Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2011, 12:39:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit minte ocupata

Buna ziua
Stie cineva una sau mai multe modaliti de a tine mintea ocupata, sau macar implicata in ceva concret, palpabil, prezent si util?
Mai exista cineva, de exemplu, care in timp ce spala vasa, da cu mopul, etc, mainile ii merg automat iar mintea ii zboara la "nemurirea sufletului" sau alte subiecte asemanatoare? (cu riscul sa rateze pe ici pe colo o pata, dar fara sa-i pese prea mult, spre disperarea "beneficiarilor"..)
Desigur, solutia cea mai buna ar putea fi copiii. Cand ai 1, 2, 3, nu te mai poate interesa altceva decat sa le procuri painea cea de toate zilele. Dar cand situatia materiala si sociala nu iti permite sa ii ai, atunci ce trebuie sa-ti inoculezi in cap ca sa poti sa faci ce ai de facut fara sa te mai intrebi daca e bine sau rau, daca iti convine sau nu-ti convine, etc? Poti sa-ti propui, de exemplu, sa te minti cu ideea ca daca muncesti 1 an, 2, 3, si reusesti sa strangi suma de x sau y, atunci o sa poti sa-l faci, dar credeti-ma e incercata si nu functioneaza, ca timpul trece si nu se intampla nimic.
Credinta in Dumnezeu? Nicidecum. Pai atunci o sa iti dai seama ca tot ce trebuie sa faci ca sa supravietuiesti si daca mai vrei sa perpetuezi si specia, e cel putin imoral, daca nu chiar ilegal, in unele cazuri. Asta ar putea fi valabila poate doar daca te duci sa traiesti la o manastire, sau undeva in mijlocul pustiului.
Astept (alte) sugestii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2011, 14:37:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Fallen, nu te supara, dar am citit de-a lungul timpului si alte mesaje ale tale despre tine si mi-am pus problema: "gandurile tale despre tine iti apartin sau iti sunt sugerate de cineva care are multa influenta asupra ta?".

Cum ai ajuns tu la concluzia ca ceea ce gandesti trebuie schimbat?
Gandesti ceea ce este de interes pt tine, ceea ce corespunde structurii tale psihice etc.
Nu mai stiu unde am citit ca mintea este ca o moara, macina ce bagi in ea.



Acum, ca sa ma mentin strict pe intrebarea ta, am avut si eu astfel de nedumeriri. La un moment dat ajunsesem la concluzia ca timpul este f scurt si ca nu are rost sa-mi umplu mintea cu lucruri nefolositoare, dar cum NU eram crestina, lucrurile "folositoare" erau foarte nerelevante... De ex. incercam de-a valma sa strang informatii din diferite domenii, plus sa acumulez o limba straina in timpul liber. Cand spalam vase sau dadeam cu aspiratorul ascultam in casti diferite lucruri fara legatura directa cu viata mea (despre istorie, arta, lectii de limbi straine etc). Nu pot sa spun ca mi-a folosit in vreun fel, doar ma indepartam si mai mult de realitatea imediata.

Astazi eu cred ca cele mai utile si "pragmatice" ganduri sunt cele despre Dumnezeu. Ca indiferent ce faci in viata, ne indreptam toti spre acelasi final, este printre putinele certitudini pe care le are omul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2011, 14:49:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Buna ziua
Stie cineva una sau mai multe modaliti de a tine mintea ocupata, sau macar implicata in ceva concret, palpabil, prezent si util?
Sudoku, integrame, versuri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2011, 15:41:25
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Buna ziua
Stie cineva una sau mai multe modaliti de a tine mintea ocupata, sau macar implicata in ceva concret, palpabil, prezent si util?
Astept (alte) sugestii.
Hai Fallen, ca tu cu siguranta poti mai mult! :-)
Cred ca deja te-ai gandit la asta, dar probabil ca inca ti se pare efortul prea mare.

Rugaciunea.

Un cadou, un dar si pt beneficiarii curateniei pe care o faci.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2011, 15:55:39
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Rugaciunea inimii, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul! Daca rostesti aceasta rugaciune tot timpul in care ai de facut treaba doar cu mainile (calci rufe, speli vase, samd), iti tii gandurile in frau.
Eu mai cant in gand (sau cu voce tare cand sunt singura) cantarile de la Sfanta Liturghie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.09.2011, 16:46:13
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Buna ziua
Stie cineva una sau mai multe modaliti de a tine mintea ocupata.
Eu imi las mintea sa mai zburde cand fac treaba. Incerc doar sa am grija sa nu alunece la cele nasoale, desi uneori ajunge si acolo.
Dar daca cuget despre viata, societate, Dumnezeu, eu, noi - nu vad care e problema. Ce e rau in a gandi? Evident depinde de puterea de concentrare a fiecaruia. Pana acum parca am reusit sa fac o treaba buna in timp ce sunt cu gandul la diverse.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.09.2011, 19:02:55
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sudoku, integrame, versuri.
+1 pentru versuri ! Ia un creion si pune-ti gandurile pe hartie, in rime desigur. Ajuta foarte mult.

PS: O ceasca de cafea e numai buna in timp ce compui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.09.2011, 20:08:44
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Rugăciunea inimii, rugăciunea Lui Iisus (Doamne Iisuse Hristoase, fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătorul/păcătoasa). Astfel ținem mintea ocupată, numai zboară, numai gîndește păcătos, și îndeplinim și ce ne-a spus Hristos, adică să ne rugăm mereu.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.09.2011, 20:35:06
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Post

Am observat ca majoritatea userilor indeamna la rugaciune.

