Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2011, 09:52:42
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post Loose ties

As dori sa discutam despre "neputinta" de a-l vedea pe Dumnezeu.
Cineva a spus ca nu putem vedea forma divina a acestuia (noi fiind pacatosi sau asa ceva). Bun, bun, dar Dumnezeu, nu poate sa faca cumva ca totusi sa-l vedem in forma divina?

Rugam sa evitati forumulari precum:
"Daca nu crezi, nu il poti vedea" (ca nu vorbim de Mos Craciun);
"Daca il cauti il vei gasi";
"Nu suntem demni sa il vedem"
si alte asemenea formulari care sa eludeze mai mult sau mai putin intrebarea...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2011, 10:05:41
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

O parare:

Poate ca Dumnezeu vrea "sa platim un pret" ca sa zic asa ca sa il putem vedea.
Poate ca ne lasa sa il vedem intr- o forma sau alta doar daca considera ca ne va schimba in bine cumva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2011, 10:14:07
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
O parare:

Poate ca Dumnezeu vrea "sa platim un pret" ca sa zic asa ca sa il putem vedea.
Poate ca ne lasa sa il vedem intr- o forma sau alta doar daca considera ca ne va schimba in bine cumva.
Te poti scimba in rau daca ii vezi forma divina?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2011, 10:22:23
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Te poti scimba in rau daca ii vezi forma divina?
O parere:

S-ar putea sa te schimbi in bine o vreme, dar dupa aceea sa revii la vechile obiceiuri deoarece ti se pare prea greu sa Ii urmezi, gasind alte explicatii pentru ceea ce ai vazut.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2011, 10:23:12
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pt ca nu ti-ar folosi la nimic daca L-ai vedea, de-aia.

Uite explicatia (din Biblie):
"...
Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu, caci am cinci frati, sa le spuna si lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin. I-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei. El a zis: Nu, parinte Avraame, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva din morti”

Sfantul Gheorghe, in timpul muceniciei A FACUT ASTA. A sculat mortii din morminte sub ochii tuturor si i-a pus sa marturiseasca ce-au vazut dincolo, cine este adevaratul Dumnezeu si unde au ajuns ei pt faptele lor. Astea se intamplau nu asa demult, in 303.

Crezi ca a induplecat prea multi cu minunea asta? ... nici cand a omorat diavolul nu i-a intors.

Nu degeaba zice Mantuitorul apostolilor sa nu se duca in adunarile paganilor, ci dupa oile pierdute ale lui Israel... pare fara sens vorba, dar uite adevarul dovedit de sfintii Sai...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2011, 10:36:57
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Pt ca nu ti-ar folosi la nimic daca L-ai vedea, de-aia.
Draga crestinOrtodoxa, ti-am zis ca nu doresc sa vad astfel de formulari. A da, si nu am intrebat ce minuni a facut, nici daca imi va folosi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2011, 10:51:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
As dori sa discutam despre "neputinta" de a-l vedea pe Dumnezeu.
Cineva a spus ca nu putem vedea forma divina a acestuia (noi fiind pacatosi sau asa ceva). Bun, bun, dar Dumnezeu, nu poate sa faca cumva ca totusi sa-l vedem in forma divina?
Dumnezeu nu este o fiinta creata, este necreat. Asta inseamna ca vederea lui este diferita de vederea celor create pentru ca are o natura diferita de a noastra.

Este fiinta, deci se poate dialoga cu El. Nu Il vedem nu pentru ca nu Se vrea vazut, ci pentru ca nu-L cautam cu adevarat, adica sa ne unim cu El. Dumnezeu nu Se doreste a fi subiect de discutie, El Se vrea trait. Iar atunci cand omul Il va trai, Il va vedea cu adevarat in toate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2011, 11:04:23
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumnezeu nu este o fiinta creata, este necreat. Asta inseamna ca vederea lui este diferita de vederea celor create pentru ca are o natura diferita de a noastra.

Este fiinta, deci se poate dialoga cu El. Nu Il vedem nu pentru ca nu Se vrea vazut, ci pentru ca nu-L cautam cu adevarat, adica sa ne unim cu El. Dumnezeu nu Se doreste a fi subiect de discutie, El Se vrea trait. Iar atunci cand omul Il va trai, Il va vedea cu adevarat in toate.
Scuze, dar este prea vag si contradictoriu ca sa poti sa intelege ceva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2011, 11:15:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta cu mai mai mult. Pentru mine Dumnezeu nu este o tema pe care o gasesti la pagina X din manualul Y. Daca ar fi fost asa, ti-as fi dat trimitere. Fara un dialog cu El, e imposibila vederea Sa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2011, 11:15:33
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Draga crestinOrtodoxa, ti-am zis ca nu doresc sa vad astfel de formulari. A da, si nu am intrebat ce minuni a facut, nici daca imi va folosi.
Ioan 6
63. Duhul este acela care da viata, carnea nu foloseste la nimic; cuvintele pe care vi le-am spus Eu sunt duh si viata.
64. Dar sunt unii din voi care nu cred.” Caci Isus stia de la inceput cine erau cei ce nu cred si cine era cel ce avea sa-L vanda.
65. Si a adaugat: “Tocmai de aceea v-am spus ca nimeni nu poate sa vina la Mine, daca nu i-a fost dat de Tatal Meu.”
66. Din clipa aceea, multi din ucenicii Lui s-au intors inapoi si nu mai umblau cu El.
67. Atunci Isus a zis celor doisprezece: “Voi nu vreti sa va duceti?”
68. “Doamne”, I-a raspuns Simon Petru, “la cine sa ne ducem? Tu ai cuvintele vietii vesnice.
69. Si noi am crezut si am ajuns la cunostinta ca Tu esti Hristosul, Sfantul lui Dumnezeu.”
70. Isus le-a raspuns: “Nu v-am ales Eu pe voi cei doisprezece? Si totusi unul din voi este un drac.”
71. Vorbea despre Iuda, fiul lui Simon Iscarioteanul; caci el avea sa-L vanda: el, unul din cei doisprezece


De retinut: 67. Atunci Isus a zis celor doisprezece: “Voi nu vreti sa va duceti?”


Iisus nu se roaga de nimeni si nu obliga pe nimeni sa creada in El. E buna tare vorba "Cine are urechi de auzit sa auda."... Nu-ti baga nimeni credinta pe gat. Daca-ti zic ca raspunsurile vin prin rugaciune ai sa razi, pt ca nu vezi nici un motiv pt care te-ai ruga.

Sper ca se gasesc destui sfinti sa se roage pt tine, pt ca numai rugaciunea vindeca sufletul. Poate or sa faca sfintii cu rugaciunile lor catre Domnul, ca semintele aruncate la margine de drum sa faca rod, cum s-a intamplat de multe ori...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
forma divinitatii

Thread Tools
Moduri de afișare