Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.12.2014, 14:53:34
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Parerea mea formata in cadrul unei calatorii in Israel e ca iudeii il percep pe mesia ca o combinatie intre puterea lumeasca si o putere divina care sa faca minuni intr-un cadru mai spectaculos. Deci nu sa faca un olog sa mearga ci sa darame muntii sa faca semne pe cer,ceva de genul asta.
Mesia pentru ei e ca un fel de moment ultim ,si spectaculos, nu cred ca ei pot concepe 2 veniri a lui Mesia

Doua intamplari am retinut:
1) Tot versantul muntelui dinspre muntele maslinilor,in exteriorul cetatii este un cimitir urias,acoperit cu morminte . Dar in alte parti ale cetatii vechi, desi ar fi fost loc si cerere banuiesc ca era, nu sunt morminte . De ce? am intrebat
Mi s-a raspuns ca acel versant este in dreptul unei porti care este zidita (Ierusalimul are 7 porti iar una este zidita ) ,si prin care va patrunde Mesia atunci cand va veni . Si astfel ,ei si-au ampalsat mormintele,ca Mesia sa dea cu ochii de ele ,cand va intra prin aceea poarta.
Exista o profetie in VT ca Mesia va intra printr-o poarta prin care nu a mai intrat nimeni.
(Scuze ca nu mai stau sa caut in VT acel verset)
Ei au interpretat-o literal ,deci de aici inclinatia lor catre fabulous, sa darami un zid inalt cat un deal, ca sa faci o poarta ,care sa dea catre un versant de munte,unde sa te vada mesia
Spre deosebire , crestinismul interpreteaza acel pasaj ,si il leaga de nasterea lui Iisus din fecioara fara stricarea fecioriei

2) Credinta lor este ca mesia va darama moschea musulmana care se afla in prezent pe locul vechiului templu. Deci vad pe mesia si ca pe un conducator puternic, cu obiective religioase ,care va face sa renasca statul evreu si va reface legaturile cu credinta veche, dar prin mijloce vazute ,adica : daramari,razboaie, cladiri
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.12.2014, 06:43:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
...
crestinismul interpreteaza acel pasaj ,si il leaga de nasterea lui Iisus din fecioara fara stricarea fecioriei...
...fara stricaciunea zamislirii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.12.2014 at 21:19:41.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.12.2014, 15:24:05
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
...fara stricaciunea zamislirii.
Ce????
Coleg Nae, lasa gnosticismele gen "trupu' e de la Vrajmasul", "zamislirea e necurata", etc.. I-or fi placind lui Wojtyla sau lui Bergoglio, dar nu lui Cristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare