pacea .
Asta este , ce sa facem ? va rog sa incercati sa remediati deficientele mai ales pt. linistea persoanla , eu sunt obisnuit , asemenea Mintuitorului (dar pastrind evident proportiile !) sa fiu confruntat si cu minciuni , si cu stratageme de situatie , si detractari , si marturisiri ale adevarului trucat, s.a.m.d.

Dar in ciuda tututror lucrurilor , nici macar nu ati sesizat (este si normal , fiind plin de minie !) ca eu v-am raspuns in postul meu la intrebare : folosind Scriptura in folosul marturisirii numai a adevarului si a elimina complet si pt. orice situatie a minciunii . V-am precizat ca si piedestalul pe care stau este tot Sf. Scriptura , dar nu ati dorit sa cautati printre cuvinte ! Vad insa ca dvs. aveti alte pareri .
Asta este , nu ne asemanam , dar ne putem evita . Asa ca va invit la bun simt , la atentie si la multa, multa, documentare inainte de a deschide gura !
Si cu asta cred ca am spus totul , vis-a-vis de parerea mea, despre cine este si cum este minciuna ! Ma pot retrage de pe acest fir !

NB: imi pare rau ca ati intart meteoric in discutia cu mine si ca ati esuat jenant . Nu-i nimic , sunteti tinar si cu timpul puteti deprinde virtutile crestine ... daca le si cautati !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.01.2012, 15:31:58
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...una-81996.html
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.01.2012, 15:36:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În primul rând, nu mi-ai răspuns la întrebare, ci mi-ai pus alte întrebări.
Apoi, ai recurs însuși frăția ta la sofisme, asociind păcatul minciunii cu păcatul sexual sau al uciderii de prunci.
Deși l-ai citat pe fratele Cezar, el a spus că nu crede că minciuna nu este un păcat în sine (sau intrinsec, cum spunea fratele Mihnea), ci derivă din relație cu o Persoană (sau persoană), părere la care subscriu. Cu alte cuvinte, sunt situații în care minciuna nu este păcat.

În exemplele date de frăția ta minciuna ar justifica păcatul pruncuciderii, respectiv ascunderea adulterului. Deci slujește păcatului, adică tatălui minciunii, nu lui Dumnezeu. Deci în aceste două situații minciuna este păcat.

P.S. Dacă soția și-ar justifica minciuna prin mila față de mine sau prin teama că aș face infarct, i-aș răspunde că n-ar trebui să se teamă de asta, pentru că răul cel mai mare l-a făcut atunci când m-a înșelat. Atunci m-a omorât sufletește, ucigând iubirea dintre noi. Moartea cu trupul, în cazul ăsta, ar fi doar o consecință firească infidelității ei.

P.P.S. păcatul minciunii cred că trebuie pus în aceeași categorie cu cel al „închinării la idoli”; cine îl ia ad-literam devine iconoclast.
Mai frate , dar tare greu mai intelegi ceea ce scriu . Trebuie sa-ti traduc din romana in romana. Bine o voi face , desi nu imi face placere . As fi preferat sa fi atent ca sa nu vorbesc la pereti !

1. Saftul primit la un asemenea avort este o minciuna a celui care nu crede in Dumnezeu si crede mai mult in stiinta . Stiinta ne-a dat-o Dumnezeu nu ca sa il masuram pe El cu ea deoarece nu poate fi masurat cu nimic , ci ca sa putem stapinii pamintul si sa ne inmultim s.a.m.d. Adevarul este cel din Sf. Canoane , care spun ca pt. nici un motiv si sub nici o forma nu se face un avort. Dumneata unde ai fost atent cind ai citit aceasta idee a mea . Nu te-am deviat de la subiect, asa ai vrut sa pricepi matale !
2. Pe masura ce intru in postul tau imi dau seama ca in cele din urma ai deviat rau de la subiect : eu nu am spus ca am aceiasi parere cu Cezar , in acest sens nu am scris un cuvint . Am spus ca baza care o citez eu a mai citat-o si Cezar . Pai... unde dai si unde crapa ?
3. In final ma lasi perplex : prin lucrarea lui Hristos la o echografie poate aparea malformatii iar la alta ulterioara sa dispara , sunt numeroase cazurile duhovnicesti asemanatoare citate prin cartile de zidire sufleteasca . Daca nu sti asemenea carti iti recomand eu . Adica nu este nevoie sa mintim facind o recomandare falsa ; ca informezi familia despre ,,ceva" este o atuitudine dar ca recomanzi avortul asta este altceva . Si dupa ce ca se face o minciuna i se pune mot si omucidere. Sti cum se cheama asta ? Calea spre osinda vesnica ! Esti absurd ! Ia vezi mai sus ce i-am raspuns lui Erethron in legatura cu avortul , adica cum este parerea mea despre subiect !
In raspunsul cu adulterul cred personal ca te-ai grabit . Am vrut sa-ti vad intentia sincera sau nu de a comenta subiectul . Voi continua aceasta poveste cu urmatorul final : dar daca intr-un final ea, sotia, gindeste ca si tine si atunci te anunta, pe nepusa masa,ca divorteaza iar din scandalul care se incropeste tu faci accident vascular cerebral fatal ... cum mai este cu adevarul si cum mai este cu minciuna ??? Ia lumineaza-ne !

