Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.07.2010, 20:52:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
cred ca cel din urma chivot, ar trebui sa fie, inima fiecaruia dintre noi. Si mai cred, ca, "chivotul cel nou" ar trebui sa fie "plin" de iubire, iubire de hristos, iubire de cei de langa noi, iubire neconditionata...in clipa in care il iubesti pe hristos, nu ai cum sa nu-l asculti, iar daca il asculti, nu ai cum sa nu devii om, cu "o" de la tona...
exceptional!!!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.07.2010, 23:12:46
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Cred ca cel din urma chivot, ar trebui sa fie, inima fiecaruia dintre noi. Si mai cred, ca, "chivotul cel nou" ar trebui sa fie "plin" de iubire, iubire de Hristos, iubire de cei de langa noi, iubire neconditionata...In clipa in care iL iubesti pe Hristos, nu ai cum sa nu-L asculti, iar daca iL asculti, nu ai cum sa nu devii Om, cu "O" de la tona...
Felicitari domnule.Dumnezeu din dragoste ne-a creat si cand era sa cadem definitiv ni L-a trimis pe Hristos care prin jertfa ne-a rascumparat.Jertfa presupune dragoste.Din dragoste am plecat si prin dragoste ne intoarcem.Asa este.Aveti dreptate.Chiar Hristos ne-a spus ca ceea mai mare jertfa este ,,Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi."(Ioan 15:13).EL s-a pus pentru noi toti stiind ca noi nu putem asta dar putem macar la nivel individual.Jertfa nu exista decat din dragoste.Totul se leaga atat de frumos.Mi-a placut mult cum ati spus.Cel de Sus sa fie alaturi de dvs

MariS:ma tot uitam la ,,semnatura"dvs(har,smerenie,jertfa)si mi-am adus aminte de o carte ,,Jertfa si rascumparare" scrisa de Parintele Galeriu(RIP).Cartea este exceptionala(ea este de fapt teza dansului de doctorat din 1973).Poate faceti rost de ea desi cred ca este mai greu de gasit.Daca nu o gasiti o sa fac in asa fel incat sa o primiti.O sa va mearga la inima cuvintele acelui om si din perspectiva semnaturii dvs cat mai ales din perspectiva topicului deschis.Cartea este acesta http://cartiteologie.wordpress.com/2...-rascumparare/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.07.2010, 00:02:26
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
MariS:ma tot uitam la ,,semnatura"dvs(har,smerenie,jertfa)si mi-am adus aminte de o carte ,,Jertfa si rascumparare" scrisa de Parintele Galeriu(RIP).Cartea este exceptionala(ea este de fapt teza dansului de doctorat din 1973).Poate faceti rost de ea desi cred ca este mai greu de gasit.Daca nu o gasiti o sa fac in asa fel incat sa o primiti.O sa va mearga la inima cuvintele acelui om si din perspectiva semnaturii dvs cat mai ales din perspectiva topicului deschis.Cartea este acesta http://cartiteologie.wordpress.com/2...-rascumparare/
Mii de multumiri, prietene! Am sa mi-o procur. Parintele Galeriu este
la inima mea. Fii binecuvantat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.07.2010, 00:05:20
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Mii de multumiri, prietene! Am sa mi-o procur. Parintele Galeriu este
la inima mea. Fii binecuvantat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Cel de Sus sa fie alaturi de dvs.Daca nu reusiti sa o gasiti>sa ma anuntati si o veti avea.Va doresc o seara placuta in continuare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Limba si scrierea originalelor Noului Testament Andreea2012 Intrebari utilizatori 5 13.09.2012 21:12:47
Legamant al medicilor sub forma unei rugaciuni costel Generalitati 17 18.02.2011 21:46:46
Avraam al Noului Testament mary20 Din Noul Testament 5 13.07.2010 19:38:28
Chivotul Legii există ! ( In presa de azi ) cristiboss56 Generalitati 12 21.08.2009 11:56:47
Exista vreun legamant la hirotonire? sophia Preotia (Hirotonia) 10 15.07.2009 22:21:56