Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.11.2009, 15:15:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Nu stiu daca si ei au obiceiul acesta, dar daca exista oameni care stiu in avans ca ceva se va intampla, este clar ca exista si un plan ca acel ceva sa se intample care tine de cel care dezvaluie evenimentele viitoare, sau lucrul acesta planificat a fost adus la cunostinta mai multor oameni care sunt dispusi sa loveasca si ei, pentru ca rasunetul evenimentului sa fie urmarit si amplificat. Nu spun ca au fost implicati direct ci doar ca au avut surse care le-au adus la cunostinta acest lucru.
Dar nici nu poti sti ca nu s-au implicat, sau s-au implicat dar intr-o mica masura, ori deloc...nu poti sti niciodata!!

Exista profetii veeechi conforma carora se va lovi in Biserica..si numai si prin prisma acestui lucru se pot fabrica usor " profetii" din partea oricui.

De exemplu eu acum as putea foarte simplu sa deduc ca vor mai aparea tot felul de lucruri negative care vor lovi in Biserica noastra, numai ca nu am niciun interes sa profetesc, se poate cheama deductie......

La sectari, totul inseamna " profetie, revelatie, proorocie" cand de fapt pot citi diferite lucruri si apoi sa si le insuseasca...de altfel ei se bazeaza pe aceste profetii, iar daca ar inceta, unii s-ar putea sa se pliciteasca sau sa se trezeasca la realitate
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.11.2009, 15:23:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Corect...iar ei au spus-o ca si cum au intrevazut, prevazut sau avut "revelatii" ( asa cum cica tot prevad ei) vezi Doamneee!
N-au avut nici un fel de revelatii. Libertatea, ziarul mocirlos care a scos stirea, a anuntat cu ceva zile inainte ca va "aduce pe piata" o stire nemaipomenita despre BOR. Si cumva s-a scurs si vestea ca este forba de Teoctist.
Nu cred ca baptistii au venit cu stirea asta.
Din pacate, asta e. Din cate am inteles din comunicatul patriarhiei, si-au invatat lectia ca trebuie mai mare atentie in selectarea si educarea preotilor/calugarilor. E imposibil sa nu fi vazut cineva, portarul, vecini de chilie, ca la Teoctist intra si pleaca un barbat(i), sta ceva vreme, etc. Dar nu s-a luat nici un fel de atitudine. Asa ca situatia s-a transformat intr-o bomba cu ceas care a explodat pana la urma.

Din pacate societatea romaneasca este avida dupa scandal si barfe, iar in BOR este destul de usor de lovit, ca in orice alta institutie, dat fiind ca padure fara uscaturi nu exista.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2009, 15:56:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
N-au avut nici un fel de revelatii. Libertatea, ziarul mocirlos care a scos stirea, a anuntat cu ceva zile inainte ca va "aduce pe piata" o stire nemaipomenita despre BOR. Si cumva s-a scurs si vestea ca este forba de Teoctist.
Nu cred ca baptistii au venit cu stirea asta.
Din pacate, asta e. Din cate am inteles din comunicatul patriarhiei, si-au invatat lectia ca trebuie mai mare atentie in selectarea si educarea preotilor/calugarilor. E imposibil sa nu fi vazut cineva, portarul, vecini de chilie, ca la Teoctist intra si pleaca un barbat(i), sta ceva vreme, etc. Dar nu s-a luat nici un fel de atitudine. Asa ca situatia s-a transformat intr-o bomba cu ceas care a explodat pana la urma.

Din pacate societatea romaneasca este avida dupa scandal si barfe, iar in BOR este destul de usor de lovit, ca in orice alta institutie, dat fiind ca padure fara uscaturi nu exista.
Da, pai tot ce se poate, numai ca ipoteza " proorocirilor " emise de sectanti nu are nici noima intr-adevar.

Stii care e problema, eu am auzit ca unii baieti de genul asta sunt infiltrati in monhahism cu un scop bine definit...si daca te gandesti, intr-adevar ei pot sta linistiti, incearca sa se conformeze stilului de viata, sa se supuna sistemului si la vremea hotarata...pac trosc evenimentul regizat si mediatizat intens. Eu am vazut pozele cu omul ala, si sincer e doar o regizare ordinara...aia se uitau la o camera pozitionata cu scop precis...mai e nevoie de cuvinte?? Cine stie ce s-a vazut si cum a fost interpretat, poate ca nici nu s-a dorit sa dea de banuit ca altfel ar fi fost dejucate planurile....insa acum tot ce se stie sunt detaliile si articolele din ziar!!!!

Normal ca unii pot spune ca nu e asa, dar eu am auzit clar...si oamenii cu ganduri murdare au multe idei, asa cum sunt si escroci care fura haine preotesti si se dau calugari pentru a colecta bani pentru Manastiri imaginare, si asa mai departe.....deci nu tot ce se vede trebuie crezut ca fiind o mare surpriza, mai sunt si planuri/proiecte bine puse la punct si cu termen specificat

Last edited by AndruscaCIM; 23.11.2009 at 15:58:26.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2009, 16:23:51
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Faptul ca in chilia unui calugar intra un barbat nu este un motiv de suspiciune, iar daca cineva indrazneste sa ispiteasca un calugar tanar poate sa il faca sa cada deoarece ispitele sunt ENORM de mari in calugarie.Cine stie cat de mult a fost tatonat terenul si cum i s-a dobandit increderea pana sa cada. Filmul este o dovada rigida si care nu lasa loc de contestatii ale unei greseli mari, dar dincolo de el nu se vede intentia pur si simplu diabolica a celui care a cautat sa faca aceasta filmare, nici daca s-a intamplat doar o data.Cuvantul unui homosexual ca a fost o relatie indelungata pentru mine nu inseamna nimic. Se vede clar ca s-a urmarit a se lovi in Biserica. Cineva uraste tare Biserica Ortodoxa si are slujitori foarte zelosi.
Oricum, este trist ca lumea de astazi a ajuns la o asemenea lipsa de respect fata de preoti incat sa ii faca subiect de pagini editoriale de scandal. Insemna ca are priza la public un asemenea mesaj, la mase, ceea ce e trist intr-o tara ortodoxa.
Cu siguranta au mai gresit si alti preoti in trecut in felul acesta dar mai lasam sa ii judece si Dumnezeu. Daca El ii lasa inca sa slujeasca inseamna ca are un motiv.
Sa nu uitam ca a mai fost preot ortodox chemat sa impartaseasca om bolnav si s-a trezit fotografiat intre prostituate. Si a fost stire de senzatie.
Ma dezgusta aviditatea aceasta de a mari tirajul ziarelor pe spinarea credulilor....iar barfa asta care a devenit tic national este incalificabila intr-o tara in care se afla moastele Sfintei Parascheva, Sfantului Grigorie Decapolitul.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiri-Spectacole-Evenimente cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 995 26.11.2022 11:54:33
stiri dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 318 11.06.2014 16:16:17
Pe scurt din lume (stiri mai noi si mai vechi) Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 173 13.05.2014 06:46:57
Marsul distrugatorului -viziune extraordinara dinainte de anul 1905 flying Resurse ortodoxe on-line 2 25.05.2011 11:42:02