Acestea sunt parerile mele . Tu daca vrei sa minti ,,putin" facind bine este treaba ta . Ma intreb insa de ce nu esti atit de rivnitor in viata incit sa poti face orice numai sa eviti minciuna ?
In rest ... turnul Eifel este in acelasi loc !!!!!!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 08.01.2012 at 15:40:12.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.01.2012, 15:40:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
tot felul de lucruri, dar niciun răspuns la întrebarea care îi fusese adresată
Domnule Zaharia, în loc să vă avântați în felurite aprecieri privind persoana mea, care, oricât de iscusit ar fi formulate, se numesc tot atac la persoană în lipsa argumentelor la obiect; și în loc să aduceți în discuție un fragment biblic pe care, dacă îl transpunem situației concrete, vom descoperi cu surprindere că l-ați ales în așa manieră încât poziția dumneavoastră (cel care refuză să răspundă unei întrebări) o reflectă tocmai pe a ... Mântuitorului ..... (halal smerenie, monșer)....

....n-ar fi fost oare mai bine, mai simplu, mai corect și mai onest să răspundeți la întrebarea pe care v-am adresat-o ?

Repet întrebarea: Este sau nu permis să mințim, atunci când un răspuns conform cu adevărul ar duce în mod direct la moartea unui nevinovat ?

Ce trebuie să răspundă badea Gheorghe, care are evrei ascunși în pivniță, când gestapovistul de la ușă îl întreabă dacă sunt evrei în casa sa ?

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar in ciuda tututror lucrurilor , nici macar nu ati sesizat (este si normal , fiind plin de minie !) ca eu v-am raspuns in postul meu la intrebare : folosind Scriptura in folosul marturisirii numai a adevarului si a elimina complet si pt. orice situatie a minciunii . V-am precizat ca si piedestalul pe care stau este tot Sf. Scriptura , dar nu ati dorit sa cautati printre cuvinte ! Vad insa ca dvs. aveti alte pareri .

Îmi pare rău, dar acesta nu este un răspuns la întrebare. Badea Gheorghe trebuie să spună unul din două lucruri:

Da, am evrei în pivniță,


sau

Nu, nu am văzut niciun evreu și în niciun caz nu se ascund evrei la mine în casă.


Deci, care e răspunsul creștinesc ?

Last edited by Erethorn; 08.01.2012 at 15:47:04.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.01.2012, 15:48:21
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Multumesc pentru link, chiar cred ca am inteles. :)
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.01.2012, 15:48:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

A mers odată avva Ammona într-un loc să mânce, și era acolo unul cu faimă proastă. Și s-a întâmplat să vină o femeie să intre în chilia fratelui cel cu nume rău. Aflând cei care locuiau în locul acela, s-au tulburat și s-au adunat ca să-l gonească din chilie. Și aflând că este vlădica Ammona acolo, au venit chemându-l să fie cu ei. Și când a prins fratele de veste, s-a ascuns într-un chiup mare luând femeia cu el. Și până să vină mulțimea, a văzut avva Ammona ce se întâmplase dar pentru Dumnezeu a ascuns fapta. Și a intrat așezându-se pe chiup, poruncindu-le să caute prin chilie. Dar cum ei căutară fără s-o găsească pe femeie, le-a spus avva Ammona: ce e? Dumnezeu să vă ierte. Și a făcut o rugăciune, poruncindu-le să iasă. Apoi l-a luat pe frate de mână, zicându-i: ia aminte la tine, frate! Apoi a plecat.” (Patericul egiptean)

Ei, avva Ammona a mințit sau n-a mințit?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.01.2012, 15:48:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule Zaharia, în loc să vă avântați în felurite aprecieri privind persoana mea, care, oricât de iscusit ar fi formulate, se numesc tot atac la persoană în lipsa argumentelor la obiect; și în loc să aduceți în discuție un fragment biblic pe care, dacă îl transpunem situației concrete, vom descoperi cu surprindere că l-ați ales în așa manieră încât poziția dumneavoastră (cel care refuză să răspundă unei întrebări) o reflectă tocmai pe a ... Mântuitorului ..... (halal smerenie, monșer)....

....n-ar fi fost oare mai bine, mai simplu, mai corect și mai onest să răspundeți la întrebarea pe care v-am adresat-o ?

Repet întrebarea: Este sau nu permis să mințim, atunci când un răspuns conform cu adevărul ar duce în mod direct la moartea unui nevinovat ?

Ce trebuie să răspundă badea Gheorghe, care are evrei ascunși în pivniță, când gestapovistul de la ușă îl întreabă dacă sunt evrei în casa sa ?




Îmi pare rău, dar acesta nu este un răspuns la întrebare. Badea Gheorghe trebuie să spună unul din două lucruri:

Da, am evrei în pivniță,


sau

Nu, nu am văzut niciun evreu și în niciun caz nu se ascund evrei la mine în casă.


Deci, care e răspunsul creștinesc ?
Va doresc o zi cu pace ! Sunteti tendentios si absurd ! Deja aveti raspunsurile mele !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 19:11:49
Sa minti nu e chiar atat de rau absolutep0wer Generalitati 19 19.07.2010 12:20:52
Postul - inseamna intotdeauna tristete? sophia Postul 8 09.12.2009 17:16:41
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07