Parintele arhimandrit Roman Braga trateaza acest subiect intr-un mod deosebit:

"Ce să facem ca să-L iubim pe Dumnezeu mai mult, ca să-L simțim mai aproape de noi?
Trebuie să vorbim cu El. Trebuie să-L simți pe Dumnezeu în tine, nu în afară de tine, în exterior, ci în interior, în inima ta, căci inima noastră este infinită întrucât în ea se sălășluiește Hristos de la botez. O persoană are niște dimensiuni infinite ale personalității lui; în adânc, fără limită, persoana umană este veșnică. În adâncul acesta din noi există Dumnezeu, după cum spune Sfântul Pavel de atâtea ori: „voi sunteți biserica Dumnezeului Celui Viu”. Să nu direcționăm rugăciunea noastră într-un colț, că Dumnezeu nu e material sau spațial să-L pui într-un colț și să spui: acolo e Dumnezeu! Coboară-te în tine și adresează rugăciunea în inima ta lui Dumnezeu și vei simți prezența Lui. Convorbirea cu Dumnezeu îți aduce simțirea acesta a prezenței lui Dumnezeu. Spune-I lui Dumnezeu când ți-e foame, când ți-e sete, spune-I lui Dumnezeu că te duci la Rădăuți, spune-I lui Dumnezeu ceva pe drum, arată-I lui Dumnezeu ce frumoase sunt florile. Vorbește cu Dumnezeu de toate. „Doamne, ce să fac? Uite trebuie să fac asta și asta; mi-e foame, mă duc să mănânc o bucățică de pâine”; tot ai în minte lucrurile astea, par copilărești, dar conversația aceasta cu Dumnezeu se preface în rugăciune. Pentru că ce este rugăciunea? Este o continuă comunicare a omului cu Dumnezeu. Gândiți-vă ce spunea Sfântul Apostol Pavel în epistola către Tesaloniceni: „Rugați-vă neîncetat!”. Cum putea el să se roage neîncetat când era un om foarte activ? Atâtea biserici a făcut, atâtea epistole a dictat, atâtea lucruri avea de făcut. Nu putea să stea în genunchi neîncetat. La asta s-a gândit: să ai întotdeauna în inima ta sentimentul prezenței lui Dumnezeu. De fapt, Sfinții Părinți așa definesc rugăciunea: rugăciunea este sentimentul prezenței lui Dumnezeu. Rugăciunea nu este doar atunci când citești din carte. Trebuie spus tinerilor lucrul acesta. Nu este doar când te rogi dimineața și, gata, am terminat. Sau zici: „ah, nu mi-am sfârșit rugăciunile!”. Rugăciunea nu se sfârșește niciodată. Vorbește cu Dumnezeu copilărește, că noi suntem copiii lui Dumnezeu. Și vorba asta copilărească „Dacă ai prezența lui Dumnezeu în tine, atunci ești într-o stare de rugăciune. Omul devine o rugăciune.” 29 Cuvânt de folos cu Dumnezeu îți aduce sentimentul prezenței intime a lui Dumnezeu în inima ta. Voi știți proverbul călugăresc: „dacă te rogi numai când te rogi, nu te rogi deloc”. Dacă ai prezența lui Dumnezeu în tine, atunci ești într-o stare de rugăciune. Omul devine o rugăciune. Omul are o stare de rugăciune, nu momente de rugăciune, momente când se roagă și momente când nu se roagă. Ar fi groaznic. Trebuie să avem tot timpul simțirea lui Dumnezeu. Când spui: „Doamne!”, să fii sigur că Dumnezeu Se întoarce cu fața la tine și așteaptă să-I spui ceva. Când ești ocupat, fii atent la lucrul pe care-l faci. Când ai conversații, gândește- te la ce spui. Dar, dacă ai timp, puțin, 2-3-4 minute sau chiar într-o conversație cu oamenii, poți să spui: „Doamne Iisuse Hristoase uită-te la noi, ajută-ne!” sau: „Binecuvintează-i pe oamenii aceștia!”.

http://putna.ro/revista2010/articol12
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.09.2011, 21:06:45
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu am propus rugaciunea drept ocupatiune de umplut timpul liber "din cap" pentru ca stiu cum funtioneaza la mine alegerea altor "subiecte" de disecat la nivel mental. Daca ma apuc sa fredonez un cantec, in 80% din situatii e unul auzit de curand la radio si-n tot atatea cazuri, 80%, versurile contin nenumarate mascari. Uneori trec la repertoriul romanesc dinainte de Revolutie, pentru ca atunci se scriau cantece cu adevarat frumoase, vezi melodiile Mihaelei Runceanu, Evei Kiss, Didei Dragan, Marinei Scupra, etc.
Daca ma gandesc la problemele (de serviciu sau familiale) care ma preocupa, iarasi nu-i bine pentru ca-mi impovarez mintea peste limita de avarie.
Asadar rugaciunea e cea mai potrivita.
Sau poti asculta acatiste online, psalmi, conferinte, samd.
Un radio care difuzeaza muzica frumoasa e Magic FM, se poate asculta si pe internet.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde