Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.10.2012, 00:00:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Exact! Este vorba de duh.

Problema mea este sa cred ce-mi spune mie duhul meu, iar daca nu stiu, atunci ma consult cu cei care ma pot ajuta sa ma lamuresc, intre care si vrednicul de pomenire parinte Cleopa; cu cine te consulti si pe cine crezi tu este problema ta.

Cel mai important aspect este(dpmdv) sa creditez cu hotarare duhul meu dupa ce l-am instruit dupa invatatura lui Hristos.
aici as zice ca depinde... vrednicul de pomenire parinte Cleopa are invataturi demne de urmat de toti credinciosii, insa pentru fiecare om in parte Dumnezeu a lasat sa aiba un duhovnic personal. Nu se pot aplica sfaturi generale caci asta este rolul duhovnicului, sa sfatuiasca pe fiecare in parte in functie de propria viata si traire duhovniceasca.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #122  
Vechi 07.01.2013, 08:02:54
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pomenirea la Proscomidie e ceva deosebit si pentru asta se vorbeste cu preotul ,se face pomelnic separat.
Dar cel care injura nu poate fi trecut la sf.Liturghie ,chiar daca este cununat .
la fel ateii care sunt asemenea ereticilor.
Sa nu ne gandim ca ei sunt lipsiti de pomeniri ,ii pomenim la Psaltire ,la Acatist ,la Sf.Maslu

Prin aceste pomeniri in sufletul lor se produc transformari benefice ,dar aceasta in timp.
Parintele Cleopa spunea ca postul si milostenia sunt aripile rugaciunii ,o ajuta sa se ridice la cer.
Sa nu ne inchipuim ca daca suntem nemilostivi ,nemilosi cu cei in nevoi vom avea un raspuns de la Dumnezeu
Pot fi pomeniti la Psaltire, Acatiste si la Sf. Maslu si cei care nu sunt botezati?
Intreb asta pentru ca am citit despre atei...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 08.01.2013, 00:38:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pot fi pomeniti la Psaltire, Acatiste si la Sf. Maslu si cei care nu sunt botezati?
Intreb asta pentru ca am citit despre atei...
Da(dpmdv).
Reply With Quote
  #124  
Vechi 08.01.2013, 01:25:12
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da(dpmdv).
Nu din punctul de vedere al Bisericii.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 08.01.2013, 01:26:08
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pot fi pomeniti la Psaltire, Acatiste si la Sf. Maslu si cei care nu sunt botezati?
Intreb asta pentru ca am citit despre atei...
Ateii botezati. Nu ateii nebotezati. Nimeni nebotezat nu se pomeneste in BO, la sfintele slujbe. Pot fi pomeniti la rugaciunile particulare, dar nu in Biserica.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 08.01.2013, 01:40:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ateii botezati. Nu ateii nebotezati. Nimeni nebotezat nu se pomeneste in BO, la sfintele slujbe. Pot fi pomeniti la rugaciunile particulare, dar nu in Biserica.
Biserica nu cere nicio dovada ca respectivul e botezat; s-ar putea crede ca cel care cere pomenirea s-ar "incarca" cu responsabilitatea informatiei ca altfel ar urma sa... ce?
Chiar asa, ce ar suporta? Cu ce s-ar face vinovat? Ce pacat s-ar considera ca a facut?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 09.01.2013, 11:47:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking un parinte duhovnic spunea:

cei ce nu au credinta chear de sunt botezati sau nu, degeaba sunt pomeniti la sf.liturghie,mai bine nu sa-r face pomenirea.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 09.01.2013, 17:20:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
cei ce nu au credinta chear de sunt botezati sau nu, degeaba sunt pomeniti la sf.liturghie,mai bine nu sa-r face pomenirea.
nu e chiar așa.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 09.01.2013, 17:36:06
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zinaida Vezi mesajul
indraznesc sa cer o opinie legata de pomelnicul dat la sfanta liturghie pentru ca am auzit prea multe pareri in contradictoriu. Daca sotul meu este botezat ortodox si suntem cununati in biserica, il pot trece pe pomelnic daca nu este practicant? Pe langa faptul ca nu e practicant, nu respecta cele sfinte, mai injura uneori, mai blasfemiaza, astea nefiind la ordinea zilei ci doar iesiri care se vor a fi "glume" sau doar sicanari (sa ma necajeasca pe mine). Dar pe baiatul meu de 16 ani care este la fel botezat ortodox dar injura, e cu necuratul in gura la ordinea zilei, il pot pomeni? Canoanele spun ca nu, daca nu se spovedesc, nu se tin de biserica, dar practica curenta este diferita. Chiar si de la preoti am primit pareri diferite fiecare argumentata. As vrea sa inteleg corect problema. Poate ma lamureste cineva..
Va multumesc frumos.
intreaba-ti duhovnicul ,si fa ce iti spune.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 10.01.2013, 16:47:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking tu esti mai bun si ierti orce.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu e chiar așa.
dar cum e? hai ca ma facusi curios,nicicind domnia ta nu vezi lucrurile decit altfel.ca un mare induhovnicit si mai presus decit un preot duhovnic de manastire, ce esti hai spune, exprima-ti parerea ta,hai ca te astept frecidu-mi minile a nerabdare.

Last edited by mihaila_alin; 10.01.2013 at 16:49:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22