Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.12.2014, 19:12:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Atat de des intalnesc "dramele" astea in presa. Nimeni nu ii ajuta pe sarmanii oameni si sunt nevoiti sa faca nu stiu ce...in cazul de fata sa se lepede de credinta....

Uitati aici un articol care arata cam care e realitatea acestor "sarmani":

http://adevarul.ro/locale/botosani/s...eb8/index.html

Nu au cu cine lasa copiii? Pai bunici nu sunt? Daca sunt 13 copii inseamna ca cel mai mare are cel putin 13 ani...deci poate sa aiba grija cateva ore de cativa frati mai mici...

Mama sa ramana acasa, dar tatal? Concediu de paternitate...cand esti trantor, apoi sigur nu esti ortodox...

P.S: Stiu ca multi dintre voi aveti o varsta destul de inaintata. Vreau sa va zic, ca unul tanar ce a crescut prin haosul asta informational din mediul on-line, ca 95% din stiri sunt scoase din context, distorsionate sau pur si simplu inventate pentru audienta. Incercati sa nu fiti naivi!

Doamne ajuta!
Nu stiu,tot mai des sunt prezentate cazuri din astea.
Acum cateva zile am vizionat cazul unor tineri oarecare,cu 2 copii care traiau intr-o derapanatura -de fapt o magazie cu o camera in care aveau o soba de pamant,un pat si o masa.
Femeia tanara,statea cu copii in pat si cumva iti trasmitea chiar dincolo de poza ca asta face toata ziua.De ce spun asta?Pt ca locul era infect ,insalubru si imi este greu sa cred ca saracia nu poate schimba aspectul asta de necuratie.
Pur si simplu,prezenta unor oameni tineri si mediul acela infect nu face sens.
Magazia si gardul aratau ca dupa bombardament iar din poza iti zambesc trist 2 tineri de 20 de ani!!
Poate am eu inima impietrita si nu vad cu adevarat drama lor...

Se cereau in articol,bani si ajutoare pt copii...
Pai in primul rand,au nevoie de oameni cu unelte care sa vina cu cuie si lemne sa le repare magazia si gardul;sa le faca o soba mai acatarii...sa le doneze o masina de spalat si detergent sa spele rufele care aratau mai murdare decat in casa unei femei de 85 de ani paralizata.Da-i in colo de bani.

In rest inteleg saracia,copiii numerosi,lipsa locurilor de munca...dar cand ii vezi atat de lenesi si delasatori ,realizezi ca au apucaturi proaste care ii fac neproductivi pe viata;oameni care vor cersi pe termen lung.
Probabil ca nici nu este vina lor ci a familiei care nu a avut nimic sa le trasmita din capul locului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.12.2014, 21:11:39
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

[---------------------------------------------------------

Last edited by Ion Pop; 24.07.2015 at 11:32:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare