Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2011, 15:33:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Hristos a inviat!
Am si eu o intrebare care ma preocupa de ceva vreme: cand spunem ca crestinul trebuie sa fie smerit, inseamna asta ca trebuie sa stea tot timpul plecat, supus in fata celorlalti si mai mai sa ceara sa fie calcat in picioare?Sincer, am vazut ca oamenii nu vor langa ei fiinte slabe,supuse,care sa ceara suturi in fund, ca apoi incep sa profite, sa se poarte urat, si vorba aia: DACA TU NU TE RESPECTI, CUM VREI CA CEILALTI SA TE RESPECTE?
La fel si pentru femeia crestina, trebuie ea sa fie cea mai sleampata decat toate? Ca aia nu are voie, aia nu are voie, hainele ei tre' sa fie cele mai urate si mai sterse? Si uite asa ajunge barbatul ei sa se uite dupa altele ca deh, o femeie tre sa fie frumoasa si sa nu-mi spuneti ca exista un barbat pentru care sa nu conteze frumusetea.
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca am fost mai taioasa.
Ceea ce ai descris tu e o smerenie exagerată, falsă, mai mult spectacol, decât smerenie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2011, 16:18:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

cred ca smerenia este prost perceputa de multi dintre noi... nimic nu invioreaza sufletul mai tare si mai frumos ca "mandria" ... fara orgoliu, mandrie, dorinta de depasire lumea asta ar fi nicaieri... competitia e buna... fara eretici nu am fi avut ortodoxie... ei au ridicat stacheta.. "smerenia" nu e buna intotdeauna... de fapt "smerenia" e stearsa, dureroasa, s.a.m.d... le-am pus in ghilimele deoarece consider ca e posibil ca sa gresesc si "smerenia" sa nu fie smerenie si nici "mandria" mandrie...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2011, 16:20:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si nu mi se pare normal ca femeia sa se imbrace in halu asta... va intreb si eu.. asta e ortodoxia? de ce e asa de stearsa?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2011, 16:22:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Smerenia este asezarea noastra corecta in fata lui Dumnezeu si in fata aproapelui nostru. Mandria este asezarea incorecta pentru ca ea ne ridica pe noi pe un piedestal fals in raport cu ceilalti. De aceea rugaciunea se spune in starea de smerenie, adica in raportul corect dintre noi, pacatosii, si Dumnezeu. Numai cine se roaga ca fariseul nu respecta aceasta minima cerinta. Dar nu numai in rugaciune trebuie sa fim smeriti, ci in orice lucru pe care il intreprindem. Orice intreprindere a noastra trebuie sa inceapa in smerenie si sa sfarseasca in iubire. Smerenia este si inceputul intelepciunii asa cum iubirea e sfarsitul ei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2011, 16:51:41
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Toate bune si frumoase, dar tot n-am inteles destul de exact care este intelesul cuvantului "smerenie". Oricum, intre timp am constatat ca este mai mult decat "respectul".

Smerenia cred ca este de fapt anularea sau chiar contrabalansarea actiunilor negative, transformandu-le in actiuni pozitive. Bineinteles ca a face asta implica o multime de lucruri. Metodele sunt dinamice. De aceea e greu de explicat in cuvinte. Dar cred ca e nici mai mult nici mai putin decat stapanirea unei legi universale. Ramane sa incerc sa inteleg mai exact, deoarece explicatii satisfacatoare, destul de exacte, nu am gasit nicaieri.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.02.2011, 11:05:59
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

incercati sa cititi din invataturile parintelui Arsenie [Papacioc.....o sa descoperiti ce inseamna smerenia in adevaratul ei sens....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.02.2011, 11:12:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cred ca smerenia este o modalitate mai delicata si mai avansata de a-ti manifesta iubirea:

1 Corinteni

4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.02.2011, 15:38:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Toate bune si frumoase, dar tot n-am inteles destul de exact care este intelesul cuvantului "smerenie". Oricum, intre timp am constatat ca este mai mult decat "respectul".

Smerenia cred ca este de fapt anularea sau chiar contrabalansarea actiunilor negative, transformandu-le in actiuni pozitive. Bineinteles ca a face asta implica o multime de lucruri. Metodele sunt dinamice. De aceea e greu de explicat in cuvinte. Dar cred ca e nici mai mult nici mai putin decat stapanirea unei legi universale. Ramane sa incerc sa inteleg mai exact, deoarece explicatii satisfacatoare, destul de exacte, nu am gasit nicaieri.
Iit dau niste exemple simple:
1. Iti doresti mult de tot ceva si il obtii. Daca spui "MAMAA CE TARE SUNT!!!AM REUSIT!"nu e smerenie ! Daca spui "DOAMNE TIE ITI MULTUMESC,FARA TINE NU REUSEAM SA AM NIMIC!"... este semn de mare smerenie..
Deci nu iti atribui tie nici un merit, pt.ca fara Dumnezeu nimic nu erai si nimic nu faceai...
2.Daca ai necazuri mari si incepi sa devii deznadajduit si sa dai vina pe toti cei din jur, pe sistem,pe politica,pe familie,mai rau,pe dumnezeu ca te-a uitat sau nu e corect...nu e semn de smerenie...Daca spui "Doamne ,pentru pacatele mele patesc aceste lucruri,Izbaveste-ma Doamne de cel rau" este semn de mare smerenie si indata Dumnezeu se va milostivi de sufletul tau...
Deci trebuie sa fii constient ca pacatele tale sunt cauza efectelor pe care le suporti...nu Dumenzeu te pedepseste ..
"Rabdarea raului sau umilinta in credinta lui Dumnezeu este cea mai uriasa putere asupra raului in lumea aceasta."-Arsenie Boca "Cararea Imparatiei"

Ti-ai facut o idee?

Last edited by Melissa; 01.02.2011 at 15:49:27.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.02.2011, 16:06:41
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ti-ai facut o idee?
Da. Din ce spui rezulta ca smerenia ar fi inteligenta, cunoasterea si acceptarea adevarului. :)

Oricum "smerenie" e cel mai confuz termen pe care l-am intalnit. Cineva care vrea sa inteleaga destul de detaliat si exact cum stau lucrurile, ar trebui sa-l ocoleasca, sa inteleaga detaliile conceptului "smerenie" folosind alte cuvinte. Eu il scot complet din minte, deoarece de fapt cuvantul "smerenie" nu reprezinta nimic concret si m-ar mentine in confuzie daca l-as folosi.

Nu zic ca nu este un termen bun. Este ideal pentru conceptia populara, pentru a transmite maselor intr-o forma comprimata mai multe concepte. Dar in capul unuia care vrea sa inteleaga mai detaliat ce inseamna "smerenia", termenul creaza numai confuzie, prea multe intelesuri intr-un singur cuvant care de fapt nu inseamna nimic cat timp nu intelgi intai foarte detaliat fiecare aspect al subconceptelor conceptului "smerenie".

Oricum, intelesul adevarat al termenului "smerenie" a degenerat mult. Sau poate a fost special proiectat asa de intelepti pentru a fi un cuvant adaptabil mai multor categorii de indivizi.

Nu stiu care sa fie adevarul, in schimb nu-l includ in vocabular. Daca as folosi in exprimare termenul "smerenie", n-as spune de fapt nimic...
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.02.2011, 21:58:27
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Dumnezeul nostru e un Dumnezeu smerit. Hristos ne indeamna: învățați de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima.

Dar a fi smerit nu-i semn de slabiciune, ci de putere. Hristos, smerindu-Se, a patimit chiar moarte pe cruce. Dar El, spanzurat pe cruce, nu-I un invins, ci un Invingator.

Omului ii este cu neputinta sa se smereasca prin forte proprii. Smerenia este un dar dumnezeiesc. Si nu vom gusta bucuria adevarata pana ce nu ne vom impartasi de smerenia lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre umilinta si smerenie ionut12 Generalitati 14 17.03.2012 09:03:52
credinta si smerenie doinita.p Intrebari utilizatori 11 10.07.2011 23:29:06
Despre smerenie adam000 Pocainta 14 30.09.2010 15:14:39
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51
smerenie danyel Secte si culte 9 23.03.2008 01:04:38