Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2008, 20:31:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
si apoi eu mai stiu un lucru: "Femeia credincioasa mantuieste si barbatul necredincios"
Corect spus dar in cazul cind amindoi sint ortodocsi......


cunosc un caz ea ortodoxa si el musulman, hogea a incheiat casatoria daca se poate numi casatorie , fiecare au tinut de religia lui cu gura ,pina la o vreme apoi s-au despartit citiva ani apoi iar sau casatorit tot la geamie acum musulmanul a decedat....................ce casnicie a fost asta nu am inteles. Din casnicia lor au rezultat doi copii ei iubind pe tasu mai mult se cred musulmani dar nepracticanti , mama in schimb i-a botezat in ascuns la ortodocsi ..............de ce religie sint copii ?? nu am inteles.......??ca nu practica nici una.
  #12  
Vechi 22.10.2008, 08:54:27
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
si apoi eu mai stiu un lucru: "Femeia credincioasa mantuieste si barbatul necredincios"
Exact Carine,asta am si vrut sa-ti spun.Iisus nu a vorbit niciodata de diferentele dintre oameni,El doreste mantuirea tuturor,poate de aceea Dumnezeu a facut ca acest musulman sa te intalneasca pe tine.Incearca sa-l aduci pe calea cea buna,daca nu doreste,sa nu te gandesti la o casatorie cu el,nu neaparat ca este de alta credinta si ca iti pierzi mantuirea,caci toti oamenii sunt ai lui Dumnezeu,dar gandeste-te ce inseamna aceasta credinta a lui.Caci nu este orice credinta,ci este credinta islamica,care pentru mine,este de-a dreptul satanica.Oricat de bun ar fi el acum,mai tarziu se va schimba.asta este regula la musulmani,inainte de casatorie sunt cei mai buni,apoi isi arata adevarata fata.Sa nu te legi sufleteste prea mult de el.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
  #13  
Vechi 22.10.2008, 10:06:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Carine,
cred ca aceasta este o ispita ca oricare alta. Asa cum unui ortodox i se intampla sa se indragosteasca de alta persoana dupa ce s-a casatorit. Asa cum unor verisori li se intampla sa se indragosteasca unul de altul. Asa cum unui calugar i se poate intampla uneori sa se indragosteasca si lupta din rasputeri sa alunge ispita, la fel ti se intampla si tie. Ce s-ar intampla daca toti si-ar asculta numai inima?

Intemeierea unei familii implica multa responsabilitate. Roaga-te mult lui Dumnezeu sa-ti arate calea. Daca-l poti intoarce la Ortodoxie, ceea e greu de crezut, si sa va cununati ortodox, atunci -- cu Dumnezeu inainte! Iar daca nu, mai bine plangi putin acum si procedezi cum e bine decat mai tarziu.
  #14  
Vechi 22.10.2008, 10:27:01
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
uff...pai eu chiar nu inteleg, aici se vorbeste de "ma marit sau nu cu un musulman" dar eu nu stiam ca se poate asa ceva. Adica ce preot ne va cununa? Al lui sau al meu?
Da!!! Buna intrebare... pai al cui sa va cunune?? al cui va fi mai tare in credinta!! Daca accepti cununia in moschee, va trebui sa rostesti acea scurta rugaciune a lor, prin care il recunosti printre altele si pe profetul Mohamedsi dupa asta.. eu zic ca s-a cam ispravit... atat de simplu poti narui totul.. prin CUVANT !!!

Si apoi.. ce va mai fi???

O CARINE al carei suflet va tanji mereu dupa "Isaie, dănțuiește"...incununata... in rochia imaculata de mireasa...in miros de tamaie si de rugaciune curata... inconjurata de privirile pline de dragoste ale celor dragi inimii ei,de chipurile din icoane ale sfintilor ortodoxi ,care i-au sters lacrimile ani la rand.... caci lacrimile ei au fost si lacrimile lor iar implinirile ei au fost si bucuria lor....

O Carine condamnata la durerea zilnica de a-si striga pruncul "Kerim", caci Andrei suna prea banal si mult prea romaneste.... o mama disperata...o pasare ranita care ca o ultima zvacnire... in dorul de libertatea pierduta... va incerca sa isi boteze copilul pe ascuns....
  #15  
Vechi 22.10.2008, 10:45:48
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
ufff..nu credeam sa mi se intample asta, eu aparatoare a credintei ortodoxe, care incearca sa ii convinga pe ceilalti ca crestinismul e calea adevarata, iata ca am dat de un musulman, cu care ma inteleg cat se poate de bine, parca avem acelasi gen de suflet, nu stiu, dar moral e la fel ca mine, deca t ca are o alta religie...Nu stiu ce sa fac, va rog dati-mi niste sfaturi...
Si apoi.. va veni o vreme cand sufletele nu vor mai fi atat de "pereche" precum pareau a fi la inceput.. cand Carine va zice "hais" iar sotul va spune "cea"....cand privirile lui vor fi mult mai apreciative ptr o alta femeie, doar ptr simplul motiv ca e musulmanca iar sotia lui nu.....cand sotul va crede ca are "drept divin" asupra pruncului lor.....

Moral nu poate fi la fel precum Carine ptr simplul motiv ca totul este atat de diferit intre ei: cultura, educatia, religia, modul de viata.. si lista poate continua.....
Totul este doar o chestiune de timp... ce se va alege de buna noastra Carine?? in cel mai fericit caz un divort timpuriu...o trezire la trista realitate.... o Carine cu sufletul istovit si in tarana ....ca un copac smuls din radacini... care se va intoarce sa caute fericirea....
  #16  
Vechi 22.10.2008, 19:46:47
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Carine, nu-ti interzice nimeni sa fii prietena cu omul acela, dar ATAT. Nu se pune problema casatroriei, asa cum , de altfel, nici nu rezulta din postarea ta de inceput.
  #17  
Vechi 22.10.2008, 19:56:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Smile

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Carine, nu-ti interzice nimeni sa fii prietena cu omul acela, dar ATAT. Nu se pune problema casatroriei, asa cum , de altfel, nici nu rezulta din postarea ta de inceput.
Adrian

As vrea sa stiu si eu cum e o prietenie intre un barbat si o femeie ? mai merg citeodata o bere ceva?la un pahar de vorba?
  #18  
Vechi 22.10.2008, 22:11:55
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Sora, e ispita mare! Si pe mine m-a ajutat Domnul sa scap. Nu pot sa nu dau link spre locul unde am povestit ce am patit cu ispita asta.

In primul rand, sa nu ai incredere in declaratiile de dragoste mai frumoase ca in carti pe care le fac ei. Sunt convingatori, dar mincinosi. Sunt desfranati. Cel pe care l-am cunoscut eu a acceptat si conditia mea, respectiv sa se boteze, apoi am inteles ca voia sa ma ia in tara lui si sa ma faca de-a lor. Cand mi-a zis ca s-a razgandit, ca tot ma iubeste, dar sa-l accept cum e, am pus IN ACEL MOMENT capat relatiei cu el! Cum te vei mai ruga cand copiii tai vor fi musulmani? Nu merita jertfita vesnicia pentru un om, oricare ar fi acela! Ai mila de sufletul tau, de al copiilor tai si de jertfa Mantuitorului si nu te casatori cu el!
  #19  
Vechi 23.10.2008, 09:11:55
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Si apoi.. va veni o vreme cand sufletele nu vor mai fi atat de "pereche" precum pareau a fi la inceput.. cand Carine va zice "hais" iar sotul va spune "cea"....cand privirile lui vor fi mult mai apreciative ptr o alta femeie, doar ptr simplul motiv ca e musulmanca iar sotia lui nu.....cand sotul va crede ca are "drept divin" asupra pruncului lor.....

Moral nu poate fi la fel precum Carine ptr simplul motiv ca totul este atat de diferit intre ei: cultura, educatia, religia, modul de viata.. si lista poate continua.....
Totul este doar o chestiune de timp... ce se va alege de buna noastra Carine?? in cel mai fericit caz un divort timpuriu...o trezire la trista realitate.... o Carine cu sufletul istovit si in tarana ....ca un copac smuls din radacini... care se va intoarce sa caute fericirea....
Marina ne vorbesti din experienta ta?Ma insel eu sau tu esti casatorita cu un musulman?
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
  #20  
Vechi 25.10.2008, 22:18:53
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Ai mare grija!

Stricaciunea pe nestricaciune nu va mosteni!Cu alte cuvinte paganii si necredinciosii nu vor vedea pe Dumnezeu!Daca te iubeste cu adevarat se va boteza in Hristos,in credinta Ortodoxa.Femeia credincioasa mantuieste pe barbatul necredncios la fel cum si barbatul necredincios sminteste pe femeia mai putin credincioasa.Oamenii nu vor sti niciodata ce inseamna a iubi sau a fi iubit pana ce nu vor ajunge sa-L cunoasca pe Hristos,Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 18:42:44
nunta crestina catalinabalhui Nunta 6 05.09.2010 12:02:08